Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 87

Θέμα: TDM 900 vs CBF 1000

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ammoulianiotis Προβολή μηνύματος
    Ζητησα καποιες γνωμες. Αν θελετε απαντατε, αν θελετε γραφετε και τα επιχειρηματα σας, αν ειναι να γραφετε απλα για να γραφετε μην κουραζεστε σας παρακαλω.




    ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΛΕΓΡΑΦΙΚΕΣ.....






    Θα σου πω λοιπόν τη γνώμη μου μια και τα ξέρω και τα δύο τα μηχανάκια και είχα και v-strom.
    Αγοράζοντας το tdm δεν έχεις να κάνεις και πολλά βήματα σχετικά με το παλιό σου μηχανάκι.
    Προσωπικά δεν θα το έκανα.Το cbf ναι είναι άλλο μηχανάκι πας πιο πολύ σε συμπεριφορά δρόμου.
    Λιγότερη άνεση αλλά πολύ καλύτερη οδική συμπεριφορά,εννοείται μοτέρ τετρακύλινδρο,γκάζι,
    ομαλή λειτουργία χωρίς κραδασμούς,πολύ καλύτερα φρένα.
    Αν δεν σε ενοχλεί η πιο σπορ θέση οδήγησης η γνώμη μου είναι cbf με χίλια...!!
    Το tdm δεν θα σου προσφέρει μεγάλες αλλαγές σε σχέση με το βεστρομάκι,λιγότερη προστασία
    από τον καιρό άντε και δυνατότερο μοτέρ.
    Προσοχή επειδή έψαχνα να πάρω cbf μέχρι πρότινος πουλιόταν σε μεγάλες προσφορές και τα 1000
    και τα μικρά,οπότε καλό παζάρι για την τιμή.
    Τώρα τα περί αξιοπιστίας..?? Λίγα θέματα ,ανορθωτές άλλαζε και η Σουζούκι,και όλοι.
    Εξίσου αξιόπιστα και τα δύο,ίσως καλύτερο στο θέμα το tdm αλλά δεν είναι και Ευρωπαικά...!!!
    Καλή αγορά.
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 09/01/2016 στις 08:55.

  2. #32
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Αλλου ψαχνεσαι αλλα θα βαλω και κατι αλλο στο παιχνιδι.

    Αν θες μια μηχανη ταξιδιαρα και απροβληματιστη μια ειναι η λυση και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6894037/
    και η ζωή συνεχίζεται...

  3. #33
    Μέλος Το avatar του/της ammoulianiotis
    Εγγραφή
    09/01/2013
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Αν δε γίνομαι αδιάκριτος,για ποιο λόγο πούλησες το vstrom και τι ακριβώς θα περίμενες από το νέο σου δίτροχο.Το στρωματάκι πάντως μάλλον πιο κοντά προς το cbf είναι παρά προς το tdm.
    Ο λογος που εδωσα το vstrom ειναι γιατι μαζι του αποκτησα 5ετη οδικη εμπειρια (μου ειχαν πει οτι ειναι σχολειο για πρωταρηδες) και οτι πλεον ζηταω λιγο παραπανω δυναμη και κατι ποιο καινουργιο με abs μια και το στρομ ηταν του 2005 και χωρις.

    Δεν υπηρχε λογος για ζημια, ποτε δεν με αφησε. Η αλλαγη εχει καθαρα χαρακτηρα αναβαθμισης!

    Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και τις απαντησεις σας!

  4. #34
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Από τη στιγμή που ψάχνεις μηχανάκι για ταξίδι, με κλειστά μάτια cbf. Πιο δυνατό, πιο καλά φρένα, πιο καλό σε ταξίδι με μεγάλη ΜΩΤ και πιο ποιοτικό από το TDM. Επίσης επειδή το TDM είναι το κλασσικό καγκουρομηχανάκι, είναι λίγα τα πραγματικά καλά μεταχεορισμένα. Με το cbf δεν έχεις τέτοια προβλήματα, καθώς όποιος το παίρνει συνήθως το κάνει συνειδητά και όχι για τη μόστρα. Τέλος για ταξίδια θεωρώ καλύτερο ένα 4κ έναντι του 2κ, λόγω πιο smooth λειτουργίας, έλλειψης κραδασμών, και πολύ περισσότερης δύναμης ψηλά.
    +675

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2008
    Μηνύματα
    159
    Σοφοκλη οτι απορια εχεις για το cbf πολυ ευχαριστως να σου πω οτι θες
    μιας και την ιδια μεταβαση εκανα
    οποτε και νομιζω πως θα ειμαι απολυτως αντικειμενικος
    οτι θες τα λεμε και στο τηλ

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Από τη στιγμή που ψάχνεις μηχανάκι για ταξίδι, με κλειστά μάτια cbf. Πιο δυνατό, πιο καλά φρένα, πιο καλό σε ταξίδι με μεγάλη ΜΩΤ και πιο ποιοτικό από το TDM. Επίσης επειδή το TDM είναι το κλασσικό καγκουρομηχανάκι, είναι λίγα τα πραγματικά καλά μεταχεορισμένα. Με το cbf δεν έχεις τέτοια προβλήματα, καθώς όποιος το παίρνει συνήθως το κάνει συνειδητά και όχι για τη μόστρα. Τέλος για ταξίδια θεωρώ καλύτερο ένα 4κ έναντι του 2κ, λόγω πιο smooth λειτουργίας, έλλειψης κραδασμών, και πολύ περισσότερης δύναμης ψηλά.
    +1.

    Σοφοκλή το cbf είναι το καταλληλότερο για τη χρήση που το θες! Βρες ένα περιποιημένο και θα κλείσεις άλλη μια 5ετία...!

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    89
    μιας και είσαι και στο βεστρομοφόρουμ θα σου έλεγα να ρωτήσεις το Σαλίγκαρο, αλλά άστο καλύτερα-γιατί θα σου πει μόνο τα καλύτερα...ας πω και εγώ την γνώμη μου μιας και συνταξιδεύω μαζί του και έχω άποψη...
    για μένα η επιλογή ανάμεσα στα 2 είναι εύκολη (και τα έχω καβαλήσει και τα 2) και λέγεται CBF, για τους εξής λόγους:

    1. φρενάρες:συνδυασμένο ABS, με τις γνωστές επιδόσεις του.
    2. κατανάλωση:σκέψου ότι σε ταξίδια με ταχύτητα άνω των 150-200, εγώ με Μπάντιτ 650 καίω ελαφρώς περισσότερο από το 1000άρι (5,5-7 λίτρα/100 χλμ.).
    επίσης ρώτα κάτοχους TDM για κατανάλωση εντός πόλης
    3. τουριστική χρήση: όπως προείπε κάποιος, δεν νομίζω ότι παλεύεται το ταξίδι με ΤΔΜ, με ταχύτητες άνω των 150, ενώ με το CBF κινείσαι σταθερά με 150-200 και ξεκούραστα.
    4. κινητήρας: 4κύλινδρος και πολύ αξιόπιστος. AMBER ALERT: πρόσεξε το θέμα με τα πηνία για μοντέλα 2007-2009, καλό θα είναι να έχουν αλλαχτεί, γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα τον πιεις εσύ.
    5. ποιότητα κατασκευής: Χόνδα και φορτώνεται εύκολα και σχετικά οικονομικά, με άφτερ μάρκετ κοκοψίνια (βαλίτσες, ζελατίνες κλπ.). αν το βρεις και με πλαινό κουστούμι, ότι καλύτερο για ζέστα-ταξίδι.

    συμπερασματικά: με το CBF θα έχεις μια μοτοσυκλέτα άκρως τουριστική με καλό βάρος και ανάλογη οδική συμπεριφορά-και σε κλειστά οδικά κομμάτια (λόγω γεωμετρίας, στησίματος και πλαισίου), με την οποία θα κινηθείς ικανοποιητικά και εντός πόλης (όχι όμως ως αποκλειστικό μέσο μεταφοράς) που μπορείς να τη βρεις σε πολύ καλή σχέση ποιότητας-τιμής και "φορτωμένη" με καλούδια, κυρίως από ιδιοκτήτες που είναι συνειδητοποιημένοι μοτοσυκλετιστές, με ότι συνεπάγεται αυτό.
    από την άλλη, με το TDM-χωρίς να το υποτιμώ καθόλου-παίρνεις μια μοτοσυκλέτα που κατά τη γνώμη μου είναι λίγο από όλα, αλλά όχι σούπερ σε κάτι ιδιαίτερο-καλύτερη ίσως εμφανισιακά (περί ορέξεως...) και πολύ αγαπητή στα κλεφτρόνια και τους κάγκουρες...

    καλή επιλογή...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalampokas Προβολή μηνύματος
    μιας και είσαι και στο βεστρομοφόρουμ θα σου έλεγα να ρωτήσεις το Σαλίγκαρο, αλλά άστο καλύτερα-γιατί θα σου πει μόνο τα καλύτερα...ας πω και εγώ την γνώμη μου μιας και συνταξιδεύω μαζί του και έχω άποψη...
    για μένα η επιλογή ανάμεσα στα 2 είναι εύκολη (και τα έχω καβαλήσει και τα 2) και λέγεται CBF, για τους εξής λόγους:

    1. φρενάρες:συνδυασμένο ABS, με τις γνωστές επιδόσεις του. και το ΤΔΜ μια χαρά φρένα έχει
    2. κατανάλωση:σκέψου ότι σε ταξίδια με ταχύτητα άνω των 150-200, εγώ με Μπάντιτ 650 καίω ελαφρώς περισσότερο από το 1000άρι (5,5-7 λίτρα/100 χλμ.).
    επίσης ρώτα κάτοχους TDM για κατανάλωση εντός πόλης Λογικό είναι στα πολλά το μικρό να καίει. Εν΄τως πόλης και το Χόνδα τα κέρατα του καιει και πολλα τα μεγάλα...
    3. τουριστική χρήση: όπως προείπε κάποιος, δεν νομίζω ότι παλεύεται το ταξίδι με ΤΔΜ, με ταχύτητες άνω των 150, ενώ με το CBF κινείσαι σταθερά με 150-200 και ξεκούραστα.
    Κακώς νομίζεις με 60 ευρώ αλλάζεις ζελατίνα και καθάρισες και έχεις και πιο άνετη θέση οδήγησης. Με 150 200 μιλάς μόνο για εθνική οπότε κεί υπάρχει και βαραντέρο
    4. κινητήρας: 4κύλινδρος και πολύ αξιόπιστος. AMBER ALERT: πρόσεξε το θέμα με τα πηνία για μοντέλα 2007-2009, καλό θα είναι να έχουν αλλαχτεί, γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα τον πιεις εσύ. Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή πιο αξιόπιστο μοτέρ από το ΤΔΜ. Το υπογράφω αυτό.
    5. ποιότητα κατασκευής: Χόνδα και φορτώνεται εύκολα και σχετικά οικονομικά, με άφτερ μάρκετ κοκοψίνια (βαλίτσες, ζελατίνες κλπ.). αν το βρεις και με πλαινό κουστούμι, ότι καλύτερο για ζέστα-ταξίδι. Το ΤΔΜ έχει πιο καλή. Δες για να πιστέψεις....

    συμπερασματικά: με το CBF θα έχεις μια μοτοσυκλέτα άκρως τουριστική με καλό βάρος και ανάλογη οδική συμπεριφορά-και σε κλειστά οδικά κομμάτια (λόγω γεωμετρίας, στησίματος και πλαισίου), με την οποία θα κινηθείς ικανοποιητικά και εντός πόλης (όχι όμως ως αποκλειστικό μέσο μεταφοράς) που μπορείς να τη βρεις σε πολύ καλή σχέση ποιότητας-τιμής και "φορτωμένη" με καλούδια, κυρίως από ιδιοκτήτες που είναι συνειδητοποιημένοι μοτοσυκλετιστές, με ότι συνεπάγεται αυτό.
    από την άλλη, με το TDM-χωρίς να το υποτιμώ καθόλου-παίρνεις μια μοτοσυκλέτα που κατά τη γνώμη μου είναι λίγο από όλα, αλλά όχι σούπερ σε κάτι ιδιαίτερο-καλύτερη ίσως εμφανισιακά (περί ορέξεως...) και πολύ αγαπητή στα κλεφτρόνια και τους κάγκουρες...

    καλή επιλογή...
    Συμπέρασμα δεν αλλάζουν και πολλά στα 2 μηχανάκια.
    Όποιο σου γουστάρει πιο πολύ πάρε.
    Δεν είναι δηλαδή το ένα φανταστικό και το άλλο χάλια
    ανανήψαντας

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    89
    "Όποιο σου γουστάρει πιο πολύ πάρε" συμφωνώ και επαυξάνω.
    και τα 2 είναι καλές επιλογές για το μπάτζετ του, αλλά εγώ θα επέλεγα το CBF για τους λόγους που προανέφερα. από εκεί και πέρα είναι και θέμα τι χρήση θα κάνει στο εργαλείο...

  10. #40
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Γνωστος μου εχει cbf και εχουμε παει βολτες (εχω fazer 600) αρκετα γρηγορο με πολυ καλη ροπη απο χαμηλα σαφως πιο γρηγορο απο το dtm πολυ πιο προσεγμένη γεωμετρια απλα ειναι πιο γεροντιστικο αλλα απ τι καταλαβα δεν σε νοιαζει αυτο. Καλο ειναι να μπεις και στον χωρο των 4κ εχουν την χαρη τους και αυτα καθως στα ταξιδακια δεν κουραζονται τοσο

  11. #41
    Μέλος Το avatar του/της ammoulianiotis
    Εγγραφή
    09/01/2013
    Μηνύματα
    47
    Μετα απο αρκετη σκεψη και διαβασμα των απαντησεων σας (και των πμ που στειλατε μερικοι), αποφασισα να προχωρησω στο δρομο που χαραξε η Honda.

    Το CBF βρεθηκε και ανηκει (για μερικες μερες ακομα) σε φιλο οποτε το γνωριζω. Θα δωθει με πληρη προικα (καγκελα πισω, 3βαλιτσο, 2 ζελατινες, μπριζακι, ανατομικη σελα, φωτα xenon και το κοστουμι της Honda που κλεινει το μοτερ στο πλαι)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7442166_3_b.jpg 
Προβολές:	334 
Μέγεθος:	82,2 KB 
ID:	354656

  12. #42
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Πολύ ωραίο!!!Έχει και σελάρα άάάνετη..


    Με το καλό Σοφοκλή.Πολλά κι ασφαλή χιλιόμετρα μαζί του..

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Σοφοτατα επελεξες γιατι το 1000αρι ειναι μηχαναρα και τα κιλα του δεν θα σε προβληματισουν γιατι εχει πολυ καλο κεντρο βαρος..ηταν η επιλογη μου το 2007 αλλα τοτε η χοντα το επαιζε πονηρη και το εδινε 12 χηνες..σημερα το βρισκεις στα 9 χιλιαρικα καινουργιο..

    Τα κανει ολα πολη-εθνικη και συμφερει..το εχω οδηγησει μεχρι τα 160 στο κοντερ κοντραρει τα παντα και τελικη στο κοντερ καμια 230αρα..λαχειο για οποιον δεν τον νοιαζει τεχνολογια,λουκ αλλα ουσια..

  14. #44
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    τα ξενον πέτα μόνο.
    Φίου φίου φι φι φίου

  15. #45
    νομιζω χωρις το κοστουμι ειναι πιο ομορφο
    πολυ καλη επιλογη
    να το χαρεις

    ευτυχως δεν πηρες TDM

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. TDM 900 vs CBF1000 vs BANDIT 1250
    από kostasmms στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 16:31
  2. tdm 900 vs tmax 500.
    από scorpione στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 18:20
  3. CBF 600s ABS vs CBF 1000 ABS
    από franki26gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2008, 09:28
  4. CBF 1000 vs DL 1000
    από kalant στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2006, 15:30
  5. TDM 900 vs XJR 1300
    από giopar στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF