Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 115

Θέμα: lefas superbike

  1. #46
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ακαμψία στο εμπρός σύστημα θέλεις.
    Αυτό που δεν θέλεις είναι να μην εχεις πληροφόρηση, κατι που καταφέρνει αυτό το σύστημα μεσω των συνδέσμων που χρησιμοποιεί, σε αντιθεση με το telelever που δεν δίνει καμμία πληροφορία στον οδηγό.
    Δεν συμφωνώ. Όταν είσαι υπό κλίση στο όριο, η οποια ευκαμψια του μπροστινου είναι η μόνη ανάρτηση που έχεις.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #47
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τα "ψαλίδια" βάζουν και διαφορετική γεωμετρία στην βύθισή τους από τα πιρούνια που πιθανόν ξενίζει τον χρήστη πιρουνιών.
    Συμφωνά κι επαυξάνω.

    Εγω το telelever πχ δεν το θέλω, δεν μου αρέσει, δεν μου δίνει την πληροφορία που χρειάζομαι κι εχω συνηθίσει.
    Η πρωτη μοτο που καβάλησα μετα απο 50ρι ηταν το BMW R26 που το έχω ακόμα. Και με αυτό που εχει ψαλίδι Earles εμπρός ίδια κατάσταση με το telelever.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Το θέμα εχει επαναληφθεί σε άλλο φόρουμ, κάποιος κατέληξε, οτι αν εναλλακτικά αυτά συστήματα ηταν καλύτερα, τελικά θα επικρατούσαν.
    Συμφωνώ μαζί του.

  4. #49
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Το θέμα εχει επαναληφθεί σε άλλο φόρουμ, κάποιος κατέληξε, οτι αν εναλλακτικά αυτά συστήματα ηταν καλύτερα, τελικά θα επικρατούσαν.
    Συμφωνώ μαζί του.
    Ετσι ακριβως.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #50
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν συμφωνώ. Όταν είσαι υπό κλίση στο όριο, η οποια ευκαμψια του μπροστινου είναι η μόνη ανάρτηση που έχεις.
    Δεν είναι έτσι ακριβως. Να ενα ωραίο άρθρο γι αυτό το θέμα.
    http://www.tonyfoale.com/book/LATSUS.PDF
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #51
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Το θέμα εχει επαναληφθεί σε άλλο φόρουμ, κάποιος κατέληξε, οτι αν εναλλακτικά αυτά συστήματα ηταν καλύτερα, τελικά θα επικρατούσαν.
    Συμφωνώ μαζί του.
    Αυτο ειναι το ενα σενάριο, και το πιο πιθανό ίσως.

    Το άλλο σενάριο, χωρίς Λιακοπουλέικες συνωμοσιολογίες, ειναι οτι έχουμε προχωρήσει πολυ (κι έχουμε επενδύσει και πολυ βεβαίως) προς μια κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση, που δε μας παίρνει να κανουμε πίσω και να το πιάσουμε απ'την αρχή με άλλο τροπο.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.802
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Το θέμα εχει επαναληφθεί σε άλλο φόρουμ, κάποιος κατέληξε, οτι αν εναλλακτικά αυτά συστήματα ηταν καλύτερα, τελικά θα επικρατούσαν.
    Συμφωνώ μαζί του.
    Αυτό δεν είναι εναλλακτικό.

  8. #53
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αναλυτικά, για το 1ο claim βρέθηκαν 2 σχετικές Ευρωπαικες πατέντες της Cagiva, μια Ευρωπαική πατεντα της bimota,
    H πατεντα της bimota έχει κάποια σχέση με αυτό:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	index.jpeg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	12,0 KB 
ID:	350143

    Άλλη μια ερώτηση: Έχει ομοιότητες καθόλου με το σύστημα του Britten;

    Πάντως αν είχα λεφταααά θα συνιστούσα μια ομάδα καλών μηχανικών να το μελετήσουν. Μές την ασχετίλα μου, είμαι της γνώμης ότι έχει κάτι το πολύ σωστό.
    Ο Britten που θεωρείται γενικά ο κορυφαίος home-εφευρέτης παγκοσμίως δεν τον είχε για τα μπάζα τον Λέφα, μάλιστα του πρότεινε να πάει να μείνει ΝΖ. Κρίμα, φύγαν κι οι δυό τους σχετικά νέοι.
    Πάντως παίζει να είχε και καλύτερες ιδέες ο Λέφας, και το λέω εγώ, που σιχαίνομαι πιο πολύ από τον καθένα τις γνωστές εκδηλώσεις Ελληνοπληξίας.
    Καλό θα ήταν να συντηρηθούν τα σχέδια και μάλιστα να υπάρχουν και σε πολλαπλές κόπιες.

    Πρόσεξε κανείς ότι με τους σεισμούς στη ΝΖ μεγάλος όγκος των χαρτιών και των σχεδίων του Britten καταστράφηκαν; Και μάλιστα μπήκαν κάποιοι τύποι "παράνομα" στην σεισμόπληκτη περιοχή, για να σώσουν δυο μοτο από το κτήριο. Το οποίο, στο επόμενο κούνημα έπεσε εντελώς, και καταστράφηκαν τα πάντα.
    Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, μπράβο στον κ. Γκόνη, ελπίζω να διαφυλάξει σωστά αυτό που βρέθηκε στα χέρια του.

  9. #54
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Το θέμα εχει επαναληφθεί σε άλλο φόρουμ, κάποιος κατέληξε, οτι αν εναλλακτικά αυτά συστήματα ηταν καλύτερα, τελικά θα επικρατούσαν.
    Συμφωνώ μαζί του.
    Δεν νομίζω ότι έχουν δοκιμαστεί αρκετά για να μπορούμε να έχουμε γνώμη. Έχουν γίνει κάπου τεστ σε telever με hub-centre steering;
    Πόσα εκατομμύρια, πόσα χρόνια, πόσες εταιρείες έχουν φαγωθεί στον σχεδιασμό του συμβατικού πιρουνιού;

  10. #55
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω ότι έχουν δοκιμαστεί αρκετά για να μπορούμε να έχουμε γνώμη. Έχουν γίνει κάπου τεστ σε telever με hub-centre steering;
    Πόσα εκατομμύρια, πόσα χρόνια, πόσες εταιρείες έχουν φαγωθεί στον σχεδιασμό του συμβατικού πιρουνιού;
    Γιατί δεν έχει (έχουν) δοκιμαστεί άραγε;
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 10/01/2016 στις 15:15.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #56
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι έτσι ακριβως. Να ενα ωραίο άρθρο γι αυτό το θέμα.
    http://www.tonyfoale.com/book/LATSUS.PDF
    Δεν νομίζω να λεει κάτι επί της ουσίας Αρη. Και το γεγονός ότι πέφτει αρεντι για την βέλτιστη ελαστικότητα των πλαισιων παραπέμπει στο αντίθετο.
    Αν μάλιστα θυμάμαι καλά η ντουκατι εγκατέλειψε το ανθρακονηματινο ψαλίδι για κάποιο παρόμοιο λόγο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #57
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν έχει (έχουν) δοκιμαστεί άραγε;
    Ίσως γιατι όπως έγραψα πιο πάνω και συμπληρώνοντας με αυτο που είπε κι ο δεινοσαυρος, είχαν ήδη δαπανηθεί πολλα εκατομμύρια, πολλα χρονια, πολλή μελέτη για την εξέλιξη του συμβατικού πηρουνιου, που ηταν τρομερά ασύμφορο και κοστοβορο να ρισκάρουν να καταληξουν όλα αυτά στα σκουπίδια, ανάλογα με το πού θα πήγαινε η δουλεια με τα τελε hub center steering κλπ.

    Μπορεί βέβαια να ηταν όντως και "μαλακια".

    Μου θυμίζει ενα βίντεο που είχες ποσταρει κάποτε με έναν φυσικό/αστροφυσικό δε θυμάμαι ακριβώς, ο οποιος είχε μελετήσει και βρει στοιχεία οτι παρα πολλές απο τις διάφορες "σταθερές" μας, μόνο σταθερές δεν ειναι.

    Κι όταν είχε εκφράσει την απορία του στο BIPM μαζί με την πρόταση να μελετηθούν οι διαφορες αλλαγές που συμβαίνουν ανα τα χρονια σε αυτές τις σταθερές, του είπαν οτι δε μας παίρνει να αλλάξουμε τον κόσμο και τον τροπο που τον βλέπουμε μεχρι σήμερα.
    (χοντρικα. 'πιστημονες άνθρωποι, δεν του τα είπαν έτσι )

  13. #58
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω να λεει κάτι επί της ουσίας Αρη. Και το γεγονός ότι πέφτει αρεντι για την βέλτιστη ελαστικότητα των πλαισιων παραπέμπει στο αντίθετο.
    Αν μάλιστα θυμάμαι καλά η ντουκατι εγκατέλειψε το ανθρακονηματινο ψαλίδι για κάποιο παρόμοιο λόγο.
    Κοίταξε να δείς πως το βλέπω εγω.

    Το αρθρο του Foale τονίζει οτι η ρύθμιση της αναρτησης φταίει που δεν δουλευει το τηλσκοπικό υπό μεγαλη κλίση.
    ΟΚ, και λοιπόν? Το οτι το οποιοδήποτε μπροστινό ( ή και όλη η μοτοσυκλέτα αν θέλεις ) για να δουλέψει θέλει μια ελαστικότητα είναι σίγουρο, κι έτσι έχουμε συνηθισει κιόλας. Ποιά είναι αυτή για καθε εφαρμογή? Θέλει πολύ μελέτη, η Honda πχ έχει δώσει μεγαλο βαρος σε αυτό.

    Αυτό ειναι άσχετο με την αρχή λειτουργίας του συστήματος του Λέφα.
    Δεν διατείνεται οτι προσφέρει ακαμψία, άλλα πράγματα κάνει και δουλεύει με caster/trail απίστευτα για τηλεσκοπικό. Επίσης προσφέρει τρελλές ρυθμίσεις εύκολα.
    Η ακαμψία του άλλωστε θα μπορούσε να είναι οση επιλέξει ο σχεδιαστής εύκολα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #59
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν έχει (έχουν) δοκιμαστεί άραγε;
    Βασικα: Δεν ξέρω.

    Και δυστυχώς δεν είναι ούτε οι γνώσεις μου ή η εμπειρία μου αρκετά επαρκείς για να εκφέρω εμπεριστατωμένη γνώμη. Ούτε καν.

    Από ένα hunch και μόνο λέω. Πάντως, ούτε την άποψη ότι μπορεί να απειλεί συμφέροντα δεν την θεωρώ αναγκαστικά επί του θέματος. Συμφέροντα αλλάζουν συχνά-πυκνά και οι έξυπνες εταιρίες προσαρμόζονται.

    Ίσως αυτό που δεν αλλάζει είναι η συνήθεια. Αν ο αναβάτης έχει συνηθίσει μηχανή που κάνει dive στο φρενάρισμα, τότε αυτό που του ζητείται είναι να μάθει έναν άλλο τρόπο οδήγησης, ένα διαφορετικό όχημα, μαθές.

    Σε αυτό το θέμα έχω και γνώμη και εμπειρία, από άλλους τομείς. Καμιά φορά η ιδέα και μόνο της αλλαγής (όσα και να είναι τα τελικά πλεονεκτήματα, σε βάθος χρόνου) τρομάζει τόσο που λέμε... αστό καλύτερα για κάνα άλλο κορόιδο.

    Θέλω να πω ότι όταν τα πλεονεκτήματα δεν εμφανίζονται άμεσα (= χθες), δύσκολα θα πουλήσεις.
    Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει απαραίτητα για το παρόν θέμα, αλλά ούτε μπορώ να αγνοήσω την πιθανότητα.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.802
    Βρε παιδιά το συγκεκριμένο είναι "τηλεσκοπικό"
    Το οποίο σημαίνει ότι κατά την λειτουργία του έχει ακριβώς τις ίδιες μεταβολές στην γεωμετρία όπως τα καθημερινά μας πιρούνια.
    Και αν γουστάρουμε να βάλουμε και τις ίδιες ελαστικότητες στο πλαίσιό μας το καταφέρνουμε με πολύ λιγότερο υλικό-βάρος σε πλαίσιο και πηρούνι.

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2006, 01:12
  2. Οσοι δεν ειδαν τα Superbikes στην...
    από Runner Ducati στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2005, 17:45
  3. Superbikes - Αγώνας δεύτερος - Philip Island
    από stako στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 09:33
  4. αμερικανικο superbike...
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2004, 15:45
  5. Το SuperBike της KTM
    από DIT στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF