Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: (Ακόμα ένα θρεντ) Για αγορά κράνους!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    11

    (Ακόμα ένα θρεντ) Για αγορά κράνους!

    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! (πρώτο ποστ!)

    Σας παρακολουθώ αρκετούς μήνες (από τότε που μπήκα στη διαδικασία να βγάλω δίπλωμα για μηχανή) και ομολογουμένως έχω μάθει πάρα πολλά από τις συζητήσεις σας. Ενδιαφέρομαι για ένα κράνος με κόστος περίπου στα 200€ καθώς είμαι ακόμα σε φάση αναζήτησης μηχανής και θέλω πρώτα να τελειώσω με τον προστατευτικό εξοπλισμό. Έχω ήδη γάντια & μπουφάν, οπότε στην παρούσα με ενδιαφέρει το κράνος.

    Τι βρήκα:
    http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=1273
    http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=1279
    http://www.motorshop.gr/p.KRANOS-IS-...C.1132794.html
    http://www.motorshop.gr/p.KRANOS-IS-...C.1132789.html

    Φαντάζομαι ότι θα παίζει ρόλο, οπότε αναφέρω ότι πρόκειται να αγοράσω ένα μικρό μηχανάκι (προσανατολίζομαι σε ybr-125, cbf-125 ή σε κανένα daytona panther 125) - όπου φτάσει το βαλάντιό μου. (Ε, λογικά θα είναι θέμα για επόμενο θρεντ!).

    Υποθέτω ότι σε αυτό το κόστος όλα τα κράνη κάνουν λίγο - πολύ τα ίδια πράγματα. Αυτό που σίγουρα διαφέρει είναι η τοποθέτηση και γενικά αν είναι βολικό και σωστό για το κεφάλι μου & ενδεχομένως κάποιες διαφορές στα χαρακτηριστικά (ανταλλακτικά, ζελατίνες, προστατευτικά κλπ), που μπορεί να μου διαφεύγουν!

    Κάθε άποψη δεκτή! Ευχαριστώ για τον κόπο και τον χρόνο σας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Θα σου προτεινα καποιο απο τα IS-17.Αρκετα καλο κρανος για τα λεφτα του.Τα ιδια σε ματ η μονοχρωμο -20ευρω.

    Μεσα στο φορουμ υπαρχουνε αρκετα σχετικα θεματα.Αν εχεις ορεξη για διαβασμα κανε κλικ εδω:http://www.moto.gr/forums/search.php?searchid=4285212

    Kαλως μας ηρθες.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Καλωσορισες!!
    Θα ανοιγα το ιδιο θεμα, εχω ιδιο προβληματισμο και κοιταω τα ιδια μοντελα. Μια μικρη προτιμηση προς τα hjc παιζει. Παρ ολα αυτα εχω καποιες αποριες και αμφιβολιες:
    1. μηπως πρεπει να κινηθω προς το agv , https://www.moto-accessories.gr/arti...tallelo_kranos λογω ανωτερης (?) ποιοτητας υλικου εξωτερικου κελυφους (συνθετες ινες fiberglass το agv σε σχεση με το Advanced Polycarbonate (θερμοπλαστικο (?)) του hjc.
    2. Μηπως ειναι μια η αλλη στην τιμη γιατι το agv ειναι "παλιο μοντελο" (οχι οτι εχει μεγαλη σημασια πιο πολυ πληροφοριακα)
    3. Στα hjc συνηθως περιλαμβανεται pin lock και προσθετη αντιθαμπωτικη ζελατινα (μεσα στην τιμη) ενω τα agv δεν εχουν pinlock και λενε οτι η ιδια η ζελατινα ειναι αντιθαμπωτικη. Ειναι οντως;;Θελω να πω χειμωνα με τελειως κλειστη τη ζελατινα σε κινηση πολης,σημειωτον βλεπεις οντως??
    4. Αντιστοιχο με το agv που κοιτας πρεπει να ειναι αυτο to hjc fg 17 ( http://www.motorshop.gr/p.KRANOS-FG-...C.1115345.html ) (ιδιο υλικο εξωτερικα, δεν εχουν εσωτερικη φυμε, ενω για το hjc is 17 το αντιστοιχο του agv πρεπει να ειναι το agv k3 sv. (?)
    5. Η εσωτεικη φυμε ποσο βαρος προσθετει στο κρανος,θελω να πω ειναι σημαντικη η διαφορα? Γνωριζει κανεις το βαρος του ενος η του αλλου:
    6. Η αεροδυναμικη του στον αερα φανταζομαι οτι και στα δυο ειναι σε αξιολογα για την κατηγορια επιπεδα (?)

    Σημ Η τιμες τους ειναι στα ιδια επιπεδα και στα 4 απο 170-200ευρω. Η αγορα θα γινει απο Ελλαδα αλλα μεσω eshop. Εγω σε nolan φοραω medium και τετοιο θα παραγγειλω. Θα δεχτει ο πωλητης λογικα να μου το αποστειλει, να το πληρωσω αντικαταβολη, να το δοκιμασω και σε περιπτωση που δεν μου κανει (στενο στο μετωπο) με δικα μου μεταφορικα εξοδα να του το στειλω πισω και να μου στειλει το small ή το large αντιστοιχα φανταζομαι.... (?) (με την προυποθεση οτι δεν θα του χαλασω καρτελακια κλπ,θα το δοκιμασω οπως στο μαγαζι)

    Εννοειται οτι αν γραφω βλακειες δεχομαι διορθωσεις,προτασεις για αλλα κρανοι και λοιπα ολα δεκτα.....
    Υγ: Γραφω στο ιδιο θρεντ για να μην ανοιγω αλλο, αν ενοχλει μπορει να μετακινηθει σε νεο....

    και μια εικονα για χιλιες λεξεις....Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4 kranoi.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	55,1 KB 
ID:	350287

  4. #4
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Hjc is 17 βάρος που αναγράφεται απο πίσω 1600. Το φοραω 4 με 6 ώρες την ημέρα και ειδικά τον πρωτο καιρό ήμουν ψιλοπιασμενος. Θεωρώ ότι έχει πολύ φασαρία σε σύγκριση όμως με το camberg duke (τα εχω και τα 2). Για τα αλλά δε ξέρω. Επιπλέον εμένα μου έβγαλε θεματακια και με τη ζελατίνα και με το πινλοκ (αγορά απο εξωτερικό) αλλά αποτι εχω καταλάβει μάλλον ήμουν απλά "τυχερός". Για τα αλλά δεν εχω αποψη

    Edit: Ξέχασα να σου γράψω πως το FG είναι αισθητά πιο ελαφρύ (δοκιμασμένο σε μαγαζί όχι σε δρόμο) αλλά της ιδιας συνομοταξίας εσωτερικό. Αν δεν θες την φιμέ καλυτερα το fg για μένα.. Γενικά αν δε σου είναι απαραίτητη η φιμέ θα πρότεινα να κοιτάξεις κράνη χωρίς, ανεβαίνει αισθητά το βάρος κάτι που θα σου κακοφανεί αν το φορας πολλες ώρες..
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 14/01/2016 στις 17:40.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Hjc is 17 βάρος που αναγράφεται απο πίσω 1600. Το φοραω 4 με 6 ώρες την ημέρα και ειδικά τον πρωτο καιρό ήμουν ψιλοπιασμενος. Θεωρώ ότι έχει πολύ φασαρία σε σύγκριση όμως με το camberg duke (τα εχω και τα 2). Για τα αλλά δε ξέρω. Επιπλέον εμένα μου έβγαλε θεματακια και με τη ζελατίνα και με το πινλοκ (αγορά απο εξωτερικό) αλλά αποτι εχω καταλάβει μάλλον ήμουν απλά "τυχερός". Για τα αλλά δεν εχω αποψη

    Edit: Ξέχασα να σου γράψω πως το FG είναι αισθητά πιο ελαφρύ (δοκιμασμένο σε μαγαζί όχι σε δρόμο) αλλά της ιδιας συνομοταξίας εσωτερικό. Αν δεν θες την φιμέ καλυτερα το fg για μένα.. Γενικά αν δε σου είναι απαραίτητη η φιμέ θα πρότεινα να κοιτάξεις κράνη χωρίς, ανεβαίνει αισθητά το βάρος κάτι που θα σου κακοφανεί αν το φορας πολλες ώρες..
    Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Το βαρος ειναι σημαντικος παραγοντας γιατι ηταν ο λογος που φευγω απο τα ανοιγομενα που με βολευαν απιστευτα στην καθημερινοτητα (το νολαν το ν100 ηταν 1650+_ 50) . Μαλλον για το fg με βλεπω προσωπικα.....
    Ελεγα να το παρω με κλειστα ματια αλλα δεν βλεπω να την γλυτωνω την βολτα στην αθηνα για να τα δω απο κοντα...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    11
    Συγγνώμη που ανασταίνω το θέμα από τον καιρό του ποτέ, αλλά ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους ασχολήθηκαν, έστω και με τεράστια καθυστέρηση. Δυστυχώς λόγοι υγείας με πήγαν πίσω, αλλά τώρα που έστρωσαν όλα, βάζω σιγά-σιγά πλώρη για το σχέδιο μηχανάκι! Θα διαβάσω προσεκτικά τις προτάσεις και όπου έχω καμιά συμπληρωματική απορία, θα σας ρωτήσω.

    Ευχαριστώ και πάλι!

Παρόμοια θέματα

  1. Ακόμα ενα thread για επιλογή κράνους
    από Takata Dome στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2013, 10:28
  2. γνωμες για αγορα κρανους "ixs Hx 330
    από kopa1956 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2007, 23:59
  3. Συμβουλές για αγορά κράνους!
    από suzuki_k5 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 19:14
  4. Για αγορά κράνους?
    από kxIII στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2006, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF