Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Θεμα με pinlock

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της leris2
    Εγγραφή
    09/06/2014
    Μηνύματα
    32

    Θεμα με pinlock

    Καλη χρονια και χρονια πολλα σε ολη την παρεα.
    Καταρχην να ζητησω απο καποιον διαχειριστη να μετακινησει το θεμα αν βρισκεται σε λαθος ενοτητα.
    Στο θεμα μας.
    Το καλοκαιρι αγορασα κρανος με pinlock (πρωτη φορα) μου το τοποθετησε ο πωλητης και μου εδωσε την εντυπωση πως
    δεν θα θολωνε ποτε και για κανενα λογο ανεξαρτητως εξωτερικης θερμοκρασιας.
    Και αρχικα στα πρωτα κρυα ετσι ειχε η κατασταση.
    Τωρα ομως που επεσε και αλλο η θερμοκρασια και αρχισαν οι βροχες, σε διαδρομες εντος πολης δημιουργειται ενα στρωμα παχνης αναμεσα στο
    pinlock και την ζελατινα στα πλαγια (πως να το θεσω.. παρωπιδες??) και στο σημειο πανω απο την μυτη.
    Αργει σχετικα να εμφανιστει το φαινομενο αλλα η θαμπαδα ολο και αυξανεται αναγκαζοντας με να σηκωσω ζελατινα για καποια μετρα για να ξεθολωσει.
    Ετσι ειναι και απλα ζηταω πολλα η κατι δεν παει καλα?

  2. #2
    Κάτι δεν πάει καλά.

    Αρχικά, το pinlock που έχεις προβλέπεται για το κράνος σου, ή στο έβαλε με κάποιου είδους μόντα ο πωλητής;

    Η υγρασία ανάμεσα στις επιφάνειες εισχωρεί από κάποιο άνοιγμα. Πρέπει να πιέσεις το pinlock προς την ζελατίνα ώστε η σιλικόνη περιμετρικά να εφάπτεται παντού και να μην αφήνει κενά.
    Αυτό το πετυχαίνεις περιστρέφοντας τους δύο έκκεντρους πείρους πάνω στους οποίους εδράζεται το pinlock. Σε κάποια κράνη, οι πείροι μπορούν να περιστραφούν χωρίς να βγούνε (βλέπε Arai, Shoei κλπ) και σε κάποια πρέπει να τους βγάλεις, να τους περιστρέψεις και να τους ξαναβάλεις (βλέπε Schuberth, Nexx κλπ).

    Γενικότερη συμβουλή - παρατήρηση. Επειδή το εσωτερικό του κράνους δεν είναι εσωτερικό αυτοκινήτου, δεν μπορεί να ζεσταθεί με φρέσκο ξηρό αέρα άπαξ και βγεις να οδηγήσεις και ως εκ τούτου δεν μπορεί να ξεθολώσει εύκολα κατά την οδήγηση.
    Πρέπει να φροντίζεις όσο μπορείς να έχεις την ζελατίνα ζεστή και χωρίς υγρασίες εσωτερικά, προτού βγεις στον δρόμο. Επίσης μην οδηγείς για μεγάλα διαστήματα με την ζελατίνα ανοικτή, διότι παγώνει εσωτερικά και μετά θολώνει εύκολα από την ανάσα σου.
    Είναι όπως με τα ρούχα. Αν τα φορέσεις ζεστός, θα παραμείνεις έτσι για μεγάλο διάστημα. Αν τα φορέσεις κρύος, δεν θα ζεσταθείς στον δρόμο.

  3. #3
    το πινλοκ το βάζουμε μόνο στα κρύα... αν το βάζεις και στις ζέστες εχω την αίσθηση οτι χαλάει
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #4
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    το πινλοκ το βάζουμε μόνο στα κρύα... αν το βάζεις και στις ζέστες εχω την αίσθηση οτι χαλάει
    Και 'γω έτσι ξέρω.
    Pin lock βάζω μόνο τις κρύες μέρες.

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Aν και εχω πινλοκ
    δεν το χρησιμοποιω ποτε...

    Ανοιγεις για δλπ τον αεραγωγο της μυτης και ξεθαμπωνει...

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    το πινλοκ το βάζουμε μόνο στα κρύα... αν το βάζεις και στις ζέστες εχω την αίσθηση οτι χαλάει
    Ίσως εχεις δίκιο Σπύρο.
    Στο airoh της δουλειάς δεν την εβγαλα το καλοκαίρι και δημιούργησε κατι {σκιές} σαν κάψιμο στην ζελατίνα

  7. #7
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leris2 Προβολή μηνύματος
    Καλη χρονια και χρονια πολλα σε ολη την παρεα.
    Καταρχην να ζητησω απο καποιον διαχειριστη να μετακινησει το θεμα αν βρισκεται σε λαθος ενοτητα.
    Στο θεμα μας.
    Το καλοκαιρι αγορασα κρανος με pinlock (πρωτη φορα) μου το τοποθετησε ο πωλητης και μου εδωσε την εντυπωση πως
    δεν θα θολωνε ποτε και για κανενα λογο ανεξαρτητως εξωτερικης θερμοκρασιας.
    Και αρχικα στα πρωτα κρυα ετσι ειχε η κατασταση.
    Τωρα ομως που επεσε και αλλο η θερμοκρασια και αρχισαν οι βροχες, σε διαδρομες εντος πολης δημιουργειται ενα στρωμα παχνης αναμεσα στο
    pinlock και την ζελατινα στα πλαγια (πως να το θεσω.. παρωπιδες??) και στο σημειο πανω απο την μυτη.
    Αργει σχετικα να εμφανιστει το φαινομενο αλλα η θαμπαδα ολο και αυξανεται αναγκαζοντας με να σηκωσω ζελατινα για καποια μετρα για να ξεθολωσει.
    Ετσι ειναι και απλα ζηταω πολλα η κατι δεν παει καλα?
    τελος το pinlock αν το ειχες στο κρανος με τις καψες του καλοκαιριου.Οσο και να ρυθμισεις τους οδηγους στηριξης απο καπου θα μπαζει γιατι εχει πολυμεριστει η σιλικονη οποτε αρχισε να ψαχνεσαι για καινουργιο pinlock.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της leris2
    Εγγραφή
    09/06/2014
    Μηνύματα
    32
    Το pinlock ήταν πακέτο μαζί με το κράνος εργοστασιακα.
    Δοκίμασα να στριψω τις βίδες αλλά δεν γυρνάει χωρίς να βγάλω το pinlock.
    Θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι.
    Τώρα για να χάλασε ακόμα και με τις ζεστές δεν νομίζω γιατί το πήρα τέλη Αυγούστου.
    Οι υπόλοιποι δλδ βάζετε και βγάζετε συνέχεια το pinlock αναλόγως τον καιρό?
    Και πως το αποθηκεύεται? Δεν χαλάει η σιλικόνη με το βάλε βγάλε?

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Εγώ ξέρω ότι το pinlock, εάν εφαρμόζει σωστά, δεν έχει κανένα πρόβλημα.
    Δεν θολώνει ποτέ και για κανένα λόγο. Ούτε στο σταμάτα - ξεκίνα εντός πόλης με βροχή.
    Η εμπειρία μου τουλάχιστον αυτά λέει. Και μάλιστα με pinlock χωρίς σιλικόνη περιμετρικά.

    Αυτά που γράφεις εσύ μου τα κάνει τώρα που δεν εφαρμόζει καλά πλέον.
    Αλλά η κακή εφαρμογή του είναι εμφανέστατη, δεν θέλει ψάξιμο.

    Επίσης το βάλε - βγάλε πιο πολλά προβλήματα δημιουργεί. Είναι πιθανότερο να χαλάσεις μόνος σου, παρά να παρουσιάσει πρόβλημα από μόνο του. Αντε να το βγάλεις μια φορά το καλοκαίρι και να το ξαναβάλεις το φθινόπωρο.

    Πρέπει όμως να είναι συνεχώς σφιχτά εφαρμοσμένο πάνω στη ζελατίνα. Η φθορά αρχίζει από την χαλαρότητα και την συνεχή τριβή του πάνω σε αυτήν.

  10. #10
    Παρε την ζελατινα στο χερι και με μια συριγγα ριξε σιγα-σιγα, εκατοστο με εκατοστο, σταγονες νερου. Οπου σου παρει νερο, δεν καθεται σωστα.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Με το βαλε βγαλε χαλναει η συλικονη του και παυει να κανει δουλεια.Οι βιδες δεεν ειναι για να ξεβιδωνουν αλλα για κοντρα.Βγαζεις τη ζελατινα και το βγαζεις με λιγη δυναμη.Αν χαλασεη στεγανοποιηση του μην ασχολεισε πετα το.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2014
    Μηνύματα
    2
    Το ίδιο θέμα είχα και γω...και το σφράγισα με διάφανη ταινία ...έκτοτε ορατότης πάντα...ούτε βροχές ούτε κρύα ούτε τίποτα..

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της leris2
    Εγγραφή
    09/06/2014
    Μηνύματα
    32
    Τι εννοείς διαφανή ταινία και πως ακριβώς έγινε η τοποθέτηση?

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    το πινλοκ το βάζουμε μόνο στα κρύα... αν το βάζεις και στις ζέστες εχω την αίσθηση οτι χαλάει
    διαφωνω,ειχα συνεχως χειμωνα καλοκαιρι επι 4 ετη το ιδιο πιν λοκ στην ιδια ζελατινα σε κρανος των 150 ευρω.κανενα προβλημα ποτε δεν χαλασε η εφαρμογη.παρα τα συχνα βαλε-βγαλε για πλυσιμο καθαρισμο.
    θεωρω οτι ο φιλος εχει θεμα κακης εφαρμογης,μουε χει συμβει..ενας σωστος καθαρισμος,ελεγχος στην σιλικονη του πιν λοκ κ ξανατοποθετηση επιβαλεται.
    επισης καλο ειναι αφου βαλουμε το πιν λοκ -τοποποιο ΔΕΝ παταει πανταου αμμεσα κ σωστα- να αφησουμε την ζελατινα κλειστη για καμποση ωρα ωστε να παρει το σωστο καλουπι.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2014
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leris2 Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς διαφανή ταινία και πως ακριβώς έγινε η τοποθέτηση?
    Η τοποθέτηση είναι η κλασσική... τα εσωτερικό τζαμάκι pinlock στα πιν κανονικά...

    Παρατήρησα ότι μπάζει από πάνω (νερά-σταγόνες) αλλά και από κάτω (χνώτα), δηλαδή η σιλικόνη του pinLock δεν εφάπτεται εσωτερικά στο τζάμι του κράνους...

    Οπότε πήρα μια ταινία και το σφράγισα παντού (γύρω-γύρω).

    Η ταινία είναι 3Μ, διάφανη σαν ζηλοτέιπ, λίγο πιο παχιά, με φάρδος 10χιλ και είναι σχετικά μαλακή (μάλλον σιλικονάτη) οπότε ακολουθεί κούρμπες (όχι τέλεια αλλά αρκετά καλά)...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. lc4 ΘΕΜΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ
    από lari9 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2009, 17:43
  2. Θέμα με τα τακάκια ???
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 20:20
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 16:40
  4. θέμα με τις ειδοποιήσεις στο μαιλ....
    από gerodim στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 06:55
  5. Ερώτηση για θέμα με αλυσίδα...
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 21:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF