Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 76

Θέμα: Οδήγησα ένα μπιζουδάκι! (Yamaha DT50 1980)

  1. #31
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Κλείνοντας απλά θέλω να μου πει καποιος απο εσάς τους ¨ νεκρόφίλους ¨ ΤΙ ειναι αυτό που σας αρέσει σε κάτι τέτοια παλιά μηχανάκια

    Οπως σου ειπε και ο sapila racing δεν θα καταλαβεις. Θα'πρεπε ομως να σκεφθεις πριν γραψεις, οτι "νεκροφιλοι" ειναι και ολοι σχεδον οι οικονομικα επιτυχημενοι του πλανητη. Επιχειρηματιες, οικονομικοι μεγαλοπαραγοντες, επιστημονες, καλλιτεχνες, αθλητες και λοιποι ευνοημενοι της ζωης, σκοτωνονται μεσω δημοπρασιων, ποιος θα αποκτησει κατι "βαρετο" και ευαισθητο. Συνηθως μαλιστα ειναι ατομα υψηλης μορφωσης και πνευματικοτητας. Επιθυμουν διακαως οχηματα που εστω και αν στην εποχη τους χαρακτηριζονταν γρηγορα και αξιοπιστα, σημερα θα εμεναν πισω και στους δυο αυτους τομεις ακομα και απο ενα i10 ! Μπορει εσυ να μην καταλαβαινεις γιατι ενας παραλης πρωην Δυτικογερμανος, με τις ανολογες Mercedes και Porsche στο γκαραζ του, χρυσοπληρωσε πολλαπλασια χρηματα για να αποκτησει ενα trabant ! Και να'ταν μονο ενας... Και να'ταν μονο τα αυτοκινητα και οι μοτο... Ειναι μια κουλτουρα που ειτε την εχεις ( μεσω των συνολικων γνωσεων-εμπειριων της ζωης σου ) ειτε οχι. Στην δευτερη αυτη περιπτωση επιπλεον την ειρωνευεσαι κιολας. Εννοειται οτι δεν περιοριζεται μονο στα βιομηχανικα προιοντα.

    Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι και εγω σχολιαζω με καλη πιστη.

  2. #32
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Κλείνοντας απλά θέλω να μου πει καποιος απο εσάς τους ¨ νεκρόφίλους ¨ ΤΙ ειναι αυτό που σας αρέσει σε κάτι τέτοια παλιά μηχανάκια

    Οπως σου ειπε και ο sapila racing δεν θα καταλαβεις. Θα'πρεπε ομως να σκεφθεις πριν γραψεις, οτι "νεκροφιλοι" ειναι και ολοι σχεδον οι οικονομικα επιτυχημενοι του πλανητη. Επιχειρηματιες, οικονομικοι μεγαλοπαραγοντες, επιστημονες, καλλιτεχνες, αθλητες και λοιποι ευνοημενοι της ζωης, σκοτωνονται μεσω δημοπρασιων, ποιος θα αποκτησει κατι "βαρετο" και ευαισθητο. Συνηθως μαλιστα ειναι ατομα υψηλης μορφωσης και πνευματικοτητας. Επιθυμουν διακαως οχηματα που εστω και αν στην εποχη τους χαρακτηριζονταν γρηγορα και αξιοπιστα, σημερα θα εμεναν πισω και στους δυο αυτους τομεις ακομα και απο ενα i10 ! Μπορει εσυ να μην καταλαβαινεις γιατι ενας παραλης πρωην Δυτικογερμανος, με τις ανολογες Mercedes και Porsche στο γκαραζ του, χρυσοπληρωσε πολλαπλασια χρηματα για να αποκτησει ενα trabant ! Και να'ταν μονο ενας... Και να'ταν μονο τα αυτοκινητα και οι μοτο... Ειναι μια κουλτουρα που ειτε την εχεις ( μεσω των συνολικων γνωσεων-εμπειριων της ζωης σου ) ειτε οχι. Στην δευτερη αυτη περιπτωση επιπλεον την ειρωνευεσαι κιολας. Εννοειται οτι δεν περιοριζεται μονο στα βιομηχανικα προιοντα.

    Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι και εγω σχολιαζω με καλη πιστη.
    Δεν νομίζω
    Απλά είτε είχαμε κάποτε ένα παρόμοιο
    Ειτε το θέλαμε και δεν το αποκτήσαμε ποτέ και μας δώθηκε τώρα στα αντα η ευκαιρία.
    Ουτε porsche ούτε lambo υπάρχει στο γκαράζ ουτε πανάκριβα εργαλεία.
    Όρεξη και επένδυση απο το υστέρημά μόνο.
    Έμαθα με Τ 50
    Αλλά για ενα καλοκαίρι είχα ένα ΜΤΧ 50 -ΕΡΩΤΑΣ
    και τότε κατάλαβα την κλίση μου
    Μετα απο δύο χρόνια πήρα το ΙΤ
    Που το ξαναπήραν μετά μετά απο 20 + χρόνια.
    Ειναι που τότε οι μότο είχαν {ψυχή}
    Αυτο νομίζω

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    ειχα το επομενο μοντελο,στα 14 μου. αλλαζε απ οτι μπορω να διακρινω η εμπρος μασκα,η εξατμιση και σαφως το οτι το επομενο ηταν υδροψυκτο, κατι το οποιο διατυμπανιζε με αυτοκολλητο liguid cooled!!!!.
    Μιλαμε για το απολυτως απιστευτο μηχανακι που μπορουσες να αποκτησεις (ετσι φαινοταν στα παιδικα μου ματια) και να μην ειναι παπακι, η οτι δηποτε αλλο, αλλα μηχανη,τι μηχανη, μηχαναααααρα.....

    Ειχα βαλει και τρακτερωτα λαστιχα οτι ποιο τρακτερωτο μπορω να βρω, και ειχα αλλαξει και εξατμιση,με μια fuego(τι θυμηθηκα)....

    Λιγο αργοτερα ειχα βαλει ενα κιτ της athena απο το δρακο τοτε, και το ειχα κανει 80αρι...

    οσο για το παλικαρι που λεει για νεκροφιλους, πολυ απλα δεν μπορει να καταλαβει....
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  4. #34
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αρα οταν ήσουν 16 κυκλοφορούσες με μεγάλη μηχανή παράνομα.
    Οπότε δεν ξέρεις καν πως είναι να κυκλοφορείς με 50ρι για 2 χρόνια και πάρα πολλά χιλιόμετρα.
    Ναι,ειναι αληθεια .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Κλείνοντας απλά θέλω να μου πει καποιος απο εσάς τους ¨ νεκρόφίλους ¨ ΤΙ ειναι αυτό που σας αρέσει σε κάτι τέτοια παλιά μηχανάκια

    Οπως σου ειπε και ο sapila racing δεν θα καταλαβεις. Θα'πρεπε ομως να σκεφθεις πριν γραψεις, οτι "νεκροφιλοι" ειναι ........
    Μην μπερδευεσαι , αυτα που λες για δημοπρασιες η συλλεκτες δεν εχουν καμμια σχεση με αυτο το μηχανακι,αρκει να δεις τη διαφορα στις ταριφες,μετραει και ΠΟΣΑ κομματια εχουν βγει στην παραγωγη και ΑΝ και στην εποχη του ηταν κατι το εξαιρετικό.(που δεν ηταν ).Επισης αυτα ειναι επενδυση οπως οι πινακες,τα κινεζικα βαζα κλπ
    Τωρα αν καποιος εχει φαει χοντρο κόλλημα με το DT50 ...οκ ,τι να πω.
    Το "νεκροφιλοι " ελπιζω να καταλαβες οτι ειναι μεταφορικο....αν ενοχλει ας πουμε αντικερ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    εγω παντος ξερω 2 50αρια dt που εχουν φαει απειρο σκισιμο και ειχαν 0 συντηριση και κυκλοφορούν για χρόνια χωρις βλαβες.
    το ενα δουλευε και μονιμα τερμα γκαζι (χωρις τελικο με λαδια οτι να ναι κτλ) σκυλιά. ακομα και αν κολλήσει έτριβαν με γυαλοχαρτο κυλινδρο και πιστονι τα ξαναβαζαν μεσα και δουλευαν για αλλο τοσο.

    το ενα που ειχα οδηγισει κιολας μου εκανε εντύπωση το ροπιασμα του.
    ολο του το γκαζι ειναι μεσα σε 2.000rpm τερμα ψηλα πριν απο αυτες τιποτα απο δύναμη.

    αξιζει να τα αναστησεις γιατι ειναι συλλεκτικα,σπάνια και μια κατηγορια απο μονα τους. πόσα μονομπρατσα aprilia af1 κυκλοφορανε στην αθηνα?
    τι ειναι ποιο σπανιο και θα τραβιζει τα περισσοτερα βλεματα, ενα aprilia rs50 ή ενα af1,yzr50,tdr50?
    πχ yzr,tdr50, ns-1,af1 δεν ειναι τυχαιες και οι τιμες που πιάνουν τα ανακατασκευασμενα και τα 100% γνησια
    ορισμενα εχουν και ιστορια με ολοκληρο hrc να εχει βγαλει parts,kit και μετατροπες για αυτα. και αλλα ειχαν μονομπρατσα ψαλιδια
    σε καθε ιαπωνικο βιντεο με μοτοσυκλετες του 1980-1995 θα δεις και απο ενα 50αρι μεσα στις αλλες μοτο να ξυνει μαρσπιε στις στροφες τις ιαπωνιας οποτε το ειχαν το κοινο τους
    ειναι παιχνιδια, πχ μπορεις να πας σε μια καρτοπιστα και να το σκισεις χωρις να φοβασαι το κοστος αν πεσεις κατω.
    αν δεν εχεις λευτα και θες πιστα μπορω να πω οτι ειναι ο μονος δρομος εκτος και αν θες να πας πιστα με παπι
    παναλαφρα και αρκετες φορες δυνατα ......
    Εν μερει συμφωνω μαζι σου.
    Aprilia RX50 το 1990-1-2 εκανε +600,000δρχ οταν το παπι το Astrea Grand 100 εκανε 410.000δρχ(πριν υπηρχε αλλο παπι 100αρι που νομιζω το ελεγε η Ινοβα οπως αυτα που κυκλοφορουν τωρα,δεν ηταν μεγαλη επιτυχια για καποιο λογο )
    Το Futura Aprilia που λες το 50αρακι την ιδια εποχη ηταν κ αυτο καπου στα 600.000δρχ
    Το Cagiva Mito καπου στις 900.000δρχ , το Cagiva W4 (50cc) καπου στις 800.000 δρχ , το Cagiva Supercity 125 καπου στο 1.100.000 δρχ , οταν το ZXR 750rr εκανε καπου στα 2 μυρια . Το DT ειχε καπου στα 300.000 χιλιαρικα αν δεν κανω λαθος και το FZR 400 gnosto exup ειχε καπου στα 700.000δρχ
    Μιλαω για καινουρια οχι μτχρσμν και ουτε τα παραεισαγωγης . Και αυτος ειναι ο λογος που ορισμενα μηχανακια απο αυτα που εγραψες ειναι και σημερα σε σχεση με αλλα συνομιληκα τους πιο ακριβα αλλα και γιατι ηταν πρωτοπορα σε τεχνολογια π.χ το Cagiva Supercity 125 μαζι με το TDR αλλα μομιζω πρωτα βγηκε το Cagiva , ειναι τα πρωτα supermotard EVER
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Μην μπερδευεσαι , αυτα που λες για δημοπρασιες η συλλεκτες δεν εχουν καμμια σχεση με αυτο το μηχανακι,αρκει να δεις τη διαφορα στις ταριφες,μετραει και ΠΟΣΑ κομματια εχουν βγει στην παραγωγη και ΑΝ και στην εποχη του ηταν κατι το εξαιρετικό.(που δεν ηταν ).Επισης αυτα ειναι επενδυση οπως οι πινακες,τα κινεζικα βαζα κλπ

    Ενα trampant οπως προειπα, μια πετρα απο το τειχος, μια παιδικη καρτα με αθλητες, ενα Model T, ενα καθημερινο στην εποχη του Levi's και απειρα ακομα απλα πραγματα, ουτε σπανια ηταν, ουτε ακριβα, ουτε εκ των προτερων συλλεκτικα. Καποιοι κρατησαν αυτα τα καθημερινα αντικειμενα για προσωπικους λογους, ακατανοητους απο τους υπολοιπους και στη πορεια απροσδοκητα απεκτησαν αξια. Καμμια σχεση με επενδυσεις, παρα μονο συναισθηματικες. Μαλλον εσυ μπερδευεσαι. Δεν ειναι αναγκη να καταλαβαινεις τα παντα. Κανεις δεν το μπορει. Απλα μην απορριπτεις οτι δεν καταλαβαινεις. Φιλικα.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Μάγκες τα μπλέξατε ενώ είναι σχετικά απλά τα πράγματα.Όσοι τα γουστάρουμε τα γουστάρουμε.Άλλος γιατί τον ταξιδεύουν στον χρόνο ,άλλος κάνει επενδύσεις ,άλλος ακολουθεί τη μόδα ?
    Άλλος τα χει στο σαλόνι και τα χαιδεύει ,άλλος τα κυκλοφορεί καθημερινά.Όλοι ξέρουν ή καταλαβαίνουν στην πορεία ότι θέλει και κάποιες (λίγες) παραχωρήσεις το "άθλημα".
    Άλλος εννοείται τα σιχαίνεται .Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος μόνο "γούστα" . ΟΚ για μένα μπορεί να ήταν αδιάφορο το dt 50 για κάποιον άλλο που κάποια στιγμή "συνδέθηκε" μαζί του όχι.
    Για παράδειγμα ας πούμε εγώ προσωπικά από τα 10 μηχανάκια που έχω στη παρούσα φάση συνδεδεμένος είμαι με το πιο ταπεινό από αυτά...

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ο καθενας συγκινειται απο ερεθισματα που τον γυρνουν πισω και ειδικα στα χρονια της εφηβειας
    μπορει να ειναι μηχανακι καφετερια παπουτσια τραγουδι οτιδηποτε
    δεν χρειαζεται να ειναι χρηστικο με τα σημερινα δεδομενα , αρκει η εικονα ο ηχος η μυρωδια για να σε παει πισω

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Είναι και πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία της οδήγησης, μην μένουμε μόνο σε αναμνήσεις.

  9. #39
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Παίδες , εδώ μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο , για ένα DT 50 , που ένας πιο νέος απο εμάς που ζήσαμε αυτη την εποχή και το αυτό μηχανάκι για κάποιο λόγο θα ήθελε ένα τέτοιο ΟΤΑΝ σήμερα η τεχνολογία , απόδοση , ειναι δυο δεκαετίες μπροςτα με οτι αυτό συνεπάγεται .
    Εγώ ακριβός επειδή δεν μπορω να καταλάβω το ΓΙΑΤΙ , ρωτάω .
    Μάλλον με καλύπτει η απάντηση του buckley.
    Triatlon 7 αυτό που λες δεν ισχύει . Αν π.χ εσυ και άλλοι 5-10-100-1000 εχεις κόλλημα με ένα dtrs και κανένας αλλος δεν ενδιαφέρεται δεν σημαινει οτι ειναι συλλεκτικό η οτι εχει κάποια αξία . Αλλο παράδειγμα για να καταλάβεις , τα παπούτσια του παππού σου δεν έχουν καμια αξία για κανέναν αλλα για εσένα μπορει να ειναι ανεκτίμητα .Αξία λοιπόν εχει αυτό που ειναι κοινώς αποδεκτό οτι πραγματικά αξίζει . Παράδειγμα το χαρτάκι που εχει την υπογραφή του Μάριο Ντράγκι , δλδ το ευρώ .
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xrider Προβολή μηνύματος
    Παίδες , εδώ μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο , για ένα DT 50 , που ένας πιο νέος απο εμάς που ζήσαμε αυτη την εποχή και το αυτό μηχανάκι για κάποιο λόγο θα ήθελε ένα τέτοιο ΟΤΑΝ σήμερα η τεχνολογία , απόδοση , ειναι δυο δεκαετίες μπροςτα με οτι αυτό συνεπάγεται .
    Νομίζω οτι 2 ή και 3 δεκαετίες πίσω τα 50άρια ήταν πολύ καλύτερα απο τα σημερινά και στις περισσότερες περιπτώσεις μακράν καλύτερα και απο τα διάφορα κινέζικα
    100αρια και 125αρια του σήμερα.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xrider
    Χωρίς καμια πρόθεση λογομαχιας , δεν μπορω να καταλάβω τι βρίσκεται το ωραίο η καλό σε τέτοιο μηχανάκι .
    Εχω ζήσει δυστυχώς την περίοδο και των DT και γενικά των 2Τ που ηταν αυτό που λενε ¨ της Κυριακής χαρά και της Δευταρας λύπη ¨ και εξηγώ ...τουλάχιστον σε εμενα δεν υπήρξε 2Τ που να μου κρατήσει πάνω απο 1 χρονο .


    Ειχα το DT 200 R (χωρίς στροφόμετρο, με διπλό ψυγείο και το κόκκινο λαμπάκι που αναβε στα 50 μίλία) απο το 1991 μεχρι το 1997 που μου το κλέψανε...εκανα 85.000 χλμ ΚΑΙ ΤΟΥ ΗΠΙΑ ΤΟ ΑΙΜΑ , το μηχανάκι μόνο καφέ δεν εψηνε...Βουνό, εκδρομές,σπίτι δουλεία,-δουλεία σπίτι, αλλά το σκίσιμο ήταν στην πόλη όταν ειχα κέφια..τέλος πάντων. το μηχανάκι δεν εκανε κιχ δεν ξεβίδωσε βίδα, βέβαια λάδια 2Τ πάντα τα καλύτερα, και αναλώσιμα- βαλβολίνες στην ωρα τους, δεν συζητώ φίλοι που ειχαν RD 125-250 -350 και τα πήγαιναν συνέχεια στα κόκκινα για 200.000 χλμ.
    Ο μύθος περί διχρονης αναξιοπίστίας, τουλάχιστον στα Japan, είναι μύθος.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    ειχα το yamaha dt 200wr οπως και το wr 250, δεν εχω πολλες φωτο απο τοτε, αλλα το 200 ηταν το πρωτο μεγαλο μου μηχανακι στην ηλικια των 17 ετων.Το ειχα παρει μεταχειρισμενο απο ενα τυπο που το ειχε πρωτο χερι,μιας και το αγορασε καινουργιο, και οταν ερχοταν στα στεκια μας το κοιτουσαμε και ξερογλυφομαστε ολοι τοτε, με το ¨μεγαλο¨οντας εμεις ολοι με 50αρια...

    Εφτασε στα δικα μου χερια, και εμαθα απ εξω κι ανακατωτα ολα τα βουνα της ευρυτερης περιοχης.Εφτασα σε σημειο να ψαχνω να βρω διαδρομες μονο με χωμα, μιας κι εκει ηταν στο στοιχειο του.

    το κρατησα καποια χρονια παραλληλα με αλλες μοτοσυκλετες που ειχα, μιας και καποια στιγμη το ειχα ξευτελισει,εφτασα να εχω στην κατοχη μου 5 μοτοσυκλετες ταυτοχρονα, ζουσα στην απολυτη νιρβανα....

    Το dt παντως ειχε παντα μια περιοπτη θεση στην καρδια μου, το εδωσα με πονο ψυχης σε παλιο φιλο, σε καλη τιμη, και ακομη και σημερα 15 χρονια μετα ακομη το χαιρετε....Τα περι αξιοπιστιας, των γιαπωνεζικων διχρονων του τοτε,πολυ απλα μονο σε οποιον δε ξερει βασικα πραγματα ακουγονται αληθη...

    και μια φωτο δωρακι απο το μηχανακι πριν απο περιπου 5 χρονια, εννοειται στην κατοχη του νεου του ¨αφεντικου¨.

    Η κατασταση του ειναι ακριβως σαν να μην εχει περασει μερα απο πανω του σε σχεση με τοτε που το εδωσα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11264998_876797875717671_2276633149009003445_n.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	350868


    τον γ@μημενο τον καθρεφτη και τα φλασακια να μην ειχε μονο...
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    [/I]
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11264998_876797875717671_2276633149009003445_n.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	350868


    1.0000+

    αυτο το λευκό WR το ερωτευτηκα και εγώ,!! οχι τυχαια βέβαια, το ειχε ενας φίλος και ο @@@@@ εβγαζε ολη την Ολυμπιάδος (Ανω Πολη Θεσσαλονίκης) με σούζα.... όποτε τον έβλεπα η ψυχολογία μου . σκεφτόμουν να το αγοράσω , αλλά τελικά πήρα το ΧΤ Artesia, για την οικονομία και την άνεση στο ταξίδι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αρτεσια .jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	61,7 KB 
ID:	350869
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 25/01/2016 στις 19:37.

  14. #44
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    DT 50 1979-80


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18a.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	72,6 KB 
ID:	350871
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Το "αίσθημα" της εποχής τράβηξε την από πάνω φωτό ε ?

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha sr250 1980
    από toyar στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 327
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2016, 13:13
  2. Οδήγησα ένα "όπλο". ...
    από katath στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 244
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2012, 17:21
  3. Yamaha TZ 125 G 1980.
    από notakos600 στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2008, 06:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF