Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: SUZUKI PE 175

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2013
    Μηνύματα
    12

    SUZUKI PE 175

    Μετά από επιθυμία χρόνων να αποκτήσω μια vintage enduro μοτοσικλέτα, επιτέλους ήρθε αυτή η στιγμή. Η αγάπη μου για τα enduro της δεκαετίας του 80' είναι μεγάλη καθώς με αυτά μεγάλωσα και με έκαναν να αγαπήσω και να ασχοληθώ με το άθλημα. Οπότε όταν κατά τύχη πριν από λίγο καιρό έπεσα σε έναν ιδιοκτήτη ενός suzuki pe 175 που ήθελε να το αποχωριστεί, δεν έχασα την ευκαιρία και το αγόρασα. Η χαρά μου μεγάλη,επιτέλους είχα μέσα στο γκαράζ μου ένα μηχανάκι για να ασχοληθώ και εγώ όπως όλους τους φίλους εδώ μέσα που διάβαζα τόσο καιρό.Ήρθε η ώρα να εφαρμόσω όλα αυτά που είδα και διάβασα για τις ανακατασκευές.Να ψάξω,να τριφτώ, να λαδωθώ, να σπάσω το κεφάλι μου με προβληματισμούς που θα προκύψουν. Το μηχανάκι το πείρα σε κομμάτια δεν του λείπει τίποτα αν εξαιρέσουμε μόνο το γεγονός ότι δεν έχει πίσω το μανίσιο του φτερό όπως και εμπρός. Επίσης έχει υποστεί ένα κόψιμο στο πίσω μέρος του πλαισίου πιθανότατα για να δεχτή το after market φτερό moto cross που φορούσε τελευταία αντί του γνήσιου.Ένα ακόμη σοβαρό θέμα που θα με απασχολήσει είναι το ρεζερβουάρ αφού εκτός από το γεγονός ότι έχει το γνωστό άσπρισμα που κάνει το πλαστικό έχει και δύο κολλήματα με αγνώστου προελεύσεως και αποτελέσματος κόλλα. Το μοτέρ απ' ότι μου είχε πει ο παλιός ιδιοκτήτης ήταν λειτουργικός και το μόνο που ήθελε ήταν φτιάξιμο το καρέ της μανιβέλας.Αλλά αν δεν το ανοίξω δεν μπορώ να έχω άποψη και ιδέα για το τι γίνετε μέσα. Έχοντας αρχίσει ήδη τον καθαρισμό από διάφορα κομμάτια της μοτοσικλέτας οι μέχρι τώρα διαπιστώσεις είναι ότι εμφανισιακά τουλάχιστον δεν έχει πολλές φθορές και ότι πολλά κομμάτια θα επανέλθουν στην αρχική τους κατάσταση με λίγο δουλίτσα.θα χρειαστεί βάψιμο στο πλαίσιο,servis σε αναρτήσεις και αλλαγές σε αναλώσιμα όπως ταμπούρα φρένων (ίσος) αλυσίδες γρανάζια . Τώρα όσον αφορά τα πλαστικά σίγουρα θα χρειαστεί ένα πίσω φτερό με το φαναράκι του.Τα πλαϊνά και το μπροστινό φτερό θα δω κατά πόσο μπορώ να τα επαναφέρω με διάφορες μεθόδους και αναλόγως θα πράξω. Αυτά για την ώρα φίλοι μου ελπίζω να βρω βοήθεια από εσάς όλους εδώ μέσα και να προχωρήσω ώστε να ολοκληρώσω την αναγέννηση αυτής της όμορφης μοτοσικλέτας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vikos Προβολή μηνύματος
    Μετά από επιθυμία χρόνων να αποκτήσω μια vintage enduro μοτοσικλέτα, επιτέλους ήρθε αυτή η στιγμή. Η αγάπη μου για τα enduro της δεκαετίας του 80' είναι μεγάλη καθώς με αυτά μεγάλωσα και με έκαναν να αγαπήσω και να ασχοληθώ με το άθλημα. Οπότε όταν κατά τύχη πριν από λίγο καιρό έπεσα σε έναν ιδιοκτήτη ενός suzuki pe 175 που ήθελε να το αποχωριστεί, δεν έχασα την ευκαιρία και το αγόρασα. Η χαρά μου μεγάλη,επιτέλους είχα μέσα στο γκαράζ μου ένα μηχανάκι για να ασχοληθώ και εγώ όπως όλους τους φίλους εδώ μέσα που διάβαζα τόσο καιρό.Ήρθε η ώρα να εφαρμόσω όλα αυτά που είδα και διάβασα για τις ανακατασκευές.Να ψάξω,να τριφτώ, να λαδωθώ, να σπάσω το κεφάλι μου με προβληματισμούς που θα προκύψουν. Το μηχανάκι το πείρα σε κομμάτια δεν του λείπει τίποτα αν εξαιρέσουμε μόνο το γεγονός ότι δεν έχει πίσω το μανίσιο του φτερό όπως και εμπρός. Επίσης έχει υποστεί ένα κόψιμο στο πίσω μέρος του πλαισίου πιθανότατα για να δεχτή το after market φτερό moto cross που φορούσε τελευταία αντί του γνήσιου.Ένα ακόμη σοβαρό θέμα που θα με απασχολήσει είναι το ρεζερβουάρ αφού εκτός από το γεγονός ότι έχει το γνωστό άσπρισμα που κάνει το πλαστικό έχει και δύο κολλήματα με αγνώστου προελεύσεως και αποτελέσματος κόλλα. Το μοτέρ απ' ότι μου είχε πει ο παλιός ιδιοκτήτης ήταν λειτουργικός και το μόνο που ήθελε ήταν φτιάξιμο το καρέ της μανιβέλας.Αλλά αν δεν το ανοίξω δεν μπορώ να έχω άποψη και ιδέα για το τι γίνετε μέσα. Έχοντας αρχίσει ήδη τον καθαρισμό από διάφορα κομμάτια της μοτοσικλέτας οι μέχρι τώρα διαπιστώσεις είναι ότι εμφανισιακά τουλάχιστον δεν έχει πολλές φθορές και ότι πολλά κομμάτια θα επανέλθουν στην αρχική τους κατάσταση με λίγο δουλίτσα.θα χρειαστεί βάψιμο στο πλαίσιο,servis σε αναρτήσεις και αλλαγές σε αναλώσιμα όπως ταμπούρα φρένων (ίσος) αλυσίδες γρανάζια . Τώρα όσον αφορά τα πλαστικά σίγουρα θα χρειαστεί ένα πίσω φτερό με το φαναράκι του.Τα πλαϊνά και το μπροστινό φτερό θα δω κατά πόσο μπορώ να τα επαναφέρω με διάφορες μεθόδους και αναλόγως θα πράξω. Αυτά για την ώρα φίλοι μου ελπίζω να βρω βοήθεια από εσάς όλους εδώ μέσα και να προχωρήσω ώστε να ολοκληρώσω την αναγέννηση αυτής της όμορφης μοτοσικλέτας.
    Του παιδιού από την Πάτρα πήρες ε ? Καλή αρχή ,βάλε φωτό.
    Με word γράφεις ε ?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2013
    Μηνύματα
    12

    SUZUKI PE 175

    Μετά από επιθυμία χρόνων να αποκτήσω μια vintage enduro μοτοσικλέτα, επιτέλους ήρθε αυτή η στιγμή. Η αγάπη μου για τα enduro της δεκαετίας του 80' είναι μεγάλη καθώς με αυτά μεγάλωσα και με έκαναν να αγαπήσω και να ασχοληθώ με το άθλημα. Οπότε όταν κατά τύχη πριν από λίγο καιρό έπεσα σε έναν ιδιοκτήτη ενός suzuki pe 175 που ήθελε να το αποχωριστεί, δεν έχασα την ευκαιρία και το αγόρασα. Η χαρά μου μεγάλη,επιτέλους είχα μέσα στο γκαράζ μου ένα μηχανάκι για να ασχοληθώ και εγώ όπως όλους τους φίλους εδώ μέσα που διάβαζα τόσο καιρό.Ήρθε η ώρα να εφαρμόσω όλα αυτά που είδα και διάβασα για τις ανακατασκευές.Να ψάξω,να τριφτώ, να λαδωθώ, να σπάσω το κεφάλι μου με προβληματισμούς που θα προκύψουν. Το μηχανάκι το πείρα σε κομμάτια δεν του λείπει τίποτα αν εξαιρέσουμε μόνο το γεγονός ότι δεν έχει πίσω το μανίσιο του φτερό όπως και εμπρός. Επίσης έχει υποστεί ένα κόψιμο στο πίσω μέρος του πλαισίου πιθανότατα για να δεχτή το after market φτερό moto cross που φορούσε τελευταία αντί του γνήσιου.Ένα ακόμη σοβαρό θέμα που θα με απασχολήσει είναι το ρεζερβουάρ αφού εκτός από το γεγονός ότι έχει το γνωστό άσπρισμα που κάνει το πλαστικό έχει και δύο κολλήματα με αγνώστου προελεύσεως και αποτελέσματος κόλλα. Το μοτέρ απ' ότι μου είχε πει ο παλιός ιδιοκτήτης ήταν λειτουργικός και το μόνο που ήθελε ήταν φτιάξιμο το καρέ της μανιβέλας.Αλλά αν δεν το ανοίξω δεν μπορώ να έχω άποψη και ιδέα για το τι γίνετε μέσα. Έχοντας αρχίσει ήδη τον καθαρισμό από διάφορα κομμάτια της μοτοσικλέτας οι μέχρι τώρα διαπιστώσεις είναι ότι εμφανισιακά τουλάχιστον δεν έχει πολλές φθορές και ότι πολλά κομμάτια θα επανέλθουν στην αρχική τους κατάσταση με λίγο δουλίτσα.θα χρειαστεί βάψιμο στο πλαίσιο,servis σε αναρτήσεις και αλλαγές σε αναλώσιμα όπως ταμπούρα φρένων (ίσος) αλυσίδες γρανάζια . Τώρα όσον αφορά τα πλαστικά σίγουρα θα χρειαστεί ένα πίσω φτερό με το φαναράκι του.Τα πλαϊνά και το μπροστινό φτερό θα δω κατά πόσο μπορώ να τα επαναφέρω με διάφορες μεθόδους και αναλόγως θα πράξω. Αυτά για την ώρα φίλοι μου ελπίζω να βρω βοήθεια από εσάς όλους εδώ μέσα και να προχωρήσω ώστε να ολοκληρώσω την αναγέννηση αυτής της όμορφης μοτοσικλέτας.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Καλοριζικο και να το χαίρεσαι φίλε! τετοια μηχανάκι, όπως και το YAMAHA ΙΤ, Fantic Caballero Bultaco frontera και αλλα βέβαια, ηταν σχολείο για τους σημερινούς 50αρηδες....

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2013
    Μηνύματα
    12
    Όχι δεν είναι Πατρινό το μιχανάκη. Βόρειοελλαδίτικο είναι. Τώρα προσπαθώ να ανεβάσω φωτό.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2013
    Μηνύματα
    12
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2015-12-31 13.08.32.jpg 
Προβολές:	262 
Μέγεθος:	62,4 KB 
ID:	350481Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2015-12-31 13.08.18.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	61,0 KB 
ID:	350482[ATTACH=CONFIG]

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2013
    Μηνύματα
    12
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2015-12-31 13.07.35.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	52,9 KB 
ID:	350483Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2015-12-31 13.05.22.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	57,1 KB 
ID:	350484

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Εχει δουλειά......

  9. #9
    Συμπτωματικά, ότι διάβαζα μια ανάλογη ανακατασκευή που ολοκληρώθηκε με επιτυχία..

    http://www.fouskoto1.gr/fouskotoforu...ight=Suzuki+PE

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vikos Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2015-12-31 13.07.35.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	52,9 KB 
ID:	350483Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2015-12-31 13.05.22.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	57,1 KB 
ID:	350484
    Ήθελε μοχλικό Yamaha ο προηγούμενος με το ζόρι μάλλον...

    Καλή αρχή με το project!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2013
    Μηνύματα
    12
    Φίλε μου μάλλον θα πρέπει να κάνω εγγραφή για να δω την ανακατασκευή στο forum που μου πρότεινες.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2013
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Ήθελε μοχλικό Yamaha ο προηγούμενος με το ζόρι μάλλον...

    Καλή αρχή με το project!
    Ναι μάλλον Γιαμαχάκιας ήταν ο τύπος!!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2013
    Μηνύματα
    12
    Και μερικές ακόμα απο τα πλαστικά .Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2015-12-31 13.06.33.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	56,2 KB 
ID:	350485Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2015-12-12 13.34.50.jpg 
Προβολές:	252 
Μέγεθος:	77,6 KB 
ID:	350486

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Καλά κουράγια φίλε!

  15. #15
    Με το καλό να το ξεκινήσεις.

    η απορία μου είναι, πως ξέρεις πως είναι οκ το μοτέρ? Το βάλατε σπρωχτό μπροστά?
    Το κόψιμο του πλαισίου, δεν νομίζω να έγινε για τον λόγο που λες. Απ΄όσο θυμάμαι, το φτερό του RM ή από Acerbis έμπαινε κατευθείαν. Ίσως σου δημιουργήσει θέμα αν έχεις σκοπό να το επαναφέρεις σε εργοστασιακή μορφή το ΡΕ.

    Για το άσπρισμα των πλαστικών, υπάρχει κάπου ένα video που θα φτιάχνουν με θερμοπίστολο. Να θυμηθώ που το είχα δει...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki Pe 175, 250, 400
    από notakos600 στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2015, 18:23
  2. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 08:58
  3. Suzuki Freewind xanei ladia
    από rallisg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 02:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 13:55
  5. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF