Σελίδα 3 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 217

Θέμα: Πρέπει να συρρικνωθεί το μερίδιο της επιχειρηματικότητας των Ελληνικών μοτο-επιχειρήσ

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billis21 Προβολή μηνύματος
    Επισης αν δεν ήταν αυτοί οι μαγκες που λες, εσυ δεν θα Χες να δοκιμασεις το κράνος που θες να παρεις στην κεφαλα σου, ούτε το μπουφαν ούτε ούτε ούτε. Εσυ εισαι ο λάθος που πας τους εκμεταλλεύεσαι για να δοκιμασεις αυτό που θες και μετά το παραγγέλνεις απεξω. Αν εισαι τόσο μάγκας πάρτο στα τυφλά.
    Θα συμφωνούσα με εσένα και με άλλους πιο πάνω αν το fc-moto, το helmetcity κλπ δεν είχαν και φυσική παρουσία στην χώρα τους. Το motocard έχει πολύ καλές τιμές με εκπτώσεις 5-10% και σε καινούριες κολεξιόν, ξεστοκάρει τα παλιά σε τιμές πολύ χαμηλες ΚΑΙ έχει ομάδα στο παγκόσμιο GP... Πως βγαίνει δηλαδή αν "χαρίζει" ακόμα και τα καινούρια; Λόγω όγκου πωλήσεων θα μου πεις, αλλά και αυτό χτίζεται σιγά σιγά, δεν ξύπνησε μιά μέρα ένας, άνοιξε ένα μαγαζί και χ3στηκε στα λεφτά.

    Αν ο Τζωρτζόπουλος ας πούμε πουλούσε τα κατηργημένα χρώματα όσο τα πήρε, ήτοι... Όσο τα δίνει το fc-moto, helmetcity και άλλοι, έστω πες αυτό το 10ρικο-20ρικο παραπάνω που λέει ο Πάνος, όποιος έπαιρνε απ΄ έξω δεν θα ήταν πολύ λογικός. Τώρα, γλιτώνοντας 200 ευρώ είναι πολύ λογικός και πολύ καλός καταναλωτής, επιβραβεύει τον "σωστό" έμπορο.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    σχετικά με τις εταιρίες..
    http://www.hellinmoto.com/#!__welcome
    η κτμ , η ducati επίσης και άλλες
    εχεις χάσει επεισόδια παρεμπιπτόντως...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #33
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Πάλι έγινα ακαταλαβίστικος?
    Το ανέφερα σαν αντίπαλο του περπατήματος επειδή ακριβώς είναι ψαχτήρι.
    Δε πήγαινε σε σένα Στέφανε! Το έγραψα με αφορμή αυτό που έγραψες μιας και καθημερινά ακούω την έκφραση "το αγόρασα από το skroutz" και σχεδόν όλοι πιστεύουν ότι είναι μαγαζί.


  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Θα συμφωνούσα με εσένα και με άλλους πιο πάνω αν το fc-moto, το helmetcity κλπ δεν είχαν και φυσική παρουσία στην χώρα τους. Το motocard έχει πολύ καλές τιμές με εκπτώσεις 5-10% και σε καινούριες κολεξιόν, ξεστοκάρει τα παλιά σε τιμές πολύ χαμηλες ΚΑΙ έχει ομάδα στο παγκόσμιο GP... Πως βγαίνει δηλαδή αν "χαρίζει" ακόμα και τα καινούρια; Λόγω όγκου πωλήσεων θα μου πεις, αλλά και αυτό χτίζεται σιγά σιγά, δεν ξύπνησε μιά μέρα ένας, άνοιξε ένα μαγαζί και χ3στηκε στα λεφτά.

    Αν ο Τζωρτζόπουλος ας πούμε πουλούσε τα κατηργημένα χρώματα όσο τα πήρε, ήτοι... Όσο τα δίνει το fc-moto, helmetcity και άλλοι, έστω πες αυτό το 10ρικο-20ρικο παραπάνω που λέει ο Πάνος, όποιος έπαιρνε απ΄ έξω δεν θα ήταν πολύ λογικός. Τώρα, γλιτώνοντας 200 ευρώ είναι πολύ λογικός και πολύ καλός καταναλωτής, επιβραβεύει τον "σωστό" έμπορο.
    Αναφερόμαστε στα μεγαλύτερα μαγαζιά του κόσμου και δίπλα βάζουμε ένα Ελληνικό?
    Αν έκανε κάτι παρόμοιο κάποιος Έλληνας θα πούλαγε κράνη ΜΟΝΟ στο ξεστοκάρισμα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    Αυτό που προσπαθώ να δώσω να καταλάβετε είναι ......
    ας γελάσω...
    Ελπιζω να μην παρεξηγηθεις (μπορεις ανετα να το εκλαβεις οτι εγω ειμαι ασχετος και δεν καταλαβαινω μια....) αλλα συνειρμικα τελειως μου ηρθε αυτο στο μυαλο.... Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dimmarg_d.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	89,1 KB 
ID:	350488

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αναφερόμαστε στα μεγαλύτερα μαγαζιά του κόσμου και δίπλα βάζουμε ένα Ελληνικό?
    Αν έκανε κάτι παρόμοιο κάποιος Έλληνας θα πούλαγε κράνη ΜΟΝΟ στο ξεστοκάρισμα.
    Στέφανε καινούριο με καινούριο, είμαστε φτηνότεροι ή ίδιες τιμές, το παρατηρώ κανένα χρόνο τώρα με μεγάλη χαρά. Στα παλιότερα σχέδια η διαφορά είναι χαοτική. Καινούρια NXR εδώ και helmetcity δεν έχουν διαφορά (539 εδώ και... 562 ή 522 έξω), το έγραψα και πριν, τα στοκ όμως (του 2015 δηλαδή...!) είναι 200+ ευρώ φτηνότερα έξω. Εδώ μάλιστα μπορούν να σου κάνουν και δόσεις που έξω δεν γίνονται, οπότε είναι ανταγωνιστικοί. Αφού "καινούρια" τους παίρνει να είναι ανταγωνιστικοί, γιατί δεν ξεστοκάρουν όπως και τα μεγαλύτερα μαγαζιά του κόσμου...;
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 17/01/2016 στις 22:38.

  7. #37
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Μπαινω στον πειρασμο να σου απαντησω με αναλογο τροπο, αλλα δεν θα το κανω,γιατι η ζωη ειναι συντομη και δεν χαλνιεμαι ευκολα.

    Για το πρωτο θα σου πω οτι εχω ταξιδεψει για την δουλεια μου στις 4 απο τις 5 ηπειρους.Ειδα πραγματα για τη δουλεια μου που κανουνε τις θεωριες των πεντε δυναμεων να φαινονται αστειες,οσο δεν λαμβανουνε υποψιν τους και αλλες παραμετρους.Μιας και το πας σε προσωπικο επιπεδο να σου πω οτι εχω κανει σχεδιαση για τη δικη μου επιχειρηση και δοξα το Θεο (που λενε) δεν χρειαζεται να ανησυχεις για μενα.

    Τωρα για αυτο που αναφερω για τις οικονομιες κλιμακος μαλλον η δεν το καταλαβες,η δεν θελησες να το καταλαβεις.Ψαξτο λιγο και ισως να μου δωσεις δικιο.

    Οσο για τα υπολοιπα μιας και ετσι οπως τα θετεις δεν εχουνε σχεση με το θεμα μας δεν θα μπω στον κοπο να τα σχολιασω ασυναρτησιες,μιας και πολλα απο αυτα δεν τα πολυκαταλαβα.

    Αν θελεις την αποψη μου για κατι συγκεκριμενο και αν το θεσεις με τον σωστο τροπο,στη διαθεση σου.


    δεν ζητήθηκε η άποψη ειδικά η δική σου για οτιδήποτε



    επιπρόσθετα, δεν ανησυχώ καθόλου, φαίνονται τα πράγματα που πάνε
    έτσι κι αλλιώς δεν παίζεται η δικιά μου τσέπη

    συνέχισε να πουλάς όπως νομίζεις, απλά είναι τα πράγματα...

    και η ζωή συνεχίζεται...

  8. #38
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για τον κόπο που κάνεις να διδάξεις οικονομικά. Εξακολουθώ να σου λέω πως δεν ξέρεις τι λές όμως.

    Το άσχετο (με αυτό που είπες) link περιγράφει την θεωρία των οικονομιών κλίμακος, που κάλλιστα μπορεί να έχει εφαρμογή σε οποιαδήποτε επιχείρηση, αν ξέρει ο ιδιοκτήτης τι του γίνεται. Που αναφέρει πως τα M&A's του προμηθευτή σου, παράγουν οικονομίες κλίμακος?

    Και btw, τα venture capitals είναι εξίσου άσχετα με όσα λες. Τι σχέση έχουν τα VC με οικονομίες κλίμακος, είμαι πολύ περίεργος να ακούσω. Αν έχεις χρόνο, το μοιράζεσαι μαζί μας, να μάθουμε και εμείς οι άσχετοι.
    προφανώς και δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις αλλα οκ..με σκλαβώνει η ευγένειά σου
    σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου
    καλό βράδυ
    και η ζωή συνεχίζεται...

  9. #39
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billis21 Προβολή μηνύματος
    Ποσό κομπλεξικος και αμαθης μπορει να ναι κάποιος για να ανοίξει τέτοιο θέμα???
    Χωρίς πολλά λόγια και θεωρίες... Φερε και τα ρούχα σου απεξω , και τα έπιπλα σου και τις ηλεκτρονικές συσκευές σου και ασε μας στην ησυχία μας ρε φιλε. Κάποιοι έχουν διαθέσει 20-50-100 χιλιάδες ευρώ για να στοκαρουν πράγματα π εσυ χρειάζεσαι άμεσα. Επισης αν δεν ήταν αυτοί οι μαγκες που λες, εσυ δεν θα Χες να δοκιμασεις το κράνος που θες να παρεις στην κεφαλα σου, ούτε το μπουφαν ούτε ούτε ούτε. Εσυ εισαι ο λάθος που πας τους εκμεταλλεύεσαι για να δοκιμασεις αυτό που θες και μετά το παραγγέλνεις απεξω. Αν εισαι τόσο μάγκας πάρτο στα τυφλά.
    Τωρα αν φούσκωσαν τα μυαλουδακια σου και νομίζεις ότι σε έκανε μαγκα το ebay πλανασαι πλανην οικτρα.
    Επίσης υπάρχουν παρά πολλά ήδη που οι έξω τιμές τους με.τις ελληνικές ειναι ακριβώς ίδιες.
    Δεν ευθύνεται ο Έλληνας που απευθύνεται σε ένα κοινό 10 εκατομμυρίων και δεν μπορεί να πάρει τις ίδιες τιμές με τον αμερικανό τον άγγλο και τον γερμανό.

    Υ.Γ. δεν ειμαι έμπορος απλα σιχαινομαι αυτή την ιδέα που έχει δημιουργηθεί.

    σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου ,
    ευτυχώς που ΔΕΝ είσαι έμπορος

    δείχνεις να έχεις αντιληφθεί πλήρως τι συζητιέται
    καλό βράδυ
    και η ζωή συνεχίζεται...

  10. #40
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xristos x Προβολή μηνύματος
    Ελπιζω να μην παρεξηγηθεις (μπορεις ανετα να το εκλαβεις οτι εγω ειμαι ασχετος και δεν καταλαβαινω μια....) αλλα συνειρμικα τελειως μου ηρθε αυτο στο μυαλο.... Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dimmarg_d.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	89,1 KB 
ID:	350488
    εάν νομίζεις ότι είναι σχετικό με το θέμα που έβαλα
    καλώς έκανες και το έβαλες


    καλό βράδυ
    και η ζωή συνεχίζεται...

  11. #41
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    γραψε μια με δικά σου λόγια χωρίς λινκ κ.α. , τι είναι οι οικονομίες κλίμακος , για να καταλαβουμε κι εμεις οι άσχετοι.
    γιατί στην ΑΣΟΕΕ αλλιώς μας τα λέγανε
    έλα μωρέ τώρα
    για να ακούω τις ειρωνείες και τις βρισιές και τα ....μαθήματα καλής συμπεριφοράς του καθενός?


    ο καθένας καταλαβαίνει ότι καταλαβαίνει
    δεν με χαλάει
    έτσι νομίζει κανείς ότι επιζούν οι επιχειρήσεις σήμερα?
    και η ζωή συνεχίζεται...

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    προφανώς και δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις αλλα οκ..με σκλαβώνει η ευγένειά σου
    σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου
    καλό βράδυ
    Δεν νομίζω να μην ξέρω τι γράφω. Αντιθέτως εσύ εξακολουθείς να μην απαντάς σε ότι ρωτήθηκες, απαντώντας μάλλον απαξιωτικά και να ΄χαμε να λέγαμε.

    Αν εξακολουθείς να πιστεύεις οτι δεν ξέρω τι λέω, επαναλαμβάνω λοιπόν τις απορίες μου για να μάθω.

    1) τι σχέση έχουν οι συγχωνεύσεις/εξαγορές του προμηθευτή με τις οικονομίες κλίμακος.
    2) -----//------- τα venture capitals με τις οικονομίες κλίμακος.

    Για πες.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #43
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Κοιτα............
    Αν ενοχλουμε να φευγουμε.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Στέφανε καινούριο με καινούριο, είμαστε φτηνότεροι ή ίδιες τιμές, το παρατηρώ κανένα χρόνο τώρα με μεγάλη χαρά. Στα παλιότερα σχέδια η διαφορά είναι χαοτική. Καινούρια NXR εδώ και helmetcity δεν έχουν διαφορά (539 εδώ και... 562 ή 522 έξω), το έγραψα και πριν, τα στοκ όμως (του 2015 δηλαδή...!) είναι 200+ ευρώ φτηνότερα έξω. Εδώ μάλιστα μπορούν να σου κάνουν και δόσεις που έξω δεν γίνονται, οπότε είναι ανταγωνιστικοί. Αφού "καινούρια" τους παίρνει να είναι ανταγωνιστικοί, γιατί δεν ξεστοκάρουν όπως και τα μεγαλύτερα μαγαζιά του κόσμου...;
    Γιατί 5 πελάτες είναι όλοι και όλοι.
    Αν φύγουν με στοκ από το μαγαζί το καινούργιο εμπόρευμα θα μείνει στο ράφι να περιμένει πότε θα μετατραπεί σε στοκ και το ίδιο.
    Έτσι το κλείνεις σίγουρα.Οπότε προσπαθείς να πουλήσεις καινούργιο με μικρότερο κέρδος αλλά πάντα με κάποιο κέρδος.
    Ο κάθε FC έχει πελάτες να πάρουν λίγο ακριβότερα το καινούργιο επειδή είναι καινούργιο ή επειδή το παρέλαβε πρώτος
    και άλλους πελάτες να πουλήσει με έκπτωση κάποια τρέχοντα "κράχτες"
    και άλλους για να ξεστοκάρει ή και να πουλάει και το στόκ του ίδιου του εργοστασίου.
    Τεράστια αγορά για τους μετρημένους λίγους.

  15. #45
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω να μην ξέρω τι γράφω. Αντιθέτως εσύ εξακολουθείς να μην απαντάς σε ότι ρωτήθηκες, απαντώντας μάλλον απαξιωτικά και να ΄χαμε να λέγαμε.

    Αν εξακολουθείς να πιστεύεις οτι δεν ξέρω τι λέω, επαναλαμβάνω λοιπόν τις απορίες μου για να μάθω.

    1) τι σχέση έχουν οι συγχωνεύσεις/εξαγορές του προμηθευτή με τις οικονομίες κλίμακος.
    2) -----//------- τα venture capitals με τις οικονομίες κλίμακος.

    Για πες.
    δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι άλλα μαθήματα οικονομικών,
    τα ξέρεις όλα πολύ καλά και έχεις το αλάνθαστο κριτήριο να ξέρεις ποιος γράφει για να θέσει ένα προβληματισμό ή ποιος να τον μειώσει
    δεν χρειάζεται να συζητήσω για την ευγένειά σου που με σκλάβωσε..



    το γεγονός είναι ότι μοιραία οι επιχειρήσεις που δουλεύουν με αυτή την λογική, του ανοίξαμε και σας περιμένουμε και πουλάμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες
    που μπορεί να αγοράσει ο καθένας από παντού πιο φτηνά πεθαίνει, αν δεν το ξέρεις ρώτα το φιλαράκι σου με το μαγαζί να δεις τι τζίρους βαράει φέτος
    Η κρίση έφερε ένα καλό, το ότι θα ξεσκαρτάρει η αγορά. Θα σταματήσει ο έμπορας να καβαλάει το καλάμι και θα αναγκαστεί να προσαρμοστεί αν θέλει να επιβιώσει.
    Μαγαζιά σαν εκείνο της φακομ που κάνει τις καμπάνιες εδώ μέσα, θα αντέξουν περισσότερο από τα άλλα.


    ότι κατάλαβες κατάλαβες
    και η ζωή συνεχίζεται...

Σελίδα 3 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόση ώρα πρέπει να ζεσταίνεις το μηχανάκι σου τον χειμώνα;
    από Pan (dvs) στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 287
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2019, 08:06
  2. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΙΣΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!
    από argpap στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2006, 01:49
  3. Πρέπει να πάγωσε πολύ ο κ#λος της...!
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 11:15
  4. Πρέπει να είναι παράνομο το να μη φοράς κράνος ?
    από micmic στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 16:59
  5. Έμπνευση πρέπει να το λένε
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 20:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF