Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 42

Θέμα: 2016 Η χειρότερη ή η καλύτερη χρονιά για αγορά μηχανής (Euro 4)

  1. #16
    Αυτό που γράφεις, γραφόταν και προ έλευσης καταλυτών γενικώς.
    Και τελικά όλα μιά χαρά...

    Αυτό θα γίνει και με τα μηχανάκια. Δεν νομίζω να είναι ηλίθιοι από τις εταιρίες και να χάσουν τις πολλές μικρές πωλήσεις, περιμένοντας τις λίγες ακριβές.

    Όσο για τα μονοκύλινδρα 600 (τα... ΧΤ; ) ας πάνε στο καλό (γιατί πρακτικά δεν υπάρχουν πιά έτσι και αλλιώς) και ας ακολουθήσουν το παράδειγμα της ΚΤΜ που ανανέωσε το 690 σε Euro4 με πιο πολλά άλογα, με μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις, με καλύτερους αντικραδασμικούς...

    Και αν είναι να αλλαχτεί το ΧΤ660 με ένα δικύλινδρο με το μοτέρ του ΜΤ07, που έχει το ίδιο βάρος, θα κλάψει κανείς; Δεν νομίζω.

    Για τις εκπομπές καυσαερίων δεν καίγομαι ιδιαίτερα (καλοδεχούμενοι οι λιγότεροι ρύποι) αλλά το ABS και τα διάφορα άλλα ηλεκτρονικά δεν είναι διόλου άσχημα, αν είναι λίγο καλοφτιαγμένα.

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αυτό που γράφεις, γραφόταν και προ έλευσης καταλυτών γενικώς.
    Και τελικά όλα μιά χαρά...
    οχι ακριβως.
    αναφερθηκε προτερα.
    Κατι διαμαντια σαν τα XR, KLR χαθηκανε, μια χαρα δεν το λες.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  3. #18
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Καλά κάποτε υπήρχαν και κάτι αλφάρες κόμματοι που εσηκωνΟσαντΟ στις 3 ρόδες στα στροφιλίκια. Όπως και Bold Orια και κάτι γαμηστερά CBX 6κύλινδρα και Ducatiα των 70s με design και ήχο που μέχρι σήμερα παραμιλάμε ακόμα. Ωραία εργαλεία που όλοι τα αναπωλούμε και θα συνεχίσουμε να τα θαυμάζουμε αλλά η τεχνολογία προχωράει και δεν περιμένει.

    Οπότε και περισσότερα τράξια και αππλικέισΟ θα δούμε μη σας πω ότι στις προδιαγραφές EURO6 τα μηχανάκια θα παρκάρουν και μόνα τους και θα γουστάρουμε κιόλας
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  4. #19
    Αλφαρες (κι οχι μονο) που το κανουν αυτο, ακομα εχει.
    XR στο "πολιτισμενο" ευρωπη, τσου

    Εντιτ: Μεχρι και Φιεστα συγχρονα και πληρουντα τα παντα εχει.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  5. #20
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Αλφαρες (κι οχι μονο) που το κανουν αυτο, ακομα εχει.
    XR στο "πολιτισμενο" ευρωπη, τσου

    Εντιτ: Μεχρι και Φιεστα συγχρονα και πληρουντα τα παντα εχει.
    Ρε μανία με το XR! κοίτα πρόβλημα που βρήκε (το 650ρι ήταν φοβερό εργαλείο μ αρεσε πολύ)

    εγώ πάντως στον μπέβερλη πχ πλέον έχω καλομάθει με το ABS και το antispin και μ έχουν σώσει αρκετές φορές
    Δε θα με χάλαγε να τα είχα αυτά και σε μεγάλες μηχανές (η Aprilia έχει πλέον επίσης στα νεα caponord)

    edit:

    Και κάτι που πέρασε λίγο στα ψιλά γράμματα:

    http://europa.eu/rapid/press-release_IP-12-1348_en.htm

    4) Improving vehicle construction requirements, including the introduction of requirements regarding on-board diagnostics for the vehicle's effective and efficient repair as well as making access to repair and maintenance information available to independent repair shops. Anti-tampering requirements will also be introduced but will only apply to manufacturers of new types of light vehicles and to new vehicles with maximum speed or power limits. Their aim is to prevent modifications which would adversely affect environmental protection or functional safety. As these measures will not apply to current light vehicle owners they will not, for example, prevent motorcycle owners from modifying or customising their own vehicles.
    Τελευταία τροποποίηση από Ichigo; 30/01/2016 στις 01:13.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    θα πήξουμε στο κακό abs. Μακάρι να κάνω λάθος αλλα μηχανάκι με 2500ευρω δεν πιστευω πως θα φρεναρει σωστα. Οι εταιρίες έχουν ηδη προετοιμαστει και τα μοντελα που παρουσιαστηκαν το 2015 προφανως ειναι έτοιμα να περάσουν ε4 με αλλο εγκεφαλο η εξατμισεις. Ελπίζω στα μηχανάκια που θα πονέσουν (ιπποδυναμη) απο τις αλλαγές αυτές να βγαίνει και το κατάλληλο racing kit του τύπου: βγάλτε αυτο το μαντζαφλαρι που κόβει τον αέρα, περάστε αυτο το πρόγραμμα στον εγκεφαλο και τέτοια.

    αν ειναι καλή η κακή χρονιά θα φανεί κυριως απο τα μοντέλα που θα δούμε.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    αν συμφωνα με τα παραπανω ειμαστε σε ενα μεταιχμιο μεταξυ νεων και παλιων μοντελων καλυτερα να επιλεξει κανεις το παλιο το δοκιμασμενο το στρωμενο το made in japan που του αρεσει
    αλλιως θα αναγκαστει να παρει γιαπωνεζικο ταυλανδης με παιδικες ασθενειες
    αν προκειται για ευρωπαικο οποτε και οτι και να παρει..................

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αυτό που γράφεις, γραφόταν και προ έλευσης καταλυτών γενικώς.
    Και τελικά όλα μιά χαρά...

    Αυτό θα γίνει και με τα μηχανάκια. Δεν νομίζω να είναι ηλίθιοι από τις εταιρίες και να χάσουν τις πολλές μικρές πωλήσεις, περιμένοντας τις λίγες ακριβές.

    Όσο για τα μονοκύλινδρα 600 (τα... ΧΤ; ) ας πάνε στο καλό (γιατί πρακτικά δεν υπάρχουν πιά έτσι και αλλιώς) και ας ακολουθήσουν το παράδειγμα της ΚΤΜ που ανανέωσε το 690 σε Euro4 με πιο πολλά άλογα, με μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις, με καλύτερους αντικραδασμικούς...

    Και αν είναι να αλλαχτεί το ΧΤ660 με ένα δικύλινδρο με το μοτέρ του ΜΤ07, που έχει το ίδιο βάρος, θα κλάψει κανείς; Δεν νομίζω.

    Για τις εκπομπές καυσαερίων δεν καίγομαι ιδιαίτερα (καλοδεχούμενοι οι λιγότεροι ρύποι) αλλά το ABS και τα διάφορα άλλα ηλεκτρονικά δεν είναι διόλου άσχημα, αν είναι λίγο καλοφτιαγμένα.
    Ναι αλλά με τα λεφτά που έκανε το XT 600, καλά να ναι εκεί που είναι, τώρα παίρνεις σκούτερ με abs ψεκασμό και καταλύτες.
    Και φυσικά καλά όλα, αλλά ο Αυστραλός και ο Αμερικάνος αγοράζει dr650 και klr650 με 6500 δολάρια κούτα. χωρίς καταλύτη και abs βέβαια.

  9. #24
    Ναι αλλά ο αμερικανός δεν αγόρασε ποτέ άφρικα, ας πούμε, τώρα θα την δει πρώτη φορά. Και γενικά αγοράζει "τσάμπα" σε σχέση με εμάς ότι εισάγεται εκεί.

    Και περιέργως πως, πλην καλιφόρνιας, έχεις δίκιο για τα παλιά 650άρια που πωλούνται εκεί ακόμα και έχουν φανατικό τρου αντβέντσουρ κοινό. 'Εστω και αν τα έφερναν εδώ, πιστεύεις ότι θα είχαν πωλήσεις;

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Και περιέργως πως, πλην καλιφόρνιας, έχεις δίκιο για τα παλιά 650άρια που πωλούνται εκεί ακόμα και έχουν φανατικό τρου αντβέντσουρ κοινό. 'Εστω και αν τα έφερναν εδώ, πιστεύεις ότι θα είχαν πωλήσεις;
    μα καλά δεν είμαστε τρου αντβέντσουρ???????????....

    με μπερδεύεις λιποζάνη μου....

    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    μα καλά δεν είμαστε τρου αντβέντσουρ???????????....

    με μπερδεύεις λιποζάνη μου....

    Εμ... Τι να σου πω παλικάριμ. Προσφάτως παρακολούθησα μικρής έκτασης επεισόδιο στο φουμπου. Ο Φρόντο είχε ψωνίσει μιά GS τριπλ βλάξ με όλο το χαμηλό πακέτο για να την πατάει. Μετά ανακάλυψε ότι πατάει και την ADV με όλο το χαμηλό πακέτο. Γυρίζει πίσω την "απλή" και παίρνει την "τρου", η απλή βγαίνει μετάχειρη με 950χλμ στο κοντέρ... Και επειδή κάποιος έκραξε, βγήκε ο Φρόντο να απαντήσει, εννοείται όλο κεφαλαία. Δικαίωμα στο όνειρο ρέι.

    Έχουμε τους αληθινά περιπετειώδεις αναβάτες που τα 650 που προαναφέρθηκαν δεν θα καταδέχονταν να τα κατουρήσουν για να τα σβήσουν αν καίγονταν. Και οι υπεύθυνοι πωλήσεων το ξέρουν και πράττουν αναλόγως. Don't cry for 80's technology, the truth is it's just a fashion. Θα περάσουν και οι χίψτερς...

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά ο αμερικανός δεν αγόρασε ποτέ άφρικα, ας πούμε, τώρα θα την δει πρώτη φορά. Και γενικά αγοράζει "τσάμπα" σε σχέση με εμάς ότι εισάγεται εκεί.

    Και περιέργως πως, πλην καλιφόρνιας, έχεις δίκιο για τα παλιά 650άρια που πωλούνται εκεί ακόμα και έχουν φανατικό τρου αντβέντσουρ κοινό. 'Εστω και αν τα έφερναν εδώ, πιστεύεις ότι θα είχαν πωλήσεις;
    Για την χρήση που κάνω, σπίτι δουλειά βολτούλες εντός πόλης, και για την χρήση που δεν μπορώ πλέον να κάνω, ταξιδάκια εντός, βουνάκια ,νησάκια καλοκαίρι, μονός διπλός...
    και αν σκεφτείς ότι έδωσα 5+ για το sh που θα πεθάνει νωρίτερα από οποιοδήποτε old fashion μονοκύλινδρο 600 έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις συντήρησης
    και περισσότερες πιθανότητες βλάβης λόγω abs και ψεκασμού...
    και δεδομένου ότι στην ηλικία μου δεν συχνάζω σε πλατείες δεν με πειράζουν οι κραδασμοί δεν ξέρω τι να κάνω 70 άλογα (ή δεν προτίθεμαι να τα πληρώσω)...
    Θα το έπαιρνα πάρα πολύ εύκολα.
    Εντάξει είναι και που τα γουστάρω κιόλας τα άτιμα τα μονοκύλινδρα.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    amyroukai
    .
    Όσο για τα μονοκύλινδρα 600 (τα... ΧΤ; ) ας πάνε στο καλό (γιατί πρακτικά δεν υπάρχουν πιά έτσι και αλλιώς) και ας ακολουθήσουν το παράδειγμα της ΚΤΜ που ανανέωσε το 690 σε Euro4 με πιο πολλά άλογα, με μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις, με καλύτερους αντικραδασμικούς...

    Και αν είναι να αλλαχτεί το ΧΤ660 με ένα δικύλινδρο με το μοτέρ του ΜΤ07, που έχει το ίδιο βάρος, θα κλάψει κανείς; Δεν νομίζω.


    Αμα οδηγήσω και 2κυλινδρο ΧΤ χωρίς κραδασμούς και με ABS εχω κλείσει σαν οδηγός.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Για την χρήση που κάνω, σπίτι δουλειά βολτούλες εντός πόλης, και για την χρήση που δεν μπορώ πλέον να κάνω, ταξιδάκια εντός, βουνάκια ,νησάκια καλοκαίρι, μονός διπλός...
    και αν σκεφτείς ότι έδωσα 5+ για το sh που θα πεθάνει νωρίτερα από οποιοδήποτε old fashion μονοκύλινδρο 600 έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις συντήρησης
    και περισσότερες πιθανότητες βλάβης λόγω abs και ψεκασμού...
    και δεδομένου ότι στην ηλικία μου δεν συχνάζω σε πλατείες δεν με πειράζουν οι κραδασμοί δεν ξέρω τι να κάνω 70 άλογα (ή δεν προτίθεμαι να τα πληρώσω)...
    Θα το έπαιρνα πάρα πολύ εύκολα.
    Εντάξει είναι και που τα γουστάρω κιόλας τα άτιμα τα μονοκύλινδρα.
    Τα είπες ωραία.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Αμα οδηγήσω και 2κυλινδρο ΧΤ χωρίς κραδασμούς και με ABS εχω κλείσει σαν οδηγός.
    Έτσι.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos
    Για την χρήση που κάνω, σπίτι δουλειά βολτούλες εντός πόλης, και για την χρήση που δεν μπορώ πλέον να κάνω, ταξιδάκια εντός, βουνάκια ,νησάκια καλοκαίρι, μονός διπλός...
    και αν σκεφτείς ότι έδωσα 5+ για το sh που θα πεθάνει νωρίτερα από οποιοδήποτε old fashion μονοκύλινδρο 600 έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις συντήρησης
    και περισσότερες πιθανότητες βλάβης λόγω abs και ψεκασμού...
    και δεδομένου ότι στην ηλικία μου δεν συχνάζω σε πλατείες δεν με πειράζουν οι κραδασμοί δεν ξέρω τι να κάνω 70 άλογα (ή δεν προτίθεμαι να τα πληρώσω)...



    αδελφή ψυχή, (χωρίς παρεξήγηση).

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2016, 13:02
  2. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 06:45
  3. ερωτησεις για αγορα μηχανης
    από Stain στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2009, 06:42
  4. Τη γνώμη σας για αγορά μηχανής
    από ManosMoto στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2008, 21:06
  5. Χαρτιά για αγορά μηχανής
    από cartman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2008, 11:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF