Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Αγορά συναγερμού και εγγύηση

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008

    Αγορά συναγερμού και εγγύηση

    Παιδιά τα φώτα σας. Πρόκειται να αγοράσω ενα συναγερμό μοτοσυκλέτας,συγκεκριμένα τον scorpio sr-i900.
    Δεν έχω ξανακάνει εγκατάσταση, αλλά επειδή δεν θέλω να βάζει άλλος χέρι στη μηχανή (σκαμπάζω και κάτι απο ηλεκτρολογικά) έκατσα και βρήκα οδηγίες εγκατάστασης του συναγερμού και το σχετικό σχεδιάγραμμα καλωδιώσεων της μηχανής μου. Μη σας κουράζω, ξέρω πλεόν πως θα πρέπει να γίνει η εγκατάσταση είναι πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα και οι οδηγίες του συναγερμού είναι σαφείς και το μανιουαλ της μοτό.
    Κοινώς θέλω μόνο να αγοράσω τον συναγερμό. Το θέμα είναι ότι οι πωλητές-εγκαταστάτες υποστηρίζουν ότι αν δεν τον εγκαταστήσουν οι ίδιοι (+30€ εγκατάσταση) τότε δεν θα ισχύει η εγγύηση του συναγερμού.
    Ερωτώ λοιπόν εαν ισχύει κάτι τέτοιο απο δικής σας εμπειρία ή απλώς συγκαταλέγονται στους ελληνες εμπόρους με την κακή έννοια.

    Επίσης γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος Ελλάδος για τα μοντέλα της scorpio να πάρω κι εκεί να ρωτήσω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Δεν ξερω τιποτα για την εγγυηση αν και πιστευω οτι κατι τετοιο δεν ισχυει γιατι εχουν καποιο χαρτι εγκαταστατη οι εμποροι.
    Αυτο που ξερω ειναι οτι τα περισσοτερα νεα μηχανακια εχουν συνηθως στην ουρα μια φυσα που κουμπωνει κατευθειαν ο συναγερμος.
    Στο λεω πριν αρχιζεις και κοβεις ραβεις καλωδια.
    Γιατι φιλος εκαψε εγκεφαλο πρωτα και μετα εμαθε οτι ειναι βαλε βγαλε η τοποθετηση.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Το έψαξα αυτό με τη φισα αλλά δυστυχώς δεν πωλείται έτοιμη για το δικό μου μηχανάκι. Απορώ πάντως πως έκαψε εγκέφαλο ο φίλος σου αφού επί της ουσιας μόνο δεξί αριστερό φλας θέλει κ γείωση. Τρία καλώδια όλα κι όλα δεν έχει σχέση ο εγκέφαλος εκτός κι αν τοποθέτησε το module που είναι για σβήνει εξ αποστασεως.. Αλλά κ πάλι οι οδηγίες που δίνει είναι ξεκαθαρες για το που γεφυρωνεις (διαφορετικά στα ψεκαστα διαφορετικα στα καρμπυρατερατα).
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση πάντως

  4. #4
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Εδώ είσαι : http://www.directed.gr/

    Αυτοί είναι οι επίσημοι. Σε ένα φυλλάδιό τους (που έχω από το καλοκαίρι του 2015) δίνουν τιμή 349 € για τον SR-i900. Ο ηλεκτρολόγος εδώ (Κρήτη) ήθελε +45 € για την τοποθέτηση τα οποία μου τα δικαιολόγησε 30 € εργασία και 15 € το ειδικό καλώδιο (που άμα το πάρω και κουμπώνει απ' ευθείας δεν μπορώ να καταλάβω τα 30 € εργασία, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...)
    Φύγαμε...

  5. #5
    Παντως υπαρχουν μαστορες/ηλεκτρολογοι που φτιαχνουν φισα για τον scorpio χρησιμοποιοντας φισα απο αλλο συναγερμο (πχ meta)

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ευχαριστώ παίδες θα πάρω αύριο τηλ να ρωτήσω τι παίζει. Παράλληλα περιμένω απάντηση κι από την αμερικανική εταιρεία να μου πει αν ισχύει αυτό με την εγγύηση

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Να προσεχεις τους φορτιστες...σπανε στο λαιμο,εχω αλλαξει τρεις και ειναι ακριβοι..στην ενωση λοιπον του καλωδιου με τον ανταπτορα η το USB αναλογα τι σου εδωσαν τυλιξε καλα μονωτικη ταινια για ενισχυση..

    Κατ αλλα αξιζει τα λεφτα του αν και πολυ υπερτιμημενος...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ενημέρωση του θέματος για να μείνει και η πληροφορία.
    Μίλησα με αντιπρόσωπο Ελλάδος (http://www.directed.gr/). Με πληροφόρησε ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν απαιτείται εγκατάσταση απο επαγγελματία για να ισχύει η εγγύηση(σε αντίθεση πχ με τους συναγερμούς viper που θέλουν εγκαταστάτη) , εφόσον βέβαια κατέχεις 2 βασικές ηλεκτρολογικές γνώσεις και μπορείς να εντοπίσεις τα καλώδια του φλάς,του tail light και μια γείωση (τα δείχνει όλα στο ηλεκτρολογικό διάγραμμα στο manual της μηχανής). Ακόμη ο αντιπρόσωπος ενδιαφέρθηκε να μάθει ποιο μαγαζί μου είπε τα περί εγγύησης κλπ που αναφέρω παραπάνω.

    Έτσι για την ιστορία και ο υπάλληλος του και ο ίδιος ο αντιπρόσωπος ήταν πάρα πολύ ευγενικοί,εξυπηρετικοί και έδειξαν πραγματικό ενδιαφέρον να μάθουν λεπτομέρειες για το πρόβλημα μου, παρόλο που βρίσκονται στην Θεσ/νικη κι εγώ στην Αθήνα.

  9. #9
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Ενημέρωση του θέματος για να μείνει και η πληροφορία.
    Μίλησα με αντιπρόσωπο Ελλάδος (http://www.directed.gr/). Με πληροφόρησε ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν απαιτείται εγκατάσταση απο επαγγελματία για να ισχύει η εγγύηση(σε αντίθεση πχ με τους συναγερμούς viper που θέλουν εγκαταστάτη) , εφόσον βέβαια κατέχεις 2 βασικές ηλεκτρολογικές γνώσεις και μπορείς να εντοπίσεις τα καλώδια του φλάς,του tail light και μια γείωση (τα δείχνει όλα στο ηλεκτρολογικό διάγραμμα στο manual της μηχανής). Ακόμη ο αντιπρόσωπος ενδιαφέρθηκε να μάθει ποιο μαγαζί μου είπε τα περί εγγύησης κλπ που αναφέρω παραπάνω.

    Έτσι για την ιστορία και ο υπάλληλος του και ο ίδιος ο αντιπρόσωπος ήταν πάρα πολύ ευγενικοί,εξυπηρετικοί και έδειξαν πραγματικό ενδιαφέρον να μάθουν λεπτομέρειες για το πρόβλημα μου, παρόλο που βρίσκονται στην Θεσ/νικη κι εγώ στην Αθήνα.
    Ευχαριστούμε. Τον ζαχάρωνα κι εγώ (ακόμα δηλ.) αλλά έχω ήδη τον μαμά πάνω και μόνο αν τον δώσω θα κάνω την αλλαγή. Το περιμετρικό του πάντως πρέπει να είναι το κορυφαίο.
    Φύγαμε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Για τον συναγερμο Rider τι γνωμη εχετε αν τον ξερει καποιος η τον εχει ηδη? Μου τον προτειναν και ηθελα να μαθω αν ειναι καλος. Θα μου τον βαλουν δωρο με την μηχανη και απλα να ξερω αν τουλαχιστον ειναι κατι σοβαρο ως ενα σημειο η τελειως για πεταμα και το βαζουν για να ριξουν σταχτη στα ματια οτι κατι κανουν δωρο. εχει ωραιο χειριστηριο παντωσ χαχαχα

    http://www.pancarshop.gr/index.php?t...duct_id=909970

  11. #11
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    Για τον συναγερμο Rider τι γνωμη εχετε αν τον ξερει καποιος η τον εχει ηδη? Μου τον προτειναν και ηθελα να μαθω αν ειναι καλος. Θα μου τον βαλουν δωρο με την μηχανη και απλα να ξερω αν τουλαχιστον ειναι κατι σοβαρο ως ενα σημειο η τελειως για πεταμα και το βαζουν για να ριξουν σταχτη στα ματια οτι κατι κανουν δωρο. εχει ωραιο χειριστηριο παντωσ χαχαχα

    http://www.pancarshop.gr/index.php?t...duct_id=909970
    μαπα και 70ευρω χωρις περιμετρικο? ουτε καν....με 110 παιρνεις ποιοτικοτερο με συναγερμο. ξαναδιαβασε τις αλλες προτασεις.
    τα δωρα γι αυτο τα κανουν..γιατι δε τους κοστιζουν τιποτα. αλλιως θα τα ελεγαν εξτρα με εκπτωση

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    μαπα και 70ευρω χωρις περιμετρικο? ουτε καν....με 110 παιρνεις ποιοτικοτερο με συναγερμο. ξαναδιαβασε τις αλλες προτασεις.
    τα δωρα γι αυτο τα κανουν..γιατι δε τους κοστιζουν τιποτα. αλλιως θα τα ελεγαν εξτρα με εκπτωση
    το περιμετρικο ειναι λιγο μουφα απο την αποψη οτι τρωει παραπανω μπαταρια γιατι εχει το ρανταρ και επισης θα βαραει ακομα και γατα αν περασει η σκυλος

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    To περιμετρικό είναι χρήσιμο υπο προϋποθέσεις. Δεν έχει νόημα να το παρκάρεις κάπου πολυσύχναστα και να ενεργοποιείται συνεχώς. Αντίθετα σε καμιά πυλωτή ή κάπου πιο απομονωμένα κάνει δουλειά. Σε συνδυασμό με τηλεειδοποιηση (εαν και εφόσον πιάνει σήμα το κοντρολάκι) και υπο την προϋπόθεση επίσης ότι δεν θα πέσεις σε "επαγγελματίες"...

    Για τον rider δεν έχω ιδέα, αλλά ένεκα τιμής , μάλλον δεν θα είναι και ότι ποιοτικότερο υπάρχει. Απο κει και πέρα όπως λένε και τα παιδιά, λίγο πάνω απο το κατοστάρικο υπάρχουν κινεζιές που έχουν και τηλεειδοποίηση.Απλά προκύπτει πάντα το θέμα της κατανάλωσης μπαταρίας. Λένε ότι ο scorpio έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση στο stand by.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    το περιμετρικο ειναι λιγο μουφα απο την αποψη οτι τρωει παραπανω μπαταρια γιατι εχει το ρανταρ και επισης θα βαραει ακομα και γατα αν περασει η σκυλος
    αν ρυθμισεις το περιμετρικο του σωστα δεν χτυπαει για κανενα λογο...ο συνεγαρμος πριν αρχισει να ουρλιαζει στελνει προειδοποιητικους ηχους οποτε δεν χτυπαει αμεσως με το οτιδηποτε περαστικο διπλα στην μηχανη...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Συνεχίζω επί του θέματος. Ο συναγερμός αγοράστηκε. Η όλη ιστορία έχει ένα ενδιαφέρον. Η αναζήτηση ξεκίνησε κλασσικά απο το σκρουτζ. η τιμή είναι 349€+50 το περιμετρικό. Λέω ας δούμε και μέσω google τι παίζει.Ψάχνω ψάχνω, ίδια τιμή.349€. Κάποια μαγαζιά κάνουν δώρο την εγκατάσταση, τα περισσότερα χρεώνουν απο 20έως40€. Οπότε εύκολα παίζω στα 450€ και τα ρέστα σουβλάκια...
    Λέω τέρμα τα εθνικά φρονήματα...Θα κοιτάξω να τον φέρω απ΄εξω. Ε-bay. Αμ δε.Εκεί οι τιμές παίζουν παραπάνω απ ότι εδώ. Όσοι είναι φθηνότεροι έρχονται απο Αμερική με καμιά 30αριά € έξοδα αποστολής + το ενδεχόμενο τελωνείο. Αρχίζω να συμβιβάζομαι στην ιδέα του 450άρικου αλλά με τρώει.
    Βιντεακια εγκατάστασης youtube,κατέβασμα το manual του συναγερμού απο το site της scorpio. Ρε δεν είναι και τόσο δύσκολο τελικά. Ειδικά αν υπάρχει στο εμπόριο η ειδική καλωδίωση που κουμπώνει στη φύσα της μηχανής. Δυστυχώς για το δικό μου δεν υπάρχει οπότε θα πάμε manually. To installation guide της εταιρειας λέει ότι χρειάζεται σύνδεση στα καλώδια των φλάς, του κωλοφάναρου (όλα αυτά είναι +) και μια γείωση (-). Ωραία,δεν έχω και πολύ άποψη απο ηλεκτρικά αλλά δεν μου φαίνεται κάτι αδύνατο. service manual της μηχανής.wiring diagrams. Ωπα νατα τα πίσω φλάς, το tail light και το ground.Ολα σε μια φύσα είναι. Την εντοπίζω στην ουρά όλα καλά έως εδώ. Θα γλυτώσουμε το 40€ της εγκατάστασης.
    Βέβαια συναγερμό δεν έχω αγοράσει ακόμη...
    Συνεχίζω το ψάξιμο. Στις πολύ πίσω σελίδες της αναζήτησης, μεταξύ ξένων site εμφανίζονται και μερικά ελληνικά ξέμπαρκα.Ωπ, νάτο το καλό, τιμή 299€! Εδώ είμεθα, γλυτώσαμε άλλο ένα 50αρικάκι έτσι απλά με λίγο ψάξιμο...
    Συνεχίζω το ψάξιμο (άπληστος..)
    Βρίσκω άλλα 2 site ελληνικά με την ίδια τιμή.299.
    Ε καλά είναι ότι κερδίσαμε κερδίσαμε. Τηλεφωνάκι. Ναι τόσο είναι η τιμή, αλλά αν δεν γίνει η εγκατάσταση σε μας δεν ισχύει η εγγύηση... Πόσο κοστίζει? 50€...
    Χμμμ...
    Ψάχνω τον αντιπρόσωπο και τον ρωτάω. Όπως αναφέρω και σε προηγούμενο πόστ με ενημερώνει ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει εφόσον έχεις μια ιδέα τι συνδέεις και που. Άψογος σε όλα του. Αρχίζω και σκέφτομαι αφού θα τα σκάσω που θα τα σκάσω να τον παραγγείλω απο τον ίδιο στην θεσσαλονίκη. Αν είναι να τα πάρει τα φράγκα έλληνας , ας τα αξίζει τουλάχιστον. Θα μπορούσε καν να μην ασχοληθεί, θα μπορούσε να πει εγκαταστάτης και τέλος.Αλλά δεν το έκανε προς τιμήν του.Ασχολήθηκε προσωπικά κι αυτό μέτρησε.

    Το πράγμα γίνεται ακόμη καλύτερο παρακάτω...

    Απο τα 3 μαγαζιά που είχα εντοπίσει με τιμή 299, ο πρώτος ήθελε 50€ εγκατάσταση. Ο δεύτερος με ενημέρωσε ότι η τιμή στο site δεν ισχύει πλέον , ότι έχει ανέβει στα 349€ (όπως όλοι δηλαδη) κι ότι κακώς αναγράφεται 299 στο site, θα το αλλάξει άμεσα. Μέχρι σήμερα πάντως δεν την έχει αλλάξει. Κι έμεινε ο τελευταίος...

    Τηλέφωνο, τον τάδε συναγερμό παρακαλώ, μάλιστα, υπάρχει διαθέσιμος, όχι με παραγγελια σε μια μέρα θελετε να σας το παραγγείλω? Πόσο κοστίζει? Όσο γράφουμε στο site...299?Mάλιστα.Εγκατάσταση θέλω να κάνω ο ίδιος.Κανένα πρόβλημα εφόσον γνωρίζετε τι κάνετε.Παραγγείλτε τον παρακαλώ μαζί με το περιμετρικό αισθητήρα.Οκ.

    Δεν παίζει λεώ απο μέσα μου ή παπάτζες μου λέει για να με μπάσει στο μαγαζί και μετά να μου φορέσει το 50ευρω ή θα με πάρει τηλ να μου πεί κάναμε λάθος στην τιμή.

    Την επόμενη ημέρα , απογευματακι χτυπάει το τηλέφωνο. Καλησπερα ήρθε η παραγγελία σας μπορείτε να περάσετε να παραλάβετε. Α πολύ ωραία, τιμή όσο είχαμε συμφωνήσει? Φυσικά μου λέει ότι είπαμε...

    Ρε αποκλείεται να γίνεται αυτό το πράγμα, αλλά θα πάω να δώ.Μήπως είναι καμιά κινεζιά αντιγραφή?Μήπως είναι παράλληλη εισαγωγή?Μήπως μήπως?Είναι να έχεις εμπιστοσύνη στον έλληνα έμπορο...

    Αργά το απόγευμα φτάνω στο μαγαζί.Κάλως τον, τον συναγερμό εδώ τον έχω. Ομορφα, έλα να ανοίξουμε το κουτί να ρίξουμε μια ματιά προτού παραλάβω.Βεβαίως!
    Ανοίγουμε κουτί, βγάζω το βιβλιαράκι και αρχίζω να καταμετράω τα περιέχομενα σύμφωνα με ότι λέει το βιβλιαράκι. Το κέρατό μου όλα μεσα είναι...και εξτραδάκι ενα μικρό πορτοφολάκι-pouch, καλής ποιότητας, με την επωνυμία directed (του αντιπροσώπου) ραμμένη,θήκη για το τηλεχειριστηριο του συναγερμού.
    Όλα οκ να σας πληρώσω, βεβαίως μου λεει, 299€ ο συναγερμός και 49€ το περιμετρικό, σύνολο 348€. Δε μιλάω, πληρώνω με την κάρτα δίνει απόδειξη.

    Να σας ρωτήσω, γιατί είστε τόσο φθηνοί, αυτό το μοντέλο κάνει παντού 349+50. Ξέρετε, μου απαντάει είχε γίνει λάθος απο παραλειψή μας στην τιμη.Τόσο κοστίζει κανονικά, αλλά αφού σας είπαμε αυτή την τιμή δεν ήταν σωστό να σας το αλλάξουμε. Την τιμή την διορθώσαμε στο site πλεόν.
    Τα υπόλοιπα που συζήτησαμε δεν είναι της παρούσης.

    Εξεπλάγην θετικότατα με τη στάση του εμπόρου. Του λαμόγιου, του απατεώνα, του ελληνάρα. Τελικά δεν είναι όλοι το ίδιο ε?Δεν ξέρω εαν επιτρέπεται η αναφορά ονόματος μήπως και θεωρηθεί δαιφήμιση οπότε δεν γράφω.Αλλά επειδή έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις εδω μέσα για τους έλληνες εμπόρους, ας καταθέσω κι εγώ my 2 cents. Έτσι γιατί το τσουβάλιασμα δεν είναι καλό πράμα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα αδιαβροχου και ζεστου συνθετικου jacket
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2006, 01:08
  2. Times Moto και εγγυηση...
    από AlexT.SS1000.R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 04:53
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 11:47
  4. Service και εγγύηση
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2006, 13:30
  5. Αγορά κράνους και μπουφάν
    από MikeG στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 23:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF