Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 76

Θέμα: Οδήγησα ένα μπιζουδάκι! (Yamaha DT50 1980)

  1. #16
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν υπηρχαν τότε επιλογές ουτε η πληθώρα του σήμερα.
    Στα μικρά εβρισκες κατι τέτοια dt50
    Κατι ts και mtx
    Α να μην ξεχάσω και τα simson.
    Αυτά παίζανε στα χρόνια τα δικά μου και στις ηλικίες που ήμασταν τότε.
    Το συγκεκριμένο είναι μπιμπελό

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Βλεποντας με τι μοτο μαθαμε να οδηγουμε εμεις

    νιωθω ασχημα για τα νεα παιδια που ειναι καταδικασμενα να οδηγουν παποσκουτερ 50αρια με τελικη 50χλμ/ω ως τα 21 τους....

    Διχρονα 50αρια του 80-85 με 5 ταχυτητες, συμπλεκτη, μονοσοκ και τελικη 100-110....μοτο κανονικες!

  3. #18
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Βλεποντας με τι μοτο μαθαμε να οδηγουμε εμεις

    νιωθω ασχημα για τα νεα παιδια που ειναι καταδικασμενα να οδηγουν παποσκουτερ 50αρια με τελικη 50χλμ/ω ως τα 21 τους....

    Διχρονα 50αρια του 80-85 με 5 ταχυτητες, συμπλεκτη, μονοσοκ και τελικη 100-110....μοτο κανονικες!
    Mετσ το Τ50 που πήρα μόνος πρώτη φορά, το πρώτο που οδήγησα μόνος με συμπλέκτη ήταν ενα πορτοκαλί ΜΤΧ200.
    Ε μετα αγόρασα το ΙΤ

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    ωραιο Πετρο...


  5. #20
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Το υπεροχο με αυτα τα μικρα μοτο του 80 ηταν οτι δεν ειχαν να ζηλεψουν τιποτε απο τα αντιστοιχα μεγαλυτερα εποχης, σε κανενα τομεα (πλην ιπποδυναμης)

    επισης τα 400ρια του 90....φοβερη ποιοτητα που μαλλον δεν θα ξαναδουμε!!!

  6. #21
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Το υπεροχο με αυτα τα μικρα μοτο του 80 ηταν οτι δεν ειχαν να ζηλεψουν τιποτε απο τα αντιστοιχα μεγαλυτερα εποχης, σε κανενα τομεα (πλην ιπποδυναμης)

    επισης τα 400ρια του 90....φοβερη ποιοτητα που μαλλον δεν θα ξαναδουμε!!!
    Και τα 2τ ss επίσης

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Βλεποντας με τι μοτο μαθαμε να οδηγουμε εμεις

    νιωθω ασχημα για τα νεα παιδια που ειναι καταδικασμενα να οδηγουν παποσκουτερ 50αρια με τελικη 50χλμ/ω ως τα 21 τους....

    Διχρονα 50αρια του 80-85 με 5 ταχυτητες, συμπλεκτη, μονοσοκ και τελικη 100-110....μοτο κανονικες!
    Συμβαίνει και αυτό σήμερα: νέα παιδιά με μεγα μπανιέρες..γρηγορες δεν λέω,,αλλά αμα δεν νοιώσεις την αίσθηση της πραγματικής μοτοσυκλέτας...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Με ενα μικρό μηχανακι σαν αυτο είσαι άρχοντας απο μικρός και μαθαίνεις πολλά!
    ανανήψαντας

  9. #24
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Χωρίς καμια πρόθεση λογομαχιας , δεν μπορω να καταλάβω τι βρίσκεται το ωραίο η καλό σε τέτοιο μηχανάκι .
    Εχω ζήσει δυστυχώς την περίοδο και των DT και γενικά των 2Τ που ηταν αυτό που λενε ¨ της Κυριακής χαρά και της Δευταρας λύπη ¨ και εξηγώ ...τουλάχιστον σε εμενα δεν υπήρξε 2Τ που να μου κρατήσει πάνω απο 1 χρονο .
    Το DT 50 σε κίτρινο / μαύρο το ειχε ένας φίλος το 1990...το 1991 ειχε παει ήδη για σκραπ. Επίσης τότε σε αυτά τα κυβικά κυκλοφορούσαν τα γνωστά ως ¨ ψείρες ¨ πολυ μικρά μηχανάκια ρεπλικες μεγαλύτερων σούπερ σπορτ .
    Κλείνοντας απλά θέλω να μου πει καποιος απο εσάς τους ¨ νεκρόφίλους ¨ ΤΙ ειναι αυτό που σας αρέσει σε κάτι τέτοια παλιά μηχανάκια ( που δεν ηταν τίποτα περισσότερο απο εμπορικά δόλωμα τα για όσους δεν μπορούσαν να έχουν π.χ το DT 200 , RM κλπ ) και θα δίνατε έστω και 1€ για να ¨αναστηθεϊ¨ ένα τέτοιο ...μηχανάκι .
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  10. #25
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xrider Προβολή μηνύματος
    Χωρίς καμια πρόθεση λογομαχιας , δεν μπορω να καταλάβω τι βρίσκεται το ωραίο η καλό σε τέτοιο μηχανάκι .
    Εχω ζήσει δυστυχώς την περίοδο και των DT και γενικά των 2Τ που ηταν αυτό που λενε ¨ της Κυριακής χαρά και της Δευταρας λύπη ¨ και εξηγώ ...τουλάχιστον σε εμενα δεν υπήρξε 2Τ που να μου κρατήσει πάνω απο 1 χρονο .
    Το DT 50 σε κίτρινο / μαύρο το ειχε ένας φίλος το 1990...το 1991 ειχε παει ήδη για σκραπ. Επίσης τότε σε αυτά τα κυβικά κυκλοφορούσαν τα γνωστά ως ¨ ψείρες ¨ πολυ μικρά μηχανάκια ρεπλικες μεγαλύτερων σούπερ σπορτ .
    Κλείνοντας απλά θέλω να μου πει καποιος απο εσάς τους ¨ νεκρόφίλους ¨ ΤΙ ειναι αυτό που σας αρέσει σε κάτι τέτοια παλιά μηχανάκια ( που δεν ηταν τίποτα περισσότερο απο εμπορικά δόλωμα τα για όσους δεν μπορούσαν να έχουν π.χ το DT 200 , RM κλπ ) και θα δίνατε έστω και 1€ για να ¨αναστηθεϊ¨ ένα τέτοιο ...μηχανάκι .
    Οταν ήσουν 16 ετών είχες μηχανάκι? Μάλλον όχι.
    Αν είχες θα καταλάβαινες.
    Τα 50ρια δεν ήταν δολώματα, ηταν πραγματικά μηχανάκια για τους 16ρηδες και το μεταβατικό στάδιο μέχρι να μπορέσει καποιος να βγάλει δίπλωμα στα 18 για μεγάλη μοτο.
    Με αυτα γυρνάγαμε όπου θες και δεν κατεβαίναμε απο δάυτα, μεχρι Αθήνα Πατρα και πίσω πήγαινα εγω με CB50.

    Οσο για τουςνεκρόφιλους και τι ειναι αυτό που τους(μας) αρέσει, αστο δεν θα το καταλάβεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    12
    τρομερά μηχανάκια και πολύ αξιόπιστα!
    το δικό μου του 1989 πέρασε από άλματα σε πιστακι μοτοκρος μέχρι μοταρντ 80αρι
    σε πίστα καρτ να στρίβει τεζα!!
    για να μην πω για τα ταξιδακια,100 χιλιόμετρα σερί για πλάκα!
    μεγάλο σχολείο!

    φιλέ αν πωλείται αγόρασε το φαίνεται άριστο!!

  12. #27
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Οταν ήσουν 16 ετών είχες μηχανάκι? Μάλλον όχι.
    Αν είχες θα καταλάβαινες.
    Τα 50ρια δεν ήταν δολώματα, ηταν πραγματικά μηχανάκια για τους 16ρηδες και το μεταβατικό στάδιο μέχρι να μπορέσει καποιος να βγάλει δίπλωμα στα 18 για μεγάλη μοτο.
    Με αυτα γυρνάγαμε όπου θες και δεν κατεβαίναμε απο δάυτα, μεχρι Αθήνα Πατρα και πίσω πήγαινα εγω με CB50.

    Οσο για τουςνεκρόφιλους και τι ειναι αυτό που τους(μας) αρέσει, αστο δεν θα το καταλάβεις.
    Είχα μηχανάκι πριν απο τα 16 και πρώτο διπλομα στα 16 για 50αρακια με την συναίνεση / υπογραφή γονέων αλλα οπως θα ξέρεις κ εσυ οταν ¨ μπει το μικρόβιο ¨ απο μικρος μετά θελεις συνέχεια περισοτερα κυβικά ,έτσι κ εγώ , στα 16 είχα πολυ μεγαλύτερη μηχανή απο 50ρακι (το πως κ γιατι δεν εχει σημασία ) . Εχω οδηγήσει παρά πολλα μηχανάκια της εποχής 80-90 εκείνη την εποχή ( 88 και μετά ) , εχω κανει κ εγώ αυτό που λες να είσαι όλη μέρα καβαλα στη μηχανή . Ακριβώς γιατι τα εχω κανει κ κυρίως τα εχω οδηγήσει , δεν καταλαβαίνω γιατι καποιος θα μπει σε τέτοιο κόπο για ένα μηχανάκι που οταν ηταν ¨καινουριο¨ μετά απο λίγο ήδη το βαριοσουν γιατι απλά ηταν αργό κ μικρο.
    Ο μόνος λογος που εγώ θα έκανα κάτι τέτοιο ειναι για ανάμνηση ...διαφορετικά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το γιατι.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xrider Προβολή μηνύματος
    Χωρίς καμια πρόθεση λογομαχιας , δεν μπορω να καταλάβω τι βρίσκεται το ωραίο η καλό σε τέτοιο μηχανάκι .
    Εχω ζήσει δυστυχώς την περίοδο και των DT και γενικά των 2Τ που ηταν αυτό που λενε ¨ της Κυριακής χαρά και της Δευταρας λύπη ¨ και εξηγώ ...τουλάχιστον σε εμενα δεν υπήρξε 2Τ που να μου κρατήσει πάνω απο 1 χρονο .
    Το DT 50 σε κίτρινο / μαύρο το ειχε ένας φίλος το 1990...το 1991 ειχε παει ήδη για σκραπ. Επίσης τότε σε αυτά τα κυβικά κυκλοφορούσαν τα γνωστά ως ¨ ψείρες ¨ πολυ μικρά μηχανάκια ρεπλικες μεγαλύτερων σούπερ σπορτ .
    Κλείνοντας απλά θέλω να μου πει καποιος απο εσάς τους ¨ νεκρόφίλους ¨ ΤΙ ειναι αυτό που σας αρέσει σε κάτι τέτοια παλιά μηχανάκια ( που δεν ηταν τίποτα περισσότερο απο εμπορικά δόλωμα τα για όσους δεν μπορούσαν να έχουν π.χ το DT 200 , RM κλπ ) και θα δίνατε έστω και 1€ για να ¨αναστηθεϊ¨ ένα τέτοιο ...μηχανάκι .
    εγω παντος ξερω 2 50αρια dt που εχουν φαει απειρο σκισιμο και ειχαν 0 συντηριση και κυκλοφορούν για χρόνια χωρις βλαβες.
    το ενα δουλευε και μονιμα τερμα γκαζι (χωρις τελικο με λαδια οτι να ναι κτλ) σκυλιά. ακομα και αν κολλήσει έτριβαν με γυαλοχαρτο κυλινδρο και πιστονι τα ξαναβαζαν μεσα και δουλευαν για αλλο τοσο.

    το ενα που ειχα οδηγισει κιολας μου εκανε εντύπωση το ροπιασμα του.
    ολο του το γκαζι ειναι μεσα σε 2.000rpm τερμα ψηλα πριν απο αυτες τιποτα απο δύναμη.

    αξιζει να τα αναστησεις γιατι ειναι συλλεκτικα,σπάνια και μια κατηγορια απο μονα τους. πόσα μονομπρατσα aprilia af1 κυκλοφορανε στην αθηνα?
    τι ειναι ποιο σπανιο και θα τραβιζει τα περισσοτερα βλεματα, ενα aprilia rs50 ή ενα af1,yzr50,tdr50?
    πχ yzr,tdr50, ns-1,af1 δεν ειναι τυχαιες και οι τιμες που πιάνουν τα ανακατασκευασμενα και τα 100% γνησια
    ορισμενα εχουν και ιστορια με ολοκληρο hrc να εχει βγαλει parts,kit και μετατροπες για αυτα. και αλλα ειχαν μονομπρατσα ψαλιδια
    σε καθε ιαπωνικο βιντεο με μοτοσυκλετες του 1980-1995 θα δεις και απο ενα 50αρι μεσα στις αλλες μοτο να ξυνει μαρσπιε στις στροφες τις ιαπωνιας οποτε το ειχαν το κοινο τους
    ειναι παιχνιδια, πχ μπορεις να πας σε μια καρτοπιστα και να το σκισεις χωρις να φοβασαι το κοστος αν πεσεις κατω.
    αν δεν εχεις λευτα και θες πιστα μπορω να πω οτι ειναι ο μονος δρομος εκτος και αν θες να πας πιστα με παπι
    παναλαφρα και αρκετες φορες δυνατα (βλεπε tdr50 με μοτερ wr200)
    φτηνα στην συντήρηση κτλ. δυσκολα στα ανταλλακτικα αν χρειαστουν κατι.
    αλλα συνήθως αν θες να εχεις τετειο μοτο αγοραζεις και αλλα 2-3 ιδια για ανταλλακτικα
    πολλες φορες ή ανασταση τους δεν εχει κοστος και γινεται μεσα σε ενα απογευμα στην αυλή

    εμπορικα δολωματα δεν ηταν γιατι απευθύνονταν σε μικρο ηλικιακά κοινο
    αν ηταν αυτα τοτε και τα σημερινα cbr125,ninja250,xt125 και τα minibikes για 12 χρονα ειναι εμπορικα δολώματα.
    και σημερα υπαρχουν τα rs50 sx50, rx50, derbi 50 με κοστος 3 χιλιαρικα δεν μπορεις να πεις στον πιτσιρικα οτι δεν εχει λευτα για κατι μεγαλύτερο.
    3400 ευρω ειχε το rs50 αν θυμαμαι καλα.
    απλα παιρνει αυτο λογο διπλωματος και λογο απειριας. ισως και λογο γονιών που δεν θα αφησουν το 16χρονο τους να παρει 600αρα μηχανη για πρωτη στα 16, και ας εχει τα λευτα

  14. #29
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xrider Προβολή μηνύματος
    Είχα μηχανάκι πριν απο τα 16 και πρώτο διπλομα στα 16 για 50αρακια με την συναίνεση / υπογραφή γονέων αλλα οπως θα ξέρεις κ εσυ οταν ¨ μπει το μικρόβιο ¨ απο μικρος μετά θελεις συνέχεια περισοτερα κυβικά ,έτσι κ εγώ , στα 16 είχα πολυ μεγαλύτερη μηχανή απο 50ρακι (το πως κ γιατι δεν εχει σημασία ) . Εχω οδηγήσει παρά πολλα μηχανάκια της εποχής 80-90 εκείνη την εποχή ( 88 και μετά ) , εχω κανει κ εγώ αυτό που λες να είσαι όλη μέρα καβαλα στη μηχανή . Ακριβώς γιατι τα εχω κανει κ κυρίως τα εχω οδηγήσει , δεν καταλαβαίνω γιατι καποιος θα μπει σε τέτοιο κόπο για ένα μηχανάκι που οταν ηταν ¨καινουριο¨ μετά απο λίγο ήδη το βαριοσουν γιατι απλά ηταν αργό κ μικρο.
    Ο μόνος λογος που εγώ θα έκανα κάτι τέτοιο ειναι για ανάμνηση ...διαφορετικά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το γιατι.
    Αρα οταν ήσουν 16 κυκλοφορούσες με μεγάλη μηχανή παράνομα.
    Οπότε δεν ξέρεις καν πως είναι να κυκλοφορείς με 50ρι για 2 χρόνια και πάρα πολλά χιλιόμετρα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    sapila racing
    Οπότε δεν ξέρεις καν πως είναι να κυκλοφορείς με 50ρι για 2 χρόνια και πάρα πολλά χιλιόμετρα.


    Οι καλύτερες αναμνήσεις........θυμάμαι τα απογευματα μετα το σχολείο που εκανα την διαδρομή Θεσσαλονίκη-Ασβεστοχωρι Χορτιάτης Πανόραμα, με 50αρη και χειμώνα με 0 βαθμούς......και από εξοπλισμό αναβάτη! (κράνος γάντια)....αστα!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha sr250 1980
    από toyar στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 327
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2016, 13:13
  2. Οδήγησα ένα "όπλο". ...
    από katath στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 244
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2012, 17:21
  3. Yamaha TZ 125 G 1980.
    από notakos600 στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2008, 06:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF