Σελίδα 2 από 18 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 261

Θέμα: Πολύμετρο

  1. #16
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Μακρυά από ΤELE και λοιπές αηδίες φτηνές κινεζιές. Στα 30-35 βρίσκεις καλά εργαλεία πια. Σημαντικό να μετράει και αμπερ όπως και να έχει μπαζερ για ακουστική ένδειξη κλειστού κυκλώματος. Εγώ θα ήθελα να μπορώ ν' αλλάζω και ακροδέκτες εύκολα οπότε η επιλογή με ακροδέκτες φυτευτούς τύπου "μπανάνα" είναι σχεδόν μονόδρομος. Έχω 2 με ακροδέκτες στάνταρ (κολλημένους μέσα στο όργανο) και όποτε θέλω να κάνω μέτρηση και να έχω ελεύθερο χέρι, βλαστημάω.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα ήθελα να μπορώ ν' αλλάζω και ακροδέκτες εύκολα οπότε η επιλογή με ακροδέκτες φυτευτούς τύπου "μπανάνα" είναι σχεδόν μονόδρομος. Έχω 2 με ακροδέκτες στάνταρ (κολλημένους μέσα στο όργανο) και όποτε θέλω να κάνω μέτρηση και να έχω ελεύθερο χέρι, βλαστημάω.

    μας κανεις λιγο λιανα τα περι φυτευτου μπανανες κι ελευθερο χερι;

    κι οχι δεν κανω πλακα
    Γιαννης

  3. #18
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Και για ποιο σοβαρά εργαλεία για όποιον θέλει:

    http://www.beha-amprobe.com/en/ampro...al-multimeter/

    http://www.fluke.com/fluke/r0en/prod...ultimeters.htm
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    θυμηθηκα μια παλιοτερη συζητηση σχετικη με πολυμετρα εδω
    Γιαννης

  5. #20
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    μας κανεις λιγο λιανα τα περι φυτευτου μπανανες κι ελευθερο χερι;

    κι οχι δεν κανω πλακα
    Υπάρχουν κάποιες φορές που θες να έχεις το όργανο να μετράει συνεχώς, κι εσύ να έχεις ελεύθερα χέρια για να ρυθμίζεις - μεταβάλεις κάτι και να βλέπεις το αποτέλεσμα της μεταβολής σου στο όργανο.
    Εκεί χρειάζεσαι ακροδέκτες τύπου κροκοδειλάκι. Αν το όργανο έχει τους ακροδέκτες κολλημένους πάνω του και δεν μπορείς να τους αλλάξεις αναγκαστικά πρέπει να καταφύγεις σε άλλες λύσεις που δεν είναι πάντα εύκολες. Αν το όργανο έχει τους ακροδέκτες φυτευτούς (τύπου μπανάνα) απλά αλλάζεις ακροδέκτες και κάνεις την δουλειά σου.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18878-5321275.jpg 
Προβολές:	371 
Μέγεθος:	33,9 KB 
ID:	351042
    Αυτό είναι πολύ εύχρηστο μικρό κι ευέλικτο αλλά χωλαίνει στο ότι οι ακροδέκτες είναι μόνιμα στερεωμένοι στο όργανο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aligator.jpg 
Προβολές:	370 
Μέγεθος:	71,0 KB 
ID:	351043
    Τύπου alligator με μπανάνα στο άλλο άκρο ώστε να φυτεύονται εύκολα στο όργανο
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #21
    κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    Δεύτερον να πω ότι μέχρι τώρα αυτό που μου χρειάζεται ή θα μου χρειαστεί είναι βολτάζ, αντίσταση, κοντινιούιτυ μπάζερ, φωτισμός οθόνης, φυτευτά βύσματα και όχι ενσωματωμένα και δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι... Α! θα ήθελα να έχει και τη λαστιχένια καπότα τριγύρω μήπως και γλιτώσει από κανα πέσιμο, αν και είμαι προσεκτικός γενικα!
    Τρίτον θα ήθελα να είναι ακριβείας (σε ερασιτεχνικά όρια αυτό), να μην μου δίνει ασαφείς ενδείξεις, και να έχει υψηλή συχνότητα ανανέωσης των ενδείξεων.

    Τέλος είμαι της φιλοσοφίας στα εργαλεία να αγοράζω μία φορά. Τουτέστιν μπορεί τώρα να περιορίζομαι στα ηλεκτρολογικά της μηχανής, και του σπιτιού αλλά μεθαύριο δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να χρειαστώ! Οπότε μια και καλή!

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    θα παρεις που θα παρεις, να χει και μετρηση συχνοτήτων για να βρίσκεις παλμούς απο ηλεκρονικές, κλπ. Τωρα μπορει και να μην ξερεις τι είναι αυτο, αλλα κάποτε μπορει να το χρειαστείς.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    θα παρεις που θα παρεις, να χει και μετρηση συχνοτήτων για να βρίσκεις παλμούς απο ηλεκρονικές, κλπ. Τωρα μπορει και να μην ξερεις τι είναι αυτο, αλλα κάποτε μπορει να το χρειαστείς.
    ευχαριστώ για την υπόδειξη!

  9. #24
    Για αυτό που είπε ο vaska, υπάρχουν κροκοδειλακια που κουμπώνουν κατευθείαν στις μύτες των κανονικών ακροδεκτών.

  10. #25
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAN_DAN Προβολή μηνύματος
    Για αυτό που είπε ο vaska, υπάρχουν κροκοδειλακια που κουμπώνουν κατευθείαν στις μύτες των κανονικών ακροδεκτών.

    Ναι υπάρχουν και αν πετύχεις τα σωστά θα δουλέψει το πολλύμετρο, αλλά αν έχεις την άνεση να το προβλέψεις και να κάνεις την αγορά ανάλογα γιατί να μην το κάνεις?
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #26
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    ξαναρωτάω: τί το θες; όχι "τί θες να έχει;". Έχει σημασία η ερώτηση. Η μοναδική περίπτωση που δεν έχει σημασία η ερώτηση, και θα σου κάνει ότι και να πάρεις, είναι αν το θες για τελείως στοιχειώδη, του στυλ "πόση τάση έχει η μπαταρία", αλλά μάλλον δεν πας για εκεί.

    Το θες για μικροηλεκτρονικά; Για τη μηχανή; Για μεσαία τάση; Ανάλογα για τι δουλειά το θες, χρειάζεσαι και το κατάλληλο εργαλείο.

    Δεν υπάρχειωπολύμετρο για όλες τις δουλειές/για όλες τις περιπτώσεις για τον ίδιο λόγο περίπου που δεν υπάρχει κατσαβίδι για όλες τις δουλειές. Πχ, μπαζεράκι για βραχυκύκλωμα/συνέχεια έχουν σχεδόν όλα... αλλά σε πόσα πιάνει αμέσως και σε πόσα από αυτά έχει τόνο με διάρκεια άσχετη της διάρκειας του βραχυκυκλώματος; Αν μπλέκεις με μικροηλεκτρονικά πχ θες κλίμακα μA... και πάει λέγοντας.

    Το "μια για πάντα" είναι σφάλμα μεγάλο. Κράνος δεν παίρνεις μια για πάντα. Αντίστοιχα, τα πρότυπα ασφαλείας αλλάζουν, οι συσκευές φθείρονται, κτλ κτλ κτλ.

    Το ίδιο και για το "δεν το θέλω για επαγγελματική χρήση". Τελευταία φορά που κοίταξα, το ρεύμα πονάει το ίδιο, είτε είσαι ερασιτέχνης, είτε επαγγελματίας.
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  12. #27
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    έχω fluke scopemeter επαγγελματικά, όμως προσωπικά έχω απο παιδί 2-3 μοντελάκια της Mastech τα οποία είναι πολύ αξιόπιστα και δεν χάνουν ποτέ τις μετρήσεις τους(μετρημένα με καλιμπραρισμένο όργανο) είναι αρκετά τα μοντέλα βρες ένα με τις λειτουργίες που θέλεις και θα ζήσετε πολλά χρόνια μαζί
    π.χ.
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #28
    Οπως λεει και ο φιλος απο πανω παρε fluke. Δεν θα ξανα παρεις αλλο

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ναι υπάρχουν και αν πετύχεις τα σωστά θα δουλέψει το πολλύμετρο, αλλά αν έχεις την άνεση να το προβλέψεις και να κάνεις την αγορά ανάλογα γιατί να μην το κάνεις?
    Βασκα υπάρχουν κροκοδειλάκια που να εφαρμόζουν στους παρακάτω ακροδέκτες; ή πρέπει να αλλάξω και τους ακροδέκτες; Χθες έκανα το τιραμολα προσπαθώντας να ανοίξω το κεντρικό διακόπτη της μηχανής και ταυτόχρονα να κρατάω αυτά τα παπατάκια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20160130_024.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	86,1 KB 
ID:	351140
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #30
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    μπορείς να πάρεις σετάκι κροκοδ που κουμπώνουν στο πολύμετρο

    αυτή τη λύση θα προτιμούσα, δηλαδή
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

Σελίδα 2 από 18 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για πολύμετρο?
    από nick_VFR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2014, 09:50
  2. Λάθος μέτρηση με πολύμετρο
    από killbill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2008, 17:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF