Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 87

Θέμα: TDM 900 vs CBF 1000

  1. #61
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Σχεδίασε κάτι σε λευκό χαρτί σε πραγματικές διαστάσεις τις ζελατίνας ειτε υπό κλίμακα
    Και αφου καταλήξεις σε τι σχήμα, κόψε με dremel, αλλοι σχεδιάζουν δυο οριζόντια κανάλια δεξιά και αριστερά της επιφάνειας αλλη ενα μεγαλο οριζόντιο ειναι καθαρά θεμα γούστου, αποτέλεσμα θα έχεις και στις 2 περιπτωςεις μιας και αυτο που θα κανουν τα κανάλια ειναι να εξομαλύνουν τους στροβιλισμούς
    Και κάτι ακομη απο αισθητικής άποψης αυτη η givi ζελατινα που έχεις, ειναι ομορφότερη η μάπα εαν την κατεβάσεις στην πρώτη θεση (απο την πανω θεςη που ειναι τωρα)

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ammoulianiotis Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστω ολους παιδια! Να ειστε καλα! Ευχομαι σε ολους μας καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι!



    Μαμα δεν θυμαμαι αν εχει να μου δωσει, μαλλον θα παμε στη λυση με dremmel, μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες;
    Εγώ θα σου έλεγα να το περπατήσεις πρώτα όπως είναι, κι αν δεν σου κάτσει, τότε να κάνεις δοκιμές. Αν υπάρχει τρόπος μεταφοράς, έχω και μαμά ζελατίνα, και απο βαραντέρο για δοκιμή αν θες.
    Αλλά περπάτησέτο πρώτα λέω εγώ.

  3. #63
    Πολυ καλο, καλοταξιδο.
    Χωρις το κουστουμι ειναι πιο ομορφο.

  4. #64
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sahara Προβολή μηνύματος
    Χωρις το κουστουμι ειναι πιο ομορφο.
    +675

    Καλοβολτο να είναι

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    πολυ ομορφο!!
    καλοβολτο-καλοταξιδο
    και παντα ορθιος...

  6. #66
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2016
    Μηνύματα
    3
    ο αδερφος μου εχει το TDM ακριβως αυτο που θελεις του 7 με μαυρο μοτερ, μαυρο πλαισιο. εγω εχω το cbf 600 του 10. δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να μου μιλαει για προβληματικα πηνια. μαλιστα σε οσους μηχανικους το εχω δειξει μου εχουν πει οτι ειναι διαμαντι η μηχανη (για το 1000 δεν ξερω κατι). η καταναλωση ειναι σχεδον ιδια, καιει ελαχιστα λιγοτερο το cbf. τον παταω και σε επιταχυνση και σε τελικες (ποσο μαλλον το 1000αρι). σε θεση οδηγησης επισης προτιμω το cbf αλλα αφου τα εχεις καβαλησει και τα 2 θα εχεις και δικη σου αποψη σ αυτο. για στριψιμο και φρεναρισμα το ξερει κι η κουτση μαρια οτι το tdm πασχει λιγο.

  7. #67
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2018
    Μηνύματα
    7
    Καλησπέρα και απο εμένα (είπα να κουνήσω λίγο αυτο το ανενεργό νήμα).

    TDMάκιας απο το 1998 (εχουν περάσει απο τα χέρια μου και τα 3 μοντέλα).

    Με το 900 συμπληρώσαμε τα 10 χρόνια και 120.000 μαζί (η χάρη μας έφτασε μέχρι το μακρινό βόρειο ακρωτήρι).

    Φυσικά ουσιαστικό πρόβλημα ποτέ δεν είχα (πέρα απο τα γνωστά θέματα με τα πηνεια).

    Τρικαβαλος οπως ταξιδεύω με βαλίτσες κλπ, αποφάσισα να κανω ενα βήμα σε τετρακύλινδρο για την εμπειρία και την ανανέωση, αναγκασμένος απο τη στιγμή που δεν βγάζει νέο TDM η μαμά Yamaha.

    To CBF 1000 ταιριαξε στα γούστα και τα βαλάντια μου, μετα απο αρκετό ψάξιμο, ως εκεινο το ‘’all around’’ που φέρνει λίγο στο χαρακτήρα της TDM.

    Το επέστησα πριν 2 μήνες, μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση (μοντέλο 2009) με 35.000χλμ, το εξόπλισα με τριπλέτα, μεγάλη ζελατίνα (ουσιαστική αγορά), κάγκελα, λάστιχα, αλυσίδα γρανάζια, μπουζί λάδια φίλτρα και έφυγα για 3.000 χλμ στο ‘’κοντινό’’ Ντουμπρόβνικ.

    Παραθέτω λοιπόν εντυπώσεις εν ταχη για καθε επίδοξο αγοραστή που θα προέλθει απο δικύλινδρο του τύπου:

    Η οδική συμπεριφορά κρίνεται ικανοποιητική με καλο ζύγισμα, σωστή θέση οδήγησης οπως και άνετη σέλα για τους αναβάτες (είμαι 1,86 και 1,70 η σύζυγος), επαρκή προστασία απο τον αέρα και φυσικά, περιορισμένους κραδασμούς να μεταφέρονται απο το μοτέρ.


    Τα φρένα του προσδίδουν εμπιστοσύνη, εχουν σωστή αίσθηση και σε ακούν χωρις να σε πανικοβάλουν ποτέ.

    Στο θέμα της ροπής δεν υπάρχουν ζήτηματα, αφου ακούει γραμμικά σε καθε σχέση, επιταχύνοντας εύκολα ακόμα και με 6η στο κιβώτιο. Τα 1000 κυβικά σε σχέση με τα 95 αλογάκια του κρίνονται τίμια. Έφτασα να οδηγώ με 190 για αρκετή ώρα, απροβλημάτιστα (μην ξεχνάς το φορτίο που με συνόδευε) κατι που παλιότερα ηταν απίθανο να συμβεί χωρίς κούραση.

    Στα αρνητικά του συγκαταλέγονται οι αναρτήσεις που μάλιστα δεν έχουν καμία ουσιαστική ρύθμιση, η κατανάλωση που με τη σειρά της ξεπερνά τα 7,5 αν το χεράκι σου σφίγγει τα γκριπ, τα ξεπερασμένα όργανα του στο ταμπλό, η έντονη ζέστη που φτάνει στα καλάμια του οδηγού απο το μοτέρ (οκ το χειμώνα αυτο περνά στα πλεονεκτήματα) και τέλος η ασχήμια του (θελει προσπάθεια να σχεδιάσεις τοσο ντεκαβλε μηχανάκι).

    Σε καθε περίπτωση και χωρις να τίθεται θέμα σύγκρισης με τη πρότερη κατάσταση (καλο το TDM αλλά παρωχημένο αρκέτα πλέον), το CBF 1000 με πήγε εκει που του ζήτησα γρήγορα, άνετα, απροβλημάτιστα και με ισχυρή την αίσθηση ασφαλείας.

    Με ενθουσίασε τοσο που το χειμώνα θα επιδιώξω να περάσω στην νεότερη έκδοση του.

  8. #68
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Γιατι οχι ενα Tracer GT;

  9. #69
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.092
    Το cbf1000 νομίζω έβγαινε μέχρι το '14, όπου είχε καινούριο 9.170€. Οπότε ο φίλος μόνο σε μεταχειρισμένο/στοκ ότι βρει.

    Για Tracer gt θα πρέπει να δώσει τουλάχιστον 4-5.000€ + παραπάνω.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Eπειδη εριξα ενα βλεφαρο τον τελευταιο καιρο και βρισκω αρκετα καλα και προσεγμενα για τα λεφτα που ζητανε (ισως και λιγο παζαρεμα) σκεφτομαι το CBF1000 για τα εκτος πολης, για ενα ελαφρυ ξεκαβλωμα καθως και fast forward ταξιδια 500-600χλμ 5ημερου-6ημερου ροκανιζοντας αποστασεις.

    Εχω ενα σκαλωμα, μου αρεσει το καλοκαιρι να ταξιδευω βραδυ ή προς το ξημερωμα αν και γενικα ταξιδευω παντος καιρου.
    Το εχω οδηγησει, αλλα δεν ετυχε ποτε βραδυ...

    Τα φωτα του, ειναι καλα;
    Η μεσαια σκαλα εχει γεματη δεσμη;
    Η δυνατη; συγκεντρωνεται σωστα στον οριζοντα ή απλωνει πολυ;

    Οποιος εχει το CBF και μπορει να απαντησει θα επιθυμουσα συγκριση με αλλα μοντελα που ειχε ή εχει δοκιμασει, ωστε εαν καποιο για το οποιο ξερω και εγω, να εχω ενα μετρο συγκρισης.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  11. #71
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Αν ειναι και αυτό υποκειμενικό, εγω με τις μαμα λαμπες δεν συνάντησα ποτε πρόβλημα, η μεσαία ειναι καλη το βραδυ με επαρκουσε για βραδυνή οδήγηση ενω έμεινα εντυπωσιασμένος οταν αναβα και τις 2 με την μεγαλη σκαλα να φέγγει πληρως και με διαύγεια σε μήκος 100μ

  12. #72
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Ετσι για τους αναγνωστες. Στα περισσότερα tdm το abs δεν λειτουργεί. Η λύση κοστίζει. Αυτο γίνεται σε περιοχές όπως επαρχία που για καιρό δεν μπαίνει σε λειτουργία και κολλάει εν τέλει.

    Πάντως επειδή τρέχουμε στα dragster με ενα tdm. Με λιγο σκαλισμα βγαζει φτερά.. Για όσους ενδιαφέρονται. Ατμόσφαιρα πάντα.
    Dt 50, super cub 90, crypton 115, yz 125, shiver 750, hornet 600, wrf 426, sv 650, nx 650

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis113 Προβολή μηνύματος
    Ετσι για τους αναγνωστες. Στα περισσότερα tdm το abs δεν λειτουργεί. Η λύση κοστίζει. Αυτο γίνεται σε περιοχές όπως επαρχία που για καιρό δεν μπαίνει σε λειτουργία και κολλάει εν τέλει.

    Πάντως επειδή τρέχουμε στα dragster με ενα tdm. Με λιγο σκαλισμα βγαζει φτερά.. Για όσους ενδιαφέρονται. Ατμόσφαιρα πάντα.


    τι σημαινει δλδ βγαζει φτερα? για καντο λιγο πιο χειροπιαστο...

  14. #74
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    τι σημαινει δλδ βγαζει φτερα? για καντο λιγο πιο χειροπιαστο...
    Γίνεται πήγασος......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Γινεται honda !!

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. TDM 900 vs CBF1000 vs BANDIT 1250
    από kostasmms στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 16:31
  2. tdm 900 vs tmax 500.
    από scorpione στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 18:20
  3. CBF 600s ABS vs CBF 1000 ABS
    από franki26gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2008, 09:28
  4. CBF 1000 vs DL 1000
    από kalant στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2006, 15:30
  5. TDM 900 vs XJR 1300
    από giopar στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF