Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 76

Θέμα: Οδήγησα ένα μπιζουδάκι! (Yamaha DT50 1980)

  1. #46
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    ..................................................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #47
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xrider
    Χωρίς καμια πρόθεση λογομαχιας , δεν μπορω να καταλάβω τι βρίσκεται το ωραίο η καλό σε τέτοιο μηχανάκι .
    Εχω ζήσει δυστυχώς την περίοδο και των DT και γενικά των 2Τ που ηταν αυτό που λενε ¨ της Κυριακής χαρά και της Δευταρας λύπη ¨ και εξηγώ ...τουλάχιστον σε εμενα δεν υπήρξε 2Τ που να μου κρατήσει πάνω απο 1 χρονο .


    Ειχα το DT 200 R (χωρίς στροφόμετρο, με διπλό ψυγείο και το κόκκινο λαμπάκι που αναβε στα 50 μίλία) απο το 1991 μεχρι το 1997 που μου το κλέψανε...εκανα 85.000 χλμ ΚΑΙ ΤΟΥ ΗΠΙΑ ΤΟ ΑΙΜΑ , το μηχανάκι μόνο καφέ δεν εψηνε...Βουνό, εκδρομές,σπίτι δουλεία,-δουλεία σπίτι, αλλά το σκίσιμο ήταν στην πόλη όταν ειχα κέφια..τέλος πάντων. το μηχανάκι δεν εκανε κιχ δεν ξεβίδωσε βίδα, βέβαια λάδια 2Τ πάντα τα καλύτερα, και αναλώσιμα- βαλβολίνες στην ωρα τους, δεν συζητώ φίλοι που ειχαν RD 125-250 -350 και τα πήγαιναν συνέχεια στα κόκκινα για 200.000 χλμ.
    Ο μύθος περί διχρονης αναξιοπίστίας, τουλάχιστον στα Japan, είναι μύθος.
    Οκ. Είχα το nsr ,kr,rgv , για το πρώτο και ειδικά το τρίτο είχα τρέλα ...μάντεψε τι έγινε ....κολλήσαμε και τα 3 , ειδικά το rgv πλούτο γούσταρα τρέλα και όλα μου τα μηχανάκια τα πρόσεχα και τα προσέχω , δεν τα πάω σε μάστορα που κανει ¨ πατέντες ¨ και γνήσια ανταλλακτικά πάντα , το rgv γνωςτο κ ως μπανάνα λόγο ψαλιδιου , μετά απο 2-3000 χλμ βερεσέ μπιέλα παρότι ειχε ξεμπουκωματα καθε μέρα , 2-3 φορές σχεδόν τελικιασμα για να κανει τα καψιματα του και με το belray κλαδάκι του ( ένα πεντοχιλιαρο τότε ) , επειδή λοιπόν το είχα ..αβλα αυτό το μηχανάκι οταν έπαθε την ζημιά το πήγα συνεργείο και έσκασα 300.000 δρχ για να το φτιάξω ...μετά απο αλλα 2000 χλμ μάντεψε τι έγινε ....κόλλησε . Παρότι μου άρεσε , ηταν το πιο ωραίο παιχνίδι ( ηταν με 74 άλογα κ οχι με τα 55 ) το έδωσα για ανταλλακτικά . Αυτά περί αξιοπιστίας 2Τ.
    Ο κινητήρας 2Τ ειχε τα εξής θετικά , ελαφρύς ,μεγάλη απόδοση για τα κυβικά του ,διαφορετικά σέρβις πιο φτηνά - βασικά ελατήρια - , το μεγάλο αρνητικό ειναι αυτό του κόλληματος και κατανάλωσης .

    Τα περισοτερα της εποχής τα εχω οδηγήσει .
    Τέλος αν αυτά τα χρε... Ηταν τοσο καλά μηχανάκια οσο λέτε , οςοι τα ειχαν γιατι τα εσπρωξαν αφού ειναι οικονομικά , αξιόπιστα , γρήγορα και κάνουν και ταξίδια ? ( ειναι ρητορική ερώτηση ) .
    Είμαι 40 χρονων και εχω οδηγήσει παρά πολλα , δεν είμαι χθεσινός . Το πρώτο μου μηχανάκι ( ηταν δώρο ) το είχα οταν ημουν 12 χρονων ιςως και 11.. Δλδ ασχολούμαι 29 χρονια με τις μηχανές .
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Θα μας τρελάνεις, μιλάμε για μηχανάκια που τα πήρες καινούργια ή μεταχειρισμένα?

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xrider Προβολή μηνύματος
    Οκ. Είχα το nsr ,kr,rgv , για το πρώτο και ειδικά το τρίτο είχα τρέλα ...μάντεψε τι έγινε ....κολλήσαμε και τα 3 , ειδικά το rgv πλούτο γούσταρα τρέλα και όλα μου τα μηχανάκια τα πρόσεχα και τα προσέχω , δεν τα πάω σε μάστορα που κανει ¨ πατέντες ¨ και γνήσια ανταλλακτικά πάντα , το rgv γνωςτο κ ως μπανάνα λόγο ψαλιδιου , μετά απο 2-3000 χλμ βερεσέ μπιέλα παρότι ειχε ξεμπουκωματα καθε μέρα , 2-3 φορές σχεδόν τελικιασμα για να κανει τα καψιματα του και με το belray κλαδάκι του ( ένα πεντοχιλιαρο τότε ) , επειδή λοιπόν το είχα ..αβλα αυτό το μηχανάκι οταν έπαθε την ζημιά το πήγα συνεργείο και έσκασα 300.000 δρχ για να το φτιάξω ...μετά απο αλλα 2000 χλμ μάντεψε τι έγινε ....κόλλησε . Παρότι μου άρεσε , ηταν το πιο ωραίο παιχνίδι ( ηταν με 74 άλογα κ οχι με τα 55 ) το έδωσα για ανταλλακτικά . Αυτά περί αξιοπιστίας 2Τ.
    Ο κινητήρας 2Τ ειχε τα εξής θετικά , ελαφρύς ,μεγάλη απόδοση για τα κυβικά του ,διαφορετικά σέρβις πιο φτηνά - βασικά ελατήρια - , το μεγάλο αρνητικό ειναι αυτό του κόλληματος και κατανάλωσης .

    Τα περισοτερα της εποχής τα εχω οδηγήσει .
    Τέλος αν αυτά τα χρε... Ηταν τοσο καλά μηχανάκια οσο λέτε , οςοι τα ειχαν γιατι τα εσπρωξαν αφού ειναι οικονομικά , αξιόπιστα , γρήγορα και κάνουν και ταξίδια ? ( ειναι ρητορική ερώτηση ) .
    Είμαι 40 χρονων και εχω οδηγήσει παρά πολλα , δεν είμαι χθεσινός . Το πρώτο μου μηχανάκι ( ηταν δώρο ) το είχα οταν ημουν 12 χρονων ιςως και 11.. Δλδ ασχολούμαι 29 χρονια με τις μηχανές .
    rgv με 74 αλογα δεν υπήρξε ποτε. μην τα λες ετσι αυτα.
    45 βγαιναν φιμωμενα ή 60 αλογα τα ανοικτά. για 74+ αλογα επρεπε να βρεις honda rs ή yamaha tz. ακομα και τις παναγιας τα ματια να φοραει το rgv πανω, 74 δεν παει με τιποτα

    το rgv σου μπορει να βαρεσε μπιελα γιατι ειχες μεγαλη αναλογια λαδιου ή πλουσιο μιγμα. δεν εχει σημασια αν το ξεμπουκωνεις συνεχεια. η αναλογια πρεπει να ειναι η μαμα.
    ακομα μπορει να βαρεσε αν το πήγαινες σκορτσαριστα. ή μπορει η μπιελα να ειχε κανα 2 κωλύματα προίκα αν το πηρες μεταχειρισμενο και βαρεσε σε εσενα.
    το ανοιγμα που εκανε ο μηχανικος μετα μπορει να φταιει για το κόλλημα. τετεια μηχανακια δεν τα πας σε μάστορα για επισκευη αλλα την κανεις μονος σου.
    ακομα μπορει να εσπασε η βαλβιδα ροπης αν δεν την συντηρούσες και να κόλλησε απο αυτο

    εγω παντος δεν τα εσπρωξα, αντίθετα αγορασα και αλλα.
    3 nsr250 1 aprilia sx50 1 tdr250. ολα δουλευουν, 4 απο αυτα κυκλοφορούν κανονικα στον δρομο. αν υπαρξουν λευτα θελω και ενα cr500,rg500, tz250
    παλια ειχα και tdr125 και ενα aprilia rs250 που δεν δουλεψε ποτε
    καλητερη καταναλωση με nsr. 5,5 λιτρα στα 100 χιλιομετρα με κανονικη οδηγιση, μεγαλύτερη το tdr που ειναι καπου στα 7 λιτρα
    καλητερα γκαζια με nsr. πηγαινε τα ιδια σχεδον με fazer600 επιταχύνσεις και τελικη 210+ αλλα και το aprilia φτιαγμενο στα 78cc με εξατμιση περνουσε crypton x 135
    καλητερη αξιοπιστία με το aprilia. 60.000 χιλιομετρα τερμα γκαζι καθε μερα και μηδεν συντήρηση, ποτε δεν κολλησε. ακομα και οταν προσπαθουσα να το κολλησω επίτηδες για να το ανεβασω κυβικα αυτο δεν κολλουσε.(μιλάμε δουλεψε ωρες στον κοφτη) τα λαδια εβγαιναν καφε με ασπρες κηλίδες απο το σασμαν,τα ειχα αφισει μεσα και πανω απο 15.000 χιλιομετρα. μπουζι οποτε θυμιθω (κατι χρονια εκανα να αλλαξω) αυτη ηταν η συντήρηση
    τις γιορτες το εσκιζα στα βουνα χωρις καθολου νερο στο ψυγειο και δουλευει ακομα.
    γενικα τα τελευταια χρονια εχει δουλεψει αρκετα χωρις νερα στο ψυγειο λογο του οτι χανει η τσιμουχα αντλιας νερου. τωρα χανει τοσο που αδειαζει το ψυγειο σε 5-10 λεπτα
    ταξίδια μεχρι 180 χιλιομετρα με το aprilia και 300 με nsr.
    ομως τωρα με το tdr μπορει να αυξηθεί το νουμερο.
    για την οικονομια μια επισκευη κυλινδρου μετα απο κόλλημα στο tdr κοστιζει κατω απο 100 ευρω. 30 το ρεκτιφιε,30 το πιστονι και προσωπική εργασια
    ή 150 αν τα παρεις μεταχειρισμενα. δηλαδη λιγοτερα απο ενα μεγαλο σερβις σε ενα 4τ

  5. #50
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παιδια οι ατερμονες συζητησεις και αντιδικιες πανω σε ενα θεμα καταντουν βαρετες και ανουσιες με αποτελεσμα να μην τις διαβαζει στο τελος ουτε αυτος που τις εγραψε. Ξεκαθαριζω λοιπον καποια πραγματα για τελευταια φορα πανω στο συγκεκριμενο θεμα:

    1ον) Δεν εχω κανενα απωθημενο με το Yamahaκι, μια και στα 18μου ειχα την πολυ μεγαλη του αδελφη. DT400D. Η πρωτη μου μηχανη. Στα 19 ειχα τετρακυλινδρο 900αρι superbike, απο τα ελαχιστα που κυκλοφορουσαν τοτε. Αποκτημενα με σκληρη ατελειωτη δουλεια τα καλοκαιρια και απειρα γραμματια. Αν εχω καποιο απωθημενο, ειναι με τις Bimota. Ποιος ξερει... Σε αλλους καιρους ισως.

    2ον) Δεν ειπα οτι το 50ρακι ηταν εξαιρετικο μηχανακι, ουτε οτι ειναι συλλεκτικο. Προφανως δεν θα γινει ποτε ( αν και η παναρχαια σοφη ρηση λεει: Κανε με προφητη να σε κανω πλουσιο. Ποτε κανεις δεν ξερει ). Το τονισα σε υπερβολη για να καταλαβεις. Η συλλεκτικοτητα ειναι η ακραια μορφη της προσπαθειας να διατηρησεις με υψηλο κοστος ενα αντικειμενο που εχει παρελθει η ημερομηνια ληξης του. Η επιμονη να κρατησεις στην ζωη κατι που κανονικα θα'πρεπε να ειναι στη χωματερη, χαρακτηριζεται αναλογα με την οικονομικη κατασταση του κατοχου. Αν εισαι λεφτας τοτε εισαι - συμφωνα με τον ασχετο οχλο - εκκεντρικος και επιδειξιομανης. Αν εισαι φτωχομπινες, τοτε εισαι απο απλως περιεργος εως παλαβος αναλογα με το ποσο ματωνεις χρηματικα σ'αυτη τη ενασχοληση σου.

    3ον) Xrider νομιζω οτι απαντας στον εαυτο σου: δεν έχουν καμια αξία για κανέναν αλλα για εσένα μπορει να ειναι ανεκτίμητα Ακριβως! Λιγοι ειναι αυτοι που θεωρουν οτι αξιζει να ασχοληθουν με το DTακι. Οι υπολοιποι οχι. Ουτε και θα καταλαβουν το γιατι. Προς τι η διαφωνια;

    Αξία λοιπόν εχει αυτό που ειναι κοινώς αποδεκτό οτι πραγματικά αξίζει Ανοιγεις τεραστιο, ανεξαντλητο και φιλοσοφικο θεμα. Και βεβαια ασχετο με την συζητηση. Πχ, για αιωνες κοινως αποδεκτο ηταν οτι η γη ειναι επιπεδη και ο χωροχρονος σταθερος. Οι δε οικονομικες αξιες στην ζωη δεν καθοριζονται απο το κοινως αποδεκτο, αλλα απο το κοινως ανωθεν επιβληθεν εμμεσα (προπαγανδα και πλυση εγκεφαλου απο τα ΜΜΕ και οχι μονο) και αμεσα, με το καλο η με το ζορι. Με πολλη μελετη σε οικονομικα forum ισως αλλαξεις γνωμη. Σαν αρχη διαβασε - αν δεν το ξερεις ηδη - το αρθρο ενος μεντορα της μοτοτεχνολογιας
    https://www.facebook.com/dennis.hoid...06221341393961

    Τελος.............


    ................4ον) και κυριοτερον: Ρε σεις αυτα γραφονται και λεγονται σε forum μηχανοβιων, η στη Espresso την Πανια και την Στεφανιδου; Ολοι ξερουμε ποσο "καταλαβαινουν" οι υπολοιποι την αγαπη μας για τις μοτο. Και καλα σου λεει το παπακι η το σκουτερακι, να κανεις την δουλεια σου μεσ'την πολη. Αλλα την αλλη την μεγαλη τι την θες. Να βρεχεσαι, να κρυωνεις, να μην μπορεις να βαλεις την παρεα μεσα κτλ.κτλ. Εκει που τα πραγματα εκτροχιαζονται τελειως ειναι οταν θελεις να συμετασχεις σε αγωνες, track day, να κανεις μια γρηγορη βολτα, να ανακατασκευασεις ενα παρατημενο μηχανακι του παππου σου, η - ακουσον ακουσον - να πας στο North Cape. Τους ειναι ακατανοητο.









    Οπως ειναι ακατανοητο σε αλλους το restoring ενος DT 50 του 80!

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Παιδια οι ατερμονες συζητησεις και αντιδικιες πανω σε ενα θεμα καταντουν βαρετες και ανουσιες με αποτελεσμα να μην τις διαβαζει στο τελος ουτε αυτος που τις εγραψε. Ξεκαθαριζω λοιπον καποια πραγματα για τελευταια φορα πανω στο συγκεκριμενο θεμα:

    1ον) Δεν εχω κανενα απωθημενο με το Yamahaκι, μια και στα 18μου ειχα την πολυ μεγαλη του αδελφη. DT400D. Η πρωτη μου μηχανη. Στα 19 ειχα τετρακυλινδρο 900αρι superbike, απο τα ελαχιστα που κυκλοφορουσαν τοτε. Αποκτημενα με σκληρη ατελειωτη δουλεια τα καλοκαιρια και απειρα γραμματια. Αν εχω καποιο απωθημενο, ειναι με τις Bimota. Ποιος ξερει... Σε αλλους καιρους ισως.

    2ον) Δεν ειπα οτι το 50ρακι ηταν εξαιρετικο μηχανακι, ουτε οτι ειναι συλλεκτικο. Προφανως δεν θα γινει ποτε ( αν και η παναρχαια σοφη ρηση λεει: Κανε με προφητη να σε κανω πλουσιο. Ποτε κανεις δεν ξερει ). Το τονισα σε υπερβολη για να καταλαβεις. Η συλλεκτικοτητα ειναι η ακραια μορφη της προσπαθειας να διατηρησεις με υψηλο κοστος ενα αντικειμενο που εχει παρελθει η ημερομηνια ληξης του. Η επιμονη να κρατησεις στην ζωη κατι που κανονικα θα'πρεπε να ειναι στη χωματερη, χαρακτηριζεται αναλογα με την οικονομικη κατασταση του κατοχου. Αν εισαι λεφτας τοτε εισαι - συμφωνα με τον ασχετο οχλο - εκκεντρικος και επιδειξιομανης. Αν εισαι φτωχομπινες, τοτε εισαι απο απλως περιεργος εως παλαβος αναλογα με το ποσο ματωνεις χρηματικα σ'αυτη τη ενασχοληση σου.

    3ον) Xrider νομιζω οτι απαντας στον εαυτο σου: δεν έχουν καμια αξία για κανέναν αλλα για εσένα μπορει να ειναι ανεκτίμητα Ακριβως! Λιγοι ειναι αυτοι που θεωρουν οτι αξιζει να ασχοληθουν με το DTακι. Οι υπολοιποι οχι. Ουτε και θα καταλαβουν το γιατι. Προς τι η διαφωνια;

    Αξία λοιπόν εχει αυτό που ειναι κοινώς αποδεκτό οτι πραγματικά αξίζει Ανοιγεις τεραστιο, ανεξαντλητο και φιλοσοφικο θεμα. Και βεβαια ασχετο με την συζητηση. Πχ, για αιωνες κοινως αποδεκτο ηταν οτι η γη ειναι επιπεδη και ο χωροχρονος σταθερος. Οι δε οικονομικες αξιες στην ζωη δεν καθοριζονται απο το κοινως αποδεκτο, αλλα απο το κοινως ανωθεν επιβληθεν εμμεσα (προπαγανδα και πλυση εγκεφαλου απο τα ΜΜΕ και οχι μονο) και αμεσα, με το καλο η με το ζορι. Με πολλη μελετη σε οικονομικα forum ισως αλλαξεις γνωμη. Σαν αρχη διαβασε - αν δεν το ξερεις ηδη - το αρθρο ενος μεντορα της μοτοτεχνολογιας
    https://www.facebook.com/dennis.hoid...06221341393961

    Τελος.............


    ................4ον) και κυριοτερον: Ρε σεις αυτα γραφονται και λεγονται σε forum μηχανοβιων, η στη Espresso την Πανια και την Στεφανιδου; Ολοι ξερουμε ποσο "καταλαβαινουν" οι υπολοιποι την αγαπη μας για τις μοτο. Και καλα σου λεει το παπακι η το σκουτερακι, να κανεις την δουλεια σου μεσ'την πολη. Αλλα την αλλη την μεγαλη τι την θες. Να βρεχεσαι, να κρυωνεις, να μην μπορεις να βαλεις την παρεα μεσα κτλ.κτλ. Εκει που τα πραγματα εκτροχιαζονται τελειως ειναι οταν θελεις να συμετασχεις σε αγωνες, track day, να κανεις μια γρηγορη βολτα, να ανακατασκευασεις ενα παρατημενο μηχανακι του παππου σου, η - ακουσον ακουσον - να πας στο North Cape. Τους ειναι ακατανοητο.









    Οπως ειναι ακατανοητο σε αλλους το restoring ενος DT 50 του 80!
    Αν γίνει Τατόι φέτος (όπως είπε ο Δημήτρης ο Παπανδρέου) λογικά θα είναι μέσα το μηχανάκι...
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137139

  7. #52
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    rgv με 74 αλογα δεν υπήρξε ποτε. μην τα λες ετσι αυτα.
    45 βγαιναν φιμωμενα ή 60 αλογα τα ανοικτά. για 74+ αλογα επρεπε να βρεις honda rs ή yamaha tz. ακομα και τις παναγιας τα ματια να φοραει το rgv πανω, 74 δεν παει με τιποτα

    το rgv σου μπορει να βαρεσε μπιελα γιατι ειχες μεγαλη αναλογια λαδιου ή πλουσιο μιγμα. δεν εχει σημασια αν το ξεμπουκωνεις συνεχεια. η αναλογια πρεπει να ειναι η μαμα.
    ακομα μπορει να βαρεσε αν το πήγαινες σκορτσαριστα. ή μπορει η μπιελα να ειχε κανα 2 κωλύματα προίκα αν το πηρες μεταχειρισμενο και βαρεσε σε εσενα.
    το ανοιγμα που εκανε ο μηχανικος μετα μπορει να φταιει για το κόλλημα. τετεια μηχανακια δεν τα πας σε μάστορα για επισκευη αλλα την κανεις μονος σου.
    ακομα μπορει να εσπασε η βαλβιδα ροπης αν δεν την συντηρούσες και να κόλλησε απο αυτο

    εγω παντος δεν τα εσπρωξα, αντίθετα αγορασα και αλλα.
    3 nsr250 1 aprilia sx50 1 tdr250. ολα δουλευουν, 4 απο αυτα κυκλοφορούν κανονικα στον δρομο. αν υπαρξουν λευτα θελω και ενα cr500,rg500, tz250
    παλια ειχα και tdr125 και ενα aprilia rs250 που δεν δουλεψε ποτε
    καλητερη καταναλωση με nsr. 5,5 λιτρα στα 100 χιλιομετρα με κανονικη οδηγιση, μεγαλύτερη το tdr που ειναι καπου στα 7 λιτρα
    καλητερα γκαζια με nsr. πηγαινε τα ιδια σχεδον με fazer600 επιταχύνσεις και τελικη 210+ αλλα και το aprilia φτιαγμενο στα 78cc με εξατμιση περνουσε crypton x 135
    καλητερη αξιοπιστία με το aprilia. 60.000 χιλιομετρα τερμα γκαζι καθε μερα και μηδεν συντήρηση, ποτε δεν κολλησε. ακομα και οταν προσπαθουσα να το κολλησω επίτηδες για να το ανεβασω κυβικα αυτο δεν κολλουσε.(μιλάμε δουλεψε ωρες στον κοφτη) τα λαδια εβγαιναν καφε με ασπρες κηλίδες απο το σασμαν,τα ειχα αφισει μεσα και πανω απο 15.000 χιλιομετρα. μπουζι οποτε θυμιθω (κατι χρονια εκανα να αλλαξω) αυτη ηταν η συντήρηση
    τις γιορτες το εσκιζα στα βουνα χωρις καθολου νερο στο ψυγειο και δουλευει ακομα.
    γενικα τα ....4τ
    Είπαμε , δεν είμαι χθεσινός , πληροφοριακά κοιτά το μοντ. Του 1992 ποσά άλογα δίνει (62) με τον κόφτη
    http://www.suzukicycles.org/RGV-seri...50-Gamma.shtml

    Και τότε υπήρχαν αυτά

    http://www.car.gr/parts/view/3086014/

    Και είχα ακριβώς αυτό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	20,2 KB 
ID:	350894


    Edit
    Μου θύμησες και το tzr 250 που είχα μια περίοδο σε κόκκινο άσπρο χαχααχαχαχαα
    Το rgv τότε το έδωσα σε άτομο (που ειναι εδώ στο φόρουμ) γιατι εκτος απο φίλοι ήξερε το μηχανάκι απ οταν το πήρα και τι ειχε επάνω , αυτος ο φίλος λοιπόν ειχε ήδη αλλο ένα ¨μπουρδελιασμενο¨ και πήρε και το δικό μου για ανταλλακτικά και γιατι δεν ειχε πτώση εκτος απο δυο φορές που μου έπεσε παρκαρισμένο , δεν το είχα στηρίξει καλά . ( ευτυχώς όσες φορες μου εχει πέσει μηχανή ειναι απο λάθος εκτίμηση στήριγματος η απο ξεχασμένο λουκέτο στο δίσκο )
    Αυτό λοιπόν το μηχανάκι , κομμάτια του καλύτερα να πω ,τρέχουν ακόμα και σήμερα σε track days για rgv .
    Επειδή εχω φίλους που ηταν και ειναι σε περιοδικά μηχανών οταν ένας απο αυτους είδε το μηχανάκι ( τότε ) μου ειπε να βγάλω off την τρομπα λαδιού και να κάνω κατευθείαν την μίξη στο ντεπόζιτο , εγώ δεν το έκανα 1. Γιατι ρουφαγε τα αντερα του 2. Γιατι καμια φορά ξεχνάγα να κλείσω το διακοπτακι βενζίνης ( 2-3 φορες την είχα πατήσει και ειχε αδειάσει όλη η βενζίνη ) και 3. Γιατι ΔΕΝ μου αρέσουν οι Βεσπες που είσαι με την μεζουρα να βάλεις λάδι να κανεις την μίξη και να κουνας σαν φραπέδιερα το μηχανάκι .
    Τελικά πιστευω οτι αυτη η τρομπα λαδιού κάποιες φορες δεν δούλεψε οπως θα έπρεπε .
    Οταν λοιπόν έψαχνα συνεργείο , γιατι δεν ήξερα ούτε εγώ αλλα ούτε και πολλοί μηχανικοί που πήγα , τι ακριβώς ειχε πάθει το όχημα ( κολλάνε ο ένας κύλινδρος και οταν ανεβάζεις πολλές στροφές ξεκολλάγε με ένα πολυ άγριο τίναγμα ) ένας μηχανικός μου ειπε
    ¨ ρε φίλε τι αγοράζετε τέτοια μηχανάκια , αυτά ειναι για να τα βάζεις στην πίστα και μονο , μετά απο 2-3 φορες να πετάς τον κινητήρα και να βάζεις άλλον ...ειναι μηχανάκια πίστας που απλά βγάζουν πινακίδα ¨ Και ειχε δίκιο αλλα στην διάγνωση ηταν σκράπας ...μεχρι που κατέληξα στον Τογελο συστημένος και μολις γύρισε το κλειδί και έκανε το πρώτο ηχώ , το έσβησε και μου ειπε απο τι έπασχε με τη μια χωρίς να ρηξει τα ταρό . ( για εμενα απο τους καλύτερους μηχανικούς της Αθήνας )
    (Μεχρι να παρω το πρώτο μου Ducati ημουν άσχετος με τα μηχανολογικα )
    Έτσι λοιπόν μετά απο αλλα 1000 χλμ υπομονής και φαγουρας του καρπού - για αλλο ένα στρωσημο- ξανά κόλλησε μετά απο 4-5000 χλμ και εκεί τελείωσε και η υπομονή μου.
    Στις δίχρονες αναμνήσεις με αφορμή αυτό το θέμα ειναι οταν είχα περάσει κινητήρα YZ 80 σε κουφάρι απο Aprilia RX
    Παρολες τις αναμνήσεις αυτά τα μηχανάκια δεν θα τα έπαιρνα σήμερα ακόμα και αν μου τα χάριζαν , γιαυτο και η αρχική μου περιέργεια ως προς το ΓΙΑΤΙ...και εδώ το σταματάω . Εχει δίκιο ο triatlon
    Τελευταία τροποποίηση από Xrider; 26/01/2016 στις 12:28.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    το αρθρο λεει βλακείες. και παλι δεν λεει για 74.
    αμα διαβασεις τα μοντελα απο κατω ενα ενα θα δεις οτι ολα ειναι στα 40-62 αλογα.
    μονο το τελευταιο λεει 67 και σιγουρα δεν θα ειναι μετριση στον τροχο. τα 67 μονο για την εκδοσή στην ιταλια. στην ιαπωνια 40 αλογα το ιδιο μηχανακι
    το τελευταιο ειναι vj23 που δεν παιζει να ειχες (πρεπει να ηρθαν 1-2 ελλαδα και αν)

    http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...gv250%2091.htm
    εδω τα specs ενως ανοικτου ξεφιμωμενου rgv ιδιο με αυτο που ειχες. 62 αλογα. και ηταν ξεφιμωμενο, δεν γινεται να ξεφιμωσεις το ξεφιμωμενο

    https://www.google.gr/search?q=rgv+2...obWF7AxzztM%3A
    δυναμομετριση rgv. 60 αλογα

    τα κλειστα ειχαν 45 αλογα και 32αρια καρμπ,κλειστα οργανα με max 180km/h και κλειστη sapc.
    τα ανοιχτα ειχαν 34καρμπ, οργανα με max 240 αν θυμαμαι καλα και ανοικτη sapc.

    ΥΡ στο αρθρο σου πουθενα δεν λεει για 62 αλογα ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΦΤΗ

  9. #54
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    το αρθρο λεει βλακείες. και παλι δεν λεει για 74.
    αμα διαβασεις τα μοντελα απο κατω ενα ενα θα δεις οτι ολα ειναι στα 40-62 αλογα.
    μονο το τελευταιο λεει 67 και σιγουρα δεν θα ειναι μετριση στον τροχο. τα 67 μονο για την εκδοσή στην ιταλια. στην ιαπωνια 40 αλογα το ιδιο μηχανακι
    το τελευταιο ειναι vj23 που δεν παιζει να ειχες (πρεπει να ηρθαν 1-2 ελλαδα και αν)

    http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...gv250%2091.htm
    εδω τα specs ενως ανοικτου ξεφιμωμενου rgv ιδιο με αυτο που ειχες. 62 αλογα. και ηταν ξεφιμωμενο, δεν γινεται να ξεφιμωσεις το ξεφιμωμενο

    https://www.google.gr/search?q=rgv+2...obWF7AxzztM%3A
    δυναμομετριση rgv. 60 αλογα

    τα κλειστα ειχαν 45 αλογα και 32αρια καρμπ,κλειστα οργανα με max 180km/h και κλειστη sapc.
    τα ανοιχτα ειχαν 34καρμπ, οργανα με max 240 αν θυμαμαι καλα και ανοικτη sapc.

    ΥΡ στο αρθρο σου πουθενα δεν λεει για 62 αλογα ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΦΤΗ
    1. Δεν είπα οτι το πήρα μτχρσμνο
    2. Δεν είπα οτι το πήρα απο παραεισαγωγη
    3. Ξαναδιαβάσε για το μοντ. Του 92
    4. Όλα μα όλα ειχαν κόφτη , οχι για να μην το παίζει καγκουρας ο οδηγός αλλα για να μην κάψει το μοτέρ και δεν μιλάω για την Ιαπωνία
    5. Το κοντέρ έγραφε μεχρι 180 οπως και του nsr αλλα στο τελικιασμα η βελόνα πήγαινε πολυ κάτω δλδ κάπου στα 200χλμ ( πραγματικά και οχι κοντερισια )
    6. Αν θες το πιστεύεις αν οχι πάλι δεν εχω πρόβλημα . Το μηχανάκι επειδή το γούσταρα ειχε πολλα βελτιωτικά
    7. Δεν εχω να αποδείξω τίποτα .
    Καλή συνέχεια
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  10. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aprilia__af1_replica_tuv_june_2013_1990_1_lgw.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	66,2 KB 
ID:	350996
    Το Futura Aprilia...αμα μου βρείτε 50αρι τώρα που να βγαζει 130km μαμα όλο να μου πείτε και μενα. Τρελό γκάζι για την εποχή του.
    Και DT50 (ντεποζιτο δάκρυ που λέγαμε) και TDR50 (υπερκυβισμένο 80cc) και 1 Ζ50 (gorilla - 4ταχυτο με συμπλέκτη) είχα. Μεγάλο σχολείο τα πενηντάρια.

  11. #56
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maim2004 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aprilia__af1_replica_tuv_june_2013_1990_1_lgw.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	66,2 KB 
ID:	350996
    Το Futura Aprilia...αμα μου βρείτε 50αρι τώρα που να βγαζει 130km μαμα όλο να μου πείτε και μενα. Τρελό γκάζι για την εποχή του.
    Και πολυ προβληματικο εαν θυμαμαι καλα.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Καλα τα λές Alex. Τα ηλεκτρικα του ηταν σκωτωμα.Ειχε πρόβλημα στην πλεξουδα που την άλλαξα ολοκληρη απο ιταλια. Αλλα αμα δουλευε σωστα μπιστολιαζε πολλα μοτορια

  13. #58
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maim2004 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aprilia__af1_replica_tuv_june_2013_1990_1_lgw.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	66,2 KB 
ID:	350996
    Το Futura Aprilia...αμα μου βρείτε 50αρι τώρα που να βγαζει 130km μαμα όλο να μου πείτε και μενα. Τρελό γκάζι για την εποχή του.
    Και DT50 (ντεποζιτο δάκρυ που λέγαμε) και TDR50 (υπερκυβισμένο 80cc) και 1 Ζ50 (gorilla - 4ταχυτο με συμπλέκτη) είχα. Μεγάλο σχολείο τα πενηντάρια.
    Τρομερό μηχανακι, αλλά 130 χλμ με την καμμία.

    Εκτός κι αν εννοείς στο κοντερ βέβαια, αλλά έκλεβε πολύ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #59
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αυτο ηταν το 50αρι που θέλαμε οι περισότεροι



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha-rd-yamaha-rd-50_50336304.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	17,0 KB 
ID:	351009


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10010842.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	26,5 KB 
ID:	351010

  15. #60
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Εγω ειχα αυτο

    RG 50 E

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Suzuki_RG50_00000.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	351012

    edit : υπαρχει ακομα και καποια στιγμη ισως ξανανιωσει
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha sr250 1980
    από toyar στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 327
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2016, 13:13
  2. Οδήγησα ένα "όπλο". ...
    από katath στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 244
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2012, 17:21
  3. Yamaha TZ 125 G 1980.
    από notakos600 στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2008, 06:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF