Σελίδα 11 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 187

Θέμα: Αγορα VFR800 Crossrunner '16

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Δεν ξέρω ρε παιδιά για εσάς αλλά εμένα τα μεσαία κυβικά 800-1000 της Honda με βάζουν σε σκέψεις, μου δημιουργούν αμφιβολίες. Οδήγησα την Africa και δεν μου κανε κλικ, οδηγικά δεν με συγκίνησε καθόλου. Το προηγούμενο crossrunner ήταν ο ορισμός της αποτυχίας, πούλησε παγκοσμίως 5.000 κομμάτια όσα πούλησε μόνο το TDM στην Ελλάδα!!! Περισσότερο είμαι της άποψης να πάρω ένα crosstourer dct να το έχω για πάντα γιατί με τα μεσαία κυβικά κάθε 2-3 χρόνια θα ψάχνω να αλλάζω μηχανή, αλλά το ρημαδι το 1200 καίει πολύ. Με συγχωρείτε για το εκτός θέματος αλλά ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις και όσοι κάτοχοι του CR με καταλαβαίνουν αν θέλουν μπορούν να μου πουν μιά άποψη.

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Αν τα μεσαία κυβικά ή ακόμα και η africa σου φαίνονται βαρετά και αν φυσικά έχεις την άνεση να δώσεις 12-13 για μεταχειρισμένο ή κοντά στα 16-17 για καινούριο crosstourer dct,λογικά δε θα έπρεπε να σε απασχολεί τόσο πολύ το 1 λίτρο παραπάνω στην κατανάλωση
    Δε ρωτάω τι χρήση θα κάνεις επειδή και εγώ επέλεξα ένα μεγάλο on/off για όλα,πράγμα που αν το δεις λογικά δεν είναι ''σωστό'' αλλά η λογική σ'αυτές τις περιπτώσεις έρχεται δεύτερη.
    Κοιτάζεις μόνο Honda και μόνο καινούριο;

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Ναί, κοιτάζω μόνο Honda αλλά και μεταχειρισμένο. Διαβάζω δεξιά-αριστερά για την κατανάλωση του CT και μου κακοφαίνεται διότι έχω το CB500X που είναι στο άλλο άκρο της κατανάλωσης! Τουλάχιστον με το CB δεν έχεις γκάζι αλλά έχεις σίγουρη οικονομία, στάνταρ. Με τα μεσαία κυβικά μήπως έχεις λίγο απ' όλα και τίποτα; Πολύ σας ζάλισα με τους προβληματισμούς μου, τα ξαναλέμε σε κανά 2 χρόνια που το δίλημμα μου δεν θα είναι θεωρητικό αλλά υπαρκτό γιατί τότε θα θέλω σίγουρα να αλλάξω την μηχανή. Πάντα όρθιοι, αμήν.

  4. #154
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.801
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stathis78 Προβολή μηνύματος
    Ναί, κοιτάζω μόνο Honda αλλά και μεταχειρισμένο. Διαβάζω δεξιά-αριστερά για την κατανάλωση του CT και μου κακοφαίνεται διότι έχω το CB500X που είναι στο άλλο άκρο της κατανάλωσης! Τουλάχιστον με το CB δεν έχεις γκάζι αλλά έχεις σίγουρη οικονομία, στάνταρ. Με τα μεσαία κυβικά μήπως έχεις λίγο απ' όλα και τίποτα; Πολύ σας ζάλισα με τους προβληματισμούς μου, τα ξαναλέμε σε κανά 2 χρόνια που το δίλημμα μου δεν θα είναι θεωρητικό αλλά υπαρκτό γιατί τότε θα θέλω σίγουρα να αλλάξω την μηχανή. Πάντα όρθιοι, αμήν.
    Δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα στην καταναλωση...αντε να εχουν 1 λιτρο διαφορα...και τι εγινε;
    Αν σκεφτεσαι ετσι μην αλλάξεις το 500
    (Φιλικα παντα)
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  5. #155
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stathis78 Προβολή μηνύματος
    τα μεσαία κυβικά 800-1000
    Life begins at 45°.

  6. #156
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2016
    Μηνύματα
    11
    Συμφωνώ με τους παραπάνω , stathis78 από την στιγμή που έχεις μπει στην διαδικασία και ψάχνεις σημαίνει ότι το cb500 δεν σε καλύπτει , τώρα αν σκέφτεσαι το 1 λίτρο όπως σου είπαν μείνε με το 500 , την σύγκριση την κάνεις πάντα με αντίστοιχα μηχανάκια και εκεί νομίζω το cr δεν έχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση , αντίθετα όπως τόνισα παραπάνω αν θέλεις κινηθείς οικονομικά μπορείς να δεις καταναλώσεις και κάτω από 5 λίτρα στα εκατό , ο κανόνας είναι ότι όσο ανεβαίνεις σε κυβικά και κιλά αυξάνεται και η κατανάλωση , σε αυτό το θέμα πάντως εμένα μου φαίνεται αρκετά οικονομικό το cr .
    Τέλος stathis78 μπορείς να μας πεις αν έχεις οδηγήσει κάποια μηχανή που σου έκανε κλικ , για να ξέρουμε που είναι τα γούστα σου , εγώ πάντως μετά την πάροδο έξι μηνών από την αγορά της δεν το έχω μετανιώσει , απλώς τώρα κοιτάω για κανένα εντουράκι , καθαρά για χώμα σαν το xr που είχα και τώρα μετάνιωσα που το έδωσα ..

  7. #157
    Καλημέρα.Μόλις εντόπισα βίντεο απο το καινουριο crossrunner.Διάβασα οτι έχει προστεθεί ρυθμιζόμενη ζελατίνα όπως φαίνεται και στο βίντεο.Έχει αλλάξει η εξάτμιση για να πληρεί τις προδιαγραφές euro 4.

    http://www.youtube.com/watch?v=Y7RsvEBpjDw

  8. #158
    Πάρτε και σύνδεσμο απο ελληνική ιστοσελίδα. http://www.bikeit.gr/new-models/hond...nner-2017.html

  9. #159
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    21
    Χαιρετω το forum. Επειδη εχω ανοιξει και εγω ενα θεμα μονος μου για το crossrunner δεν ειδα οτι υπαρχει ειδη οποτε σας λεω περιπου τα ιδια.Θα σας πω τις εντυπωσεις απο το Crossrunner 2015. Πρωην κάτοχος του Crossrunner 2011 το οποιο πλεον βρισκεται σε <<τοπο χλοερο>> λογο του ατυχηματος μετα την επαναφορα μου και αφου εψαξα γενικα πολλες μηχανες (υπαρχει και το αναλογο θεμα οπου ζητησα και την γνωμη σας) αλλα τελικα οπως ειπα και στο προηγουμενο θεμα με οτι μαθεις καθως απο τα 20 μου ξεκινησα με honda και φυσικα ειχα φαει και σκαλωμα με το vtec κατεληξα στο crossrunner ξανα. Φυσικα το εχω κανει μονο 500 χιλιομετρα αλλα απο θεμα αποδοσης το ξερω σχετικα γιατι παραμενει ο ιδιος αθανατος κινητηρας δηλαδη η μηχανη απλα πεταει αλλα φυσικα οπως και το προηγουμενο εχει και αυτο τον ηλεκτρονικο κοφτη δηλαδη οτι και να γινει μεχρι 220. Απο θέμα ομορφιας ειναι πανεμορφο. Το ερωτευτικα μολις το πηρα αν εξαιρεσεις την εξατμιση γιατι κρυβει πολλυ το μονοπρατσο και χανει απο εκει. Το εχω βαλει στο προγραμμα για αλλαγη αλλα αυτο φυσικα ειναι προσωπικη αποψη. Απο θεμα αποδοσης ο κινητηρας ειναι ο ιδιος σχεδον απλα λιγο πιο ανανεωμενος. Εχει το traction control το οποιο αμα το εχεις στο τελευταιο σκαλι το vtec μπαινει πολλυ πιο ησυχα στη μηχανη αλλα οπως σας ειπα δεν το εχω δοκιμασει εξ ολοκληρου γιατι ακομη ειμαι στο στρωσιμο. Προς το παρον μπορω να σας πω λιγα θεματα τουλαχιστον αυτα που εχω καταλαβει χωρις ομως να εχω πιεσει τη μηχανη. Σαν στριψιμο η μηχανη φαινετε να ειναι ομαλη τα φρενα που τα χρειαστηκα μια φορα σταματησαν τη μηχανη πολλυ ανετα χωρις να μου κανει σπασιματα το c-abs. Σε μια μικρη βολτα που την εκανα μαζι με την γυναικα η γυναικα μου μου ειπε οτι την ενιωσε πολλη ανετη. Το μικρο αρνητικο που εχει ειναι οτι ενω το καντραν ειναι πολλυ ωραιο αμα το χτυπησει ο ηλιος δεν φαινετε τιποτα. Το δευτερο αρνητικο το οποιο το ηξερα ειδη απο το προηγουμενο crossrunner και φυσικα το συγκρινα με το cbf 600 που ειχα ειναι οτι σε χαμηλες ταχυτητες η μηχανη κομπιαζει με αποτελεσμα να χρειαζετε να κανεις κατεβασματα. Δηλαδη 50 χιλιομετρα με 5 αμα δωσεις γκαζι το νιωθεις να σου κανει κομπιασμα αυτο φυσικα σε σχεση με το cbf που ειχα. Το τριτο αρνητικο ειναι οτι καει πολλα μεσα στην αθηνα οπως φυσικα και οι υπολοιπες μηχανες της κατηγοριας. Δηλαδη στα χαμηλα βλεπω περιπου με καταναλωση σχετικα μεγαλη ενω μολις παει σχετικα ψηλα δηλαδη 120-130 οταν πηγα τη βολτα ημουν περιπου στα 5.1 λιτρα. Τωρα φυσικα περιμενω λιγο να στρωθει να νιωσω το vtec σε αυτο το crossrunner. Θεωρω οτι θα ειναι οπως το προηγουμενο δηλαδη μολις παρουν και 16 βαλβιδες προς αλλαζε η μηχανη. Απλα ετσι οπως το ειδα το vtec σε αυτο θα μπαινει πιο ομαλα γιατι στο προηγουμενο εμπαινε πολλυ αποτομα ειδικα πανω σε στροφη οπου το καταλαβαινα οταν την εστριβα και επιανε περιπου τις 7000 στροφες και επερνε μπρος το vtec η μηχανη εκανε ενα ψιλο κουνημα πισω. Αυτα προς το παρων με βαση αυτα τα ολιγα χιλιομετρα που εχω κανει. Και φυσικα παιδια τα τελη κυκλοφοριας ειναι 55 ευρω. Στα χαρτια αν δεν κανω λαθος η μηχανη ειναι 749 κυβικα δεν παει στην κατηγορια των 800 κυβικων. Καποιος μου ειπε οτι στην ουσια ειναι ο ιδιος κινητητρας που χρισημοποιουν στο nc 750 απλα βαζουν μεσα το vtec. Φυσικα δεν το εψαξα παραπανω..

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_2498.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	65,7 KB 
ID:	376673

    Η φωτογραφία είναι από το περιοδικό MotoSport τεύχος Νο5 8ος/2016. Ο πίνακας με την κατανάλωση, που με ενδιαφέρει κυρίως, έχετε την αίσθηση (ή τις μετρήσεις) ότι είναι κοντά στην πραγματικότητα; Το ψάχνω λίγο το θέμα γιατί από αυτά που διαβάζω και βλέπω στο internet δεν έχω σχηματίσει (ασφαλή) άποψη επί του θέματος.

    CR 2017
    http://hondanews.eu/eu/en/motorcycle...0x-crossrunner
    Τελευταία τροποποίηση από stathis78; 21/12/2016 στις 20:44.

  11. #161
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    21
    Stathis επειδη ειχα και το crossrunner 2011 το οποιο δεν ηταν αποτυχια ηταν υπεροχη μηχανη κατα την γνωμη μου φυσικα ασχετα που δεν εκανε πωλησεις αλλα μην νομιζεις οτι και το μοντελο 2016 θα κανει πολλες. Στην καταναλωση οπως ειπα και παραπανω μεσα στην πολη καιει οπως καινε και οι περισσοτερες μηχανες της κατηγοριας. Τα παλιο με ενα ντεποζιτο γεματο μεσα στην πολη μου εβγαζε περιπου 200-220 χιλιομετρα και φυσικα παιζει μεγαλο ρολο και ο τροπος που την οδηγας και που την οδηγας. Στις μεγαλες βολτες ομως με φυσιολογικη οδηγηση δηλαδη γυρω στα 150 χιλιομετρα το ντεποζιτο απο οτι θυμαμαι γυρω στα 280-300 χιλιομετρα αλλα και παλι φυσικα παιζει ρολο ο τροπος που την οδηγας. Στο 2015 μοντελο ακομη δεν εχω δει την καταναλωση σε μεγαλη βολτα. Τωρα περιμενο ομως μια καμερα για το κρανος οποτε αμα θες να τραβηζω την καταναλωση που δειχνει στο καντραν και να στην στειλω. Ειδικα ομως αμα πεις οτι θα το ανοιγεις ειδικα οταν ανοιγουν και η 16 βαλβιδες (vtec) τοτε θα δεις μια καταναλωση στα υψη.
    Στα υπολοιπα οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω αποφασισε τη θες τη ψαχνεις ακριβως. Ειναι μια υπεροχη μηχανη ανετη για ταξιδια αν και δεν εχω κανει μακρινες βολτες ακομη,γρηγορη ανοιγει υπεροχα στριβει πολλυ ωραια γιατι αρχισα να την πιεζω και επειδη στο παλιο ειχα πειραξει και εγκεφαλο για να σπασω τον κοφτη αλλα τελικα δεν εγινε σωστα οποτε το ξαναγυρισα στον κανονικο οταν το ειχα για λιγο ελευθερο ανοιγε υπεροχα και τα 240 τα εβγαζε ανετα. Και φυσικα στον οπτικο τομεα ειναι μια κουκλα και αμα πεις οτι θα την κρατησεις για χρονια και,οποτε υποθετω οτι θα βαλεις και κατι πανω θα δειξει ακομη πιο ωραια και οπως ειπα κανονας για εμενα οπως εκανα και στο προηγουμενο αλλαγη εξταμισης για να φανει το μονομπρατσο πισω

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ThemisRafail Προβολή μηνύματος
    Στην καταναλωση οπως ειπα και παραπανω μεσα στην πολη καιει οπως καινε και οι περισσοτερες μηχανες της κατηγοριας.
    Ρε παιδιά έλεος πια...
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΥΤΕΣ ΓΙΑ ΠΟΛΗ
    Με 140χλμ 5.8 είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ για αυτό που είναι η μηχανή.
    Αν είναι να κουβεντιάζουμε σ αυτή τη βάση να λέμε και πως παέι στο χώμα.
    (δεν πουλάει γιατί κοστίζει πολλά και οι καιροί είναι δύσκολοι)

    Μη ντρελαθούμε 'ομως
    ανανήψαντας

  13. #163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά έλεος πια...
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΥΤΕΣ ΓΙΑ ΠΟΛΗ
    Με 140χλμ 5.8 είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ για αυτό που είναι η μηχανή.
    Αν είναι να κουβεντιάζουμε σ αυτή τη βάση να λέμε και πως παέι στο χώμα.
    (δεν πουλάει γιατί κοστίζει πολλά και οι καιροί είναι δύσκολοι)

    Μη ντρελαθούμε 'ομως
    πες τα ρε ανθρωπα! εχω βαρεθεί να άκου πόσο καίει το καθένα!

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Η Προσωπική μου άποψη είναι ότι όσο και να καίει η μηχανή από την στιγμή που την γουστάρω, μου κάνει τα κέφια μου, ηρεμεί την ψυχή μου και μου γεμίζει τις μπαταρίες χαλάλι της, άλλωστε τι να κάψει 1 λίτρο παραπάνω από κάποια άλλη; Στα π@π@ρια μου, αν θέλω να πηγαίνω στην δουλειά μου κάθε μέρα θα πάρω και ένα παπί με 700€, αν και σε εμένα η καλύτερη στιγμή της ημέρας (μιλάω για τις καθημερινές) είναι η διαδρομή μέχρι την Βούλα για δουλειά πήγαινε -έλα...
    Η συγκεκριμένη μοτοσικλέτα είναι άψογη σε όλα τα επίπεδα...

  15. #165
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.485
    Παλικάρια, το θέμα ειναι "Αγορα VFR800 Crossrunner '16", οχι κατά πόσο επηρεάζει η κατανάλωση την αγορά μοτοσακου.

    Αν θέλετε να συζητήσετε περί κατανάλωσης παρακαλώ ανοίξτε σχετικό θέμα.


Σελίδα 11 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01
  2. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 19:11
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 22:27
  4. Σάββατο 16/1
    από SF στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 23:33
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF