Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Οικονομικά Χειμερινά Αδιάβροχα Γάντια (ή αλλιώς ΟΧΑΓ 2016)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2016
    Μηνύματα
    19

    Question Οικονομικά Χειμερινά Αδιάβροχα Γάντια (ή αλλιώς ΟΧΑΓ 2016)

    Χαιρετώ όλους, πρώτο μου post αν και χάζευα χρόνια το forum σας.

    Όντας νέος οδηγός (έχω σχεδόν χρονίσει) είμαι παντελώς άσχετος από εξοπλισμούς, μάρκες, και συνειδητοποίση του τι ακριβώς χρειάζεται για την κάθε περίσταση. Γι'αυτό λοιπόν θέλω τα φώτα σας, αν γίνεται εμπεριστατωμένα και με επιχειρήματα, κι όχι με το κλασικό "επειδή αυτή είναι η καλύτερη μάρκα" ή το "μα αυτά παίρνουν όλοι". Πάμε στο ψητό λοιπόν.

    Ήρθε η ώρα να πάρω χειμερινά αδιάβροχα γάντια γιατί δεν παλεύεται το κρύο πλέον. Μένω βόρεια προάστια, πάνω σε ένα βουνό και τελευταία τρώω συνέχεια βροχή/χιόνι/χιονόνερο και παγωμένο αέρα. Δεν βοηθάει και το οτι λόγω δουλειάς κυκλοφορώ μεταμεσονύκτιες ώρες που η παγωνιά θερίζει. Θα φάω κράξιμο, αλλά τα μοναδικά γάντια που έχω είναι κατι της πλάκας του jumbo χωρίς δάχτυλα με διχτάκι κιόλας από πάνω (τα οποία είχα πάρει απλά για να υποχωρήσουν οι κάλοι από τα grip). Όπως καταλαβαίνετε μετά από ένα μισάωρο απλά δεν έχω πλέον δάχτυλα.

    Ψάχνω λοιπόν γάντια, χειμερινά, αδιάβροχα, με προστασίες, να αντέχουν στον χρόνο και στις κακουχίες, textile επειδή το δέρμα το φοβάμαι σαν υλικό (θέλει συντήρηση, κρέμες, λίπη, βούτυρα), και όσο γίνεται να έχουν καλή αίσθηση αφής ώστε όντως να τα φοράω καθημερινά και να μην τα παρατήσω μετά απο 2 μέρες και γυρίσω στα του jumbo Και επίσης να κυμαίνονται σε ένα εύρος τιμής 40-70, άντε βαριά 75 ευρώ.

    Έχω διαβάσει κάμποσα threads εδώ μέσα περί γαντιών και έχω καταλήξει σε μερικά υποψήφια, αλλά χρειάζομαι και την βιωματική εμπειρία σας ώστε να μπορέσω να επιλέξω μεταξύ τους 2-3 και να πάω να τα δοκιμάσω. Τα έβαλα μπακάλικα απο το πιο φτηνό στο πιο ακριβό, τα links είναι ενδεικτικά, κοίταξα να βάλω μαγαζιά που έχουν διαθέσιμα νούμερα και όχι μόνο XXL πχ.

    Five WFX2 WP στα 54 ευρώ
    Orina Austin στα 55 ευρώ
    Held Descot στα 57 ευρώ
    Held Polar II στα 63 ευρώ
    Revit Nepal H2O Winter στα 63 ευρώ
    Spidi Voyager H2Out στα 65 ευρώ
    Held Sting στα 65 ευρώ
    CLOVER 1135 WPT στα 72 ευρώ

    Το ξέρω οτι υπάρχουν και dainese και alpinestars σε αυτές τις τιμές, απλά διάβαζοντας εδώ και σε άλλα forums, είδα πολλούς να παραπονιούνται για την αντοχή τους στον χρόνο, κάτι που με ενδιαφέρει πολύ μιας και δεν σκοπέυω να παίρνω γάντια κάθε σεζόν. Θέλω ένα τίμιο, εύχρηστο γάντι που να κρατήσει σε καθημερινή χρήση για 3 χρόνια τουλάχιστον (άνευ πτώσεων) και να αξίζει τα λεφτά του, χωρίς να πληρώνεις ονόματα, designs κτλ.

    'Οποιος λοιπόν έχει εμπειρία απο τα άνωθεν γάντια και μπορεί να πει μια άποψη για το πόσο καλά/κακά είναι, ή το κατά πόσον δυσκολεύουν την οδήγηση και καλό θα ήταν να κοιτάξω για κάτι πιο λεπτό, ή και να προτείνει κάποιο που μου ξέφυγε, ή κάποιο μαγαζί με καλύτερες τιμές είμαι όλος αυτιά. Ά ξέχασα, σε περίπτωση που παίζει ρόλο οδηγώ ένα δεινοσαυράκι KLE 400, με χούφτες, και για την ώρα δεν προβλέπονται θερμαινόμενα grips λόγω οικονομικής στενότητος

    ΥΓ: Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν, ώστε να μην το κάνω μέσα στο thread με αποτέλεσμα να γεμίζουν οι σελίδες και να δυσκολεύεται κάποιος άλλος που ψάχνει γάντια να το παρακολουθήσει. Θα ποστάρω απλά τυχόν απορίες μου.
    Τελευταία τροποποίηση από helix; 23/01/2016 στις 11:20.

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Έχω τα spidi που ποσταρες εδώ και 3 χρόνια περίπου.
    Τα φοραω κάθε μέρα σε συνθήκες -.
    Απο την άποψη του αδιαβροχοποιησης τους βάζω 10
    Για το αρκουδοκρυο που έχουμε εδώ τους βάζω 8.
    Απο άποψη αίσθησης ,ευκολίας χειρισμών κτλπ 9.
    Επίσης θα τα προτιμούσα λιιιγο ποιό μακριά ώστε να πιάνουν καλα πανω στο μπουφάν

  3. #3
    Δεν έχω σχέση με το μαγαζί, αλλά αν βρεις κάτι, γιατί να μην γλιτώσεις μερικά ευρώ...


    http://nlsrv.ans.gr/t/r-0E5A8DF53A8E...40EF23F30FEDED


    Το παρακολουθώ με ενδιαφέρον διότι τα lidlενια δεν είναι άσχημα, αλλά για κοντά στο μηδέν επίσης δεν βοηθάνε πολύ...


    @μητσε τρία χρόνια και ακόμα αδιάβροχα; Εντυπωσιακό!

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Πριν είχα κάποια της orina δερμάτινα.
    Επίσης αδιάβροχα αλλά στην πολύωρη χρηση σου έδιναν ρην αίσθηση οτι βάραιναν ,χωρίς να περνάει νερό μέσα.
    Τελικά έχασα το ενα και πήρα τα spidi.
    Ναι τρία χρόνια,τρεις χειμώνες καθότι τα πήρα περισότερο για τα κρύα πρωτίστως και μετά για τις βροχές .
    Για φέτος δεν έπεσα σε πολύωρη βροχή αλλά πέρυσι μέχρι που ζέστανε δεν εμπασαν σταγόνα.
    Για άνοιξη -καλοκαίρι έχω άλλα (2 ζευγάρια)
    Η μλκια μου όπως είπα παραπάνω ηταν που δεν πήρα τον ποιο μακρύ τύπο

  5. #5
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Exω τα Held Sting, δε τα λέω και πολυ αποτελεσματικά με το κρύο...αλλα είναι καλα για θέματα βροχής και αίσθησης της μανέτας και του grip
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της rouvasi
    Εγγραφή
    03/05/2015
    Μηνύματα
    30
    Εγώ που έχω θέμα με τα χοντρά γάντια πήρα αυτά
    https://www.motocard.com/en/gloves/a...stopper_n.aspx με 53 euro μαζί με τα μεταφορικά.
    Στην αίσθηση είναι απίστευτα, δεν είναι αδιάβροχα σε πολύ νερό (τουλάχιστον έτσι λένε)
    Your feeble skills are no match for the power of the Dark Side.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    ΓANTIA ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ LAVA | MACNA

    http://www.motorshop.gr/p.GANTIA-ADI...NA.279748.html

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372
    Κι εγώ ψάχνω...
    http://motogiga.gr/product/683/1620/...-touring-glove

    Τα ξέρει κανείς αυτά;

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    ενα χαρ/κο που τόσα χρόνια με έχει καταβολέψει είναι ο "υαλοκαθαριστήρας" στον αριστερό δείκτη των γαντιών.

    όταν θα ξανακοιτάξω για γάντια πάλι τέτοιου τύπου θα προτιμήσω

  10. #10
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Εχω παρει αυτα(το μαγαζι ειναι τυχαιο).
    Ειναι αρκετα ζεστα και απο βροχες εχουν κρατησει (μεχρι στιγμης).
    Επισης εχει και τον "υαλοκαθαριστηρα" που αναφερει ο Zευκας.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #11
    6 χρονια εχω αυτα
    CLOVER 1135 WPT στα 72 ευρώ

    ανετα θα τα ξαναγοραζα

    θετικα=
    αριστη επαφη κ αισθηση στα γκριπ.
    πραγματικα αδιαβροχα
    κ κρατανε στο χρονο.καμια φθορα εως τωρα

    αρνητικα=
    στα κρυα δλδ απο 3-4βαθμους κ κατω θελουν βοηθεια με ισοθερμικα απο μεσα,ειδικα ενα προκειται για αρκετηςς ωρας οδηγηση.
    για μεσα πολη δεν χρειαζεται.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stynikop Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ ψάχνω...
    http://motogiga.gr/product/683/1620/...-touring-glove

    Τα ξέρει κανείς αυτά;
    Η Büse κατασκευαζει η ιδια,αρκετα αξιοπιστο και καλο εξοπλισμο.Σαν εταιρεια εχει καλα προιοντα σε λογικες τιμες.

  13. #13
    oldog Το avatar του/της bleach
    Εγγραφή
    23/01/2014
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από helix Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ όλους, πρώτο μου post αν και χάζευα χρόνια το forum σας.

    < ... >

    ΥΓ: Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν, ώστε να μην το κάνω μέσα στο thread με αποτέλεσμα να γεμίζουν οι σελίδες και να δυσκολεύεται κάποιος άλλος που ψάχνει γάντια να το παρακολουθήσει. Θα ποστάρω απλά τυχόν απορίες μου.
    1ο ποστ τόσο αναλυτικό και καλογραμμένο;! Welcome!
    Κάνω subscribe και παρακολουθώ γιατί ψάχνω και γω...

    Λίγο off-topic: Δοκίμασα τα τα Dainese Scout Evo (Gore-Tex) από φίλο και έπαθα πλάκα! ΠΑΝΑΛΑΦΡΑ, τέλειο γκριπ, πολύ λεπτά (gore-tex) και δεν περνάει κρύο (με χιόνι μάλλον χρειάζεται ισοθερμικό εσωτερικό γάντι)! Βέβαια είναι αρκετά off-badget για μένα και δεν ξέρω αν αξίζει, δεδομένης της φυσικής φθοράς που θα υποστούν από την καθημερινή χρήση.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Τα scout evo τα εχω από περυσι και η γνωμη μου είναι ότι δεν αξιζουν τα λεφτα τους.... καλη αισθηση και ποιοτητα (φανταζομαι καλο επιπεδο προστασιας) αλλα από αντοχή στο κρυο αστα να πανε..... πανω από 10 λεπτα σε κρυο όπως της προηγουμενης βδομάδας και τα χερια την εχουν ακουσει....

  15. #15
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από helix Προβολή μηνύματος
    Ψάχνω λοιπόν γάντια, χειμερινά, αδιάβροχα, με προστασίες, να αντέχουν στον χρόνο και στις κακουχίες, textile επειδή το δέρμα το φοβάμαι σαν υλικό (θέλει συντήρηση, κρέμες, λίπη, βούτυρα), και όσο γίνεται να έχουν καλή αίσθηση αφής ώστε όντως να τα φοράω καθημερινά και να μην τα παρατήσω μετά απο 2 μέρες και γυρίσω στα του jumbo Και επίσης να κυμαίνονται σε ένα εύρος τιμής 40-70, άντε βαριά 75 ευρώ.
    Κι εγώ την Μπελούτσι ψάχνω αλλά μέχρι στιγμής.....

    Προσωπικά δεν έχω φορέσει γάντι που να μην κάνει μια περιουσία (δλδ πάνω από ένα 150άρι) και να με καλύπτει σε όλα αυτά που λες.

    Συγκριτικά με το τίποτα που φοράς τώρα βέβαια, ό,τι και να πάρεις γαμάτο θα σου φανεί.

    Ρίξε και κανά βλέφαρο στα dainese clutch.

    Έχουν προστασίες, από το κρύο κομπλέ σε γενικές γραμμές, σε βροχή δεν τα έχω δοκιμάσει.
    Η μόνη μαλακία είναι ότι είναι λίγο κοντά.
    Δεν είναι το μακρύ γάντι που θα χωθεί όλο το μανίκι από μέσα και δε θα περνάει τίποτα.
    Αλλά αυτό είναι που τα κάνει και λίγο πιο εύχρηστα στο βάλε βγάλε.

Παρόμοια θέματα

  1. ποιο απ τα δυο γαντια (ή αλλιώς καλοκαιρινά ή δερμάτινα;)
    από aakkuan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2010, 19:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF