Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Αγορά cbr 1100 xx

  1. #1
    Ολο προσόντα.... Το avatar του/της HexDec
    Εγγραφή
    22/07/2004
    Μηνύματα
    88

    Αγορά cbr 1100 xx

    Καλησπέρα σας, είμαι χρόνια κάτοχος ενός αφρικα με 50000 χιλιόμετρα σήμερα, 99 μοντελο, την μηχανή μου την ξέρω καλά αλλά νομίζω τώρα τελευταια θέλω κάτι άλλο.
    Βλέπω cbr 1100 παρόμοιας χρονολογία με ίδια και παραπάνω χιλιόμετρα και αρχίζω να το σκέφτομαι να δωσω τον αφρικανο.
    Αξίζει ή είναι ρίσκο? Αυτή την εποχή δεν κανω και πολλά ταξίδια, αλλά και μόνο που θα το έχω στο γκαράζ μου φτάνει να το κοιτώ. .
    Ακούω γνωμες, και τι να προσέξω σε ενδέχομενη αγορά. .

  2. #2
    αν την Αφρικανα την εχεις απο καινουργια κ την ξερεις ενω τουτη την εποχη ΔΕΝ κανεις πολλα ταξιδια τοτε η ''αγνωστη'' μαουνα μονο εξοδα θα σου προσφερει...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  3. #3
    Ολο προσόντα.... Το avatar του/της HexDec
    Εγγραφή
    22/07/2004
    Μηνύματα
    88
    Ναι την εχω πολλα χρόνια την γνωρίζω πολύ καλά. Απλά τρώγομαι μου φαίνεται να αλλάξω κάτι, βλέπω στο car κάτι cbr στα 3500 χιλιαρικα ίδιας περίπου χρονολογίας με περισσοτερα ή λιγότερα χλμ απο το αφρικα όπως πχ αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/9658414/ (οι αερογραφίες δεν ξέρω τι κρύβουν) και μπαίνω σε πειρασμό...
    HexDec

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HexDec Προβολή μηνύματος
    Ναι την εχω πολλα χρόνια την γνωρίζω πολύ καλά. Απλά τρώγομαι μου φαίνεται να αλλάξω κάτι, βλέπω στο car κάτι cbr στα 3500 χιλιαρικα ίδιας περίπου χρονολογίας με περισσοτερα ή λιγότερα χλμ απο το αφρικα όπως πχ αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/9658414/ (οι αερογραφίες δεν ξέρω τι κρύβουν) και μπαίνω σε πειρασμό...
    Από τα τελευταία όμορφα μηχανάκια φίλε...

  5. #5
    Ολο προσόντα.... Το avatar του/της HexDec
    Εγγραφή
    22/07/2004
    Μηνύματα
    88
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Από τα τελευταία όμορφα μηχανάκια φίλε...
    Συμφωνώ, αλλά βλέπω στο car πολλά περίεργα με χρονολογίες, όργανα κτλ... και ανησυχώ μην μπω σε περιπέτειες με αυτή την τρέλα, διάβασα για κλασσικά χοντοπροβλήματα με ανορθωτές αλλά είδα και άλλα με ηλεκτρονικά to hiss κτλ και το σκέφτομαι μην δώσω το αφρικανακι και μπλέξω και τα μαστόρια εδώ όπως έγραψα και σε άλλο thread είναι άστα να πάνε..
    HexDec

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Από τα χιλιόμετρα που λες ότι έχεις και την ηλικία της μηχανής, λογικα κάνεις λίγα χιλιόμετρα έως πολύ λίγα το χρόνο..

    Αν μάλιστα τα κάνεις εντός πόλης δεν ξέρω πόσο θα σε βολέψει ένα χχ ειδικά σε σχέση με αυτό που έχεις.

    Όπως και να έχει πάντως για να μην έχεις απωθημένα, αν το θέλεις ότι και να λέει κάποιος, προχωρά.

  7. #7
    Ολο προσόντα.... Το avatar του/της HexDec
    Εγγραφή
    22/07/2004
    Μηνύματα
    88
    Ναι δεν κάνω ποια πολλά, με το προηγούμενο cb που είχα πριν το αφρικα είχα οργώσει την Ελλάδα, τα τελευταία χρόνια όμως λόγο υποχρεώσεων τα ταξιδια μου είναι 300 χιλιομετρα 5-6 φορές τον χρόνο, η πραγματικότητα ειναι ότι δεν το χρειαζομαι και ψάχνω λόγο για να το δικαιολογήσω στο μυαλό μου να το αγορασω, αλλά είναι πολύ όμορφο εργαλεις το ατιμο

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλησπέρα,

    Η άποψή μου είναι να μην κάνεις την κίνηση.

    Θα μπεις σε περισσότερα έξοδα (ασφάλειες, τέλη λάστιχα αλυσίδες γρανάζια κτλ).
    Θα δυσκολέψεις την καθημερινότητα σου (για κίνηση στην πόλη το AFRICA είναι πολύ καλύτερο και πιο πρακτικό).
    Θα δώσεις την AFRICA που την ξέρεις και την εμπιστεύεσαι για να πάρεις κάτι τελείως διαφορετικό που δεν ξέρεις που θα μπλέξεις.

    Το κυριότερο, εάν δεν κάνεις ταξίδια θα την χαίρεσαι μόνο όταν την βλέπεις..... και όχι όταν την οδηγείς.

    Βέβαια η κ@υλ@ είναι πάνω απ' όλα, έστω και εάν στο τέλος το μετανιώνουμε...

  9. #9
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αν στα μηνιαία σου χλμ είναι πολλά εντός πόλης, τότε καλύτερα άστο.

    Βαρυ, δε κόβει, τρώει λάστιχα.

    Για αυτό που έχει φτιαχτεί ειναι μια πολύ καλη επιλογή. Ανοιχτούς δρόμους και ταξίδια

  10. #10
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HexDec Προβολή μηνύματος
    Ναι την εχω πολλα χρόνια την γνωρίζω πολύ καλά. Απλά τρώγομαι μου φαίνεται να αλλάξω κάτι, βλέπω στο car κάτι cbr στα 3500 χιλιαρικα ίδιας περίπου χρονολογίας με περισσοτερα ή λιγότερα χλμ απο το αφρικα όπως πχ αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/9658414/ (οι αερογραφίες δεν ξέρω τι κρύβουν) και μπαίνω σε πειρασμό...
    Ωραίο για πίστα ντισκοτέκ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.335
    Πριν παρω το αφρικα ειχα ενα ZΖR 1100 διμπουκο, μια μηχανη πολυ κοντα στο ΧΧ αλλα πιο μπρουταλ σαν γνησιο kawa. Eιχα ομως παραλληλα και διαφορα εντουρακια για καθημερινη χρηση γιατι δεν την παλευα με το θηριο στην πολη . Με τον ζουζουρα εγραψα 99.000 τουριστικα χιλιομετρα. Σε ανοιχτους δρομους τετοια μηχανακια, δεν εχουν αντιπαλο, ταξιδεουν χαλαρα με 180+ αλλα δεν "δουλευουν" με 140 και κατω. Σε κλειστους επαρχιακους με μετρια ασφαλτο θελουν προσοχη και προσπαθεια για να πανε γρηγορα λογω μεταξονιου και βαρους. Μια χαρα στριβουν αλλα θελουν κακαλα.

    Καινε τον αμπακα σε γκαζια αλλα ειναι οικονομικα στα 160. Το πισω λαστιχο δεν κραταει και πολυ λογω δυναμης ροπης και μεγαλων ταχυτητων.

    Για την πολη δεν κανουν, αναβουν γρηγορα, εχουν ογκο και θελουν χωρο για γκαζι και παλι γκαζι. Σε προδιαθετουν για γκαζι και κρυβουν χιλιομετρα, θυμαμαι στην Κατεχακη επιανε τα 180 και δεν το καταλαβαινα. Τελος το ΧΧ εχει χαλια μπροστινο και μαλιστα χωρις καμμια ρυθμιση.

  12. #12
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Το χχ του 99 ειναι το πρωτο ψεκαστο και κατα δηλωση το πιο δυνατο με 164 αλογα. Απο το 2002 και μετα που εκανε ενα μικρο λιφτ, η ιπποδυναμη επεσε στα 152 ονομαστικα. Εκει αλλαξαν και τα οργανα σε ψηφιακα. Το πιο ομορφο για μενα ειναι το τελευταιο 2005-6 με τα αναγλυφα γραμματα και τις ασημενιες τρομπες συμπλεκτη και φρενου. Το 2006 μαλιστα ειχε και διχρωμια στην καρινα σαν τελευταια εκδοση.
    Αν το βλεπεις και το γουσταρεις παρτο. Θα το μαθεις μεσα στην πολη και δε θα σε κουραζει. Αλλωστε οσα λεφτα το παρεις περιπου τοσα θα το δωσεις, αν δε σε βολεψει.

  13. #13
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    αν δεν ταξιδευεις εστω και λιγο θα σε απογοητευσει. Τα 3500 ειναι καλοκαιρινη τιμη.

  14. #14
    Ολο προσόντα.... Το avatar του/της HexDec
    Εγγραφή
    22/07/2004
    Μηνύματα
    88
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    αν δεν ταξιδευεις εστω και λιγο θα σε απογοητευσει. Τα 3500 ειναι καλοκαιρινη τιμη.
    Πιστεύεις θα πέσει παρακάτω? Ποιο είναι το κόστος ενός γενικού σέρβις σε τέτοιο τετρακυλινδρο, γιατί στο cb ήταν αστείο. Μιλώ μόνο για τα τυπικά και όχι για ρουλεμάν λαιμου πχ. Επίσης υπάρχει πουθενά το Service manuAl?

  15. #15
    νομιζω οτι το κοστος συντηρησης ξεφευγει απο την συχνοτητα αλλαγης ελαστικων,καταναλωση καυσιμου,αλυσιδο/γραναζια/τακακια οπου ολα αυτα αν ''γλυκαθεις'' στο γκαζι θα λιωνουν για πλακα.
    πχ φιλος κ κατοχος ΧΧ που ''προσπαθουσε'' να εχει απαλο χερι αλλαζε ανα 5-6.000 πισω ελαστικο...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι αυτονομια εχει το CBR 1100 XX ?
    από rsp στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2014, 21:10
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 10:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF