Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Transalp η v-strom???

  1. #1

    Transalp η v-strom???

    Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο group εψαξα και λιγο καναδυο πραγματα σε συζητησεις και επειδη σκεφτομαι να παρω μια μεγαλυτερη μηχανη (οδηγαω παπακι honda astrea grand του 99 εδω και 6 χρονια) και σκεφτομαι να αγορασω κατι σε 600-700 κυβικα κυριως για ταξιδακια οσο πιο πολλα μπορω και οσο πιο μακρια.. ειμαι μεταξυ honda transalp suzuki vstrom οπως γραφω και σοτν τιτλο! οικονομικα μονο για αγορα σκεφτομαι μεταξυ 2000-4000! μοντελο θα ηθελα μετα το 2006 καθως ηδη ειναι 10ετιας!! για αυτο τον λογο αλλα και γενικα δεν ξερω αν ειναι καλυτερο το transalp 650 που εβγαινε μεχρι το 2007 η το 700 που εβγαινε μετα το 2008.. γραφω τοσο αναλυτικα ετσι ωστε αν μπορειτε να με βοηθησετε οσο περισσοτερο γινεται... δεν ειμαι εμπειρος στις μεγαλες μηχανες αλλα πιστευω οτι με τον καιρο συνηθιζεται... ειμαι 1.72 στα 70κιλα οποτε πιστευω πως ειναι καλες μηχανες για τον σωματοτυπο μου! αυτα τα λιγα λοιπον ευχαριστω εκ των προταιρων για το χρονο σας!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Θα σου ταιριαζε πιστευω το Χοντα λογω ογκου,αλλα και το Σουζουκι μια χαρα μηχανη ειναι,Καβαλησες κανενα απο τα δυο?

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Εσενα ποιο σου αρεσει πιο πολυ; Μια χαρα μηχανακια ειναι και τα δυο. Το versys αληθεια πώς σου φαινεται;

    Για εμενα το v-strom σου κανει σιγουρα τη δουλεια (και μαλλον η πλειοψηφια αυτο θα προτεινει), αλλα λογω μεγαλης ζητησης κραταει υπερβολικα καλα την τιμη του, νομιζω δλδ πως ειναι υπερκοστολογημενο στην αγορα μεταχειρισμενων.

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Στο Τρανσαλπ, τουλάχιστον στο 650 δε θα πατάς κάτω κανονικά και για νέο οδηγο δεν είναι και ότι καλύτερο.
    Στο βιστρομ θα είσαι καλύτερα

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    καλωσηρθες!
    vstrom ελαφρως ανωτερο χωρις το τρανσαλπ να υστερει σημαντικα γι αυτα που ζητας (απλα παιζει να το βαρεθεις νωριτερα)
    Αξιοπιστα και τα δυο.
    Vstrom μετα το 07 εχουν και abs ολα (σπανια παραεισαγωγης να μην εχει) και οταν βγηκε το ειχε προσφορα η σουζουκι με το abs οσο ειχαν τοτε το τρανσαλπ και το βερσυς χωρις, γι αυτο και πουλησε σαν τρελο (+μουρη λογω ογκου που μοιαζει με 1000αρι,+ για αλλους λογους που εχει γινει θρυλος )
    Μονη ενσταση για το υψος (δεν ειμαι πολυ ψηλοτερος, μην στραβωσεις) πως να το πω ευγενικα..... δεν ειναι παπι, απεφευγε τις μανουβρες στις ανηφορες και τα ξεπαρκαρισματα με τον κωλο στις κατηφορες (θεμα συνηθειας ειναι,μαθαινεις να προβλεπεις )
    Οποτε βαλε και το ποιο σου αρεσει παραπανω στο ματι, σχεση χρονολογιας/χιλιομετρων/καταστασης/τιμης/εξοπλισμου απο αγγελιες και αποφασιζεις!

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Transalp
    Γροθιά στο κατεστημένο

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Transalp
    Γροθιά στο κατεστημένο
    Γροθια στο κατεστημενο ειναι οι τιμες των μεταχειρισμενων vstrom!! Μπηκα να δω αγγελιες μετα απο χρονια και επαθα πλακα,σαν να μην περασε μια μερα! Η εκδικηση των βεστρωμαδων για την καζουρα που εχουν/με φαει τοσα χρονια!

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Ας τα ανταλλάσουν μεταξύ τους τότε

  9. #9
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Και με τα δύο, θα ικανοποιηθείς. Ειναι εξαιρετικες μοτοσυκλετες.

    Ωστόσο ένα transalp, είναι σαφώς φθηνότερο σαν μεταχειρισμένο και λίγο πιό ήπιο στην συμπεριφορά για κάποιον "αρχάριο" στην κατηγορία.

    Ότι και να επιλέξεις, καλά χιλιόμετρα.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    αν εισαι πανω απο 50 transalp... αλλιως vstrom..!!
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Καβαλησες κανενα απο τα δυο?
    Οχι δεν εχω ανεβει σε κανενα αλλα εννοειται πως θα το κανω και μετα θα αποφασισω! απλα παιρνω πρωτα την γνωμη πιο εμπειρων που μπορει να τα εχουν και μετα βλεπουμε!!

    [QUOTE=ptc;2700088]Το versys αληθεια πώς σου φαινεται;
    το versus φιλε μου ενω αποσο εχω ψαξει εχω δει οτι ειναι αρκετα καλο και αυτο δεν μου αρεσει τοσο εξωτερικα..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lmb990 Προβολή μηνύματος
    αν εισαι πανω απο 50 transalp... αλλιως vstrom..!!
    μπορεις να μου πεις για ποιο λογο το λες αυτο? μηπως με βοηθησεις περισσοτερο και μηπως μαθω κατι πιο χρησιμο


    γενικα οπως ειπαν και καποια μελη το v-strom οντως εχει τσιμπιμενες τιμουλες που αν παω για τοσα χρηματα πιστευω οτι μαλλον θα πηγαινα στο καινουριο transalp (μετα το 2008 δηλαδη) το οποιο δεν ξερω αν εχει κανενας σας να μου πει τιποτα σε συγκριση με το παλιο αν και πιστευω πως οταν ψαξω και στο forum ολο και κατι θα βρω!

  12. #12
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Α πολύ καθωσπρέπει είναι το θρεντάκιον εδώ.


    Africa να πάρεις. Την παλιά ε, όχι αυτή τη μ......α την καινούρια που έβγαλε.
    Το ερώτημα πάντα είναι Transalp ή Africa !
















    ΥΓ: Κάτσε πάνω και στα δυο και όποια γουστάρεις περισσότερο παίρνεις. Και τα δυο τα ίδια είναι.
    Φύγαμε...

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της pab-lo
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    93
    "και τα δυο ιδια ειναι" εχμ ναι. κι ο σκυλος με τη γατα το ιδιο ειναι. Εχουν τεσσερα ποδια.
    --τρανσαλπ φτηνοτερο στην αγορα, καιει περισσοτερο γενικως, σε ταξιδι μικροτερη μουαγεν και ειδικα διπλος. μεχρι 120 παει αξιοπρεπως. μετα ρουφαει. παταει αρκετα σε χωμα. δεν συμπαθει ιδιαιτερα την πολη. ομορφο (υποκειμενικο), αξιοπιστο.

    --βστρομ ακριβοτερο, ασυγκριτα μικροτερη καταναλωση (ως και -2λτ/100), ασυγκριτα καλυτερη ποιοτητα ταξιδιου, μεγαλυτερη μουαγεν καί διπλος ανετα, ανετο φορτωμα, δεν παταει χωμα (αντε βαλε ενα 5%), σκυλος αξιοπιστιας (ως και εχθρος του μαστορα), κακάσχημο (αντικειμενικό), μαούνα, "σούπα" με μαιντανό, δεν συμπαθεί την πόλη.

    καντα βολτα και οποιο (τρανσαλπ) σε κερδισει, παρτο.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2015
    Μηνύματα
    19
    Αφου θες ταξιδια σε ασφαλτο μεταξύ των δυο επέλεξε suzuki. Εχω υπαρξει κάτοχος και των δύο. Αν σε δυσκολευει το υψος του v strom κανε απλά χαμήλωμα...

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pab-lo Προβολή μηνύματος
    "και τα δυο ιδια ειναι" εχμ ναι. κι ο σκυλος με τη γατα το ιδιο ειναι. Εχουν τεσσερα ποδια.
    --τρανσαλπ φτηνοτερο στην αγορα, καιει περισσοτερο γενικως, σε ταξιδι μικροτερη μουαγεν και ειδικα διπλος. μεχρι 120 παει αξιοπρεπως. μετα ρουφαει. παταει αρκετα σε χωμα. δεν συμπαθει ιδιαιτερα την πολη. ομορφο (υποκειμενικο), αξιοπιστο.

    --βστρομ ακριβοτερο, ασυγκριτα μικροτερη καταναλωση (ως και -2λτ/100), ασυγκριτα καλυτερη ποιοτητα ταξιδιου, μεγαλυτερη μουαγεν καί διπλος ανετα, ανετο φορτωμα, δεν παταει χωμα (αντε βαλε ενα 5%), σκυλος αξιοπιστιας (ως και εχθρος του μαστορα), κακάσχημο (αντικειμενικό), μαούνα, "σούπα" με μαιντανό, δεν συμπαθεί την πόλη.

    καντα βολτα και οποιο (τρανσαλπ) σε κερδισει, παρτο.
    Έχοντας περάσει απο τα χέρια μου 2 ΤΑ 650/700
    Και δυο στρώματα παλιό/καινούργιο.
    Το ΤΑ είναι ποιο μανιτζεβελο εντός των τοιχών σίγουρα.
    Το 700 (με το σηνδυασμενο cbs/abs)εχει απείρως καλύτερα φρένα απο όλα τα στρώματα μαζί.
    Για μέχρι 120-130 κινείται αξιοπρεπώς.
    Απο εκεί και πάνω καίει.
    Για ποιο μεγάλες ταχύτητες ταξιδιού όπως ειπαν και ποιό επάνω το στρομ.
    Φορτώνονται εξίσου.
    Αυτά

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά transalp ή v-strom?
    από geo706 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 09:29
  2. To Transalp efyge....to V-Strom einai edw
    από juan pablo στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 15:33
  3. v-strom or transalp?
    από costas81 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2006, 19:11
  4. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 01:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF