Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 63

Θέμα: Freevalve: Ένας κινητήρας χωρίς εκκεντροφόρο.

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    γνωριζεις καποια αντιστοιχη εφαρμογη;

  2. #47
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Ρε toyar εχεις γενικα την ταση να αμφισβητεις χωρις να γνωριζεις, απαιτωντας απο τον αλλο να σου δωσει απαντηση σε κατι που δε γνωριζεις...googlare λοιπον να δεις τι υπαρχει και μετα ξανασυζηταμε...

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    δεν μπορεις να ξερεις τι ταση εχω κανοντας διαγνωση απο το πληκτρολογιο.........
    δεν μπορεις να ξερεις τι γνωριζω.........
    δεν απαιτησα τιποτα απο κανεναν.......
    δεν διαβιω μεσω google........
    τελος σκοπος δεν ειναι να γνωριζεις τα περισσοτερα αλλα να εισαι προθυμος να μοιραστεις οσα γνωριζεις...........
    βαση των παραπανω δεν νομιζω πως εχουμε κατι να συζητησουμε

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Στο αρχικό ποστ, έχω παραθέσει τρεις πηγές. Δύο βίντεο(συνολικής διάρκειας πάνω από 10 λεπτά) και ένα κείμενο. Το πρώτο σχόλιο είχε ανέβει μετά από 9 λεπτά.

    Καλό είναι βέβαια να ρωτάμε, αλλά "συν Αθηνά και χείρα κίνει". Ειδικά όταν είναι να εκφερουμε γνώμη αντίθετη με τον προηγούμενο είναι λογικό το βάρος της απόδειξης των λεγόμενων μας να πέφτει σε μας τους ίδιους. Έτσι γίνεται πιο παραγωγικός διάλογος και βοηθάμε και τους υπόλοιπους αναγνώστες να βγάλουν τα συμπεράσματά τους.

    Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το πρωτο σχολιο ηταν δικο μου..........
    ανεφερα απλως οτι δεν εχουν καταφερει να αντικαταστησουν τον εκκεντροφορο παρολο που το προσπαθουν χρονια και αυτο δεν ειναι προσωπικη γνωμη ειναι αντικειμενικη διαπιστωση
    επειδη το σχετικο animation δεν με βοηθησε ιδιαιτερα ζητησα απο υποστηρικτες(;; του συστηματος να εξηγησουν την αποψη τους
    εισεπραξα ειρωνεια και υποδειξεις



    ενα δακρυ κυλισε.................:a12:

  6. #51
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το πρωτο σχολιο ηταν δικο μου..........
    ανεφερα απλως οτι δεν εχουν καταφερει να αντικαταστησουν τον εκκεντροφορο παρολο που το προσπαθουν χρονια και αυτο δεν ειναι προσωπικη γνωμη ειναι αντικειμενικη διαπιστωση
    επειδη το σχετικο animation δεν με βοηθησε ιδιαιτερα ζητησα απο υποστηρικτες(;; του συστηματος να εξηγησουν την αποψη τους
    εισεπραξα ειρωνεια και υποδειξεις



    ενα δακρυ κυλισε.................:a12:
    λες και ειανι 200 σελιδες το θρεντ και δε θυμασαι τι εχει ειπωθει

    εδω μονο οι δικες μου απαντησεις (πισω σε 3 σελιδες που εχουν απαντησει και αλλοι, οχι μονο εγω)...που πηρες μονο ειρωνια και κανενας δεν ηθελε να σου πει τιποτα...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    με κανονικο ελατηριο...θα μπορουσε να ηταν και η επαναφορα με αερα...το συστημα ειναι τρομερα απλο στην υλοποιηση και πολυ εξυπνο...εχεις πληρη ελεγχο των βαλβιδων, οπου κανεις κυριολεκτικα οτι θες απλα μεσα απο υπολογιστη, εχεις ενα πολυ μικροτερο καπακι πανω μιας και πετας παρα πολλα πραγματα, μπορεις λογω χωρου πλεον να κανεις πολυ καλυτερους αυλους εισαγωγης, εξαγωγης, και θαλαμο καυσης...αποριας αξιο πως και δεν εχει περασει στην παραγωγη απο καποιον τοσα χρονια...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    για ποιο λογο να μην ειναι αξιοπιστο? πνευματικα συστηματα χρησιμοποιουνται παντου χωρις να χαλανε...και εχεις και μια ηλεκτρονικη μοναδα που στελνει σημα στις βαλβιδες, και αυτη τι να παθει?

    επισης οι κατασκευαστες εκκεντροφορων κλπ δε μπορουν να κανουν και πολλα πραγματα για να το πολεμισουν, ειναι στο χερι του εκαστοτε κατασκευαστη να προχωρισει σε τετοιο συστημα...και τα οφελη απο τη χρηση του θα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ, κατι που θα επιρεασει και τις πωλησεις δηλαδη
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το θεμα δεν ειναι ποσο συχνα χαλαει
    το θεμα ειναι τι θα γινει τη στιγμη που θα χαλασει
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Θα μεινει κλειστη η βαλβιδα αυτο θα γινει

    οταν αρχιζεις να πρηζεις χωρις επιχειρημα, ερχεται η ειρωνια...

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    @toyar : Από το 2:45 μέχρι το 3:10 εξηγεί ακριβώς το πως δουλεύει το σύστημα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τι να σου πω ρε μαστορα..........
    πραγματικα δεν μπορουσα να φανταστω οτι υπαρχει ανθρωπος που πρηζεται μπροστα σε ενα πληκτρολογιο
    ο Christian von Koenigsegg ο ιδιος να κουβεντιαζε εδω μεσα δεν θα μανουριαζοταν ετσι
    επειδη χαλιεσαι ασχημα δεν το παω παρακατω
    αν μπορεις μονο σε παρακαλω λυσε μου μια απορια ........ με πνευματικα ελατηρια για επαναφορα αν υπαρξει διαρροη του πεπιεσμενου αερα τι θα γινει με τις βαλβιδες και τα εμβολα

  9. #54
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    υπαρχει κανονικο ελατηριο που πιεζει τη βαλβιδα στην εδρα της, ετσι γινεται η επαναφορα της βαλβιδας, ο αερας ειναι για να ανοιξει η βαλβιδα...σε περιπτωση διαρροης οπως λες η οποιουδηποτε προβληματος, η βαλβιδα, οπως ειπα και πριν, μενει απλα κλειστη...

    εξου λοιπον και η τσαντιλα, καθομαστε γραφουμε εχουν μπει λινκ βιντεακια και ενα σωρρο πραγματα που τα εξηγουν ολα, δεν εχεις κατσει να τα δεις και απλα γραφεις πραγματα για τον αντιλογο ενω εμεις εχουμε ηδη μπει στη διαδικασια να εξηγησουμε...

    αυτο το οτι αν κατι χαλασει θα μεινει η βαλβιδα κλειστη (κατα συνεπεια δε κοπαναει τιποτα με κατι αλλο, δε σπαει κατι στο κινητηρα να τα κανει ολα αλοιφη δηλαδη) το εγραψα και πιο πισω...

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ο τυπος αναφερει οτι το κλεισιμο γινεται ειτε με κανονικο ειτε με πνευματικο ελατηριο (βιντεο youtube 3.03)
    αν κατσουμε να αναλυσουμε τα λινκ και τα βιντεακια, προσωπικα εχω πολλες αποριες και ενδοιασμους, αν προκειται ομως να μπαινει θεμα τσαντιλας το τελειωνουμε εδω

  11. #56
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    δεν ειναι καθολου θεμα τσαντιλας, οπως ειπα εχω διαθεση για συζητηση αρκει να εχει και νοημα και να γινεται μεταξυ περισσοτερων, οχι να γραφει ο ενας τσαμπα

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Άρα η απορία σου είναι, τι θα γίνει αν έχει διαρροή το πνευματικό ελατήριο και δεν κλείσει την βαλβίδα.

    Ε. Θα γίνει το ίδιο με το να κοπεί ο ιμάντας χρονισμού σε συμβατικό κινητήρα. Θα καρφωθούνε μερικές βαλβίδες στο πιστόνι τους. Απλά πράγματα.

    Το σύστημα στην ουσία και στην λειτουργεία του, δεν έχει αλλάξει. Γίνετε με διαφορετικά υλικά.

    Αντί για ιμάντα χρονισμού, έχεις αισθητήρες θέσης βαλβίδας.
    Αντί για ελατήρια επαναφοράς βαλβίδων, έχεις υδραυλική ή πνευματική επαναφορά.
    Αντί για εκκεντροφόρους, έχεις ηλεκτρουδραυλικοπνευματική οδήγηση βαλβίδων.

    Τι άλλη απορία έχεις ;

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  13. #58
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    αν χάσει πίεση δεν θα μείνει ανοιχτή η βαλβίδα

    ο αέρας και το λάδι είναι για απόσβεση

    το άνοιγμα γίνεται με σωληνοειδές

    το κλείσιμο γίνεται με ελατήριο

    αυτό έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Σωστά τα λες εκτός από το παρακάτω

    solenoid valve = ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα όχι σωληνοειδές (λίγη προσοχή με τους όρους, ευχαριστώ).
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    αν το να καρφωσει βαλβιδες ειναι απλα πραγματα δεν εχω αλλη απορια

    απλα να αναφερω οτι πριν 20 χρονια δοκιμασαν να ανοιγουν τις βαλβιδες ηλεκτρομαγνητικα με πηνια και το σταματησαν γιατι αν τις εκλειναν με τα ιδια πηνια υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα αστοχιας και καταστροφης ενω αν χρησιμοποιουσαν ελατηρια τα πηνια τραβαγαν τετοια καταπονηση που καιγοντουσαν
    και σε αυτες τις περιπτωσεις στοχος ηταν ο απολυτος ελεγχος χρονισμου διαρκειας και βυθισματος
    αυτη τη στιγμη οι βαλβιδες κλεινουν αξιοπιστα μονο με ελατηρια και τα ελατηρια στο ανοιγμα απαιτουν εκκεντροφορο με εξαιρεση τη δεσμοδρομικη κινηση οπου παλι ολα γινονται μηχανικα
    αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και ελπιζω να μη στραβωσει κανεις

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχεδόν ενας μήνας χωρίς motogp!!
    από Billymuse στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2013, 13:51
  2. Ένας χρόνος χωρίς τον Παναγιώτη (panvas)
    από georgevas στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2012, 21:49
  3. Ύψωμα 731... απλά ένας φόρος τιμής χωρίς άλλο σχόλιο
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2008, 22:49
  4. Ένας μήνας χωρίς το μωρό...
    από gregorgeous89 στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 21:33
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF