Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 87

Θέμα: TDM 900 vs CBF 1000

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της ammoulianiotis
    Εγγραφή
    09/01/2013
    Μηνύματα
    47

    TDM 900 vs CBF 1000

    Ειμαι με το ενα ποδι στο ΚΕΠ για την μεταβιβαση του vstrom 650 και ηδη σκεφτομαι το επομενο.

    Η επιλογη μεχρι πριν απο 2 μερες ηταν το TDM 900 μια και το ειχα/ω καψουρα πριν απο το vstrom, αλλα εδω και 2 μερες κυκλοφορει πολυ στο μυαλο μου και το cbfακι!

    Εχω οδηγησει και τα 2 (το tdm περισσοτερο, το cbf μονο μια μικρη 10λεπτη βολτα), αλλα δεν μπορω να αποφασισω και θελω να ακουσω γνωμες.

    Να σας ενημερωσω οτι ψαχνω απο 2007 μοντελο και μετα. Εχω βρει μονο 1 TDM που με καλυπτει (θελω μαυρο μοτερ, μαυρο πλαισιο, οικονομικος περιορισμος), στη Βορειο Ελλαδα μια και ειμαι απο Θεσσαλονικη και δεν με συμφερει να παω Αθηνα (μεταφορικα, ελεγχος σε αντιπροσωπεια και αν δεν κατσει μεταφορικα πισω) και 2-3 CBF του 2008 και 2009. Το ενα μαλιστα ειναι με 7.000 χιλιομετρα!

    Γνωριζω οτι τα cbf ειχαν θεμα με τα πηνια τους και εννοειται οτι θα ελεγθουν βιβλια σερβις κτλ. Ακομα δεν ξερω κατα ποσο θα με βολεψουν οσο αφορα την θεση οδηγησης. Το vstrom θεωρειται απο τα πιο ανετα στην κατηγορια τους και προσφατα φιλος που ειχε vstrom αλλαξε και πηρε tdm αλλα παρατηρησα οτι εκανε αλλαγες (τιμονι, αποστατες τιμονιου) για να το φερει στα μετρα του.

    Να σημειωσω οτι η μηχανη θα ειναι κυριως για ταξιδια και γενικα εκτος πολης χιλιομετρα.

    Καθε προταση/γνωμη/αποψη/εμπειρια ειναι δεκτα!

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    TDM γιατί το είχα

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    θα πω Kymco Spike 125R γιατί αυτό είχα εγώ παλιά.

  4. #4
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Tdm. Δε σπάει δε χαλάει και φορτώνει μπαγκάζια. Μετά τα 130 είναι επικίνδυνο όμως πιστεύω. Ανεπαρκής μπροστινή ανάρτηση.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της ammoulianiotis
    Εγγραφή
    09/01/2013
    Μηνύματα
    47
    Ζητησα καποιες γνωμες. Αν θελετε απαντατε, αν θελετε γραφετε και τα επιχειρηματα σας, αν ειναι να γραφετε απλα για να γραφετε μην κουραζεστε σας παρακαλω.

  6. #6
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    δεν εχω οδηγησει tdm.
    παντως το cbf εχει ροπη φουλ,φορτωνεται και ταξιδευει επισης ανετοτατα(τριβαλιτσα κλπ).
    δεν ξερω την διαφορα χμ....κοπανηματος του ενος με του αλλου.το cbf δηλαδη ειναι στρητ μηχανακι καθαρα,που σημαινει οτι σε σχεση με το στρωμ,θα σου φανουν λιγο κουτσουρο οι αναρτησεις του.τουλαχιστον στην αρχη.
    ας μας πει καποιον για του tdm τι παιζει.
    απο εκει και περα,ψηνεσαι να παρεις ενα μηχανακι με μοτερ 4κ ή 2κ;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της ammoulianiotis
    Εγγραφή
    09/01/2013
    Μηνύματα
    47
    H αληθεια ειναι οτι το strom ηταν το πρωτο μου μηχανακι οποτε δεν εχω εμπειρια απο 4κ.
    Αν μπορειτε να με βοηθησετε για την διαφορα των 2 εξτρα κυλινδρων θα το εκτιμουσα!

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Δεν εχω οδηγησει TDM (δεν θα το αγοραζα ποτε γιατι παντα το αντιπαθουσα αισθητικα και μονον να εξηγουμαι) εχω ομως για λιγο οδηγησει CBF 1000ABS.
    3 πραγματα με εντυπωσιασαν και θα τα αναφερω
    1)Τα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ του φρενα CBS-ABS.
    2)H ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΡΟΠΗ απο χαμηλα
    3)Η αφορητη ζεστη που βγαζει στους μηρους και στις κνημες στην καλοκαιρινη κινηση
    Κατα τα αλλα απ οτι εχω διαβασει και εν πολλοις συμμεριζομαι -ξεχωρα απο την προσωπικη προτιμηση του καθενος - πιστευω οτι το χοντα υπερτερει σχεδον στους περισσοτερους τομεις πλην της ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ λογω ΣΑΡΑΚΑΚΗ
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Έχω οδηγήσει και τα δύο από φίλο-γνωστό. Το Yamaha βγάζει προβλήματα με το ABS, για το Honda δεν έχω ακούσει κάτι πέρα από τα γνωστά με ανορθωτή κτλ που έχουν πολλά από τα τελευταία. Τα θεωρώ και τα δύο street μηχανάκια. Τον χωματόδρομο μέχρι την παραλία θα τον βγάλουν και τα δύο με πολύ (CBF) ή λίγο (TDM) προσοχή. Δεν μου αρέσει κανένα γιατί δεν έχουν χαρακτήρα. Στα λεπτά που φαντάζομαι ότι κοιτάς 4-5.000 εγώ θα έπαιρνα VFR 800 από το 2006 και μετά (άλλη ρύθμιση VTEC-ξεχωρίζει αμέσως από διαφανές πλαστικό στα φλας αντί για κίτρινο). Έχει 2-3 στο Car με ABS.

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6880354/

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6220144/

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7411661/ Αυτό είναι κοντά σου...

  10. #10
    Από τη στιγμή που ψάχνεις μηχανάκι για ταξίδι, με κλειστά μάτια cbf. Πιο δυνατό, πιο καλά φρένα, πιο καλό σε ταξίδι με μεγάλη ΜΩΤ και πιο ποιοτικό από το TDM. Επίσης επειδή το TDM είναι το κλασσικό καγκουρομηχανάκι, είναι λίγα τα πραγματικά καλά μεταχεορισμένα. Με το cbf δεν έχεις τέτοια προβλήματα, καθώς όποιος το παίρνει συνήθως το κάνει συνειδητά και όχι για τη μόστρα. Τέλος για ταξίδια θεωρώ καλύτερο ένα 4κ έναντι του 2κ, λόγω πιο smooth λειτουργίας, έλλειψης κραδασμών, και πολύ περισσότερης δύναμης ψηλά.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω οδηγησει TDM (δεν θα το αγοραζα ποτε γιατι παντα το αντιπαθουσα αισθητικα και μονον να εξηγουμαι) εχω ομως για λιγο οδηγησει CBF 1000ABS.
    3 πραγματα με εντυπωσιασαν και θα τα αναφερω
    1)Τα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ του φρενα CBS-ABS.
    2)H ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΡΟΠΗ απο χαμηλα
    3)Η αφορητη ζεστη που βγαζει στους μηρους και στις κνημες στην καλοκαιρινη κινηση
    Κατα τα αλλα απ οτι εχω διαβασει και εν πολλοις συμμεριζομαι -ξεχωρα απο την προσωπικη προτιμηση του καθενος - πιστευω οτι το χοντα υπερτερει σχεδον στους περισσοτερους τομεις πλην της ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ λογω ΣΑΡΑΚΑΚΗ
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Από τη στιγμή που ψάχνεις μηχανάκι για ταξίδι, με κλειστά μάτια cbf. Πιο δυνατό, πιο καλά φρένα, πιο καλό σε ταξίδι με μεγάλη ΜΩΤ και πιο ποιοτικό από το TDM. Επίσης επειδή το TDM είναι το κλασσικό καγκουρομηχανάκι, είναι λίγα τα πραγματικά καλά μεταχεορισμένα. Με το cbf δεν έχεις τέτοια προβλήματα, καθώς όποιος το παίρνει συνήθως το κάνει συνειδητά και όχι για τη μόστρα. Τέλος για ταξίδια θεωρώ καλύτερο ένα 4κ έναντι του 2κ, λόγω πιο smooth λειτουργίας, έλλειψης κραδασμών, και πολύ περισσότερης δύναμης ψηλά.
    +1300

    για τι λεφτά μιλάμε αν επιτρέπεται?
    πουτσ@@@@@@@@@

  12. #12
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    πιο πολύ πόλη tdm
    πιο πολύ ταξιδι cbf

  13. #13
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    το TDM το ειχα δεν με προβληματισε παρα μονο το οτι ηθελε αναρτησεις το οποιο το ελυσα,παρουσιασε ενα προβλημα με την μοναδα abs το οποιο το ελυσα,ηταν μηχανακι για καγκουρες αυτο δεν το ξεπερασα ποτε και το εδωσα τελικα. Αν καταληξεις στο TDM ψαξτο καλα γιατι ο κατα 99% καγκουρας πρωην ιδιοκτητης του να εισαι σιγουρος οτι εχει ασελγησει τοσο πανω του που απο απροβληματιστο μηχανακι που ηταν να σε σκισει στις ζημιες.

  14. #14
    Cbf
    Γιατι το αλλο ειναι TDM.....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    TDM έχω CB έχω κάνει βόλτα.
    Δεν θα δεις ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορά από το ένα στο άλλο.

    Εμένα μ άρεσε πιο καλά το ΤΔΜ. Με βόλευψε και δεν έχει χαλάσει το παραμικρό για 110 000 χλμ που το έχω.
    (το άλλο, του φίλου κάτι έβγαλε αλλά όχι τίποτε τραγικό)

    Καβάλα τα κι όποιο σου κάτσει πιο καλά πάρε.
    ανανήψαντας

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. TDM 900 vs CBF1000 vs BANDIT 1250
    από kostasmms στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 17:31
  2. tdm 900 vs tmax 500.
    από scorpione στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:20
  3. CBF 600s ABS vs CBF 1000 ABS
    από franki26gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2008, 10:28
  4. CBF 1000 vs DL 1000
    από kalant στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2006, 16:30
  5. TDM 900 vs XJR 1300
    από giopar στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 11:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF