Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 81

Θέμα: Διάστημα φρεναρίσματος και απόσταση ασφαλείας

  1. #31
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Περίπου 33 μέτρα θέλει μια μηχανή από τα 100. Τώρα αν θα είναι μπρεμπο κτλ ακτινικες και τα ρέστα, άμα ο δρόμος είναι γειά σας, πάνε στραφι όλα αυτά.

  2. #32
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    το "πρόβλημα" με το φρενάρισμα στις μηχανές είναι ότι ένα μέτριο αμάξι φρενάρει καλύτερα από τα καλύτερα φρένα σε μηχανή. Το "πρόβλημα" γίνεται χειρότερο όταν σκεφτείς ότι με το αμάξι και κουλάδι του ελέους να είσαι, αν κλωτσήσεις το φρένο και μείνεις εκεί, θα σταματήσεις μια χαρά, γιατί όλα πιά έχουν abs (Εκτός αν έχεις κανα κίτκαρ... ξέρω γω; ) ενώ στη μηχανή, ακόμα και με abs, χρειάζεται να ξέρεις. Ακόμα παραπέρα, ο δρόμος... το αμάξι δεν πρόκειται να παρεξηγηθεί από ανωμαλίες και αλλαγές στην πρόσφυση του δρόμου από σημείο σε σημείο.

    Μας βοηθάνε όμως τα εξής: 1) στη μηχανή το περιμένουμε το κακό 2) έχουμε μονίμως δάχτυλα στο φρένο (ελπίζω οι περισσότεροι) 3) προσέχουμε το δρόμο 4) ξέρουμε να προβλέπουμε την κίνηση καλύτερα από τον μέσο κουτάκια...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Περίπου 33 μέτρα θέλει μια μηχανή από τα 100. Τώρα αν θα είναι μπρεμπο κτλ ακτινικες και τα ρέστα, άμα ο δρόμος είναι γειά σας, πάνε στραφι όλα αυτά.
    άμα το καταφέρεις αυτό, θα φάω την 55"αρα οθόνη μου. edit: να το πω αλλιώς: με τί μηχανή και πού;
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  3. #33
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.038
    Ολες οι μετρησεις στα διαφορα τεστ γινονται σε ιδανικες και ελεγχομενες συνθηκες .Στην σκληρη πραξη η μεση μηχαμη με τον μεσο οδηγο σε ξαφνικο γεγονος ΑΝ ΔΕΝ ΜΛΟΚΑΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙ στο φρεναρισμα τοτε απο 100 χλμ θελει τα διπλα απο 33 μετρα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #34
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    άμα το καταφέρεις αυτό, θα φάω την 55"αρα οθόνη μου. edit: να το πω αλλιώς: με τί μηχανή και πού;
    Με Tdm στη Ποσειδώνος. Περίπου τόσο πιστεύω είναι. Περίπου 33 μέτρα.

  5. #35
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Με Tdm στη Ποσειδώνος. Περίπου τόσο πιστεύω είναι. Περίπου 33 μέτρα.
    μούμπλε μούμπλε

    S=.5αt^2
    v=αt S=.5α(v/α)^2, α=v^2/2S, S=33 m, v=100 kph, α= 11.7 m/s^2 ~= 1.2 g

    σκριτς σκριτς

    http://www.motorcyclistonline.com/ne...-us-grand-prix, http://blog.motorcycle.com.vsassets....nfographic.jpg

    χμμμ

    οκ
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  6. #36
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Ε τι θες να πεις; 1.6g φθάνουν τα MotoGP. Totally doable
    Life begins at 45°.

  7. #37
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    μούμπλε μούμπλε

    S=.5αt^2
    v=αt S=.5α(v/α)^2, α=v^2/2S, S=33 m, v=100 kph, α= 11.7 m/s^2 ~= 1.2 g

    σκριτς σκριτς

    http://www.motorcyclistonline.com/ne...-us-grand-prix, http://blog.motorcycle.com.vsassets....nfographic.jpg

    χμμμ

    οκ
    δε ξέρω τι θες να πεις.

  8. #38
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    πάντως είναι μεγάλη ιστορία τα φρένα

    Όλοι μας έχουμε την αίσθηση ότι μπορούμε να φρενάρουμε σαν τον ρόσι που κλέβει τις εσωτερικές στα φρένα,

    πόσοι από εμάς όμως έχουμε σπαταλήσει χρόνο στο να δοκιμάσουμε πως μπορεί να φρενάρει αυτή η μηχανή μας σε οριακές συνθήκες?

    ε?
    και η ζωή συνεχίζεται...

  9. #39
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Είμαι αγράμματος δε ξέρω τι θες να πεις.
    Ότι υπερβάλλεις. Η απόσταση που έδωσες ισοδυναμεί με επιβράδυνση 1.2g, όταν οι αντίστοιχες των GP στη Jerez είναι από 1.0g έως 1.6g στις πολύ απαιτητικές στροφές.
    Life begins at 45°.

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ότι υπερβάλλεις. Η απόσταση που έδωσες ισοδυναμεί με επιβράδυνση 1.2g, όταν οι αντίστοιχες των GP στη Jerez είναι από 1.0g έως 1.6g στις πολύ απαιτητικές στροφές.
    Τι συγκρίσεις κάνεις ακριβώς; τι σχέση έχουν οι 300άρες που μειώνονται στα 100 για την στροφή, και τα 100-0 που συζητάμε;

    Τα 33 του Τόλη, μου ακούγονται αισιόδοξο νούμερο, αλλά όταν υπάρχουν δεκάδες μότο με απόσταση φρεναρίσματος 35-45 μέτρα, άρα + - μέσα στο νούμερο G που έβαλες, γιατί σου φαίνεται υπερβολικό;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #41
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Εμένα ρωτάς; O Ohm το είπε. Εγώ έκανα απλά τη μετάφραση
    Life begins at 45°.

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Τι συγκρίσεις κάνεις ακριβώς; τι σχέση έχουν οι 300άρες που μειώνονται στα 100 για την στροφή, και τα 100-0 που συζητάμε;

    Τα 33 του Τόλη, μου ακούγονται αισιόδοξο νούμερο, αλλά όταν υπάρχουν δεκάδες μότο με απόσταση φρεναρίσματος 35-45 μέτρα, άρα + - μέσα στο νούμερο G που έβαλες, γιατί σου φαίνεται υπερβολικό;
    ε δεν κατάλαβες τι θα γίνει ΚΑΙ σ'αυτό το νήμα?
    ίσως είναι εφικτά σε ιδανικές συνθήκες με ss
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Δηλαδή ενα σουπερ ντουπερ μηχανάκι, φρενάρει πιο μακριά απο το μεσο οικογενειακό χαζοκούτι? μου θυμίζει το θέμα αυτο
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144561

    και που ειχα σχολιάσει, ότι τελικά, τα κουτιά είναι πολύ μπροστα.... τέλος πάντων, ....
    το Motorad σε παλιό (πολύ παλιό) τευχος είχε κάνει σχετική μελέτη, κατέληγε ότι σε χαμηλο συντελεστή τριβής οδοστρώματος, (πάγο-υγρασία κτλ) τα κουτιά υπερτερούν στην πέδηση, οσο ο συντελεστής τριβής αυξάνει, οι μηχανές παίρνουν τα επάνω τους,
    Με 600αρια της εποχής, και σε πίστα, τα μηχανάκια έγραψαν ελαφρά μικρότερες αποστάσης πέδησης.

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    ε δεν κατάλαβες τι θα γίνει ΚΑΙ σ'αυτό το νήμα?
    ίσως είναι εφικτά σε ιδανικές συνθήκες με ss
    Ναι κατάλαβα...

    Το εφικτά από έναν έμπειρο (όχι Rossi) αναβάτη, με μια καλή μοτοσυκλέτα (όχι motogp) σε καλό οδόστρωμα, δεν είναι η εξαίρεση.
    Σενάρια του στυλ, Πατησίων, κουλός που πατάει το πισω, χρόνος αντίδρασης 2 sec και αλλά όμορφα δεν πρέπει να λαμβάνονται υπ όψη όμως. Τα Χ μέτρα, δείχνουν τις δυνατότητες αναβάτη και φρενων.

    Αλλιώς να θεωρήσουμε και τα 2 λεπτά στις Σέρρες με ss1000 αντιπροσωπευτικό χρονο, επειδή κάποιοι γυρίζουν εκεί.
    Τελευταία τροποποίηση από byron; 07/01/2016 στις 21:25.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #45
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Δυο οχηματα προς του μετριου σε φρενα ......https://www.youtube.com/watch?v=loaJVp4ARZA

    Για να λυθουν οι αποριες...!!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κατάργηση ΦΠΑ σε κράνη και εξοπλισμό ασφαλείας
    από nikos_abel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2013, 18:23
  2. Καλοκαιρι και Εξοπλισμος ασφαλειας
    από mats8282 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2008, 12:45
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2007, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF