Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 132

Θέμα: Αναλώσιμα (φλατζόκολλες, λιπαντικά, σιλικόνες, ταινίες κ.α)

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Την θελω για τον αξονα τυμπανου του πλυντηριου ρουχων! (Siemens 12 χρονων)
    Ακουγα ενα παραξενο σφυριγμα, κατα το στυψιμο.
    Πριν 2 μηνες το ελυσα, και νομιζα οτι θα ηταν τα ρουλεμαν τα οποια και ειχα αγορασει πριν το λυσιμο.
    Τα ρουλεμαν ηταν αριστα, αλλα ο αξονας βγηκε χωρις πιεση.
    Αφου τα ειχα (ρουλεμαν - τσιμουχα), εβαλα τα καινουρια, εκ των οποιων ειδα οτι το ποιο μεγαλο εμπαινε συρταρωτα με το χερι.
    Το βιαζομασταν και λογω αργιων (28ης), δεν πηγα σε καποιο τορναδορο να το "αγριεψει". Ειχα κολλα σπειρωματων (hard), και την αφησα 12 ωρες περιπου.
    Στο 3ο πλυσιμο, αρχησε παλι το σφυριγμα, σε ορισμενες στροφες, κατα το στυψιμο.
    Οποτε το παρω αποφαση και το ξαναλυσω, ελεγα να βαλω την 641...

  2. #107
    Δε χρειάζεται να το πας σε τορναδόρο, μπορείς να το αγριέψεις και μόνο σου. Βρες μια καλή πόντα και γέμισε τη φωλιά πονταρισιές. Βάλε και τη κόλλα, αφού τη πήρες. Λογικά θα σου κρατήσει πολύ περισσότερο από σκέτη κόλλα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Μήπως έχει στραβώσει ο άξονας;
    Στο λέω γιατί ταλαιπωρήθηκα και εγώ με με αλλαγές ρουλεμάν αλλά το πρόβλημα εμφανιζόταν μετά απο καιρό πάλι.
    Το καλό είναι οτι αν το κάνεις την πρώτη φορά μετα σου φαίνεται παιχνίδι αν και πρέπει να κάνεις βίδες όλο το πλυντήριο!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Μήπως έχει στραβώσει ο άξονας;
    Στο λέω γιατί ταλαιπωρήθηκα και εγώ με με αλλαγές ρουλεμάν αλλά το πρόβλημα εμφανιζόταν μετά απο καιρό πάλι.
    Το καλό είναι οτι αν το κάνεις την πρώτη φορά μετα σου φαίνεται παιχνίδι αν και πρέπει να κάνεις βίδες όλο το πλυντήριο!
    Δεν φαινεται να στραβωσε ο αξονας. (Δεν εχω βεβαια γραφτη και V-blocks)
    Δεν παιζει το τυμπανο, και τα παλια ρουλεμαν ηταν αριστα. Ειχα κοιταξει να μην ξεπονταριστηκε ο αλουμινενιος σταυρος (spider), αλλα ηταν Οκ.
    Δεν το ξανανοιξα, γιατι οπως προειπες, πρεπει να γινει ξανα βιδες (και δεν με αφηνει η γυναικα).
    Στο στυψιμο στις 400σαλ κανει λιγο σφυριγμα σε καποιο σημειο, ενω στις 800σαλ μονο στιγμιαια!
    Μελλοντικα, ισως...

  5. #110
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Μην το αφίσες έτσι. Θα φάει και αλλο τον άξονα και μετά δεν Θ μαζεύεται. Άκου που σου λεω
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  6. #111
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Θέλω να λιπάνω έναν μηχανισμό μπαταρίας λουτρού που έχει ελαστικά παρεμβάσματα (o-rings). Λογικά χρησιμοποιούμε σε τέτοιες περιπτώσεις γράσσο σιλικόνης, σωστά;
    Έχουμε να προτείνουμε κάτι πιο συγκεκριμένο; Πχ γράσσο σε μορφή αλοιφής ή σπρέι είναι προτιμότερο;

  7. #112
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Λευκό, τεφλονούχο έχω βάλει γιατί έγραφε Teflon στο σακουλακι με τα o ring. Ολα οκ.

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Εγώ στα o-rings βάζω κοινή βαζελίνη και δεν είχα ποτέ θέμα.

  9. #114
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Εγώ βάζω γρασσο σιλικόνης για πόσιμο νερό, το βρήκα στα υδραυλικά είδη.
    Κάνει και για βόλτες σε πλαστικές σωλήνες.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200908_121450.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	41,2 KB 
ID:	420762
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200908_121606.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	49,0 KB 
ID:	420763
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 08/09/2020 στις 11:24.

  10. #115
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Τελικά προμηθεύτηκα κι εγώ γράσσο σιλικόνης, που βρήκα σε συνοικιακό χρωματοπωλείο, το παρακάτω:
    https://www.electrotools.gr/en/adhes...860543096.html

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Τελικά προμηθεύτηκα κι εγώ γράσσο σιλικόνης, που βρήκα σε συνοικιακό χρωματοπωλείο, το παρακάτω:
    https://www.electrotools.gr/en/adhes...860543096.html
    Από την παραπάνω μάρκα ότι έχω χρησιμοποιήσει (γράσο θαλάσσης και κόλλα σπειρωμάτων) με άφησε ικανοποιημένο.
    Αν θες πες μας εντυπώσεις μετά την εφαρμογή.

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Μηχανισμό μπαταρίας εννοείς για αναμεικτική μπαταρία κάτι τέτοιο
    https://www.home-shop.gr/%CE%B5%CE%B...511421-35.html

    Στο λέω γιατί αυτά εφάπτονται μέσα σε κεραμικούς δίσκους και εκεί γίνεται η κίνηση και η στεγανοποίηση τα oring απλά πατάνε και στεγανοποιούν δεν μετακινούνται.
    Αυτός πάει για άλλαγμα αν είναι απο τους κοινούς το κόστος ειναι αστείο η fiore επίσης, ideal και grohe πας πέρνεις μια fiore και ξεμπερδευεις.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  13. #118
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    leftos, ο μηχανισμός στη δική μου μπαταρία είναι διαμέτρου 46 χιλ. Aπό όσο έψαξα δεν βρήκα ανάλογης διαμέτρου γενικής χρήσης, που όντως το κόστος τους είναι γελοίο (4-5 ευρώ χοντρικά). Ο γνήσιος (και μάλλον μοναδικός διαθέσιμος για τη δική μου μπαταρία) μηχανισμός της Grohe παίζει Ελλάδα γύρω στα 40 ευρώ, τιμή που είναι κοντά στην τιμή από την οποία ξεκινάνε οι καινούριες επώνυμες μπαταρίες αυτού του τύπου (γύρω στα 60 ευρώ).
    Δυστυχώς χτες που προσπάθησα να αφαιρέσω τη λαβή της μπαταρίας δεν το κατάφερα. Αρχικά (εννοείται) αφαίρεσα την αλλενόβιδα 3 χιλ. και μετά προσπάθησα επίμονα να ανασηκώσω τη λαβή για να βγει. Ήταν όμως θεόσκληρη στην υποδοχή της. Δοκίμασα και με Viakal που ψέκασα (όσο μπόρεσα) προς την εσωτερική πλευρά της λαβής έχοντάς την σηκωμένη, δοκίμασα και ρίχνοντας πολύ καυτό νερό, αλλά δυστυχώς τίποτα. Η λαβή δεν αφαιρείται (τουλάχιστον όχι χωρίς σοβαρό κίνδυνο πρόκλησης ζημίας). Εκτός αν υπάρχει κάποιο κόλπο που δεν το εφάρμοσα.
    Οπότε τελικά έμεινα στο Viakal και στο καυτό νερό, αλλά ουσιαστικά δεν άλλαξαν πολλά ως προς τη δυσκολία κίνησης της λαβής/μηχανισμού αριστερά/δεξιά και πάνω/κάτω, οπότε δεν δοκιμάστηκε και το γράσσο σιλικόνης που αγοράστηκε για αυτό το λόγο.
    Δυστυχώς εκτός απροόπτου με βλέπω στο προσεχές μέλλον να πηγαίνω για νέα αναμεικτική μπαταρία. Σε μια τέτοια περίπτωση το σίγουρο είναι ότι δεν θα είναι Grohe (για την ιστορία, η συγκεκριμένη αγοράστηκε 90 ευρώ αν θυμάμαι το 2008, και ήταν από τις τελευταίες που κυκλοφορούσαν ως Made in Germany. Μετά από χρόνια που αγόρασα μια παρόμοια για τον πατέρα μου όπως και μια νιπτήρα που πήρα πριν μερικούς μήνες, είναι όλες Made in Thailand, τρομάρα τους)...

  14. #119
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    4 αναμικτηκες νιπτήρα, 2 μπάνιου και 2 κουζίνας, Grohe made in Germany, τοποθετημενες το 1995 σπίτι μου, οι μισές με καθημερινή χρήση, χρειάστηκε η μία της κουζίνας ένα εξάρτημα φτηνό (πήρα ακόμα ένα να υπάρχει). Μεγάλη αντοχή. Η τιμή τους τότε με έτσουξε γερά!

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Πήγαινε σε FIORE να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ότι θές ρώτα να σου προτείνω.
    Οι μηχανισμοί grohe και παλιοί ideal είναι τόσο ακριβοί.
    Θα το παιδέψεις και μπορεί να βγεί η να σπάσει μέσα το στέλεχος αλλά μετά πάς για καινούργιο, έγω είμαι 99% σίγουρος οτι δέν θα έκανες δουλεία με γράσσα και τέτοια.
    Τελευταία τροποποίηση από leftos; 11/09/2020 στις 07:53.
    LIVE FREEEEE!!!!!

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λιπαντικά
    από skous στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 16:45
  2. Οι καλύτερες ταινίες
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2005, 20:40
  3. Κάποτε τα βλέπαμε στις ταινίες
    από pissaman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2005, 12:57
  4. νέες ταινίες για το 2005
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2005, 19:05
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2004, 19:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF