Σελίδα 10 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 187

Θέμα: Αγορα VFR800 Crossrunner '16

  1. #136
    Κοκοs1968 και syramo τι ύψος έχετε;Θέλω να δω εαν είστε στη κατηγορία τη δική μου, είμαι 1,84.Επίσης ψάχνω απεγνωσμένα να κάνω κάπου τεστ drive.Εσείς το οδηγήσατε κάπου πριν το αγοράσετε;Έχετε κάπου υπόψιν να μου προτείνετε;

  2. #137
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38
    Ειμαι 1,83 . Η σελα και στη πανω (835 χιλ) και στη κατω θεση (815χιλ) μου φανηκε καπως κατηφορικη .
    Διαλεξα λοιπον μπροστα τη πανω θεση και πισω την κατω .. ετσι την οριζοντιωσα και ειναι μια χαρα .
    Ειναι πολυ ευκολη και ελαφρια στους επιτοπιους χειρισμους σε σχεση με τη V STROM που ειχα.

    Σαν θεση οδηγησης καθεσαι "πανω "της ενω στη VSTROM ημουν " πισω και μεσα ".
    Κατι σαν να ιππευω τωρα το αλογο ενω πριν οδηγουσα αμαξα με αλογο..
    Δεν το λεω υποτιμητικα αλλα για να γινει αντιληπτο τι θελω να πω.

    Τεστ ντραιβ δεν εκανα και δεν ξερω αν και που μπορεις να κανεις .
    Σιγουρα ενα τεστ ειναι χρησιμο αλλα εγω τουλαχιστον χρειαστηκα καποιο χρονο για να εκτιμησω τη CR.
    Τις πρωτες μερες οδηγουσα καπως περιεργα και αμηχανα .
    Ισως ηταν φυσιολογικο , ισως ειμαι λιγο απροσαρμοστος και ηθελα το χρονο μου...
    Τωρα η οδηγηση της ειναι μια απολαυση.
    Κοντολογις, αν εξαιρεσεις το χωμα που δεν ειναι το φορτε της νομιζω οτι εχει μια επιτυχημενη μιξη
    στοιχείων και χαρακτηριστικων και απο τις street και απο τις on off.
    Αναλογα με το που και πως θες να κινηθεις απολαμβανεις τη μια η την αλλη πλευρα της.
    Ισως αυτο ειναι ενα απο τα δυνατα χαρτια της...

  3. #138
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2016
    Μηνύματα
    11
    Εγώ είμαι 1,92 , την σέλα την έχω στην πάνω θέση , εκεί ήταν από την αρχή δεν την πείραξα - όμως την έβαλα gel γιατί είναι πολύ 'φτωχή' σε υλικό , την είχα στείλει Θεσσαλονίκη για γέμισμα , ο μάστορας δεν αφαίρεσε υλικό γιατί λόγω ύψους δεν είχα πρόβλημα , μεγάλη διαφορά στις πολλές ώρες οδήγησης , πάντως να ξέρεις δεν φημίζεται για καλή θέσης οδήγησης(κλίση) .
    Test drive είχα κάνει στην Θεσ/νικη (Δαβανο...) , πάντως πριν αποφασίσω για την αγορά είχα οδηγήσει και το tracer αλλά επειδή δεν είχα στην κατοχή μου αντίστοιχη μηχανή δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα πολλά από το test drive γιατί είναι για λίγη ώρα - το μόνο που ήθελα να δω ήταν στην θέση των ποδιών , αν δίπλωναν λόγω ύψους αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα αυτό αποδείχτηκε και στην πορεία έκανα πολύωρα ταξίδια , τελικά το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι μουδιάζει η 'ουρίτσα' λόγω της όρθιας θέσης οδήγησης , αυτό δεν μπόρεσα να το λύσω ακόμα , το πρόβλημα της μέσης λύνεται με ζώνη , γενικά ο καθένας μας έχει τα δικά θέματα , ιδίως αν είναι και κάποιας ηλικίας .
    Πιστεύω να βοήθησα , αν θέλεις pkemmos πες μας αν είχες ή έχεις άλλη μηχανή και για τι χρήση την θέλεις ...

  4. #139
    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τις πολύτιμες πληροφορίες που δώσατε στο θέμα του crossrunner.Είμαι 35 ετών και οδηγώ μοτοσυκλέτα σχεδόν 11 χρόνια.Είχα για 7 χρόνια ένα cbr 1100xx, αλλά το πούλησα πριν απο 5 μήνες.Φοβερή μηχανή απλά έπαψα πλέον τις γρήγορες βόλτες εθνική-ταξίδια.Δεν το είχα για καθημερινή χρήση μένω επαρχία και δε βόλευε,έτσι το έτρωγε η σκόνη στην αποθήκη κάνοντας που και που καμιά βόλτα.Είχα επίσης και ένα xr650r για 10 χρόνια το οποίο επίσης πούλησα πριν απο μερικές μέρες.Απίστευτο εργαλείο θα λεγα ανδρώθηκα μοτοσυκλετιστηκά με αυτό.Δυστηχώς όμως δεν ήταν εύκολο μηχανάκι ,τακτικό σερβις,κουραστικό κάποιες φορές, μανιβέλα κτλ.Το είχα για τις κοντινές βόλτες λίγο χώμα, παραλίες καλοκαίρι και χαβαλέ.Έβγαλα όμορφα γούστα και με τα δυο , ήταν μοτοσυκλέτες για διαφορετική χρήση.Δεν μπορούσα πλέον να πληρώνω αυτά τα γούστα.Έτσι αποφάσισα οτι θέλω να έχω μία γενικής χρήσης ,να κάνει λίγο απ' όλα.Σημαντικό επίσης, να γουστάρει και το έτερον ήμισυ περισσότερο, να κάθεται πιο άνετα.Είμαι hondakias όπως καταλάβατε και έχω ψηθεί πολύ για τη συγκεκριμένη μοτο.Έχω οδηγήσει το tracer σε τεστ drive ,όμορφο ,δυνατό,αλλά.. δεν είναι honda

  5. #140
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2016
    Μηνύματα
    11
    Καλησπέρα σε όλους , άρα pkemmos απ' ότι κατάλαβα θέλεις κάτι ενδιάμεσο ( πάντως εγώ που είχα το xr 250 και το πούλησα πριν από 5 χρόνια , τώρα το μετάνιωσα , αλλά άλλοι καιροί τότε ) , το vfr θα σε καλύψει απόλυτα αφού είσαι και hondakias και δεν έχει και μεγάλη διαφορά από το tracer - ίσα ίσα που το vtec έχει ένα πλεονέκτημα , αν θέλεις να κινηθείς ήρεμα και οικονομικά κάτω από 5 lt/100Km μπορείς μένοντας κάτω από τις 6500 στροφές - πάντως γκάζια σαν το cbr δεν θα έχει να το ξέρεις ...

  6. #141
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38
    Με σχετική καθυστέρηση επεσα σήμερα πάνω σε ενα test στο https://www.motornews.gr/34941/live-...x-crossrunner/
    Το προσυπογράφω απο την αρχή μέχρι το τέλος.
    Νομιζω οτι λέει τα πράγματα με το όνομα τους για τη crossrunner .

  7. #142
    Το Σάββατο πήγα στην αντιπροσωπεία της honda στη Λάρισα.Κατάφερα και καβάλησα μόνο,δίχως τεστ drive τη crossrunner.Κούμπωσα πολύ καλά πάνω στη μηχανή και την αισθάνθηκα πολύ άνετη.Έχετε αγοράσει και τις μαμά πλαϊνες βαλίτσες και αν ναι πόσο σας κόστισαν;

  8. #143
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2016
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pkemmos Προβολή μηνύματος
    Το Σάββατο πήγα στην αντιπροσωπεία της honda στη Λάρισα.Κατάφερα και καβάλησα μόνο,δίχως τεστ drive τη crossrunner.Κούμπωσα πολύ καλά πάνω στη μηχανή και την αισθάνθηκα πολύ άνετη.Έχετε αγοράσει και τις μαμά πλαϊνες βαλίτσες και αν ναι πόσο σας κόστισαν;
    Εγώ πήρα της givi , γιατί οι μανισιες ήταν μικρές 29 λίτρα και ακριβές αν θυμάμαι καλά γύρω στα 650€

  9. #144
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38
    Προτιμω να περνώ οπου χωρά το τιμόνι χωρίς τη σκοτουρα των πλαϊνων βαλιτσων .
    Εχω πάρει ενα αδιάβροχο σάκο των 80 λίτρων της GIVI για τη πίσω θέση , γυρω στα 70 ευρώ και ολα ΟΚ.
    Οι πλαϊνές HONDA ειχανε γυρω στα 630 ευρώ πέρυσι , αν θυμάμαι καλα .
    Πισω εχω τη GIVI V47 ,υπαρχουν σχετικες φωτογραφίες στην αρχη του θεματος.

  10. #145
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Ας βγάλουμε εντελώς απέξω το θέμα των χρημάτων. Ποιοί θα ήταν οι τρείς λόγοι που θα με έκαναν να πουλήσω το CB500X (47άλογα) και να ανέβω κατηγορία προτιμώντας το crossrunner; Γιατί να μην κρατήσω το μηχανάκι μου και να πάω κατευθείαν στο crosstourer ή π.χ στο Triumph Tiger 1050;

  11. #146
    δεν κατάλαβα καν το ερώτημα...

    αν βγάλεις έξω το οικονομικό, κάνε αυτό ακριβώς που θέλεις να κάνεις, χωρίς ενδιάμεση στάση σε κάτι που αν καταλαβαίνω το ύφος σου θεωρείς "χλιαρό" απλά για να λες ότι δεν πήδηξες σκαλί. Δεν θα πας από παπί σε ZZR1400 κιόλας.

  12. #147
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2016
    Μηνύματα
    11
    Όλα είναι θέμα χρημάτων τελικά , γιατί αν πήγαινες π.χ. στο crosstourer εκεί μιλάμε για άλλη μηχανή - την είδα και έπαθα πλάκα - αλλά πιο ακριβή και κοντά στην τιμή με το Africa , άρα είναι θέμα χρημάτων οπότε πρώτα κοιτάς πόσα διαθέτεις και μετά αποφασίζεις τι να αγοράσεις .
    Αν θέλεις όμως να συγκρίνω το cb500x με το crossrunner , το crossrunner έχει τα διπλά άλογα - αυτό σημαίνει ότι σε ταξίδια φορτωμένο με δύο άτομα και αποσκευές θα πας πιο άνετα από κάθε άποψη , τώρα αν είναι η χρήση είναι περισσότερο πόλη τότε το cb είναι καλύτερο - ελαφρύτερο και οικονομικότερο - άρα όλα είναι θέμα χρήσης και χρημάτων .

  13. #148
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/06/2013
    Μηνύματα
    2
    Θα γράψω την άποψη μου την μηχανή την έχω 1,5 χρόνο αντικείμενη άποψη δεν μπορώ να πω γιατί είναι η πρώτη μου μετα απο το παπι . Θελω να αναφερθώ στα λάδια καθώς έχω διαβάσει μόνο τις 2 τελευταίες σελίδες
    η πρώτη αλλαγή είναι στα 1000 χλμ αυτο μου είχαν πει και στο Σαρακακη που έκανα την αγορά μαζί με φίλτρο , τωρα το βιβλίο του κατασκευαστή λεει στα 12000 αλλα στο εξουσιοδοτημένο που πήγα και τον ρώτησα τα λάδια απο την "μάνα τους" είναι για 5000 χλμ. Σε άλλον που εμπορεύεται λάδια και κάνει αλλαγές σε αυτοκίνητα και μότο έχει όλες τις μάρκες μου είπε το ίδιο είναι για 5000 χλμ αλλά κανε την κάθε 4000 να είσαι σίγουρος αν θες να σου κρατήσει παραπάνω. Έτσι την δεύτερη την έκανα στα 5000χλμ παρότι που ο μηχανικός γκρίνιαζε μα γιατί .... μαζί με φίλτρο πάλι την 3 στα 6000 λόγο ατυχήματος !!!!! ναι στο 3 μηνο με τράκαραν από πίσω και την επόμενη θα την κάνω στα 10000. Απο αξεσουάρ έχω βάλει shifter, 2πλο Stan φτερακι, εξάτμιση, Akrapovic, συναγερμό, 3 Βαλιτσο γνήσιο στο χρώμα της μότο με το ίδιο κλειδί εννοείται και σχάρα όλα της HONDA γνήσια !!!

  14. #149
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2016
    Μηνύματα
    11
    Κανονικά μοιράζεις τα πρώτα 12.000 στη μέση , άρα μετά τα 12.000 κάθε 6.000 Km , νομίζω ότι είναι μια χαρά , πες μας εντυπώσεις από την Akrapovic - ήχο , απόδοση και κόστος - αν μπορείς ...

  15. #150
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/06/2013
    Μηνύματα
    2
    Ναι, τα λάδια 5000 χλμ το μέγιστο .. Όταν την έβγαλα απο μέσα είχα κατευθείαν την εξάτμιση πάνω και δεν μπορώ να την συγκρίνω με την "μαμά" τα παιδιά στην αντιπροσωπεία μου είπαν οτι είναι ποιο ήσυχη απο την μαμησια ( με τον σιγαστήρα ). Ο μηχανικός δεν μου είπε οτι θέλει να αλλάξεις φίλτρα κτλπ όπως είναι τώρα κατανάλωση ειναι αν λειτουργείς το VTEC η οχι εκτός πόλης 2 καβαλο 3 βαλιτσο με περίπου μέχρι 170 χλμ ταχύτητα Αθήνα - Κέρκυρα έκαψε 1,5 ντεπόζιτο περίπου 32 λίτρα.Επιστροφή 2 άτομα με 1 βαλίτσα ποιο ελαφρύς λόγο ατυχήματος 210 χλμ 2 ντεπόζιτα .
    Μικτό μου βγάζει περίπου 300 χλμ. Έχω φτάσει τα 9800 χλμ στα service μέχρι τώρα για λάδια φίλτρο το κόστος ήταν 60 ευρώ . Επειδή εχω βάλει μια αγγελία σε αλλο σαιτ για μια ίδια Akrapovic για το Crossrunner το καλοκαίρι ειχε έρθει ένας συντροχος να την δει και την είχε δυο βδομάδες την Crossrunner μου ειπε ο συγκριτικά με το Tiger που είχε πριν ειναι κατά 2 λίτρα ποιο οικονομική στα 100χλμ στα φρένα του φαινόταν καλύτερο το Tiger ( δεν μπορούσα να καταλάβω πόσο καλύτερο μπορεί να ειναι γιατί κατ εμε λειτουργούν υποδειγματικά ) και στις χαμηλές του φαινόταν ψόφιο πράγμα που δεν συμμερίζομαι .

Σελίδα 10 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01
  2. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 19:11
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 22:27
  4. Σάββατο 16/1
    από SF στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 23:33
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF