Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 104

Θέμα: Εργαλεία κειμήλια για restore...

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Το χρώμιο από το 24-27 ξεφτίζει σε κομμάτια σαν λέπια. Έφυγαν αρκετά κομμάτια κατά το τρίψιμο. Το υπόλοιπο χρώμιο φαίνεται να συγκρατείται ισχυρά. Και το Ζ no name είναι αλλά ήταν το λιγότερο ταλαιπωρημένο.
    Η ποιότητας της επίστρωσης του χρωμίου δεν έχει να κάνει πάντα με την ποιότητα του κλειδιού ενώ είναι και ένας τομέας που σηκώνει αρκετή "οικονομία" καθότι και η προετοιμασία είναι χρονοβόρα και η εφαρμογή. Επίσης εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και απ' την παλαιότητα του κλειδιού. Μην είσαι σίγουρος οτι η ποιότητα είναι χάλια κρίνοντας μόνο απ' το χρώμιο.
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Whadafak einai touto?
    To polyergaleio tou Homo Neandertal?
    Sfyri pensa tanalia eksolkeas katsabidi koftis k.a. 10 se 1

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2018-11-03 22.44.17.jpg 
Προβολές:	528 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	400828

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2018-11-03 22.49.02.jpg 
Προβολές:	524 
Μέγεθος:	69,8 KB 
ID:	400829

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2018-11-03 22.48.05.jpg 
Προβολές:	523 
Μέγεθος:	56,7 KB 
ID:	400830


    yparxei periptosi apo tetoio xali na anapalaiothei?

    ti marka mporei na einai kai ti xronologias?
    Τελευταία τροποποίηση από tzimidis; 04/11/2018 στις 01:39.

  3. #48
    Αναπαλαιωνεται σιγουρα.
    δεν ειναι και τοσο χαλια κατασταση του
    Αρκει μια συρματοβουρτσα στο δραπανο και ξεκινα να τριβεις αν βαριεσαι τοτε ευκολη λυση ειναι η ηλεκτρολυση

  4. #49
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisinside Προβολή μηνύματος
    Αρκει μια συρματοβουρτσα στο δραπανο...
    Ορειχάλκινη.
    Sent from me using a computer.

  5. #50
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Eyxarsto.
    Exeis tipota info gia tin proeleysi?

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    yparxei periptosi apo tetoio xali na anapalaiothei?
    Δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο χάλι.

    Βάλτο μέσα δε ένα ταψάκι με ξύδι και άφησέ το. Θα εκπλαγείς απ΄το αποτέλεσμα, αλλά μπορεί να χρειαστεί και 2-3 ημέρες.
    Στο ενδιάμεσο δούλευε λίγο την άρθρωση για να ξεσκουριάσει και αυτή.

    Όταν βγει καθαρό, θέλει άμεσα ξέπλυμα, στέγνωμα και λάδωμα όλη η επιφάνεια, γιατί αλλιώς θα πιάσει επιφανειακή σκουριά από την υγρασία της ατμόσφαιρας.

  7. #52
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Φαίνεται του 30 και παλιοτερο. Καθάρισέ το πρώτα! Χωρίς να δω κάποια αρχικά δεν μπορώ να πω. Μπορεί να είναι από utica μέχρι οτιδήποτε. Υπάρχουν πολλά τέτοια "multitools".

    Στα σημεία που μπορεί να γράφει κάτι, καθάρισέ τα με νερό και αλουμινόχαρτο αν και η ορειχάλκινη βούρτσα δε θα τα καταστρέψει.
    Sent from me using a computer.

  8. #53
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Sent from me using a computer.

  9. #54
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Oi fotografies 2 kai 3 exoun kapoia arxika alla epeidi den ksero apo markes den mporo na katalabo ti grafei

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Εγώ θα τα δοκίμαζα όλα. Με την σειρά αυτα που τα έχω σπίτι και που είναι φθηνά.
    Σόδα, κόκα κόλα, ξύδι, αλουμινόχαρτο, θα δοκίμαζα και harpic μαύρο που είδα ότι κάνει θαύματα σε εξάτμισης, και μετά θα πήγαινα σε αγορές.

    Κάνε πείραμα, βάλε το καθένα σε διαφορετικό υγρό και δείξε μας φωτό μετά από μερικές ημέρες τι έκανε το καθένα.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Καλημερα και χρονια πολλα,
    Θελω να ξεσκουριασω μερικα γερμανοπολυγωνα κτλ.
    Στο παρελθον εχω δοκιμασει με συρματοβουρτσα στο δραπανο. (αφηνει "αγριαδα")
    Στο ξυδι δεν εχω βαλει ποτε κλειδια, αλλα εχω ξεσκουριασει καποια εξαρτηματα με πολυ καλο αποτελεσμα.
    Αξιζει να τα βαλω σε χημικο υγρο που περιχει φωσφορικο? Για θα τα φαει πολυ?

    Πριν 2 χρονια ηθελα να ξεσκουριασω δισκοπλακες, που εκτος απο σκουρια ειχαν και διαβρωση (ψωρα). (το αυτοκινητο εμενε ακινητο για μεγαλα διστηματα)
    Δοκιμασα με πινελο και πετρελαιο, τιποτα δεν εκανε! Δοκιμασα με διαφορα σπρέι (WD40 κτλ), αλλα τιποτα, και ας εκανα μετα μεγαλη διαδρομη.
    Δοκιμασα με πινελο και λαδι 10w-40 api SN, και σε 1-2 μερες εκανε τελεια δουλεια.Η σκουρια χαθηκε και μετα απο μια μικρη βολτα, εφυγε η διαβρωση!
    Ξερω οτι τα λαδια Api: SJ (και μετα), εχουν πολυ ισχυρα καθαριστικα και αντισκωριακα προσθετα.

    Το προβλημα παντα με το λαδωμα στα κλειδια, ειναι οτι μετα σου γλυστρανε, σκουπισμα καλο, και ξανα λαδωμα, ουφ....
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Dowidat 20181226.jpg‎  

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από savvas Προβολή μηνύματος
    Καλημερα και χρονια πολλα,
    Θελω να ξεσκουριασω μερικα γερμανοπολυγωνα κτλ.
    Στο παρελθον εχω δοκιμασει με συρματοβουρτσα στο δραπανο. (αφηνει "αγριαδα")
    Στο ξυδι δεν εχω βαλει ποτε κλειδια, αλλα εχω ξεσκουριασει καποια εξαρτηματα με πολυ καλο αποτελεσμα.
    Αξιζει να τα βαλω σε χημικο υγρο που περιχει φωσφορικο? Για θα τα φαει πολυ?

    Πριν 2 χρονια ηθελα να ξεσκουριασω δισκοπλακες, που εκτος απο σκουρια ειχαν και διαβρωση (ψωρα). (το αυτοκινητο εμενε ακινητο για μεγαλα διστηματα)
    Δοκιμασα με πινελο και πετρελαιο, τιποτα δεν εκανε! Δοκιμασα με διαφορα σπρέι (WD40 κτλ), αλλα τιποτα, και ας εκανα μετα μεγαλη διαδρομη.
    Δοκιμασα με πινελο και λαδι 10w-40 api SN, και σε 1-2 μερες εκανε τελεια δουλεια.Η σκουρια χαθηκε και μετα απο μια μικρη βολτα, εφυγε η διαβρωση!
    Ξερω οτι τα λαδια Api: SJ (και μετα), εχουν πολυ ισχυρα καθαριστικα και αντισκωριακα προσθετα.

    Το προβλημα παντα με το λαδωμα στα κλειδια, ειναι οτι μετα σου γλυστρανε, σκουπισμα καλο, και ξανα λαδωμα, ουφ....
    https://youtu.be/kBP1NwpmxlU

    εσει θελεις ενα μπολακι στο μηκος των εργαλειων. βαλε νερο να σκεπαζει τα εργαλεια και 3-4 κουταλιες μαγηρικης σοδας.το λαμακι που θα βαλεις μεσα με τον θετικο πολο να ειναι inox!!!!

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    https://youtu.be/kBP1NwpmxlU

    3-4 κουταλιες μαγηρικης σοδας.
    Χωρις να δω το link, καταλαβα οτι μιλας για ηλεκτρολυση, απο τα υλικα.
    Αστο, τα εχω κανει στο παρελθον, ολοκληρη ιστορια να τα ξαναλεω. (σε παλιο ποστ, ο φορτιστης 5Α που ειχα απελπιστικα αργος, το ανοδιο ψευδαργυρου μπουκωνε συνεχεια και σταματουσε η αντιδραση, κ αλλα πολλα)
    Η μαγειρικη σοδα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ. Μονο τα αλατα πλυντηριου κανουν για ηλεκτρολυτη...

    Νωριτερα τα εκανα λιγο με αλουμινοχαρτο, οπως λεει και ο daz, και απο το μεσημερι τα βουτηξα σε 10w40 SN...

    ΥΓ. Περσι με αλουμινοχαρτο εκανα λαμπικο το ατμοσιδερο της γριας μου (τη πλάκα). Σημερα το δοκιμασα και στα κλειδια, ειναι λιγο της υπομονης...
    Τελευταία τροποποίηση από savvas; 26/12/2018 στις 19:34.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από savvas Προβολή μηνύματος
    Χωρις να δω το link, καταλαβα οτι μιλας για ηλεκτρολυση, απο τα υλικα.
    Αστο, τα εχω κανει στο παρελθον, ολοκληρη ιστορια να τα ξαναλεω. (σε παλιο ποστ, ο φορτιστης 5Α που ειχα απελπιστικα αργος, το ανοδιο ψευδαργυρου μπουκωνε συνεχεια και σταματουσε η αντιδραση, κ αλλα πολλα)
    Η μαγειρικη σοδα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ. Μονο τα αλατα πλυντηριου κανουν για ηλεκτρολυτη...

    Νωριτερα τα εκανα λιγο με αλουμινοχαρτο, οπως λεει και ο daz, και απο το μεσημερι τα βουτηξα σε 10w40 SN...

    ΥΓ. Περσι με αλουμινοχαρτο εκανα λαμπικο το ατμοσιδερο της γριας μου (τη πλάκα). Σημερα το δοκιμασα και στα κλειδια, ειναι λιγο της υπομονης...
    Δεν κανει η Διττανθρακική σόδα (μαγειρική) θελει σόδα πλύσης ανθρακικό Νάτριο Na2CO3

  15. #60
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Που βόσκει αυτή η ανεπρόκοπη σουπιά να δώσει φώτα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2009, 22:29
  2. ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΧΤ 600 Ε
    από MANOSXXA στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2007, 17:34
  3. ΕΡΓΑΛΕΙΑ για Enduro
    από the_passenger στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2006, 23:45
  4. Γαλβανιζέ κουτί για εργαλεία.....και όχι μόνο.
    από maintenance στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2006, 18:42
  5. Χρησιμα "εργαλεια" για τους φιλους συμφορουμιτες
    από gcrook στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 23:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF