Σελίδα 14 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 49101112131415161718 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 261

Θέμα: Πολύμετρο

  1. #196
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Και από αυτό το αυτόματο έχω.... (κωδ.Μ300 16€ λιανική τόχα πάρει,12 έχει τώρα)
    Κι όμως ειν' ακριβέστατο παρακαλώ....
    Φτηνιάρικο σαν κατασκευή βέβαια,εκτός θήκης δεν επιβιώνει ούτε τριήμερο,είναι μόνιμα στη θήκη του,και στο βαλιτσάκι σε δικό του συρτάρι.


    Συνημμένο 414609
    Εχω και εγώ ένα με κανένα 15αρι ευρώ και μετράει μια χαρά. Του λιντλ μέτραγε με πολύ μεγάλη απόκλιση και μάλιστα στα χέρια μάστορα (σε ηλεκτρολογείο) ο οποίος ήθελε να τραβήξει καλώδιο από εδώ, εκεί για να.. δεν κατάλαβα. Του είπα να το αφήσει όπως είναι μέχρι να πάω σπίτι. Στο σπίτι το μέτρησα με το φθηνό και η ένδειξη του ανορθωτή ήταν αυτή που έπρεπε να είναι. Γλίτωσα μερικά "μπαλώματα" στην πλεξούδα μου!

    Αυτά που έχουμε στη δουλειά (όλα φθηνά), άλλα μετράνε σωστά και άλλα έχουν απόκλιση. Συγνώμη αλλά μετράμε για όργανα ελέγχου ή όχι?
    Sent from me using a computer.

  2. #197
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εχω και εγώ ένα με κανένα 15αρι ευρώ και μετράει μια χαρά. Του λιντλ μέτραγε με πολύ μεγάλη απόκλιση και μάλιστα στα χέρια μάστορα (σε ηλεκτρολογείο) ο οποίος ήθελε να τραβήξει καλώδιο από εδώ, εκεί για να.. δεν κατάλαβα. Του είπα να το αφήσει όπως είναι μέχρι να πάω σπίτι. Στο σπίτι το μέτρησα με το φθηνό και η ένδειξη του ανορθωτή ήταν αυτή που έπρεπε να είναι. Γλίτωσα μερικά "μπαλώματα" στην πλεξούδα μου!

    Αυτά που έχουμε στη δουλειά (όλα φθηνά), άλλα μετράνε σωστά και άλλα έχουν απόκλιση. Συγνώμη αλλά μετράμε για όργανα ελέγχου ή όχι?
    Στη δουλειά έχουμε Fluke 175 σαν το βασικό πολύμετρο είτε στον πάγκο είτε σε εξωτερικές εργασίες και πάψαμε να ασχολούμαστε με οτιδήποτε άλλο.
    Στο εργαστήριό μου εκτός από το Fluke έχω ένα αρχαίο ΜΕΤΕΧ που το γλύτωσα κυριολεκτικά από τα σκουπίδια,και 2 Hung Chang ένα αναλογικό αγορασμένο από το παζάρι για 5€ και ένα ψηφιακό που αισίως κλείνει στα χέρια μου τα 34 χρόνια απροβλημάτιστο και ακριβέστατο ακόμα και σήμερα.
    Τα φτηνά/οικονομικά φτηνιάρικα έχουν αυτό το κακό: Στο που θα πέσεις από ακρίβεια και καλή συναρμολόγηση,μέχρι και πόσο θα αντέξει....
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 29/01/2020 στις 12:10.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #198
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    H πιο πρόσφατη αγορά μου σε κατηγορία "Hi End" πολυμέτρου ήταν αυτό στη φωτό,ελαφρώς μεταχείρω,σε τιμή χώμα Fluke 83-III .
    Η πιστοποίηση να φανταστείτε κοστίζει περισσότερο απ όσο το πήρα....
    Συνημμένο 414610
    Ναι αλλα εισαι μοναχοφαγας και δεν ριχνεις κανενα συρμα οταν παιζουν τετοιες φασεις..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #199
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλα εισαι μοναχοφαγας και δεν ριχνεις κανενα συρμα οταν παιζουν τετοιες φασεις..
    Ε,το πρώτο μου "καλό" πολύμετρο μετά από 40 χρόνια ασχολίας.... και πάλι έναν αγώνα τον έριξα.Είδα και έπαθα μέχρι να έρθει στα χέρια μου....

    Αν χρειάζεσαι καλό DMM να σε έχω υπο την υποψία μου
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #200
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Αν χρειάζεσαι καλό DMM να σε έχω υπο την υποψία μου
    FLUKE ή FLUKE ή FLUKE ή αντε και κανενα FLUKE να εχεις υπο την υποψια σου..

    (άμα το μουλαρι μαθει ενα δρομο δεν τον αλλαζει την κεφαλα να του σπασεις..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #201
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    FLUKE ή FLUKE ή FLUKE ή αντε και κανενα FLUKE να εχεις υπο την υποψια σου..

    (άμα το μουλαρι μαθει ενα δρομο δεν τον αλλαζει την κεφαλα να του σπασεις..)

    Τι να πω ρε παιδί μου,καλό χρυσό το FLUKE αλλά από το μπάγκο δε το κουνάω,ενώ το ΜΕΤΕΧάκι είναι παντός εργασίας και καιρού.... Το συνήθισα τόσο το ΜΕΤΕΧ που αν χαλασει θα σπαστώ άσχημα...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  7. #202
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Τι να πω ρε παιδί μου,καλό χρυσό το FLUKE αλλά από το μπάγκο δε το κουνάω
    γιατι εισαι και κότα και τσιπης..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #203
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    γιατι εισαι και κότα και τσιπης..
    Μόλις παραλάβω το τρίτο Fluke να θυμηθώ να σε γδάρω,εεε να στο καλοπουλήσω!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #204
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Βάλτε και μένα στο παιχνίδι αν βρεθεί fluke. Όταν έψαχνα ένας Ελληναρας πουλούσε ένα καλό μεταχειρο όμως ακριβότερα απ όσο έχει καινούριο. Νομίζω ακόμα το πουλάει

  10. #205
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Τοψαξα αποδω τοψαξα αποκεί και κατέληξα σε ένα UNI-T UT 139C. Πιστεύω για ερασιτεχνικες χρήσεις σπιτιού και αυτοκινήτου θα με καλύψει. Επειδή έχει προστασία μέχρι 600V θέλει προσοχή όταν μετράς πυκνωτές να τους έχεις πρώτα αποφορτίσει.Φαίνεται καλοφτιαγμενο με καλή αίσθηση σε διακόπτη και κουμπιά, οθόνη ευανάγνωστη και φωτιζόμενη.Το NCV δυνατό και ευαίσθητο. Δεν έχει μπάρα μεταβαλλομενη. Πάσχει στα φτηνά probes,θα ψαχτω για σιλικόνης. Αγορασθηκε από Σκεντζος Ιωάννης, Ψαρων 52, Σταθμός Λαρίσης. Στην καλύτερη τιμή και ευγενεστατος, 43,40 ευρώ /35 άνευ φπα.
    https://www.skentzos.gr/index.php?ro...product_id=354

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200224_121047.jpg 
Προβολές:	214 
Μέγεθος:	106,5 KB 
ID:	415386
    Ένα rewiew από fubar:
    https://youtu.be/LEyBumOHUnI
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 24/02/2020 στις 12:45.

  11. #206
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Δουλειά δεν είχε ο διάολος......... κλπ.
    Σκαλίζοντας λοιπόν το πολυμετρο και μετρώντας ό,τι έβρισκα μπροστά μου κατάφερα να λύσω μια παλιά απορία που είχα στην αμπεροτσιμπιδα UT202A. Με την αμπεροτσιμπιδα αυτή λοιπόν οποτε προσπάθησα να μετρήσω LED δεν μου έδινε τίποτα, όταν εν συνεχεία συνέδεα το LED στα 3 βολτ αυτό άναβε κανονικά. Άκρη δεν έβγαζα.
    Στο rewiew του fubar παραπάνω για το πολυμετρο, αναφέρει ότι το 139c βγάζει τάση 3,2 βολτ για να μετρήσει ένα LED και αυτό ανάβει, το δε πολυμετρο δείχνει την πτώση τάσης.
    Ανάβω λοιπόν την αμπεροτσιμπιδα και την βάζω στη μέτρηση για led, μετράω την τάση που έβγαζε με το πολυμετρο και μου δίνει 1,55 βολτ! Πως λοιπόν να ανάψει το LED και να μετρηθεί με την αμπεροτσιμπιδα;
    Μας δουλεψανε τα κινεζακια, καλά που δεν πέταξα τίποτα LED τσάμπα στα σκουπίδια.
    Σημ. Τα υπόλοιπα της αμπεροτσιμπιδας δουλεύουν κανονικά, η φόλα είναι μόνο στη μέτρηση
    διοδου(led).
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 24/02/2020 στις 18:08.

  12. #207
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Καλορίζικο το πολύμετρο Γιάννη. Όντως τα Uni-T, μαζί με τα Mastech ίσως, είναι από τα πιο σοβαρά κινέζικα πολύμετρα που μπορεί να βρει κανείς στην Ελλάδα αν δε θέλει να ξεπαντελονιαστεί (πράγμα λογικό για έναν ερασιτέχνη που απλά θέλει ένα τέτοιο όργανο για βασικές μετρήσεις μια στο τόσο).
    Από κει και πέρα πάμε σε Benning, Metrel, Megger, Metex, Brymen, Fluke, Chauvin Arnoux, Gossen Metrawatt (αυτή την εταιρεία θα αγόραζα προσωπικά αν ήθελα κάτι πολύ καλό, όχι βέβαια ότι οι άλλες είναι υποδεέστερες), Kyoritsu, Hioki, Keysight (η παλιά εξαιρετική Hewlett Packard, μετέπειτα Agilent) κλπ.

  13. #208
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο το πολύμετρο Γιάννη. Όντως τα Uni-T, μαζί με τα Mastech ίσως, είναι από τα πιο σοβαρά κινέζικα πολύμετρα που μπορεί να βρει κανείς στην Ελλάδα αν δε θέλει να ξεπαντελονιαστεί (πράγμα λογικό για έναν ερασιτέχνη που απλά θέλει ένα τέτοιο όργανο για βασικές μετρήσεις μια στο τόσο).
    Από κει και πέρα πάμε σε Benning, Metrel, Megger, Metex, Brymen, Fluke, Chauvin Arnoux, Gossen Metrawatt (αυτή την εταιρεία θα αγόραζα προσωπικά αν ήθελα κάτι πολύ καλό, όχι βέβαια ότι οι άλλες είναι υποδεέστερες), Kyoritsu, Hioki, Keysight (η παλιά εξαιρετική Hewlett Packard, μετέπειτα Agilent) κλπ.
    Ευχαριστώ. Ήμουν έτοιμος για ένα Brymen 235 από Ολλανδία αλλά ήταν στα 90+ ευρώ. Οπότε για ερασιτεχνική χρήση έμεινα στο UNI-T 139c με το 1/3 των χρημάτων σε ανταγωνιστικη τιμή εδω. Σε συνδυασμό με την αμπεροτσιμπιδα που έχω με υπερκαλύπτουν. Το μόνο κακό είναι ότι η αμπεροτσιμπιδα αυτή δεν μετράει συνεχές ρεύμα. Μικρό όμως το κακό.
    Gossen... τι μου θύμισες τώρα. Πρωτοετής φοιτητής ξεπαραδιαστηκα να αγοράσω το Gossen Lunasix 3 πρωτοπορειακο φωτόμετρο το 70,οταν οι φωτογραφικές μηχανές άρχισαν να έχουν υποτυπωδη φωτόμετρα. Το έχω ακόμα σε λειτουργία, μάλιστα ο γιος μου προ μηνός μου έστειλε φωτογραφίες από το Τεχνολογικό Μουσείο του Βερολίνου και ανάμεσα στις γερμανικές μηχανές εκείνης της εποχής είδα και το φωτόμετρο μου.Είναι αυτό κατω μπροστά στη μέση με την αλυσίδα. Ήταν η δεκαετία που πήραν κεφάλι οι Ιάπωνες με Nikon, Canon, Asahi Pentax, Minolta, Olympus, Mamiya, Yashika κλπ. και έθαψαν τους Γερμανούς (πλην φακών Zeiss).
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	received_1026010304435753.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	68,2 KB 
ID:	415394
    Και εδώ μηχανές κατασκοπείας, αυτή μέσα στα τσιγάρα ειναι η περιβόητη Minox:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	received_485118598866753.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	43,1 KB 
ID:	415395
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 25/02/2020 στις 06:41.

  14. #209
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Αυτή η αμπεροτσιμπιδα της Mastech μπορεί να συνεργαστεί με το πολυμετρο UT139C. Στα 16 ευρώ στο Aliexpress.com. Βέβαια με άλλα 5 ευρώ παίρνεις μια ολόκληρη...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1406348308-695724081.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	43,0 KB 
ID:	415399
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 25/02/2020 στις 07:42.

  15. #210
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Και εδώ μηχανές κατασκοπείας, αυτή μέσα στα τσιγάρα είναι η περιβόητη Minox:
    Τι μου θύμισες τώρα... από τα πρώτα πράγματα που κατέστρεψα στην ζωή μου... κάπου έχω την δερμάτινη θήκη της.

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για πολύμετρο?
    από nick_VFR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2014, 08:50
  2. Λάθος μέτρηση με πολύμετρο
    από killbill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2008, 16:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF