Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 72

Θέμα: Αγορες απο Ελλαδα VS Αγορες απο Εξωτερικο

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    Η πραγματικότητα είναι ότι όλα τα πράγματα προχωράνε, αν θέλετε να το εννοήσετε , ελεύθερα αν όχι πάλι το ίδιο μου κάνει

    βλέπεις η αρτηριοσκλήρωση και η άρνηση των εξελίξεων είναι κάτι που μπορεί να υπάρχει στο
    μυαλό των ανθρώπων ανεξάρτητα από την ηλικία.

    Η παγκόσμια κοινότητα έχει μάθει να λειτουργεί με άλλους κανόνες και διαδικασίες.

    Για παράδειγμα η Dell. Μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες πληροφορικής που πιστεύω όλοι σας κάπου θα την έχετε ακούσει.
    Η εταιρία αυτή λοιπόν ξεκίνησε χωρίς κανένα σημείο πώλησης μόνο με Internet e-shop site, αλλά με πάρα πολύ καλά οργανωμένο δίκτυο αποθηκών και logistics. Ποιο ήταν το καινοτόμο επιχείρημα της Dell? Το ότι τόλμησε να πάει μέσα στην αμερικάνικη αγορά όπου τότε κυριαρχούσε η IBm και η HP στα PC και έκανε διείσδυση χωρίς ούτε ένα σημείο πώλησης παρά μόνο το e shop. αποτέλεσμα είναι ότι τα χρόνια πέρασαν και η dell εξελίχτηκε σε έναν σπουδαίο ανταγωνιστή της ibm που αναγκάστηκε να φτιάξει την Lenovo για να προστατέψει το brand name της .

    Τι μας δείχνει το παράδειγμα αυτό?
    ότι πλέον περιορίζεται ο ρόλος του πωλητή καταστήματος καθώς το κόστος του είναι ασύμφορο. .

    το κράνος δεν έχει καμία σχέση με ΟΛΑ αυτά.... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΕΦΑΛΑ ΣΟΥ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    στο ξαναέγραψα και δεν μπορείς ούτε αυτό να καταλάβεις

    δεν με απασχολούν αυτά που γράφεις και άρα δεν ασχολούμαι μαζί σου

    get a life

    κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ....
    ανανήψαντας

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το καλό με τα ξένα καταστήματα είναι ότι δέχονται αλλαγές ή/και επιστροφή χρημάτων γιατί υπάρχει νόμος που δεν υπάρχει εδώ
    αυτό...
    ανανήψαντας

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    Για παράδειγμα η Dell. Μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες πληροφορικής που πιστεύω όλοι σας κάπου θα την έχετε ακούσει.
    Η εταιρία αυτή λοιπόν ξεκίνησε χωρίς κανένα σημείο πώλησης μόνο με Internet e-shop site, αλλά με πάρα πολύ καλά οργανωμένο δίκτυο αποθηκών και logistics. Ποιο ήταν το καινοτόμο επιχείρημα της Dell? Το ότι τόλμησε να πάει μέσα στην αμερικάνικη αγορά όπου τότε κυριαρχούσε η IBm και η HP στα PC και έκανε διείσδυση χωρίς ούτε ένα σημείο πώλησης παρά μόνο το e shop. αποτέλεσμα είναι ότι τα χρόνια πέρασαν και η dell εξελίχτηκε σε έναν σπουδαίο ανταγωνιστή της ibm που αναγκάστηκε να φτιάξει την Lenovo για να προστατέψει το brand name της .

    Τι μας δείχνει το παράδειγμα αυτό?
    ότι πλέον περιορίζεται ο ρόλος του πωλητή καταστήματος καθώς το κόστος του είναι ασύμφορο. .
    Ευφανταστο παραδειγμα, αλλα λαθος η εξελιξη της αφηγησης σου.
    Η ΙΒΜ δεν φοβηθηκε την Dell για να φτιαξει και πουλησει την Lenovo, αλλα δεν μας νοιαζει στο παρον.

    Απο 'κει και περα, γενικα συμφωνω μαζι σου.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  4. #49
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    ......... αποτέλεσμα είναι ότι τα χρόνια πέρασαν και η dell εξελίχτηκε σε έναν σπουδαίο ανταγωνιστή της ibm που αναγκάστηκε να φτιάξει την Lenovo για να προστατέψει το brand name της ..
    ε ??

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    [...]η dell εξελίχτηκε σε έναν σπουδαίο ανταγωνιστή της ibm που αναγκάστηκε να φτιάξει την Lenovo για να προστατέψει το brand name της[...]

    Πώς; Τι; Ελα;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    ανανήψαντας

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το καλό με τα ξένα eshop είναι ότι δέχονται αλλαγές ή/και επιστροφή χρημάτων.
    Νομιζω οτι αυτο ισχυει πλεον και για τα δικα μας.Εχω παραδειγματα.

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το καλό με τα ξένα eshop είναι ότι δέχονται αλλαγές ή/και επιστροφή χρημάτων.
    και στα Ελληνικά. 3 αλλαγές έκανα στο motofashion για να πετύχω την καλύτερη εφαρμογή.επαρχία είμαι,μου βγήκε 15€ επιπλέον αλλά το θέμα είναι ότι εξυπηρετήθηκα άψογα...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    και στα Ελληνικά. 3 αλλαγές έκανα στο motofashion για να πετύχω την καλύτερη εφαρμογή.επαρχία είμαι,μου βγήκε 15€ επιπλέον αλλά το θέμα είναι ότι εξυπηρετήθηκα άψογα...
    Οποτε το internet shopping μια χαρα ειναι, ε;
    Νομιζω οτι τελικα αυτο λεει κι ο 'ελευθερος'.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι αυτο ισχυει πλεον και για τα δικα μας.Εχω παραδειγματα.

    Στην Φινλανδία μπορείς σε 30 μέρες ν αλλάξεις γνώμη για αυτό που πήρες και να το πας πίσω.
    (όχι δε ν καλό, δεν μου κάνει κλπ κλπ απλά άλλαξα γνώμη)
    Υπάρχει νόμος σ αυτό και το κατάστημα πρέπει να δεχτεί και επιστροφή χρημάτων.
    Εδώ τέτοιος νόμος δεν υπάρχει και το κατάστημα ΑΝ θέλει κάνει την επιστροφή και δεν είναι και τόσο απλή
    (ακύρωση απόδειξης, μπορεί και διορθωτική ΦΠΑ)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Οποτε το internet shopping μια χαρα ειναι, ε;
    Νομιζω οτι τελικα αυτο λεει κι ο 'ελευθερος'.
    Το ιντερνέτ σόπινγκ μπορεί αν είναι μια χαρά μπορεί και όχι ανάλογα τι θες να πάρεις.
    Για το κράνος δεν είναι μια χαρά πχ (όπως δεν είναι και για πολλά ευαίσθητα πράγματα)
    Ο λόγος είναι ότι μεσολαβεί κάποιος τρίτος που δεν ξέρεις πως θα φερθεί στο πακέτο.
    Άσε που πρέπει να το βάλεις στην δική σου κεφάλα κλπ κλπ
    Δεν είναι ΟΛΑ τα πράγματα τα ίδια ξέρεις.
    Πόσο πιο απλά να το πούμε τελικά?

    υγ
    Υπάρχουν πολύ καλά Ελληνικά ισοπ και πολύ καλά Ελληνικά καστηματα.
    Υπάρχουν και σκάρτα
    και τουμπαλιν Το φσ.μοτο ντε πχ έχει κάνει πολλές ματσακονιές πχ
    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 19/01/2016 στις 18:42.
    ανανήψαντας

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι αυτο ισχυει πλεον και για τα δικα μας.Εχω παραδειγματα.
    Απανωτές οι συγκινήσεις σήμερα, θα πάθω τίποτα στο τέλος...


    Πάντως σε γενικές γραμμές, ως το 2014 ψώνιζα τοπικά. Όταν δεν έβρισκα αυτό που ήθελα πλέον ή βρισκόταν σε τιμή κοροϊδία, ψώνισα απ' έξω.
    Και ότι και αν λέει ο μίστερ mg ktinos, με βλέπω για συνέχεια στο απ' έξω διότι δεν χαρίζω 240 ευρώ σε κανέναν (στο προϊόν που κοιτάω, συγκεκριμένα).

    Μπουφανάκι που θέλω γιατί έχω κόψει το φαί κυρ ΜΑΕΘΡΑΤ αλλά τα κιλά αργούν να πέσουν, έχω δει τρία σε Ελληνικά μαγαζιά στην τιμή που "willing to pay" για να μνημονεύσω και τον Σπυράκο, θα τα βάλω και ότι μου κάτσει καλύτερα...

  12. #57
    Ενώ γενικά έχει ο φρι ραιντερ ένα δίκιο, μάλλον κάπου το παρακάνει με τα επιχειρήματα που χρησιμοποιεί και δεν καταλαβαίνει και την άλλη πλευρά, που στην τελική δεν είναι ακριβώς απέναντι του...
    done.

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Ενώ γενικά έχει ο φρι ραιντερ ένα δίκιο, μάλλον κάπου το παρακάνει με τα επιχειρήματα που χρησιμοποιεί και δεν καταλαβαίνει και την άλλη πλευρά, που στην τελική δεν είναι ακριβώς απέναντι του...
    Αυτο.
    +1
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ... γιατί έχω κόψει το φαί κυρ ΜΑΕΘΡΑΤ αλλά τα κιλά αργούν να πέσουν...


    Σορρυ για το σπαμ, αλλα μου θυμισε αυτο με την πτανα και το μ@μησι
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  15. #60
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Ενώ γενικά έχει ο φρι ραιντερ ένα δίκιο, μάλλον κάπου το παρακάνει με τα επιχειρήματα που χρησιμοποιεί και δεν καταλαβαίνει και την άλλη πλευρά, που στην τελική δεν είναι ακριβώς απέναντι του...
    Αυτό που δεν έχεις καταλάβει (πιθανώς) είναι ότι ο free rider στην... επανένταξή του στο φόρουμ δήλωσε ευθαρσώς ότι θα προκαλεί και θα τρολάρει γιατί έχουμε γίνει ένα μάτσο αδερφές πολίτικλι κορέκτ. Και ούτως πορεύεται, προκλητικά. Οπότε ποπκορνάκι, χαμηλώνεις το βόλιου και δεν τον παίρνεις 100% σοβαρά γιατί είναι επίτηδες υπερβολικός και προκλητικός.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταφορά μοτοσυκλέτας απο Ελλάδα στην Ελβετία....
    από konpatra στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2015, 11:21
  2. κράνος μέχρι 350 ευρώ από Ελλάδα
    από sv1000s στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2014, 23:24
  3. Μεταφορά μοτοσυκλέτας απο Ελλάδα Γερμανία ?
    από papalife στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2012, 13:21
  4. Μεταφορά μοτο από Ελλάδα UK
    από BabsTaz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2012, 09:28
  5. Ελλάδα vs εξωτερικό @ restoring
    από DimChios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2012, 12:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF