Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 76

Θέμα: Οδήγησα ένα μπιζουδάκι! (Yamaha DT50 1980)

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726

    Οδήγησα ένα μπιζουδάκι! (Yamaha DT50 1980)

    Σημερα οδηγησα το πιο ξεχωριστο μηχανακι της (μικρης) μοτο-σταδιοδρομιας μου. Ενα Yamaha DT 50 του 1980(μπορει να κανω και λαθος για την ακριβη χρονια). Για καποιον που η πιο μικρη μηχανη που ειχε ποτε ειχε 35 αλογα, η εμπειρια ηταν πολυ ιδιαιτερη. Απο το συννεφο που εβγαινε απο την εξατμιση μεχρι την αισθηση του να οδηγας κατι τοσο μικροκαμωμενο, μπορω να πω πως ηταν κατι που θα το θυμαμαι για καιρο. Το μηχανακι αυτο αγοραστηκε απο εναν καλο φιλο πριν απο χρονια με σκοπο να γινει ανακατασκευη. Με υπομονη μαζευτηκαν ολα τα απαραιτητα κομματια και προσφατα εγινε και ανακατασκευη της μηχανης. Ειναι ενα πραγματικο μπιμπελο (κυριολεκτικα θα μπορουσε να το εχει κανεις και μεσα στο σαλονι του εδω που τα λεμε). Οι φωτογραφιες το αδικουν καθως ειναι καιρο που δεν κυκλοφορει, οποτε αν και ειναι παντα σκεπασμενο, ηταν λιγο σκονισμενο.
    Δυστυχως ο ιδιοκτητης βρισκεται στο εξωτερικο για επαγγελματικους λογους τα τελευταια χρονια, οποτε το καημενο δεν κανει τη ζωη που θα επρεπε, να τρεχει δλδ και να γεμιζει τους δρομους με τον χαριτωμενο θορυβο του διχρονου και το αντιστοιχο συννεφο...Ευτυχως η γυναικα του μου εκανε τη χαρη να μου το δωσει για μια μικρη βολτα.

    Φανταζομαι πως ενα τετοιο μηχανακι θα ξυπνα πολλες αναμνησεις σε καποιους παλιοτερους απο εδω μεσα και ισως να ηταν και ενα εφηβικο ονειρο.


    Και λιγες φωτογραφιες.

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Οου γιες
    Το είχε φίλος απο τον αδερφό του, όταν εγώ δανειζομουν ένα Τ50 τζαπαν μονοσελο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Πολύ αξιόπιστο μηχανάκι

  4. #4
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    πάντως στις φωτο δείχνει πραγματικά μπιμπελό
    και η ζωή συνεχίζεται...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Το ομορφο αυτο μηχανακι ανηκει σε μια εποχη που η αποκτηση μεγαλης μηχανης ηταν οικονομικα δυσκολη. Ετσι ενω απο τα 18 ειχες το δικαιωμα να οδηγεις τα παντα, ανεξαρτητως ιππων και κυβικων, συνηθως επελεγες κατι παρομοιο. Ας το χαρει λοιπον ο φιλος σου οσο του το επιτρεπουν ο χρονος του, αλλα και οι πολιτικοι καρεκλοκενταυροι. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147805

    Ο καπνος απο την εξατμιση εξαφανιζεται χρησιμοποιωντας ενα καλο συνθετικο λαδι. Εγω ειχα κανει "ακαπνο" ακομα και το MZ!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Να κανω και μια ερωτηση. Ποσο θα κοστολογουσατε ενα τετοιο μηχανακι; Μου περασε απο το μυαλο η ιδεα να κανω μια προταση στο φιλο μου να του το παρω, μιας και οπως ειπα εχει αρκετο καιρο που ουσιαστικα δεν οδηγειται.
    Επειδη κοιταω στο car αλλα δεν μπορω να βρω τπτ αντιστοιχο για να παρω μια ιδεα, εσεις ποσο θα θεωρουσατε μια τιμια προταση;

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    500 ...?????
    με μεράκι θα γίνει κουκλί...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    500 ...?????
    με μεράκι θα γίνει κουκλί...
    Λες, ε; Εγω σκεφτομουν ισως κατι παραπανω. 700-800; Δεν εχει μεινει και τπτ να γινει στο μηχανακι παντως.

    Απλα επειδη δεν το εχει βαλει για πουλημα οποτε αν του κανω την προταση θα ειναι δικια μου πρωτοβουλια δε θελω να νομιζει πως παω να του το φαω για ενα κομματι ψωμι που λενε. Σε αυτα τα πραγματα αν εισαι αγνωστος με τον αλλον ειναι πιο ευκολο να κινηθεις...

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    με 3000 αγοράζει 600αρι 3ετιας..σε καλη κατάσταση, 700 ειναι πολλά λοιπον για 50αρι 20ατιας...
    οταν λες δεν εχει τιποτα να γινει στο μηχανάκι τι εννοείς? αλυσίδες, γρανάζια, πλαστικά, ντιζες, αντλιές λαδιού....χαμός..θα βγουν πολλά...

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    500 ...?????
    με μεράκι θα γίνει κουκλί...
    Είναι ήδη απ οτι βλέπω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    με 3000 αγοράζει 600αρι 3ετιας..σε καλη κατάσταση, 700 ειναι πολλά λοιπον για 50αρι 20ατιας...
    οταν λες δεν εχει τιποτα να γινει στο μηχανάκι τι εννοείς? αλυσίδες, γρανάζια, πλαστικά, ντιζες, αντλιές λαδιού....χαμός..θα βγουν πολλά...
    Το μηχανακι φαίνεται τέλειο, και δεν κοστίζει 500 Ευρω με την καμμία. Για να γίνει έτσι κι εφ όσον και μηχανικά είναι σε παρόμοια κατασταση, έχει ξοδέψει πολλπλάσια χρήματα και δεν πρόκειται να το πουλήσει ο ιδιοκτήτης. Είναι DT50MX που βγηκε το 1983 για την ιστορία και πολύ δύσκολα θα βρείς άλλο τέτοιο σε τέτοια κατάσταση.

    Επίσης τo πόσο κάνει ενα 600 3ετίας είναι παντελώς άσχετο.

    @ptc
    Μου φαίνεται παράξενο να ξεκινάει καποιος με μοτο 35 ίππων. Με ενα μικρό μηχανακι σαν αυτο είσαι άρχοντας απο μικρός και μαθαίνεις πολλά!
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 17/01/2016 στις 19:58.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    sapila racing
    Είναι DT50MX που βγηκε το 1983 για την ιστορία και πολύ δύσκολα θα βρείς άλλο τέτοιο σε τέτοια κατάσταση.

    Μιλάμε για μουσειακό δηλαδή....αμα το δεις έτσι..οκ

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Ptc
    Φανταζομαι πως ενα τετοιο μηχανακι θα ξυπνα πολλες αναμνησεις σε καποιους παλιοτερους απο εδω μεσα και ισως να ηταν και ενα εφηβικο ονειρο.


    Πιτσιρικάδες κοντά στην παλιά λαχαναγορά Θεσσαλονικης (Ολυμπιάδος) υπήρχε ο Κυρ Ηλίας (καλή του ωρα....) με τα νοικιάρικα...
    ειχε 2 Dt 50 ασπρα,,,,τα νοικιάζαμε με την ωρα, με το χαρτζηλίκι, εγω με τον κολλητό μου Γιάννη, (τωρα μηχανικός σε αντιπροσωπεία μεγάλης Ευρωπαικής μοτοβιομηχανίας) και βουρ για Χορτιάτη,,,
    Αλλες εποχές....

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος

    @ptc
    Μου φαίνεται παράξενο να ξεκινάει καποιος με μοτο 35 ίππων. Με ενα μικρό μηχανακι σαν αυτο είσαι άρχοντας απο μικρός και μαθαίνεις πολλά!
    Την πρωτη μου μηχανη την πηρα στα -αντα μου, ενα Dominator. Αργησα λιγο να ασχοληθω με το σπορ βλεπεις. Παντως αυτη η κατηγορια (ΧΤ, KLE, Freewind, F650, Domie) δε νομιζω πως ειναι υπερβολη για πρωτη μηχανη. Εμενα τουλαχιστον δε με δυσκολεψε.

  14. #14
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Το ειχα. Δηλαδη το ειχε ο αδερφος μου και εγω.

    Η πρωτη φορα που οδηγησα μοτο.

    Θυμαμαι οταν αλλαξε κιλινδροπιστονο καπου στα 80cc οταν ανοιγα την πρωτη οι αναρτηση μπροστα τερματιζε προς τα πανω. Σκεφτομουν πως θα ηταν ενα xt σε ανοιγμα της πρωτης.

    Μετα απο πολλα χρονια πηρα ενα wrf426 και καταλαβα ακομα και το ανοιγμα της πεμπτης..

  15. #15
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σημερα οδηγησα το πιο ξεχωριστο μηχανακι της (μικρης) μοτο-σταδιοδρομιας μου. Ενα Yamaha DT 50 του 1980(μπορει να κανω και λαθος για την ακριβη χρονια). Για καποιον που η πιο μικρη μηχανη που ειχε ποτε ειχε 35 αλογα, η εμπειρια ηταν πολυ ιδιαιτερη. Απο το συννεφο που εβγαινε απο την εξατμιση μεχρι την αισθηση του να οδηγας κατι τοσο μικροκαμωμενο, μπορω να πω πως ηταν κατι που θα το θυμαμαι για καιρο. Το μηχανακι αυτο αγοραστηκε απο εναν καλο φιλο πριν απο χρονια με σκοπο να γινει ανακατασκευη. Με υπομονη μαζευτηκαν ολα τα απαραιτητα κομματια και προσφατα εγινε και ανακατασκευη της μηχανης. Ειναι ενα πραγματικο μπιμπελο (κυριολεκτικα θα μπορουσε να το εχει κανεις και μεσα στο σαλονι του εδω που τα λεμε). Οι φωτογραφιες το αδικουν καθως ειναι καιρο που δεν κυκλοφορει, οποτε αν και ειναι παντα σκεπασμενο, ηταν λιγο σκονισμενο.
    Δυστυχως ο ιδιοκτητης βρισκεται στο εξωτερικο για επαγγελματικους λογους τα τελευταια χρονια, οποτε το καημενο δεν κανει τη ζωη που θα επρεπε, να τρεχει δλδ και να γεμιζει τους δρομους με τον χαριτωμενο θορυβο του διχρονου και το αντιστοιχο συννεφο...Ευτυχως η γυναικα του μου εκανε τη χαρη να μου το δωσει για μια μικρη βολτα.

    Φανταζομαι πως ενα τετοιο μηχανακι θα ξυπνα πολλες αναμνησεις σε καποιους παλιοτερους απο εδω μεσα και ισως να ηταν και ενα εφηβικο ονειρο.


    Και λιγες φωτογραφιες.


    Πολύ όμορφο μηχανάκι. Δέν είχα το συγκεκριμένο, παρά ένα TS50, το οποίο ήταν η πρώτη μου μοτοσυκλέτα, λόγω μή οικονομικής δυνατότητας να πάρω κάτι μεγαλύτερο. Ίδια κατηγορία με το DT50.

    Kαβαλούσες 50άρι κι όμως ένοιωθες, ότι κούμπωνες σε μοτοσυκλέτα περισσότερων κυβικών. Καταπληκτική αίσθηση
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha sr250 1980
    από toyar στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 327
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2016, 12:13
  2. Οδήγησα ένα "όπλο". ...
    από katath στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 244
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2012, 16:21
  3. Yamaha TZ 125 G 1980.
    από notakos600 στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2008, 05:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF