Σελίδα 4 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 217

Θέμα: Πρέπει να συρρικνωθεί το μερίδιο της επιχειρηματικότητας των Ελληνικών μοτο-επιχειρήσ

  1. #46
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Κοιτα............
    Αν ενοχλουμε να φευγουμε.....
    όχι μωρέ καθίστε να τα συζητήσετε...
    και η ζωή συνεχίζεται...

  2. #47
    Σόρι, έχω άλλη εικόνα.
    Πολύς κόσμος ψωνίζει απ'έξω ακριβώς γιατί βρίσκει το λίγων μηνών "παλιό" σε τιμή που ο δικός μας έμπορος δεν θέλει να πέσει. Δεν είναι πέντε οι πελάτες, σε πρόσφατη επικοινωνία μέλους και φίλου με το helmetcity του είπαν ότι στέλνουν "συνεχώς" Ελλάδα, παρά τα CC, το οποίο σημαίνει ότι ο δικός μας έμπορος που δεν θέλει να ξεστοκάρει το "παλιό" απλά το κοιτάει, όσο ο κουτόφραγκος (; ) ξένος παίρνει πίσω το κεφάλαιό του, διατρέχοντας ακριβώς το ίδιο ρίσκο με τον δικό μας σε ότι αφορά το πότε θα ψωνίσει ο πελάτης του που βλέπει εμπράκτως την "απαξίωση" του παλιού προϊόντος. Παρά τον θεωρητικό παραλογισμό, ξεπουλάει και παίρνει μερίδιο αγοράς, προφανώς δεν κάνει λάθος. Ο δικός μας έμπορος χάνει μόνο, αυτόν τον πελάτη που έχει 350ευρώ στο χέρι να τα δώσει και τα στέλνει αλλού.


    Άλλο παράδειγμα "ορθού" ημεδαπού ανταγωνισμού, Alpinestars Andes Drystar. 210 ευρώ εδώ, 250 σε κάποια εκ των παγκόσμιων μαγαζιών. Ποιός θα το πάρει από εκεί;
    Το περσινό κορυφαίο goretex όμως, εδώ έχει όσο είχε, έξω έχει 40% κάτω... Ποιός θα το πάρει απ΄εδώ;

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Στέφανε καινούριο με καινούριο, είμαστε φτηνότεροι ή ίδιες τιμές, το παρατηρώ κανένα χρόνο τώρα με μεγάλη χαρά. ;
    Βρήκαν τη Βουλγαρία....
    ανανήψαντας

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι άλλα μαθήματα οικονομικών,
    τα ξέρεις όλα πολύ καλά και έχεις το αλάνθαστο κριτήριο να ξέρεις ποιος γράφει για να θέσει ένα προβληματισμό ή ποιος να τον μειώσει
    δεν χρειάζεται να συζητήσω για την ευγένειά σου που με σκλάβωσε..



    το γεγονός είναι ότι μοιραία οι επιχειρήσεις που δουλεύουν με αυτή την λογική, του ανοίξαμε και σας περιμένουμε και πουλάμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες
    που μπορεί να αγοράσει ο καθένας από παντού πιο φτηνά πεθαίνει, αν δεν το ξέρεις ρώτα το φιλαράκι σου με το μαγαζί να δεις τι τζίρους βαράει φέτος
    Η κρίση έφερε ένα καλό, το ότι θα ξεσκαρτάρει η αγορά. Θα σταματήσει ο έμπορας να καβαλάει το καλάμι και θα αναγκαστεί να προσαρμοστεί αν θέλει να επιβιώσει.
    Μαγαζιά σαν εκείνο της φακομ που κάνει τις καμπάνιες εδώ μέσα, θα αντέξουν περισσότερο από τα άλλα.


    ότι κατάλαβες κατάλαβες
    Κοίτα, το να μιλάς για ευγένεια μετά το post απάντηση σου στον PanDVS που ευγενέστατα είπε την δική του άποψη, είναι ολίγο φαιδρό.
    Όπως και αστείο είναι να πετάς καρότο (που σκοπό είχε να μειώσει τον συνομιλητή σου), και να νομίζεις πως θα πέσει όλο το φόρουμ στα τέσσερα με την ερμηνεία που έδωσες.

    Ευγενικός δεν είμαι, στο ίδιο απαξιωτικό στυλάκι που μου απάντησες σου απαντάω. Αν νομίζεις οτι μπορείς να με βάλεις στη θέση μου, be my guest. Τα να΄χαμε να λέγαμε, και είμαι πολύ μικρός για να αναπτύξεις την θεωρία σου δεν λένε τίποτα. Αντιθέτως, αν δεν ήσουν παλιό μέλος, θα έλεγα πως μπήκες απλά για να τρολλάρεις.

    Αυτά, καλό βράδυ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Σόρι, έχω άλλη εικόνα.
    Πολύς κόσμος ψωνίζει απ'έξω ακριβώς γιατί βρίσκει το λίγων μηνών "παλιό" σε τιμή που ο δικός μας έμπορος δεν θέλει να πέσει. Δεν είναι πέντε οι πελάτες, σε πρόσφατη επικοινωνία μέλους και φίλου με το helmetcity του είπαν ότι στέλνουν "συνεχώς" Ελλάδα, παρά τα CC, το οποίο σημαίνει ότι ο δικός μας έμπορος που δεν θέλει να ξεστοκάρει το "παλιό" απλά το κοιτάει, όσο ο κουτόφραγκος (; ) ξένος παίρνει πίσω το κεφάλαιό του, διατρέχοντας ακριβώς το ίδιο ρίσκο με τον δικό μας σε ότι αφορά το πότε θα ψωνίσει ο πελάτης του που βλέπει εμπράκτως την "απαξίωση" του παλιού προϊόντος. Παρά τον θεωρητικό παραλογισμό, ξεπουλάει και παίρνει μερίδιο αγοράς, προφανώς δεν κάνει λάθος. Ο δικός μας έμπορος χάνει μόνο, αυτόν τον πελάτη που έχει 350ευρώ στο χέρι να τα δώσει και τα στέλνει αλλού.


    Άλλο παράδειγμα "ορθού" ημεδαπού ανταγωνισμού, Alpinestars Andes Drystar. 210 ευρώ εδώ, 250 σε κάποια εκ των παγκόσμιων μαγαζιών. Ποιός θα το πάρει από εκεί;
    Το περσινό κορυφαίο goretex όμως, εδώ έχει όσο είχε, έξω έχει 40% κάτω... Ποιός θα το πάρει απ΄εδώ;
    Εκτός από τις περιόδους clearance πάντως, δεν νομίζω οτι αξίζει να αγοράζει τώρα τουλάχιστον κάτι απ΄εξω. Ψάχνοντας τελευταία, για διάφορα είδη του εξοπλισμού μου που θέλουν ανανέωση, οι διαφορές ήταν ασήμαντες ή υπέρ των Ελληνικών μαγαζιών.
    Το ξεστοκάρισμα προκειμένου να ανακτήσω κεφάλαιο χωρίς κέρδος, είναι θέμα νοοτροπίας πάντως. Εδώ βλέπεις μοτοσυκλέτες εργοστασίων που δεν υπάρχουν πιά, και είναι 3-4 ετών μοντέλα, με τις τιμές τους παραμένουν στα 8-10 χιλιάρικα. Καληνύχτα εντελώς.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Το ξεστοκάρισμα προκειμένου να ανακτήσω κεφάλαιο χωρίς κέρδος, είναι θέμα νοοτροπίας πάντως.
    Νομίζω ότι έτσι ξεγελιέται ο φρι ράιντερ και χώνει αδιακρίτως κατά παντός εμπόρου, γιατί έχουμε το ίδιο συμπέρασμα για την αγορά καινούριων.

    Πραγματικά όμως, απορώ τι στο καλό κερδίζει ο κάθε έμπορος που κρατάει στοκ. Ειδικά τέτοιες εποχές. Να το αγοράσεις εδώ, αφού σαν πελάτης το βλέπεις απίθανα πιο φτηνά έξω, δεν υπάρχει περίπτωση. Το ξέρει και ο έμπορος που δεν νομίζω να μην παρακολουθεί την αγορά.

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι έτσι ξεγελιέται ο φρι ράιντερ και χώνει αδιακρίτως κατά παντός εμπόρου, γιατί έχουμε το ίδιο συμπέρασμα για την αγορά καινούριων.

    Πραγματικά όμως, απορώ τι στο καλό κερδίζει ο κάθε έμπορος που κρατάει στοκ. Ειδικά τέτοιες εποχές. Να το αγοράσεις εδώ, αφού σαν πελάτης το βλέπεις απίθανα πιο φτηνά έξω, δεν υπάρχει περίπτωση. Το ξέρει και ο έμπορος που δεν νομίζω να μην παρακολουθεί την αγορά.
    Μην κρίνεις από εδώ πχ. Ένα σημαντικό μερίδιο πελατών, είτε δεν ξέρει να αγοράζει απέξω, είτε δεν μπορεί τώρα λόγω cc, είτε δεν έχει κάρτα.
    Όλοι αυτοί, είναι δυνητικά υποψήφιοι πελάτες, και με αυτούς κρατιούνται.
    Το γιατί δεν επιδιώκει να κάνει πελάτες και τους ψιλιασμενους εις βάρος ενός θεωρητικού κέρδους που δεν πρόκειται να έρθει ποτέ, είναι θέμα νοοτροπίας.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #53
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, το να μιλάς για ευγένεια μετά το post απάντηση σου στον PanDVS που ευγενέστατα είπε την δική του άποψη, είναι ολίγο φαιδρό.
    Όπως και αστείο είναι να πετάς καρότο (που σκοπό είχε να μειώσει τον συνομιλητή σου), και να νομίζεις πως θα πέσει όλο το φόρουμ στα τέσσερα με την ερμηνεία που έδωσες.

    Ευγενικός δεν είμαι, στο ίδιο απαξιωτικό στυλάκι που μου απάντησες σου απαντάω. Αν νομίζεις οτι μπορείς να με βάλεις στη θέση μου, be my guest. Τα να΄χαμε να λέγαμε, και είμαι πολύ μικρός για να αναπτύξεις την θεωρία σου δεν λένε τίποτα. Αντιθέτως, αν δεν ήσουν παλιό μέλος, θα έλεγα πως μπήκες απλά για να τρολλάρεις.

    Αυτά, καλό βράδυ.
    οχι παλικάριμ αυτό δεν συγκαταλέγεται στις ευγένειες..
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Γιατι παλικαρι μου πρεπει να γινει αυτο?Απο την τσεπη σου τα κλεβουνε?
    τώρα αν εσύ θέλεις να τα βλέπεις όπως θέλεις δικό σου καπέλο

    επιπλέον γιατί νομίζεις ότι έχω κάποιο λόγο να θέλω να σε βάλω στη θέση σου?

    μάλλον, γιατί νομίζεις ότι έχω κάποιο λόγο να ασχοληθώ μαζί σου, ακόμα και να σου δείξω κάποια πράγματα?

    μερικοί πάσχουν από σύνδρομο εγωκεντρισμού στην τελική



    Αυτό που έγραψα αρκετές φορές και τελικά πιστεύω ότι το διαβάσατε ανάμεσα στις παιδικές κοκορομαχίες είναι ότι



    Το καμπανάκι χτυπάει..
    αυτοί που θα επιβιώσουν είναι εκείνοι που μπορούν να προσαρμοστούν
    να αναπτύξουν στρατηγικές και εν τέλη να εκσυγχρονιστούν
    εάν παραμείνουν στα μαγαζάκια του "ανοίξαμε και σας περιμένουμε" μάλλον δεν θα έχουν μέλλον.

    τώρα βέβαια μπορείς να πεις ότι αυτό είναι τρολλινγκ, οπότε μεγιά σου με χαρά σου..

    ελπίζω τώρα να καταλάβατε τι έγραψα εγώ ο "κομπλεξικός"
    και η ζωή συνεχίζεται...

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι έτσι ξεγελιέται ο φρι ράιντερ και χώνει αδιακρίτως κατά παντός εμπόρου, γιατί έχουμε το ίδιο συμπέρασμα για την αγορά καινούριων.

    Πραγματικά όμως, απορώ τι στο καλό κερδίζει ο κάθε έμπορος που κρατάει στοκ. Ειδικά τέτοιες εποχές. Να το αγοράσεις εδώ, αφού σαν πελάτης το βλέπεις απίθανα πιο φτηνά έξω, δεν υπάρχει περίπτωση. Το ξέρει και ο έμπορος που δεν νομίζω να μην παρακολουθεί την αγορά.
    φιλε επειδη το εχω ζησει σε 2-3 περιπτωσεις σε αυτα τα 20 χρονια της επαγγελματικης μου πορειας που σχεδον ολα ηταν στο εμποριο

    θα σου πω με σιγουρια οτι το σκεπτικο , οπως σου εγραψα παραπανω , ειναι οτι αν το πουλησουν σε τιμη σχεδον κοστους θα εχουν "χασει"

    ειναι καθαρα θεμα νοοτροπιας ,οπως πολυ σωστα το θετει ο byron και αυτο δεν αλλαζει ευκολα

    και κατι τελευταιο

    η κακη νοοτροπια βλεπω οτι ειναι πολυ λιγοτερη σε νεους επιχειρηματιες

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    Το ερώτημα έρχεται απλό και σαφές. Αφορμή ήταν το ότι άκουσα ψιλοεξυπναδούλες σε κάποιο θέμα σχετικά με την αγορά κράνους.

    Το να ψωνίζει κανείς από το internet είναι το ένα είναι το άλλο , δεν κάνει δεν δείχνει δεν ξέρεις τι θα σου προκύψει , μπορεί να βγει ένας ιπποπόταμος και να σε φάει... και λοιπές εξυπνάδες.

    Η ανάπτυξη της ελληνικής αγοράς τα προηγούμενα χρόνια ακολούθησε την εποχή ευμάρειας που υπήρχε διάχυτη στην ελληνική κοινωνία.
    Ετσι δημιουργήθηκαν εταιρίες που έφεραν κερδοφορία μόνο και μόνο με την μεταπώληση και τις εισαγωγές.
    Η ανάπτυξη της αγοράς του ιντερνετ, το e commerce, όμως παρ όλες τις στρεβλώσεις του τραπεζικού συστήματος, έφερε τα πάνω κάτω στο εμπόριο ακόμα και στον μοτοσικλετιστικό επιχειρηματικό κόσμο.
    Χάνεται δίκαια το μερίδιο της αγοράς από εταιρίες που ανοίγουν με το σκεπτικό : " το φέρνω απ έξω και το μεταπουλάω " παρ όλο που μπορεί κάποιος να το πάρει μόνος του απ έξω?

    Σύμφωνα με τις πέντε δυνάμεις του Poter, η διαπραγματευτική δύναμη των αγοραστών εξαρτάται από την δυνατότητα να έχουν πρόσβαση σε ανταγωνιστικά προϊόντα και άρα η διατήρηση ενός μονοπωλίου όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση εκείνου των αξεσουάρ μοτοσυκλετών υφίσταται μεγάλες πιέσεις.

    Το μαρκετινγκ προορίζεται στο να ανακαλύψει τις ανάγκες των καταναλωτών. Πάνω σε αυτές τις ανάγκες θα καθοδηγήσει λύσεις και έτσι θα παράγει κέρδος για τις επιχειρήσεις. Βασίζεται σε πέντε στοιχεία. Τα πέντε P's. Price Product ,Place Promotion και People.
    Πιστεύετε ότι οι μοτοσυκλετιστικές επιχειρήσεις στην Ελλάδα με εξαίρεση κάποιες που ξεχωρίζουν όπως Hellini , έχουν ξοδέψει πολλά ευρώ για κάποιον σχεδιασμό?



    Το ερώτημα :
    Υπό το πρίσμα αυτών των δεδομένων θα πρέπει να παραμείνουν όλες αυτές οι επενδύσεις εμπορικών εταιριών ή παροχής υπηρεσιών στην Ελλάδα της κρίσης του 2016 ή θα πρέπει μοιραία να κλείσουν??
    ή να μετασχηματιστούν?


    Τέλος καλό είναι να αναφερθούν τα πλεονεκτήματα του e commerce μπας και ξυπνήσουμε λίγο..

    http://www.excelixi.org/el/Knowledge...nikou_Emporiou
    Η δυναμη που δεν υπολογισε ο Πότερ για την ελληνική αγορά, είναι η ΒΛΑΚΕΙΑ του έλληνα καταναλωτη.
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 18/01/2016 στις 12:10.

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Στέφανε καινούριο με καινούριο, είμαστε φτηνότεροι ή ίδιες τιμές, το παρατηρώ κανένα χρόνο τώρα με μεγάλη χαρά. Στα παλιότερα σχέδια η διαφορά είναι χαοτική. Καινούρια NXR εδώ και helmetcity δεν έχουν διαφορά (539 εδώ και... 562 ή 522 έξω), το έγραψα και πριν, τα στοκ όμως (του 2015 δηλαδή...!) είναι 200+ ευρώ φτηνότερα έξω. Εδώ μάλιστα μπορούν να σου κάνουν και δόσεις που έξω δεν γίνονται, οπότε είναι ανταγωνιστικοί. Αφού "καινούρια" τους παίρνει να είναι ανταγωνιστικοί, γιατί δεν ξεστοκάρουν όπως και τα μεγαλύτερα μαγαζιά του κόσμου...;
    Τα ξενα μεγαλα καταστηματα δουλευουνε με διαφορετικο τροπο απο τα δικα μας.Λογω ογκου πωλησεων κανουνε προγραμματισμο στις παραδοσεις.Οταν ο Λουις περιμενει σε 20 μερες την παραγγελια που εχει δωσει πριν απο εξη μηνες στην Αραι και βλεπει οτι τα ραφια του ειναι ακομη γεματα με τα παλια,πρεπει αμεσα να ξεστοκαρει.Απο την μια για να κανει χωρο,απο την αλλη για να ρευστοποιησει και να εχει μετρητα για την παραγγελια που ερχεται.

    Δεν δουλευει με σταθερο ποσοστο κερδος το κρανος,αλλα με μεσο ορο.Δηλαδη οταν το προιον ειναι φρεσκο και θα πεσουνε στα τυφλα οι αγοραστες θα κερδισει ας πουμε 50%.Οταν εχει σφιξιμο μπορει να πουλησει και κατω του κοστους.Με αυτο τον τροπο ο τελικος μεσος ορος του ποσοστου του θα καταληξει στο 35%.Οταν το κρατος του,του παιρνει σε φορους ενα 35% των κερδων θα του μεινει στο τελος ενα ικανοποιητικο ποσοστο για να το βαλει στην ακρη.

    Τωρα το Ελληνικο μαγαζι.Δεν εχει τον αντιστοιχο ογκο πωλησεων ,αρα και την ευελιξια στις τιμες οταν ξεστοκαρει.Επισης το κρατος του θα του παρει τη διπλη φορολογια απ οτι του Γερμανου,οποτε αναγκαζεται να πουλησει ακριβοτερα και να κερδισει λιγοτερα.

    Παρολα αυτα αρκετα μαγαζια μας σε αρκετα προιοντα τους ειναι ανταγωνιστικα.Αυτο βασικα συμβαινει για εναν και μονο λογο.Ο Γερμανος εχει πολυ περισσοτερα λειτουργικα εξοδα απο τον Ελληνα,με αποτελεσμα ο δικος μας να τον ανταγωνιζεται αρκετα καλα.

    Η κριση σε αυτα τα καταστηματα τα τελευταια πεντε χρονια εχει ξεκαθαρισει αρκετα το τοπιο.Αυτοι μου μεινανε πλεον εχουνε αρκετες πιθανοτητες να επιβιωσουνε.Οι περισσοτεροι φτασανε μεχρι εδω γιατι πηραν τα μυνηματα απο τον καταναλωτη.Βλεπουμε συνεχεια να κανουνε σοβαρες προωθητικες ενεργειες,με προφανη ωφελη για εμας.

    Βρηκες ενα προιον φθηνοτερο αλλου?Πηγαινε παρτο,αν θες πες το και σε αλλους,δεν θα διαφωνησω, αλλα μην βγαινεις και παπαρολογεις εκτοξευοντας κουβεντες οι οποιες στηριζονται στην αγνοια.Βαζουμε και μια θεωρια των "πεντε δυναμεων" η οποια δεν εχει σχεση με το θεμα και καθαρισαμε.

    Το οτι σε καποια προιοντα ειναι ακριβοτεροι δεν σημαινει αυτοματα οτι αισχροκερδουνε και πρεπει χαιρεκακα να ευχομαστε να εξαφανιστουνε.Αυτο ΔΕΝ το δεχομαι.Οπως επισης δεν δεχομαι απο την μια να τους χρησιμοποιουμε σαν δοκιμαστηρια και απο την αλλη να τους κραζουμε.Τα Ελληνικα μοτομαγαζα κανουνε μεγαλο αγωνα και αν μη τι αλλο ,αξιζουνε τουλαχιστον τον σεβασμο μας.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εκτός από τις περιόδους clearance πάντως, δεν νομίζω οτι αξίζει να αγοράζει τώρα τουλάχιστον κάτι απ΄εξω. Ψάχνοντας τελευταία, για διάφορα είδη του εξοπλισμού μου που θέλουν ανανέωση, οι διαφορές ήταν ασήμαντες ή υπέρ των Ελληνικών μαγαζιών.
    Το ξεστοκάρισμα προκειμένου να ανακτήσω κεφάλαιο χωρίς κέρδος, είναι θέμα νοοτροπίας πάντως. Εδώ βλέπεις μοτοσυκλέτες εργοστασίων που δεν υπάρχουν πιά, και είναι 3-4 ετών μοντέλα, με τις τιμές τους παραμένουν στα 8-10 χιλιάρικα. Καληνύχτα εντελώς.
    Συμφωνουμε.Να προσθεσω επισης οτι οι επιχειρησεις που δεν παιρνουνε τα μυνηματα η δεν εχουνε την δυναμη,σιγα σιγα θα κλεισουν.Αλλα δεν μπορουμε εμεις να τους στηνουμε στον τοιχο αγνοωντας ενα σκασμο πραγματα.


    Υ.Γ.Ποσοστα,προιοντα κλπ,εντελως τυχαια.
    Τελευταία τροποποίηση από Pan (dvs); 18/01/2016 στις 08:52. Αιτία: Υ.Γ.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    οι δυναμη που δεν υπολογισε ο Πότερ για την ελληνική αγορά, είναι η ΒΛΑΚΕΙΑ του έλληνα καταναλωτη.
    Τωρα εσυ γιατι ασχολεισαι με τον Ποτερ?Αστο να παει στο διαλο.

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Τα ξενα μεγαλα καταστηματα δουλευουνε με διαφορετικο τροπο απο τα δικα μας.

    Δεν δουλευει με σταθερο ποσοστο κερδος το κρανος,αλλα με μεσο ορο.
    Δεν υπάρχει "άλλο εμπόριο", το ίδιο είναι. Ακόμα και στην λαϊκή αγορά/παζάρι πως το λέτε στην γειτονιά, το λαχανικό είναι ακριβά το πρωί και "τσάμπα" το μεσημέρι για να μην τα γυρίσει πίσω στο σπίτι του ο έμπορος. Ακριβώς όπως λες, μέσος όρος κέρδους και μάλιστα με προϊόν που βλέπεις γρήγορα την μεταβλητότητα της τιμής.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Τωρα το Ελληνικο μαγαζι.Δεν εχει τον αντιστοιχο ογκο πωλησεων ,αρα και την ευελιξια στις τιμες οταν ξεστοκαρει.Επισης το κρατος του θα του παρει τη διπλη φορολογια απ οτι του Γερμανου,οποτε αναγκαζεται να πουλησει ακριβοτερα και να κερδισει λιγοτερα.
    Δεν έχει προσπαθήσει να πάρει όγκο που χάνει απ' έξω, λόγω κακής φιλοσοφίας. Διπλή φορολογία το είπατε σε άλλο νήμα, μόνο φέτος ισχύει, δεν είναι διαρκής δικαιολογία στα βάθη των δεκαετιών. Και βλέπεις ότι δεν πουλάει ακριβότερα, απλά δεν ξεστοκάρει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Βρηκες ενα προιον φθηνοτερο αλλου?Πηγαινε παρτο,αν θες πες το και σε αλλους,δεν θα διαφωνησω, αλλα μην βγαινεις και παπαρολογεις εκτοξευοντας κουβεντες οι οποιες στηριζονται στην αγνοια.
    Αν δεν φωνάξεις λίγο, να ακούσει ο όποιος εισαγωγέας και έμπορος ότι ΡΕ ΒΛΑΚΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ 350 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΩΧΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΞΕΝΟ (για το παράδειγμα που ανέφερα με τα shoei πιο πριν, αντίστοιχα και με τα άλλα) θα αλλάξει ποτέ νοοτροπία; Μάλλον όχι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Το οτι σε καποια προιοντα ειναι ακριβοτεροι δεν σημαινει αυτοματα οτι αισχροκερδουνε και πρεπει χαιρεκακα να ευχομαστε να εξαφανιστουνε.


    Να προσθεσω επισης οτι οι επιχειρησεις που δεν παιρνουνε τα μυνηματα η δεν εχουνε την δυναμη,σιγα σιγα θα κλεισουν.Αλλα δεν μπορουμε εμεις να τους στηνουμε στον τοιχο αγνοωντας ενα σκασμο πραγματα.
    Δεν είναι αισχροκέρδεια αν δεν κάνουν προσφορές σε ότι καταργείται, έχεις δίκιο.
    Αλλά όπως λες μετά, είναι αυτοκτονία. Γιατί όταν έχω σαν πελάτης άνεση και θέλω σώνει και καλά το φετινό μοντέλο θα το πάρω, για την πλειονότητα που δεν έχουν άνεση αν τους έχεις πηδήξει με το κράνος και τους έχεις διώξει, ακόμα και να βρουν τα λεφτά για το "φετινό" θα ψαχτούν ποιός έχει την ίδια τιμή απ' έξω γιατί οι απ' έξω είναι και ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι, εκτός από "χαζοί που χάνουν λεφτά" με τις προσφορές τους. Κερδίζουν τον πελάτη πολλαπλά.


    Και τώρα που το σκέφτομαι πάλι, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο και αυτό. Καλοκαιρινά γάντια αγοράζω από τότε που έχω μοτοσικλέτα Alpinestars. Ότι έχω πάρει από Ελλάδα, υφασμάτινα και δερμάτινα, με την ίδια χρήση, έχει τρυπήσει στην δεύτερη σεζόν. Πρώτη φορά μου ήρθαν δώρο με καλοκαιρινό μπουφάν που είχα πάρει απ' έξω (ο Έλληνας εισαγωγέας και έμπορος στον Πειραιά μου είχε πει "δεν έχω νούμερο και δεν θα φέρω ένα κομμάτι" οπότε ο Ισπανός με έφτιαξε) και έβγαλαν ήδη δύο σεζόν και πάνε για τρίτη. Μήπως δεν έχουν μείνει σε κάποια αποθήκη από το πάλαι ποτέ και είναι σε καλύτερη κατάσταση πριν τα αγοράσω...; Θα ξαναπάω να πάρω από την Μοτοδυναμική...; Πολύ το σκέφτομαι.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου. Ήθελα να αγοράσω κράνος από την Ελλάδα, εν γνώσει μου ότι θα ήταν πιο ακριβό. Πήγα σε μεγάλη αντιπροσωπεία και δοκίμασα το κράνος που ήθελα και το μέγεθος μου ήταν το Medium. Δυστυχώς σε αυτό το μέγεθος είχε μόνο με σχέδια που κόστιζαν αν θυμάμαι καλά 60-80 ευρώ παραπάνω (και δεν μου αρέσουν τα σχέδια στο κράνος). Τους είπα ότι το θέλω σε λευκό και μου απάντησαν ότι θα το φέρουν σε 2 μήνες αν το παραγγείλω! Αποτέλεσμα: αγορά του μονόχρωμου από Γερμανικό site με διαφορά τιμής γύρω στα 120 ευρώ!!! Αν τώρα μια αντιπροσωπεία δεν μπορεί να έχει το πιο εύκολα διακινήσιμο προϊόν της (γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο είναι το best seller της απ΄ότι βλέπω), στο πιο δημοφιλές νούμερο, τότε βράστα! Η ιστορία προ των καπιταλ κοντρόλ.

    Επίσης, έχω την αίσθηση ότι η Ελληνική αγορά τείνει να επιμένει στο να δουλεύει με τεράστια περιθώρια κέρδους. Η παλιά λογική ότι : "αντί να πουλήσω 3 κράνη, ας πουλήσω ένα και ακριβά". Δυστυχώς αυτή η λογική έχει πεθάνει και μαζί τους θα πεθάνουν και οι έμποροι που νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον παπά από τα γένια!

  15. #60
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Κουτοπόνηροι έμποροι - Πονηρίδιδες πελάτες. Συνδυασμός που σκοτώνει.

    Σε όλες τις ενδιάμεσες περιπτώσεις, λύσεις βρίσκονται.

    Αυτό το "εχω μαγαζί και έχω έξοδα, άρα θα πληρώσεις και καπέλο" όπως και το "ήρθα να σου δώσω τα ωραία λεφτουδάκια μου, άρα θα το πάρω κοψοχρονιά" ποτέ δεν τα κατάλαβα.

Σελίδα 4 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόση ώρα πρέπει να ζεσταίνεις το μηχανάκι σου τον χειμώνα;
    από Pan (dvs) στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 287
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2019, 08:06
  2. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΙΣΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!
    από argpap στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2006, 01:49
  3. Πρέπει να πάγωσε πολύ ο κ#λος της...!
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 11:15
  4. Πρέπει να είναι παράνομο το να μη φοράς κράνος ?
    από micmic στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 16:59
  5. Έμπνευση πρέπει να το λένε
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 20:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF