Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Καρυδάκι-κλειδί για ανοδειωμένη βίδα προφόρτησης πηρουνιού.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093

    Καρυδάκι-κλειδί για ανοδειωμένη βίδα προφόρτησης πηρουνιού.

    Υπάρχει περίπτωση η αλουμινένια βίδα της προφόρτισης να είναι κάτι άλλο από 14mm?

    Ρωτάω γιατί δεν θέλω να την χαλάασω-σημαδεύψω. Έκανα τα παρακάτω τσέκ:
    1. Το ολοκαίνουργιο καλό (Hazet) εξάγωνο καρυδάκι 14mm παίζει αρκετά ενώ το ανοδειωμένο κεφάλι δεν είναι φαγωμένο. Κάτι παλαιότερα καρυδάκια της Walter 1/2 καρέ και κάποιο Japan 3/8 καρέ αλλά χωρίς φίρμα παίζουν βέβαια περισότερο.
    2.Ένα παλιό 12αγωνο καρυδάκι 9/16 νομίζω ότι παίζει λιγότερο αλλά δεν το έστριψα γιατί δεν είναι εξάγωνο που θα ήθελα και είναι αρκετά παλιό και δουλεμένο.
    3. Το αρκετά καλό αλλά σχετικά δουλεμένο παχύμετρό μου (Etalon) βγάζει 14,2 περίπου και ένα άλλο παχύμετρο κάτι ανάμεσα σε 74 και 79/128 της ίντζας.

    Το τυλίγω με μονωτκή; Αγοράζω καρυδάκι σε ίντζες εξάγωνο ή εμπιστεύομαι το ολοκαίνουργιο Hazet καρυδάκι;
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 15/01/2016 στις 17:38.

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει περίπτωση η αλουμινένια βίδα της προφόρτισης να είναι κάτι άλλο από 14mm?

    Ρωτάω γιατί δεν θέλω να την χαλάασω-σημαδεύψω. Έκανα τα παρακάτω τσέκ:
    1. Το ολοκαίνουργιο καλό (Hazet) εξάγωνο καρυδάκι 14mm παίζει αρκετά ενώ το ανοδειωμένο κεφάλι δεν είναι φαγωμένο. Κάτι παλαιότερα καρυδάκια της Walter 1/2 καρέ και κάποιο Japan 3/8 καρέ αλλά χωρίς φίρμα παίζουν βέβαια περισότερο.
    2.Ένα παλιό 12αγωνο καρυδάκι 9/16 νομίζω ότι παίζει λιγότερο αλλά δεν το έστριψα γιατί δεν είναι εξάγωνο που θα ήθελα και είναι αρκετά παλιό και δουλεμένο.
    3. Το αρκετά καλό αλλά σχετικά δουλεμένο παχύμετρό μου (Etalon) βγάζει 14,2 περίπου και ένα άλλο παχύμετρο κάτι ανάμεσα σε 74 και 79/128 της ίντζας.

    Το τυλίγω με μονωτκή; Αγοράζω καρυδάκι σε ίντζες εξάγωνο ή εμπιστεύομαι το ολοκαίνουργιο Hazet καρυδάκι;
    Φυσικά και μπορεί να μην είναι 14. Δεν λες όμως καν τι μηχανή είναι.
    Η απάντηση είναι:

    Μετρα με σωστό παχύμετρο και χρησιμοποίησε το σωστό κλειδί.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    θα αγοραζα ενα φθηνο καρυδακι ιντζας να σιγουρευτω. και μετα θα πεταγα την βιδα.

    μηπως ειναι κωνικο το καρε της βιδας; βαλε καμια φωτο.
    Γιαννης

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Ένα κομμάτι μαλακό ύφασμα, ανάμεσα εργαλείο και βίδα, θα προστατέψει το αλουμίνιο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alexandross
    Εγγραφή
    13/11/2015
    Μηνύματα
    155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει περίπτωση η αλουμινένια βίδα της προφόρτισης να είναι κάτι άλλο από 14mm?

    Ρωτάω γιατί δεν θέλω να την χαλάασω-σημαδεύψω. Έκανα τα παρακάτω τσέκ:
    1. Το ολοκαίνουργιο καλό (Hazet) εξάγωνο καρυδάκι 14mm παίζει αρκετά ενώ το ανοδειωμένο κεφάλι δεν είναι φαγωμένο. Κάτι παλαιότερα καρυδάκια της Walter 1/2 καρέ και κάποιο Japan 3/8 καρέ αλλά χωρίς φίρμα παίζουν βέβαια περισότερο.
    2.Ένα παλιό 12αγωνο καρυδάκι 9/16 νομίζω ότι παίζει λιγότερο αλλά δεν το έστριψα γιατί δεν είναι εξάγωνο που θα ήθελα και είναι αρκετά παλιό και δουλεμένο.
    3. Το αρκετά καλό αλλά σχετικά δουλεμένο παχύμετρό μου (Etalon) βγάζει 14,2 περίπου και ένα άλλο παχύμετρο κάτι ανάμεσα σε 74 και 79/128 της ίντζας.

    Το τυλίγω με μονωτκή; Αγοράζω καρυδάκι σε ίντζες εξάγωνο ή εμπιστεύομαι το ολοκαίνουργιο Hazet καρυδάκι;


    Πιο συγκεκριμένα :
    Το 14mm παίζει αρκετά
    Το 9/16'' παίζει λιγότερο = 14,29mm
    Οι μετρήσεις που έχεις είναι
    1.14,2mm
    2.14,68mm(74/128''=37/64''=0.578''=14,68mm)
    3.15,68mm (79/128''=15,68mm)

    Leon οι μετρήσεις σου δεν συμβαδίζουν.
    Ή κάνεις κάποιο λάθος εσύ στην μέτρηση ή δεν τα λέει καλά το ψηφιακό παχύμετρο .
    Μιλάμε για διαφορά των μετρήσεων σου από 5 mm έως 15 mm!!!
    Προσπάθησε να το μετρήσεις σωστά χρησιμοποιώντας ένα παχύμετρο που έχει δέκατα για μεγαλύτερη ακρίβεια .

    Έχεις πρόσβαση με πολύγωνο κλειδί ή μπαίνει μόνο καρυδάκι;
    Κάνε το χόμπι σου επάγγελμα και δεν θα χρειαστεί να ''δουλέψεις'' ποτέ!

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KokenSurfaceDriveSocket.JPG 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	48,9 KB 
ID:	350396

    H βιδα σου είναι 14αρα. Τα καινούρια καρυδάκια (με την καινούρια σχεδίαση) έχουν περισσότερες ανοχές με τη βίδα αλλά παρόλα αυτά την πιάνουν από πιο μέσα και όχι απ' τις άκρες. Γι' αυτό έχουν και τις ανοχές.

    Αυτά που έβαλα επάνω στη φωτό (surface dirve) έχουν ακόμα περισσότερες ανοχές.

    Παρόλα αυτά δεν αφήνουν κανένα σημάδι στην βίδα ακόμα και σε μεγάλες ροπές.

    Τα βρίσκεις και σε φθηνές μάρκες (force, ktl.) αλλά δεν ξέρω τι δουλειά κάνουν όσο αφορά τα σημάδια (φαντάζομαι το ίδιο αλλά..)
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Ευχαριστώ για απαντήσεις. Τελικά και τα δύο παχύμετρα είναι με αρκετές ανοχές-λογικό αφού πέρασαν καμμια 20αριά χρόνια σε μηχανουργείο. Με βλέπω για καινούργιο με ρολόι για να βλέπω τώρα που αρχίζει η στραβομάρα. Έκανα και μία λάθος μέτρηση. Τελικά ανακάλυψα και ένα μικρόμετρο μάλλον αδούλευτο -ανατολικού μπλόκ που έχει αγοραστεί σε παζάρι κάπου στα μέσα του '90. Αλλά και αυτό δεν βοήθησε πολύ, εκτός από νέο παχύμετρο χρειάζομαι γυαλιά και καινούργια μέση. Την προφόρτηση θέλω να την λασκάρω λιγάκι γιατί στις κοντινές βόλτες οι δρόμοι του Πειραιά είναι χάλι μαύρο και εθνική δεν πάω από τότε που έβαλλαν τα διπλά διόδια για Κόρινθο. Το μηχανάκι είναι Suzuki GSXR 1000 K3 και έχω κάνει σέρβις στο πηρούνι σχετικά πρόσφατα, 2-3 χρόνια. Ίσως και να μου φαίνεται περίεργο γιατι είναι το μαμα ενώ πίσω φοράω Ohlins.
    Τελοςπάντων, το ξέσφιξα με το καλύτερο και πιό αδούλευτο καρυδάκι της Hazet από την mini κασετίνα που πήρα πρόσφατα αφού το τύλιξα με μια διαφανή μεμβράνη κουζίνας. Δεν φαίνεται κανα σημάδι. Μόλις πάρω αξιοπρεπές παχύμετρο (και γυαλιά) θα το ξανακοιτάξω για να μου φύγει η απορία. Παίζει πάντως να είναι 9/16 αφού με το μικρόμετρο που ήταν στο κουτί του κάπου στα 14,2.. 14,3.. έπεφταν οι μετρήσεις. Θα πάρω ένα αξιοπρεπές εξάγωνο 9/16 και το πολύ-πολύ να το βάλω μαζί με τα παλιά στην κασετίνα της ίντζας.
    Πόσα για ένα αξιοπρεπές παχύμετρο; 50-80 είναι ΟΚ;
    Αυτό είναι καλά για χρήση όπως αυτή που περιγράφω;
    http://www.organametrisis.gr/collect...nt=0-01mm+dial
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 18/01/2016 στις 01:00.

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    vögel (γερμανικά) και metrica (ιταλικά), τα βρίσκεις φθηνά. Τα insize ίσως είναι ακόμα φθηνότερα και απ' ότι λένε είναι καλά μα εγώ δεν τα ξέρω.

    Αναλογικό βρίσκεις κάτω από 40 ευρώ εύκολα.

    Αν η βίδα είναι 14.2 ή 14.3 το καρυδάκι της hazet δεν θα έμπαινε καν.

    Γιατί τα κάνεις δύσκολα? Δοκίμασε το ίδιο καρυδάκι σε μια βίδα που ξέρεις ότι είναι 14αρα και δες αν έχει τα ίδια μπόσικα με τη βίδα των αναρτήσεων. Θα το ξαναπώ, το πόσο "μπόσικο" είναι το καρυδάκι επάνω στη βίδα δεν δείχνει τις πραγματικές ανοχές που έχει. Όχι σήμερα, με την σχεδίαση flank drive ή όπως την ονομάζει ο κάθε κατασκευαστής.

    Πάντως αυτή η βίδα δεν θέλει καθόλου δύναμη. Βάζοντας μονωτική ίσως ήταν εύκολο να την γυρίσεις ακόμα και με ένα καλό γαλλικό. Ή αν έχεις, με αυτό..
    που "σφίγγει" επάνω στη βίδα και δεν έχει καθόλου κενό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	86031254k.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	350491


    googlare knipex plier wrench και γύρνα το στις εικόνες ή στο βιντεο.

    Υπάρχουν κι' άλλες λύσεις (για υδραβλικα) που είναι εξίσου ακριβές και δεν θα έχουν την ιδια χρησιμότητα με το παραπάνω.
    Το καρυδάκι με την σχεδίαση surface dr πάντως είναι η πιο φθηνή λύση.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. κλειδι για cbr 600f4i
    από GiannisBlessed στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2012, 21:27
  2. Κλειδι για τεντωμα αλυσιδας
    από CB1-FAN στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF