Σελίδα 3 από 18 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 261

Θέμα: Πολύμετρο

  1. #31
    Ναι αλλά όσα έχω βρει δε κουμπώνουν σωστά και δε κάνουν επαφή με τους ακροδέκτες.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #32
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Βασκα υπάρχουν κροκοδειλάκια που να εφαρμόζουν στους παρακάτω ακροδέκτες; ή πρέπει να αλλάξω και τους ακροδέκτες; Χθες έκανα το τιραμολα προσπαθώντας να ανοίξω το κεντρικό διακόπτη της μηχανής και ταυτόχρονα να κρατάω αυτά τα παπατάκια.

    Συνημμένο 351140
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά όσα έχω βρει δε κουμπώνουν σωστά και δε κάνουν επαφή με τους ακροδέκτες.
    Δεν μπορώ να απαντήσω 100% με σιγουριά αλλά δεν νομίζω να βρεις και να ταιριάξουν ακριβώς.
    Συνήθως παίρνεις σετ καλωδίων όπως αυτά που έβαλα στη φωτο πιο πάνω που κατασκευάζονται για να κουμπώνει το ένα μέσα στο άλλο από την μια μεριά ενώ από την άλλη η διάσταση των βυσμάτων που κουμπώνουν στο όργανο είναι στάνταρ. Προσοχή όμως κυκλοφορούν κινεζιές που είναι υπεύθυνες για λάθος μετρήσεις για να σου δώσω ένα παράδειγμα υπάρχουν καλώδια fluke που κάνουν όσο 4 Mastech. Δεν είναι ανάγκη βέβαια να πας εκεί αλλά μην πάρεις με 2 €
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 31/01/2016 στις 11:06.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #33
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα μπορούμε να βρούμε ότι θέλουμε σε ποιότητα που ποικίλει ανάλογα με την τιμή. Ένα σετ probe σιλικόνης και κροκοδειλάκια είναι καλό να τα έχουμε αλλά μερικές φορές η τιμή τους μπορεί να ξεφύγει.

    Ενδεικτικά.

    http://www.electronicsworld.gr/new_s...emart&Itemid=6

    http://www.electronicsworld.gr/new_s...emart&Itemid=6

    fluke

    https://www.nsmarket.gr/gr/index/pro...sories?row=658
    Sent from me using a computer.

  4. #34
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    είχα πάρει αυτό πριν καιρό απο το amazon. Αν θυμάμαι καλά, έδωσα περίπου 30e. Έχει φωτισμό, ηχητικό σήμα και στήριγμα πίσω.
    Μου έχει μείνει και ένα για μέτρηση μόνο πυκνωτών.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160131_095014 (Medium).jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	96,5 KB 
ID:	351141
    Τίποτα δεν είναι δύσκολο, όταν βάζεις άλλους να το κάνουν.
    Ministry Of Lost Souls

  5. #35
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα μπορούμε να βρούμε ότι θέλουμε σε ποιότητα που ποικίλει ανάλογα με την τιμή. Ένα σετ probe σιλικόνης και κροκοδειλάκια είναι καλό να τα έχουμε αλλά μερικές φορές η τιμή τους μπορεί να ξεφύγει.

    Ενδεικτικά.

    http://www.electronicsworld.gr/new_s...emart&Itemid=6

    http://www.electronicsworld.gr/new_s...emart&Itemid=6

    fluke

    https://www.nsmarket.gr/gr/index/pro...sories?row=658

    Κάτι πρέπει να σημαίνει ότι μόνο τα κροκοδειλάκια της fluke έχουν 24€ ενώ στους άλλους συνδέσμους που έβαλες όλο το σετ έχει 6 και 12.

    Εγώ πάντως αυτά με τα 6 € δεν θα τα ακουμπούσα.

    edit
    Για την ιστορία:
    Μετράω μία cr 2032 με το μικρό της wurth, 3.06V, με την μαλακία της Τέλε 2.97. Για την wurth η μπαταρία είναι μια χαρά, για την Τέλε είναι για τα σκουπίδια. Κι εδώ είναι μικρό το κακό, μια μπαταρία έχει 1,2€ η ακριβή και την αλλάζεις εύκολα. Αν μετράς ακριβό ανταλλακτικό πόσο εύκολο είναι να πεις δε γ@μιέται το αλλάζω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο??
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 31/01/2016 στις 11:20.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Εχω ενα πολυμετρο,που ειναι πολυ εξυπηρετικο με την εννοια οτι δεν διαλεγεις τι θα μετρησεις,επιλεγει αυτο μιας και ξερει πριν απο σενα για σενα!
    Και δεν εννοω την κλιμακα της μετρησης,αλλα το ειδος της μετρησης.Μετραει ταση,αντισταση,χωρητικοτητα,συνεχεια και τελος διοδους!Ολα αυτα μονο του αυτοματα.
    Μονο για μετρηση ρευματος χρειαζεται να αλλαξεις θεση σε ενα καλωδιο.
    Α και φυσικα αν θες επιλεγεις και χειροκινητα τι θες να κανεις...
    Νομιζω για αρχαριους ειναι οτι πρεπει ,μην πω και για γνωστες μιας και ειναι καλο να μην ψαχνεις τον επιλογεα συνεχεια που ειναι γυρισμενος.Εχει κανεις υποψιν του να υπαρχει κατι τετοιο σε επωνυμο?
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Fluke 113 Digital Multimeter

    http://www.nsmarket.gr/gr/index/products/multimeters?row=61

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Fluke 113 DM.JPG 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	39,1 KB 
ID:	351169

    Έχω δουλέψει μόνο fluke οπότε δεν μπορώ να σε προτείνω κάποιο άλλο γιατί δεν ξέρω.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Kaτι τετοιο εννοουσα και ακομα πιο ευκολο αν γινεται,οπως αυτο που ανεφερα.Θα ψαξω τα χαρακτηριστικα του να δω συν και πλην...
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Εννοείς να ακουμπάς τους ακροδέκτες κάπου και να αναγνωρίζει το όργανο που έχει συνδεθεί ;

    Δεν έχω δει ποτέ μου κάτι τέτοιο.

    Βέβαια η τεχνολογία κάνει θαύματα.

    Αυτό που έβαλα πάντως είναι ότι καλύτερο για τον αρχάριο, και δεν κινδυνεύει και το όργανο.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Οπως αυτο το fluke που εβαλες,αλλα να μην χρειαζεται καν να διαλεξεις για αντισταση και χωρητικοτητα οπως βλεπω σαυτο...
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Ναι!Καπως ετσι ηταν κι αυτο που εχω,ας παω να το μαζεψω σιγα σιγα γιατι το δανεισα και "ξεχασαν" να μου το επιστρεψουν κανα χρονο και βαλε...θυμαμαι μονο οτι ηταν ταιβανεζικο και απιστευτα ευκολο στην χρηση.Το ανοιγες με ενα πατημα,εγραφε scan στην οθονη .εβαζες τους ακροδεκτες οπου ηθελες να μετρησεις και τελος!
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Για την ιστορία:
    Μετράω μία cr 2032 με το μικρό της wurth, 3.06V, με την μαλακία της Τέλε 2.97. Για την wurth η μπαταρία είναι μια χαρά, για την Τέλε είναι για τα σκουπίδια.
    μήπως η wurth είναι πολύ αισιόδοξη???


  14. #44
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Δεν ξερω αν βγαζει ακόμη η FLUKE το 87, αλλα αν το πετυχεις καπου μεταχειρισμένο τσίμπα το...

    Υ.Γ.
    Χρειαζεται καποια προσοχή στις προδιαγραφες, ασχετα αν το θελεις για "χοντροδουλειές", όπως π.χ. να ειναι TRUE RMS, 4 1/2 digits, 6000 - 9.999 counts και να έχει μεγάλη εμπέδηση εισόδου (πάνω από 3 - 4 MOhm..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Κάτι πρέπει να σημαίνει ότι μόνο τα κροκοδειλάκια της fluke έχουν 24€ ενώ στους άλλους συνδέσμους που έβαλες όλο το σετ έχει 6 και 12.

    Εγώ πάντως αυτά με τα 6 € δεν θα τα ακουμπούσα.

    edit
    Για την ιστορία:
    Μετράω μία cr 2032 με το μικρό της wurth, 3.06V, με την μαλακία της Τέλε 2.97. Για την wurth η μπαταρία είναι μια χαρά, για την Τέλε είναι για τα σκουπίδια. Κι εδώ είναι μικρό το κακό, μια μπαταρία έχει 1,2€ η ακριβή και την αλλάζεις εύκολα. Αν μετράς ακριβό ανταλλακτικό πόσο εύκολο είναι να πεις δε γ@μιέται το αλλάζω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο??
    Έτσι είναι! Γι' αυτό είπα πως αξίζει να έχουμε δυο ακροδέκτες της προκοπής. Αυτό με τα 6 ευρώ πλήρες σετ, δεν χρειάζεται συστάσεις. Απλά δεν το ακουμπάς.
    Αυτά που συζητάμε πάντως έχουν καλύτερους, αλλά όταν χαλάσουν καλό είναι να επενδύσει κάποιος σε σιλικόνης.
    Και ας μην είναι fluke με τέτοια τιμή.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 18 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για πολύμετρο?
    από nick_VFR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2014, 09:50
  2. Λάθος μέτρηση με πολύμετρο
    από killbill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2008, 17:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF