Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Shoei NXR, λάθος μέγεθος;

  1. #1

    Shoei NXR, λάθος μέγεθος;

    Καλησπερα στο φορουμ! Ειχα παει να τσεκαρω το εν λογω κρανος στον Τζωρτζοπουλο οπου και το δοκιμασα σε μεγεθος Μ (οπως και το XR1000 + XR1100 που ειχα πριν απο αυτο) και το κρανος ειχε ωραια εφαρμογη.
    Βρηκα καλυτερη τιμη σε μαγαζι online απο οπου και το αγορασα και παρελαβα σημερα. Το προβλημα ειναι οτι το κρανος με στενευει αρκετα. Κοκκινιλα στο κουτελο και μια γραμμη, πολυ πιεση στα μαγουλα και ελαφρυς πονοκεφαλος μολις σε βολτα ενος τεταρτου. Αναρωτιεμαι, ειναι τα κρανη που εχει στην βιτρινα φορεμενα απο 100 ατομα και εχουν ανοιξει, πραγμα που θα συμβει και στο δικο μου με τον καιρο; Ή εγινε καποια μαγεια και αλλαξε μεγεθος το κεφαλι μου σε ενα μηνα;
    Τι προτεινετε; Να το προσπαθησω λιγες φορες ακομα και θα στρωσει; Ή να το πουλησω οπως το πηρα;
    Ευχαριστω!

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    το πήρες από online μαγαζί από Ελλάδα ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    αν ειχες το ΧR1000 & XR1100 ξερεις οτι ανοιγουν αρκετα

    τα ιδια εχω παρει και εγω

    λογικα και to NXR θα ανοιγει.....

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Μήπως το πήρες από μαγαζί εξωτερικού και παίζει άλλη φόρμα των Shoei από εδώ; Έτσι την πάτησα εγώ με Arai.

  5. #5
    Ναι απο εξωτερικο το πηρα. Ανοιγανε τα κρανη, οντως, αλλα ηθελαν καιρο. Ασε που σε αυτο τα συμπτωματα ηταν αρκετα πιο εντονα. Πρωτη φορα πχ εχω πονοκεφαλο απο κρανος! Υποψην κοντοκουρεμενος 2 μερες, φαντασου να ημουν και κανα μηνα ακουρευτος...

  6. #6
    η αμερικη έχει άλλα νούμερα.
    από Ευρώπη δύσκολο το λάθος.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    η αμερικη έχει άλλα νούμερα.
    από Ευρώπη δύσκολο το λάθος.


    όχι άλλα νούμερα,διαφορετικές "φόρμες" διαμόρφωσης εσωτερικού

    και η Ιαπωνία...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Εμένα από Fc moto ήρθε το Arai, άλλο καλούπι. Πήγα σε μαγαζί και μόλις το είδε ο υπάλληλος μου λέει "απ'έξω το πήρες, έτσι;". Φαινόταν και οπτικά η διαφορά. Το πούλησα σε άνθρωπο που φοράει medium ενώ το κράνος ήταν large...

  9. #9
    Εμ αυτο φοβαμαι. Μην το γρατζουνισω ή το βρωμισω, 1000 φορες να το πουλησω καινουργιο σε καποιον που θα του κανει!

  10. #10
    πολλες φορες η εμμονη στο να ''γλιτωσουμε'' καποια χρηματα εμπεριεχει ρισκο.
    προσωπικα κρανος ΔΕΝ θα αγοραζα απο εξω για τους ανωτερω λογους,οποιο αλλο ειδος χαλαλι του....

    δοκιμασε να το βαλεις αγγελια τωρα που ειναι αφορετο,εχεις πολλες πιθανοτητες να το πουλησεις.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manianisg Προβολή μηνύματος
    πολλες φορες η εμμονη στο να ''γλιτωσουμε'' καποια χρηματα εμπεριεχει ρισκο.
    προσωπικα κρανος ΔΕΝ θα αγοραζα απο εξω για τους ανωτερω λογους,οποιο αλλο ειδος χαλαλι του....

    δοκιμασε να το βαλεις αγγελια τωρα που ειναι αφορετο,εχεις πολλες πιθανοτητες να το πουλησεις.
    Καπως ετσι το σκεφτομαι. Θα το παω μια στον τζωρτζοπουλο να τα δω διπλα διπλα σε ενα δικο του Μ και θα εχω πιο σαφη εικονα...

  12. #12
    εξωτερικα ενδεχεται να μην υπαρχουν ορατες διαφορες κ μονο εσωτερικα να αλλαζει..

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Εμένα από Fc moto ήρθε το Arai, άλλο καλούπι. Πήγα σε μαγαζί και μόλις το είδε ο υπάλληλος μου λέει "απ'έξω το πήρες, έτσι;". Φαινόταν και οπτικά η διαφορά. Το πούλησα σε άνθρωπο που φοράει medium ενώ το κράνος ήταν large...
    Fc moto? δε στέκει, στην Ευρώπη ίδια είναι παντού . Εκτός κι αν το fc τα προμηθεύτηκε από άλλη αγορά.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #14
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Μήπως αυτό που δοκίμασες είχε άλλα μαξιλαράκια σε σχέση με αυτό που αγόρασες; Φίλος είχε το ίδιο πρόβλημα με Shoei με παραγγελία από FC Moto.

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από P70 Προβολή μηνύματος
    Κοκκινιλα στο κουτελο και μια γραμμη
    Σημαδι στο κούτελο σημαίνει λαθος νούμερο. Εκεί δεν ανοίγει το κράνος.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο SHOEI NXR/RF1200
    από eBoLaGR στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2013, 10:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF