Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 81

Θέμα: Διάστημα φρεναρίσματος και απόσταση ασφαλείας

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Από τον πλέον άσχετο αν λέω μ@λακία μου το λέτε. Αλλά σε κανονική συνθήκη με όχημα που έχει πλάτος 70 πόντους, το "focus" μου θα ήταν πάντα η έξοδος διαφυγής σε περίπτωση στραβής. Γενικά όταν οδηγούμε (?) οδηγώ οποιοδήποτε όχημα κοιτάζω όσο πιο μακριά μπορώ, τα πιο κοντινά τα επεξεργάζεται ταυτόχρονα ο εγκέφαλος χωρίς να εστιάζω πάνω τους. Όταν κινούμε με αρκετά υψηλότερη ταχύτητα από τα άλλα οχήματα γνωρίζοντας πως το φρένο δε θα είναι αποτελεσματικό στο 100% κάνω υποθετικά σενάρια και "προβλέπω" κινήσεις για να έχω διαφυγές. Με μηχανή σίγουρα θα είναι πολύ πιο εύκολο γιατί και καλύτερη ορατότητα έχεις αλλά και γιατί σίγουρα έχεις πολλές περισσότερες επιλογές διαφυγής, φυσικά ο παράγοντας ανασφάλεια σε σχέση με κουτιά ίσως να είναι αυξημένος.

  2. #62
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Γιατί στα αυτοκίνητα έγινε υποχρεωτικό το τρίτο φως των φρενών στο πίσω τζάμι;
    Φαίνεται όταν δεν έχεις ορατότητα στα αριστερά-δεξιά στοπ και, επιπλέον, είναι ένα έξτρα φως σε περίπτωση δυσλειτουργίας κάποιου.
    Life begins at 45°.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Με πρόλαβε ο Στέφανος και χαίρομαι που και άλλοι σκέφτονται έτσι.

    Νίκο το τρίτο φως στη μέση έγινε υποχρεωτικό όχι μόνο για να μπορεί να το δει ο οδηγός της μηχανής αλλά γιατί μείωσε στις τότε έρευνες τα φιλάκια από πίσω σε ποσοστό 30%. Υποθέτω πως ένα σημαντικό μέρος αυτού του 30% ήταν δίκυκλα.

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    το αυτοκίνητο στο οποίο θα σκάσεις πάνω άμα γίνει η στραβή, όμως, είναι το αμέσως μπροστινό σου. Όσα μπροστά και να μελετάς την κατάσταση, αυτό πρέπει να είναι το focus, ας πούμε.
    Το φοκους είναι πάντα μακριά.
    Το καλό με το.μάτι είναι ότι πιάνει πολλες πληροφορίες σε μεγάλη γωνία. Όταν.οδηγείς ήρεμος και χαλαρός, τις βλέπεις και τις επεξεργάζεται ο.εγκέφαλος, εμπρός και πλάγια. Αν απλά με τρόμο κοιτάς ακριβώς μπροστά, οι πιθανότητες ατυχήματος αυξάνονται γεωμετρικά. Ότι φώτα στοπ και να έχει το αυτοκίνητο.

    Το "που κοιτάω" είναι σημαντικό και.το μαθαίνεις και στα σχολεία, όσο και στα σεμινάρια ασφάλειας του Χούντρα. (Μηπως να κανονισουμε ενα...)

    Το κάνεις και αυτό λάθος από ότι γράφεις.

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Φαίνεται όταν δεν έχεις ορατότητα στα αριστερά-δεξιά στοπ και, επιπλέον, είναι ένα έξτρα φως σε περίπτωση δυσλειτουργίας κάποιου.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος

    Νίκο το τρίτο φως στη μέση έγινε υποχρεωτικό όχι μόνο για να μπορεί να το δει ο οδηγός της μηχανής αλλά γιατί μείωσε στις τότε έρευνες τα φιλάκια από πίσω σε ποσοστό 30%. Υποθέτω πως ένα σημαντικό μέρος αυτού του 30% ήταν δίκυκλα.
    Και μια επιπλέον πληροφορία, μπορείς επίσης να το δεις στα προπορευόμενα οχήματα του μπροστινού σου. Και πιθανόν σε πιο πολλά από ένα.

    Για αυτό, αν δεν κάνω λάθος, απαγορεύονται τα σκίαδα και τα φιμέ κρύσταλλα (μεταξύ άλλων λόγων)

  6. #66
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    στους ελληνικούς δρόμους να περιμένεις τα αυτοκίνητα γενικά να σταματάνε πιό απότομα από μηχανές.

    να το πω αλλιώς: να υπολογίζεις ότι το μπροστά σου όχημα ενδεχομένως να ακινητοποιηθεί χωρίς προειδοποίηση.



    https://www.youtube.com/watch?v=ridS396W2BY




    όχι, δεν κάνεις λάθος, απλά κοιτάς μία από τις πλευρές του προβλήματος. στο βίντεο κοιτάγανε μόνο την απόσταση φρεναρίσματος, όχι την απόσταση αντίδρασης.

    όταν είσαι πίσω από αμάξι με τη μηχανή και πατήσει φρένα πανικού ο μπροστά, για σένα που είσαι με μηχανή από πίσω η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη: πρώτα θα δεις τα φρένα του και μετά από κάποιο χρόνο θα δεις ότι είναι φρένα πανικού οπότε θα χρειαστεί και συ να πατήσεις φρένα πανικού. Ένα ενδεχόμενο είναι αυτό.

    Στους ελληνικους δρομους ενα ποσοστο 70% ( και με τον ωχ αδελφισμο του ελληναρα οτι καλυπτεται νομικα ) σταματανε λες και βρισκονται στο χωριο τους και....

    Ολα σταματανε αποτομα ( και οχι μονο τα αυτοκινητα ) οταν εισαι αφηρημενος η δεν εχεις αφησει μια αποσταση ασφαλειας,...



    Ειπα για φορτηγο με 20 τον φορτωμενο... Και μου εβαλες την F1 των φορτηγων ( εαν υπαρχουν 2-3 στην ελλαδα απο αυτο το μοντ ειναι ζητημα ) κενο... Οποτε μενεις με την γνωμη σου και εγω με την δικη μου ..!

  7. #67
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Oσο αφορα τα φορτηγα....

    Ισως φανουν καπου χρησιμα....



    Το υπουργείο μεταφορών στην Αμερική ανέλυσε στοιχεία ατυχημάτων που έδειχναν οτι στα τροχαία όπου εμπλέκοντο φορτηγά, κατά 75% το λάθος ανήκε στους οδηγούς των άλλων οχημάτων και δεν έφταιγαν οι φορτηγατζήδες. Άρα υπάρχει πρόβλημα στον τρόπο που συμβιώνουμε στο δρόμο με τα μεγάλα οχήματα. Η Αμερικάνικη Ενωση Φορτηγών American Trucking Association κυκλοφόρησε το παρακάτω κείμενο σε συνεργασία με το υπουργείο Μεταφορών, που νομίζω και για μας είναι χρήσιμο.


    Το μεγαλύτερο «τυφλό σημείο» σε ένα φορτηγό είναι στη δεξιά μεριά του, άρα αποφύγετε την προσπέραση από τα δεξιά. Πιάνει όλο το μήκος του φορτηγού και εκτείνεται σε περισσότερες από δύο λουρίδες συνήθως! Περίπου 1300 ζωές χάνονται μόνο στην Αμερική από τροχαία που οφείλονται στα τυφλά σημεία των μεγάλων οχημάτων.
    Τα φορτηγά έχουν μεγαλύτερους τροχούς και φρένα από ένα μηχανάκι αλλά δεν σταματούν γρηγορότερα από αυτό. Χρειάζεται το μήκος ενός ποδοσφαιρικού γηπέδου για να σταματήσει ένα φορτωμένο φορτηγό που τρέχει με 95 χιλ/ωρα
    Στην Εθνική οδό η ασφαλής απόσταση πίσω από ένα φορτηγό είναι μήκος 20 αυτοκινήτων ώστε να έχει χρόνο να αντιδράσει ικανοποιητικά ο οδηγός. Πάντα φροντίστε οι καθρέφτες του φορτηγού να είναι στο οπτικό μας πεδίο (γνωστή η πινακίδα που έχουν πολλοί φορτηγατζήδες : «αν δεν βλέπεις τους καθρέφτες μου δεν σε βλέπω ούτε εγώ»)
    Μην κόβετε απότομα ταχύτητα μπροστά από ένα φορτηγό
    Μη χρονοτριβείτε κατά μήκος του φορτηγού. Υπάρχουν μεγάλα τυφλά σημεία και η μηχανή «εξαφανίζεται» από το οπτικό πεδίο του οδηγού τους.
    Προσπερέστε γρήγορα το φορτηγό ή αν δεν μπορείτε επιβραδύνετε ώστε να βγείτε από τα τυφλά σημεία του.
    Αλλάξτε λουρίδα κατεύθυνσης μόνο αν μπορείτε να δείτε στους καθρέπτες σας και τα δύο μπροστινά φανάρια του φορτηγού.
    Οι αναβάτες να έχουν υπόψιν πως στα φορτηγά απαιτείται μεγάλος χώρος για ελιγμούς, άρα σε φανάρια και διασταυρώσεις υπολογίστε μεγαλύτερο χώρο. Σε φορτηγό που στρίβει ποτέ μην μπαίνετε στην εσωτερική μεριά της στροφής του.
    http://image.motorcyclecruiser.com/f...lind_spots.jpg



    Πηγή Motorcycle Safety News for June 2008 - Motorcycle Cruiser Magazine (http://www.motorcyclecruiser.com/str...une/index.html)

  8. #68
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Και μια επιπλέον πληροφορία, μπορείς επίσης να το δεις στα προπορευόμενα οχήματα του μπροστινού σου. Και πιθανόν σε πιο πολλά από ένα.

    Για αυτό, αν δεν κάνω λάθος, απαγορεύονται τα σκίαδα και τα φιμέ κρύσταλλα (μεταξύ άλλων λόγων)
    Δεν ισχύει αυτό το τελευταίο. Στο πίσω τζάμι μπορείς να βάλεις και 100% σκούρα ζελατίνα, όπως και στα πίσω πλαϊνά. Το ότι ίσως μπορείς να το δεις στα προπορευόμενα είναι μπόνους. Σίγουρα δεν κατασκευάστηκε γι'αυτό
    Life begins at 45°.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν ισχύει αυτό το τελευταίο. Στο πίσω τζάμι μπορείς να βάλεις και 100% σκούρα ζελατίνα, όπως και στα πίσω πλαϊνά. Το ότι ίσως μπορείς να το δεις στα προπορευόμενα είναι μπόνους. Σίγουρα δεν κατασκευάστηκε γι'αυτό
    Εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι ετσι ακριβως.

  10. #70
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Έτσι ακριβώς είναι, αν το όχημα διαθέτει πλευρικούς καθρέπτες.
    Life begins at 45°.

  11. #71

  12. #72
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Για την περιφερειακή όραση τα είπαν και τα παιδιά.

    Κοιτάμε μακριά, εκεί που θέλουμε να πάμε, κι εκπαιδεύουμε το μάτι μας και μαθαίνει να πιάνει τα τριγύρω (αυτό μπορούμε να το κάνουμε είτε οδηγώντας σε ασφαλείς συνθήκες είτε αραχτοι στον καναπέ κάνοντας φόκους στο ντουβάρι και προσπαθώντας να διακρίνουμε αντικείμενα τριγύρω χωρίς να αλλάξουμε φόκους).

    Αλλιώς καραδοκούν από target fixation μέχρι του διαόλου τα κέρατα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι ετσι ακριβως.
    Last time I checked έτσι ήταν.

    Φιμέ τζάμια μπορείς να έχεις όσο σκούρα θες, εκτός από το παρμπρίζ.
    Ηλίθιο είναι βέβαια, και αν επιτρέπεται ακόμα κακώς επιτρέπεται.

    Αλλά παλιότερα που με είχαν σταματήσει και είχα πολύ light φιμέ στο παλιό μου αυτοκίνητο και τους είχα ρωτήσει, μου είχαν πει ακριβώς αυτό.

  13. #73
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν ισχύει αυτό το τελευταίο. Στο πίσω τζάμι μπορείς να βάλεις και 100% σκούρα ζελατίνα, όπως και στα πίσω πλαϊνά. Το ότι ίσως μπορείς να το δεις στα προπορευόμενα είναι μπόνους. Σίγουρα δεν κατασκευάστηκε γι'αυτό

    Το ιχ μου παντως εισηχθει απο την αντιπροσωπεια ετσι ακριβως και μαλιστα χωρις παραγγελια καθως ηταν στανταρ στον εξοπλισμο....

    Λεπτομερεια..... Το στοπ του παρμπριζ ειναι πληρως διαφανες ( και απλα το φυμε σχηματιζει το αναγλυφο του φωτιστικου και δεν το καλυπτει..)

  14. #74
    Νομίζω ότι και τα εμπρός (οδηγού συνοδηγού) δεν πρέπει να είναι πολύ σκούρα. Τα πίσω Είναι χωρίς όριο.

  15. #75
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Ναι. 75% το παρμπρίζ, 70% τα πλαϊνά.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κατάργηση ΦΠΑ σε κράνη και εξοπλισμό ασφαλείας
    από nikos_abel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2013, 18:23
  2. Καλοκαιρι και Εξοπλισμος ασφαλειας
    από mats8282 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2008, 12:45
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2007, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF