Σελίδα 9 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 187

Θέμα: Αγορα VFR800 Crossrunner '16

  1. #121
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2016
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SYRAMO Προβολή μηνύματος
    Περι φώτων : Συγκριτικό με τα xenon δεν μπορώ να κάνω αλλά για τα φώτα της CR θα έλεγα οτι εχουν
    ξεκούραστο , λευκό φως ημέρας .
    Στη χαμηλή σκάλα εμφανίζεται μια οριζόντια , στενή , έντονη ζωνη φωτός που στην αρχή με ξένισε λιγο..
    Πριν και μετά από αυτη το φως ειναι σαφώς πιο ασθενές αλλά δεν τίθεται θέμα ορατότητας .
    Στη μεγαλη σκάλα ο φωτισμός ειναι πολυ πιο ομοιογενης και θα λεγα απολύτως ικανοποιητικος .
    Το υψος της δεσμης ρυθμίζεται πανεύκολα , χωρις εργαλεία και θα πρεπει πάντα να ειναι σωστα ρυθμισμενη.
    Ακόμα και στη χαμηλή σκάλα η έντονη ζώνη της ενοχλεί ιδιαίτερα τους απέναντι όπως έχω διαπιστώσει
    απο τα σινιάλα τους ...
    Συμφωνώ και εγώ με την σειρά μου στα παραπάνω , θα ήθελα όμως να τονίσω τα εξής , η δέσμη είναι στενή οριζόντια αυτό έχει τα υπέρ ότι είναι καλός ο φωτιςμος αλλά τα κατα είναι ότι σε κλειστές στροφές υπάρχει ένα κενό φωτισμού στην εσωτερική πλευρά και λόγω του πλαγιασματος - αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ αλλά έχουν γίνει αναφορές και σε forum του εξωτερικού .
    Όσον αφορά την ρύθμιση όντως είναι σχετικά εύκολη - παρ' ότι έχουμε δυο φώτα να κεντραρουμε , αλλά θα επιθυμούσα να ήταν πιο αυτοματοποιημένη για ένα ή δυο άτομα , γιατί αν έχει ρυθμιστεί για ένα άτομο αν μπει δεύτερο θέλει οποιαδήποτε ρύθμιση γιατί χτυπάει ψηλά τους απέναντι

  2. #122
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38
    Μια προσπάθεια αποτυπωσης του φωτισμου της CR και στις δυο σκάλες .
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων VRADY 003.jpg‎   VRADY 006.jpg‎  

  3. #123
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2007
    Μηνύματα
    2
    Καλημέρα σε όλους.
    Ενδιαφέρομαι κι εγώ να αποκτήσω μια VFR Crossrunner (μεταχειρισμένη πάντα γιατί τα 11.000+ δεν υπάρχουν).
    Θα ήθελα να κάνω στους κατόχους και γνωρίζοντες την ακόλουθη ερώτηση :
    Τι συντήρηση (service) χρειάζεται η μηχανή, σε τι χρονικά διαστήματα και πόσο περίπου είναι το εκτιμώμενο μέσο κόστος κάθε service.
    Δηλαδή αν είναι σε κάθε service να χρειάζεται μια 150άρα και αυτό να γίνεται κάθε 5000 χλμ να στρέψω το βλέμμα μου μακρυά.
    Γενικά έχω ακούσει ότι τα service της Crossrunner λόγω του V4 είναι ακριβά. Προτιμώ όμως να το διασταυρώσω από τους ιδιοκτήτες που βρίσκονται στο forum
    Δώστε μου σας παρακαλώ τα φώτα σας.
    Ευχαριστώ πολύ.

  4. #124
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2016
    Μηνύματα
    11
    Service κάθε 12.000Km , με αλλαγή λαδιών στα 6000Km κόστος στη HONDA ΛΑΡΙΣΑΣ 47 €

  5. #125
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38
    Συμφωνα με το βιβλιο της , αλλαγη λαδιων καθε 12000 χλμ και ελεγχος βαλβιδων καθε 24000 χλμ .
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 2016-09-28 16.53.02.jpg‎   2016-09-28 16.53.54.jpg‎  

  6. #126
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38
    Μακαρι να την αποκτησεις και συ . Εχε υποψη σου οτι ως HONDA εχει γενικοτερα προσοντα .
    Αν ψαχνεις για γυναικεία παρεα ειναι η μηχανή που βοηθαει σοβαρα...
    Π.χ εγω στο πλοίο απο Ανκονα για Πατρα δεχθηκα προταση απο Τουρκο να την ανταλλαξω
    δινοντας μου το αυτοκινητο του και τη γυναικα του ! ! !
    Ειχε πολυ πλακα ο τυπος αλλα πραγματικα ειχε εντυπωσιαστει απο τη Crossrunner.
    Και οχι αδικα νομιζω..
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων vfr 024-1.jpg‎  

  7. #127
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2007
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ πολύ για το service manual. Θα το μελετήσω διεξοδικότατα.
    Με μια πρόχειρη ματιά βλέπω οτι σε συνεργείο ο μέσος όρος κόστους (εργασία και υλικά) πρέπει να κυμαίνεται γύρω στα 100€
    Το κόστος εκτινάσσεται κάθε 24000 χλμ. αν δεν κάνω πολύ λάθος.
    Είναι όντως έτσι ή πέφτω πολύ έξω ;;;
    Ελπίζω να μπορώ κάποια απλά πράγματα (λάδια-φίλτρα κλπ) να μπορώ να τα κάνω μόνος μου αν μου επιτρέπει το στήσιμο της μηχανής.

  8. #128
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2016
    Μηνύματα
    11
    Όλα είναι συνάρτηση στο ποσά χλμ θα κάνεις το χρόνο , για παράδειγμα τα λάδια εκτός χλμ πρέπει να αλλάζονται στο χρόνο ή μετά από στάση της μηχανής για μεγάλο χρονικό διάστημα π.χ το χειμώνα , τώρα για τα 24.000 Κμ αν τα κάνεις σε ένα χρόνο μπορεί το κόστος να φαίνεται μεγάλο αλλα μιλάμε και για πολλά χλμ - πάντως αν σε απασχολεί τόσο μπορείς πριν την αγορά να ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία για να σου πουν ακριβώς πόσο κάνει

  9. #129
    το vtec είναι μπελαλίδικο στη ρύθμιση των βαλβίδων...θέλει μέσα-έξω στο μοτερ οι εκκεντροφόροι 2 φορές για τη ρύθμιση βαλβίδων σύμφωνα με τα λεγόμενα προισταμένου εξουσιοδοτημένου συνεργείου της honda
    αν η εργασία για ένα τετρακύλινδρο εν σειρα 16v είναι 150 ευρώ στα 24000χλμ. για το vfr υπολόγισε 50-100 ευρώ παραπάνω

  10. #130
    Πολύ καλά φώτα!!Νομίζω με ένα σετ προβολάκια θα καλύψεις και το κενό που δημιουργείται.

  11. #131
    Ανεβάστε κι άλλες φωτό απο τα μοτορια σας ρε παιδιά.Ξέρει κάποιος που μπορούμε να κάνουμε ένα τεστ drive;

  12. #132
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pkemmos Προβολή μηνύματος
    Ανεβάστε κι άλλες φωτό απο τα μοτορια σας ρε παιδιά.Ξέρει κάποιος που μπορούμε να κάνουμε ένα τεστ drive;
    Το θέμα δεν είναι άλμπουμ φωτογραφιών.

    Ας μην ξεφύγουμε.

  13. #133
    Είχα διαβάσει σε ξένο forum ότι ο κινητήρας τσιμπάει λάδι.Ισχύει κάτι τέτοιο;Δεν θυμάμαι αν εννοούσε στο στρώσιμο.

  14. #134
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38
    Mετα την πρωτη αλλαγη λαδιων και φιλτρου εχω κανει αλλες 6 χιλιάδες χλμ και δε χρειαζεται να συμπληρωθει ουτε σταγονα.

    Βεβαια με τοσο λιγα χλμ μαλλον ειναι προωρο να βγει σιγουρο συμπέρασμα για την καταναλωση λαδιού αργοτερα.

  15. #135
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2016
    Μηνύματα
    11
    Και εγώ το ίδιο έχω κάνει 6.500 Km , στο συνεργείο που έκανα την αλλαγή στα 6.000 Km , μου είπαν ότι δεν έκαψε λάδι .

Σελίδα 9 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  2. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:27
  4. Σάββατο 16/1
    από SF στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 22:33
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF