Σελίδα 10 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 196

Θέμα: Παλιες μοτοσυκλέτες του κουτιού!

  1. #136
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αν κατάλαβα καλά -και δεν ξέρω αν ισχύει, γιατί εγώ μετάφραση έκανα- εννοούσε να μην υποτιμηθεί π.χ. σε σχέση με κάποιο σύγχρονο 4Τ 600cc, προφανώς έχει ιδιαίτερο χειρισμό λόγω του χαρακτήρα του κινητήρα.
    Τα 4χρονα σημερινά 600αρια είναι σαν πιτμπουλ, πλησιάζεις το χέρι σου, γρυλίζουν, σου δείχνουν τα δόντια τους και εν τέλει υποψιάζεσαι ρε παιδί μου.... Τα RD, RG500 ήταν κροκόδειλοι... Πλησιάζεις, πλησιάζεις, καμιά απόκριση πλησιάζεις κι άλλο και ξαφνικά μένεις χωρίς χέρι.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #137
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129

  3. #138
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τα 4χρονα σημερινά 600αρια είναι σαν πιτμπουλ, πλησιάζεις το χέρι σου, γρυλίζουν, σου δείχνουν τα δόντια τους και εν τέλει υποψιάζεσαι ρε παιδί μου.... Τα RD, RG500 ήταν κροκόδειλοι... Πλησιάζεις, πλησιάζεις, καμιά απόκριση πλησιάζεις κι άλλο και ξαφνικά μένεις χωρίς χέρι.....
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #139
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εμένα πάντως όταν διαβάζω triumph tr6 άλλο πράμα μου ρχεται κατά νου
    Σωστός, τώρα το πρόσεξα. Ευτυχώς δεν είχε το TR7

  5. #140

  6. #141
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Άκου να δεις!!

    Τα χλμ στο κοντερ γιατί είναι 13.000?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #142
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Άκου να δεις!!

    Τα χλμ στο κοντερ γιατί είναι 13.000?
    Φαίνεται οτι φού εκανε τις βόλτες της ξαναμπήκε στην κούτα της.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #143
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    61hp με compression ratio 7.3, στα 12 αντε γεια..!
    Που το ειχε ο τυπος σε συνθηκες κενου??ολα τα αλουμίνια-πλαστικα σε τελεια κατασταση σα να βγηκε απο το εργοστάσιο

  9. #144
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Άκου να δεις!!

    Τα χλμ στο κοντερ γιατί είναι 13.000?
    Δεν το ειχα προσεξει, ευστοχη παρατηρηση. Με λιγο ψαξιμο βρηκα οτι οι φωτογραφιες της μηχανης εκτος κουτας ειναι απο μια παλιοτερη δημοπρασια. Μαλλον αυτος που τη βρηκε την εχει αφησει μεσα στο κουτι της. Αν σκοπευει τη μεταπωληση ειναι αλλωστε η σωστη κινηση, εχει μεγαλυτερη συλλεκτικη αξια οπως ειναι μεσα στο κουτι.

    Απλα στο αρθρο προσθεσαν και καποιες φωτογραφιες του μοντελου για να δουμε καλυτερα το τι υπαρχει μεσα στην κουτα.
    Και το κειμενο πανω απο τις φωτογραφιες της δημοπρασιας αυτο λεει. "Δειτε πιο λεπτομερεις φωτογραφιες απο ενα μοντελο Suzuki RGV 250 Pepsi."

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	265 
Μέγεθος:	85,4 KB 
ID:	429896

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Που το ειχε ο τυπος σε συνθηκες κενου??ολα τα αλουμίνια-πλαστικα σε τελεια κατασταση σα να βγηκε απο το εργοστάσιο
    Στο λινκ της δημοπρασιας λεει οτι εγινε ολικο restoration και απο τοτε η μηχανη δεν εχει κανει κανενα χιλιομετρο, βρισκεται σε ιδιωτικη συλλογη. Αυτο μαλλον εξηγει καλυτερα την κατασταση της μηχανης. Εχει και μια φωτογραφια απο τη μηχανη της δημοπρασιας πριν την ανακατασκευη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	48,7 KB 
ID:	429897
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 30/07/2021 στις 15:24.

  10. #145
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Δεκτή η συλλεκτική αξία, καθώς και η ομορφιά των αναμνήσεων του παρελθόντος που ξυπνάει, ως αντίγραφο ελαφριών δίχρονων αγωνιστικών μοντέλων.

    Αν το συγκρίνουμε με τις σύγχρονες μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού, έχει κάτι ιδιαίτερο να προσφέρει σε οδηγική απόλαυση ή έχει ξεπεραστεί λόγω της τεχνολογίας;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #146
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεκτή η συλλεκτική αξία, καθώς και η ομορφιά των αναμνήσεων του παρελθόντος που ξυπνάει, ως αντίγραφο ελαφριών δίχρονων αγωνιστικών μοντέλων.

    Αν το συγκρίνουμε με τις σύγχρονες μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού, έχει κάτι ιδιαίτερο να προσφέρει σε οδηγική απόλαυση ή έχει ξεπεραστεί λόγω της τεχνολογίας;
    Δεν υπαρχει θέμα συγκρισης με σύγχρονες μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού, ειναι διαφορετικα πράγματα.
    Το RGV250 ειναι μεν απαιτητικό στην οδήγηση αλλά αν εχεις χέρια θα σε ανταμείψει. Εχει πανω απο 60 ιππους και ζυγιζει 145 κιλα άδεια.
    Αν σαν σύγχρονη μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού εννοείς κατι σαν το MT07 που καβαλάς, σε καποια στριφτερη διαδρομή με καλούς οδηγούς το MT θα δεί το RGV μονο στο βενζιναδικο οπου θα χρειαστει να σταματησει πολυ νωριτερα απο το MT.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #147
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν υπαρχει θέμα συγκρισης με σύγχρονες μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού, ειναι διαφορετικα πράγματα.
    Το RGV250 ειναι μεν απαιτητικό στην οδήγηση αλλά αν εχεις χέρια θα σε ανταμείψει. Εχει πανω απο 60 ιππους και ζυγιζει 145 κιλα άδεια.
    Αν σαν σύγχρονη μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού εννοείς κατι σαν το MT07 που καβαλάς, σε καποια στριφτερη διαδρομή με καλούς οδηγούς το MT θα δεί το RGV μονο στο βενζιναδικο οπου θα χρειαστει να σταματησει πολυ νωριτερα απο το MT.
    Δεν το συγκρίνω με το MT-07, αλλά με κάτι αντίστοιχης φιλοσοφίας, που να μην ξεφεύγει πολύ όμως στην τιμή. Για παράδειγμα με Kawsaki Ninja 650 ή και σε πιο ακριβό μέχρι Aprilia RS660. Έχει κάτι το RGV250 που θα ευχαριστήσει περισσότερο τον οδηγό του σε κλειστή διαδρομή;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #148
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν το συγκρίνω με το MT-07, αλλά με κάτι αντίστοιχης φιλοσοφίας, που να μην ξεφεύγει πολύ όμως στην τιμή. Για παράδειγμα με Kawsaki Ninja 650 ή και σε πιο ακριβό μέχρι Aprilia RS660. Έχει κάτι το RGV250 που θα ευχαριστήσει περισσότερο τον οδηγό του σε κλειστή διαδρομή;
    Το "πάρτα μωρή αρρώστιαααααα!" Σου κάνει;
    Αν δεν έχεις οδηγήσει δίχρονο με τέτοιο στήσιμο και βάρος, είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις.
    Ότι θέλει χέρια να το πάνε, θέλει. Αλλιώς σε πάει αυτό....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #149
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν το συγκρίνω με το MT-07, αλλά με κάτι αντίστοιχης φιλοσοφίας, που να μην ξεφεύγει πολύ όμως στην τιμή. Για παράδειγμα με Kawsaki Ninja 650 ή και σε πιο ακριβό μέχρι Aprilia RS660. Έχει κάτι το RGV250 που θα ευχαριστήσει περισσότερο τον οδηγό του σε κλειστή διαδρομή;
    Aκόμα και το Aprilia 660 που ειναι σπορ μηχανακι θα εχει αίσθηση φορτηγού σε σχεση με το RGV.
    Σου εγραψα παραπανω οτι ειναι 145 κιλα, αλλά δεν το επιασες η δεν ξερεις αλλά και δεν μπορείς να φανταστείς πως ειναι ενα τετοιο μηχανακι.
    Επίσης εχει πιο γρήγορη επιταχυνση απο σταση απο το ΜΤ η το Ninja, και φρεναρει και καλύτερα απο αυτα παρ ολο που το μοτέρ δεν φρεναρει ουτε με κατεβασματα.
    Για καποιον άσχετο απο διχρονα όμως ισως ειναι και λιγο επικινδυνο σε σχεση με αυτα τα συγχρονα.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 31/07/2021 στις 16:36.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #150
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχει κάτι το RGV250 που θα ευχαριστήσει περισσότερο τον οδηγό του σε κλειστή διαδρομή;
    Από την προσωπική εμπειρία μου (που ίσως να είναι και λίγο πιο αντικειμενική γιατί δεν πρόλαβα τα δίχρονα όταν μεσουρανούσαν και δεν έχω κανένα συναισθηματικό δέσιμο): το μεγάλο πλεονέκτημα είναι το μικρό βάρος. Που είναι φυσικά τεράστια υπόθεση. Επίσης αν και μικρού κυβισμού είναι πλήρεις μηχανές, με καλά πλαίσια, αναρτήσεις, κτλ.

    Στα οδηγικά συν και η έξτρα πρόκληση που δίνει το πολύ μικρό φάσμα στροφών όπου βγάζει τη δύναμή του. Σκέψου 600άρι ss αλλά τρις χειρότερα. Αυτό απ τη μια είναι μειονέκτημα, αλλά δίνει ταυτόχρονα και μεγάλη ευχαρίστηση σ'αυτόν που καταφέρνει να το δουλεύει έτσι ώστε να παίρνει τα μέγιστα.

    Ως κατηγορία πάντως νομίζω η σωστή σύγκριση είναι με 4Τ 600 ss, αφού αυτά ήταν τότε τα μεσαία ss της αγοράς.

Σελίδα 10 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tiger του κουτιού ή GS 1150 μεταχειρισμένη?
    από kkaragiannis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2006, 12:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF