Σελίδα 5 από 18 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 261

Θέμα: Πολύμετρο

  1. #61
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    άνοιξε το και άλλαξε την μπαταρία του συνήθως διαθέτουν μια 1,5v
    τα υπολοιπα θα διαβάζεις τις μετρήσεις απο τις κλίμακες
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #62
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    καλως, θα την αλλαξω και βλεπουμε...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  3. #63
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    εχω το πολυμετρο της φωτο παρακατω. το εδωσα σε καποιον για μη δουλεια (μεγαλο λαθος να το δανεισω, το ξερω) και απο τοτε βγαζει "OL" δεν μετραει τιποτα. ειναι ακριβο και το λυπαμαι να το πεταξω χωρις να μαθω τι εχει. 1-2 ηλεκτρονικοι που το πηγα μου λενε δε γινεται τιποτα, αλλα νομιζω πως βαρεθηκανε να ασχοληθουνε. γνωριζει καποιος τι μπορει να εχει?
    http://s5.postimg.org/har3lomfb/IMG_...8_151613_1.jpg
    Υπαρχει μεγαλη πιθανότητα να εχει καψει την αντισταση εισόδου...
    Εφόσον ειναι "auto-range", η αντίσταση δεν ειναι ωμική (true resistor) αλλα "εικονική" (τελεστικός που ελέγχει το ρευμα απαγωγου ενός JFET παράλληλα με την αντισταση..)
    Κατα πασα πιθανότητα η πλακεττα ειναι SMD (και δεν υπαρχουν σχέδια), οπότε την έκατσες την βαρκα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #64
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2009
    Μηνύματα
    56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω αν βγαζει ακόμη η FLUKE το 87, αλλα αν το πετυχεις καπου μεταχειρισμένο τσίμπα το...

    Υ.Γ.
    Χρειαζεται καποια προσοχή στις προδιαγραφες, ασχετα αν το θελεις για "χοντροδουλειές", όπως π.χ. να ειναι TRUE RMS, 4 1/2 digits, 6000 - 9.999 counts και να έχει μεγάλη εμπέδηση εισόδου (πάνω από 3 - 4 MOhm..)
    Καλύτερα Fluke 73 ('η και 77) σειρα ii που είναι και πιο παλιό Βρίσκεις στο ebay γύρω στα 40ε.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Ψάχνω για πολύμετρο, πολύ κλάιν χρήση και είμαι ανάμεσα στα δύο παρακάτω.

    https://www.amazon.es/gp/product/B00...A1AT7YVPFBWXBL
    https://www.amazon.es/gp/product/B00...A1AT7YVPFBWXBL

    Προφανώς το 2ο είναι καλύτερο αλλά επειδή δεν ξέρω το γιατί δνε ξέρω αν θα μου χρειαστούν και τα έξτρα features.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 20/01/2018 στις 13:49. Αιτία: Διαγραφή τίτλου λόγο μεταφοράς από άλλο θρεντ

  6. #66
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Uni-T στην τιμή που σου αρέσει.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Uni-T στην τιμή που σου αρέσει.
    Αυτά θα τα πάρω 30% κάτω. τι είναι το Uni-T ?

  8. #68
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Αυτά θα τα πάρω 30% κάτω. τι είναι το Uni-T ?
    Ψάξε για uni-t και mastech.

    https://www.vardakas-tools.gr/polyme...catpageindex/2

    https://www.vardakas-tools.gr/polyme...catpageindex/2

    https://www.vardakas-tools.gr/polyme...catpageindex/1

    Σου έβαλα Ελληνικά μαγαζιά αλλά έξω θα τα βρεις φθηνότερα και ακόμα πιο φθηνά από Κίνα.
    Sent from me using a computer.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Bασικά τα uni-t τα οποία είναι εξαιρετικές επιλογές είναι διαφορετικά το ένα από το άλλο.
    Το UNI-T UT61E θεωρείται καλό από τη σειρά που πουλάνε αλλά δεν έχει μέτρηση θερομκρασίας.Όμως έχει μπάρα που σου δείχνει τις μεταβολές κατα τη μέτρησή σου!

    Να θυμίσω απλά οτι υπάρχει και το fluke 101 που είναι για την Ασιάτικη αγορά.Είναι φτιαγμένο με τις προδιαγραφές της fluke η οποία είναι μια εκ των κορυφαίων κατασκευαστών.
    Το έχω βρεί στο aliexpress με περίπου 35€ και είναι πολύ αξιόπιστο από οτι λένε.Έχω δουλέψει με fluke ευρωπαϊκό και ήταν αψεγάδιαστο,οπότε σαν μάρκα δε νομίζω να έχει κάνει εκπτώσεις στο Ασιάτικο!!!

    Σε ένα πολύμετρο αυτό που ανεβάζει την τιμή είναι η ακρίβεια και δευτερευόντως οι δυνατότητές του.Αν συνδέεται με αμπεροτσιμπίδα,αν μετράει διόδους,αν μετράει θερμοκρασία κ.ο.κ

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rhtoras Προβολή μηνύματος
    Bασικά τα uni-t τα οποία είναι εξαιρετικές επιλογές είναι διαφορετικά το ένα από το άλλο.
    Το UNI-T UT61E θεωρείται καλό από τη σειρά που πουλάνε αλλά δεν έχει μέτρηση θερομκρασίας.Όμως έχει μπάρα που σου δείχνει τις μεταβολές κατα τη μέτρησή σου!

    Να θυμίσω απλά οτι υπάρχει και το fluke 101 που είναι για την Ασιάτικη αγορά.Είναι φτιαγμένο με τις προδιαγραφές της fluke η οποία είναι μια εκ των κορυφαίων κατασκευαστών.
    Το έχω βρεί στο aliexpress με περίπου 35€ και είναι πολύ αξιόπιστο από οτι λένε.Έχω δουλέψει με fluke ευρωπαϊκό και ήταν αψεγάδιαστο,οπότε σαν μάρκα δε νομίζω να έχει κάνει εκπτώσεις στο Ασιάτικο!!!

    Σε ένα πολύμετρο αυτό που ανεβάζει την τιμή είναι η ακρίβεια και δευτερευόντως οι δυνατότητές του.Αν συνδέεται με αμπεροτσιμπίδα,αν μετράει διόδους,αν μετράει θερμοκρασία κ.ο.κ
    Thanks για το reply. Αυτό λες ? https://www.amazon.es/Fluke-101-Mult...ords=fluke+101

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Thanks για το reply. Αυτό λες ? https://www.amazon.es/Fluke-101-Mult...ords=fluke+101
    Aυτό απλά στο aliexpress έχει 42 δολλάρια.Βέβαια ίσως έχεις την έκπτωση,οπότε πάσο.
    Σε σχέση με το schneider που κοιτάς είναι η μέρα με τη νύχτα.Και μιλάω για ποιότητα και εγγυήσεις.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rhtoras Προβολή μηνύματος
    Aυτό απλά στο aliexpress έχει 42 δολλάρια.Βέβαια ίσως έχεις την έκπτωση,οπότε πάσο.
    Σε σχέση με το schneider που κοιτάς είναι η μέρα με τη νύχτα.Και μιλάω για ποιότητα και εγγυήσεις.
    Δεν έχω έκπτωση σε αυτό γιατί δεν το έχουμε στοκ αλλά το πουλάει άλλος μέσω της Amazon. Το Schneider είναι μάπα από ότι κτλβα από τα συμφραζόμενα ?

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω έκπτωση σε αυτό γιατί δεν το έχουμε στοκ αλλά το πουλάει άλλος μέσω της Amazon. Το Schneider είναι μάπα από ότι κτλβα από τα συμφραζόμενα ?
    Δυστυχώς για τα λεφτά που ζητάει δε νομίζω ότι είναι καλή επιλογή.Σαν μάρκα η fluke είναι από τις κορυφαίες αν όχι η κορυφαία.Σκέψου στη δουλειά όταν θέλαμε ακρίβεια αφήναμε το benning που ήταν και αυτό πολύ καλό και πιάναμε το fluke.Τα fluke έχουν απαράμιλλη ποιότητα και η τιμή σε σχέση με το schneider δεν είναι χαοτική.

    Να πω εδώ ότι στη δουλειά είχαμε και τη schneider να μας προμηθεύει υλικά αλλά όχι πολύμετρα.

    Τη δουλειά σου βέβαια θα την κάνεις και με το schneider απλά με το fluke θα έχεις σίγουρα καλή ακρίβεια και προπάντων καλή εγγύηση.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rhtoras Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς για τα λεφτά που ζητάει δε νομίζω ότι είναι καλή επιλογή.Σαν μάρκα η fluke είναι από τις κορυφαίες αν όχι η κορυφαία.Σκέψου στη δουλειά όταν θέλαμε ακρίβεια αφήναμε το benning που ήταν και αυτό πολύ καλό και πιάναμε το fluke.Τα fluke έχουν απαράμιλλη ποιότητα και η τιμή σε σχέση με το schneider δεν είναι χαοτική.

    Να πω εδώ ότι στη δουλειά είχαμε και τη schneider να μας προμηθεύει υλικά αλλά όχι πολύμετρα.

    Τη δουλειά σου βέβαια θα την κάνεις και με το schneider απλά με το fluke θα έχεις σίγουρα καλή ακρίβεια και προπάντων καλή εγγύηση.
    Η Schneider είναι γενικώς μεγαλύτερη εταιρία από την Fluke απλά σε άλλο τομέα. Το πολύμετρο σιγά μην είναι της Schneider... απλά θα χει χώσει το logo από πάνω. Το ίδιο έχει κάνει και σε κάτι μυτοτσίμπιδα.

  15. #75
    Εάν μετράμε απλά πράγματα ->τάση μπριζας, τάση μπαταρίας αυτοκινήτου/μηχανής κοκ, υπάρχει κάποιος ιδιαιτερος λόγος να μην πάμε στου ~10ευρου?

Σελίδα 5 από 18 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για πολύμετρο?
    από nick_VFR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2014, 08:50
  2. Λάθος μέτρηση με πολύμετρο
    από killbill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2008, 16:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF