Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Bandit 650 τεντωτηρας καδενας

  1. #1
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131

    Bandit 650 τεντωτηρας καδενας

    Το λοιπον, το μηχανακι (bandit 650 του 2006) εχει 70.000 χλμ και τωρα τελευταια εχει αρχισει να ψιλοακουγεται η καδενα του εκκεντροφορου. Την ακουω μονο οταν ειναι κρυο, οταν ζεσταθει δεν ακουγεται τιποτα.
    Διαβαζοντας διαφορα ειδα οτι ειναι γνωστο το θεμα αλλα δεν καταλαβα ποια ειναι η καλυτερη λυση. Αλλοι λενε αντικατασταση του αυτοματου τεντωτηρα με manual, αλλοι λενε αντικατασταση του ελατηριου, αλλοι λενε για εξαγωγη του ελατηριου και σπρωξιμο με κατσαβιδι ετσι ωστε να "κουμπωσει" στο επομενο δοντι.

    Ακουω ...
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Η Suzuki τι λεει ?
    Το manual δλδ.
    (Αυτό να κάνεις)

  3. #3
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Αν το αφησεις δε θα παει απο μονο του στην επομενη θεση? Μηπως εχει τερματισει και χρειαζεται αλλαγη η καδενα?

  4. #4
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Η Suzuki τι λεει ?
    Το manual δλδ.
    (Αυτό να κάνεις)
    Ελα μου ντε

    θα το κοιταξω ...
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  5. #5
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Αν το αφησεις δε θα παει απο μονο του στην επομενη θεση? Μηπως εχει τερματισει και χρειαζεται αλλαγη η καδενα?
    Κανονικα επρεπε να παει στην επομενη θεση αλλα δεν. Καποιοι λενε οτι αμα σκισεις το μηχανακι για ωρα συνηθως παει στην επομενη θεση, αλλα εγω δεν το κανω.
    Τωρα, να θελει αλλαγη στις 70.000 χλμ δεν νομιζω. Hi Vo καδενα ειναι, πρεπει να βγαζει πολλα παραπανω χιλιομετρα.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Δες αν εχεις προσβαση στον τεντωτηρα-δεν γνωριζω το μοτερ- και να τον καθαρισεις, ισως ετσι λειτουργει πιο ελευθερα και τεντωσει, αντι να μαγκωνει.

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    εγώ θα έκανα αντικατάσταση τεντωτήρα-καδένα σετ με τα γνήσια ανταλλακτικά του, θα είναι λίγο ακριβά φαντάζομαι κανα 200ρο αλλα περιέχει το λιγότερο δυνατό ρίσκο και θα σου βγάλει σίγουρα άλλα τόσα χιλιόμετρα
    το θέμα σε αυτό το μοτέρ(αερόψυκτο) είναι δεδομένο, λύση είναι να οδηγείται πιο smooth χωρίς μεταχείριση on/off throttle
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εγώ θα έκανα αντικατάσταση τεντωτήρα-καδένα σετ με τα γνήσια ανταλλακτικά του, θα είναι λίγο ακριβά φαντάζομαι κανα 200ρο αλλα περιέχει το λιγότερο δυνατό ρίσκο και θα σου βγάλει σίγουρα άλλα τόσα χιλιόμετρα
    το θέμα σε αυτό το μοτέρ(αερόψυκτο) είναι δεδομένο, λύση είναι να οδηγείται πιο smooth χωρίς μεταχείριση on/off throttle
    Εννοεις οτι ειναι δεδομενο το προβλημα στο συγκεκριμενο μοτερ να θελει αλλαγη ο τεντωτηρας και η καδενα τοσο συντομα? Συνηθως αυτο ακουγεται για τα μονοκυλινδρα, αν και παλι μου ακουγεται πολυ συντομο το διαστημα. Επισης με τη πιο smooth μεταχειριση εννοεις οτι φτιαχνει το προβλημα η δεν εμφανιζεται?

  9. #9
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εγώ θα έκανα αντικατάσταση τεντωτήρα-καδένα σετ με τα γνήσια ανταλλακτικά του, θα είναι λίγο ακριβά φαντάζομαι κανα 200ρο αλλα περιέχει το λιγότερο δυνατό ρίσκο και θα σου βγάλει σίγουρα άλλα τόσα χιλιόμετρα
    το θέμα σε αυτό το μοτέρ(αερόψυκτο) είναι δεδομένο, λύση είναι να οδηγείται πιο smooth χωρίς μεταχείριση on/off throttle


    και καδενα ? απο τωρα ?
    Η μεταχειριση που εχει γινει ειναι κατι παραπανω απο smooth

    εαν χρειαζεται καδενα απο τωρα το επομενο θα ειναι ducati
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    παιδιά το θέμα το έβγαλε σε άλλο 2 μηχανάκια φίλων μου + ότι μαθαίνω απο τα καφενεία μας, εάν αλλάξεις τεντωτήρα δεν θα αλλάξεις την καδενούλα του? αφού θα ανοίξει που θα ανοίξει.θα την κρατήσεις εκεί? γιατί για οικονομία?
    συνήθως τα πρώτα 15000 χιλόμετρα με ένα νέο μηχανάκι θα "δοκιμάσεις" αυτά που θέλεις, κοινώς θα το πιείς όσο πιείς στη συνέχεια μεγαλώνεις σου ερθει και τίποτα οικογένεια παραπάς smooth συνεπώς θέλω να πω εάν τα αλλάξεις τώρα και κάνεις 5k τον χρόνο θα το ξαναδείς σε καμιά 15ετία (εάν το έχεις ακόμη). Τι αγχώνεσαι?

    όσο για τα desmo που λες, βρες εσύ ενα καλό μεταχειρισμένο(όπως θα έκανες με το bandit) δούλεψε τα το ίδιο σε βάθος 5ετίας.... τράβα μια γραμμή με το τι έβαλες για συντηρήσεις επισκευές στο ένα και το αλλο και φέρτο να το συζητήσουμε
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    παιδιά το θέμα το έβγαλε σε άλλο 2 μηχανάκια φίλων μου + ότι μαθαίνω απο τα καφενεία μας, εάν αλλάξεις τεντωτήρα δεν θα αλλάξεις την καδενούλα του? αφού θα ανοίξει που θα ανοίξει.θα την κρατήσεις εκεί? γιατί για οικονομία?
    συνήθως τα πρώτα 15000 χιλόμετρα με ένα νέο μηχανάκι θα "δοκιμάσεις" αυτά που θέλεις, κοινώς θα το πιείς όσο πιείς στη συνέχεια μεγαλώνεις σου ερθει και τίποτα οικογένεια παραπάς smooth συνεπώς θέλω να πω εάν τα αλλάξεις τώρα και κάνεις 5k τον χρόνο θα το ξαναδείς σε καμιά 15ετία (εάν το έχεις ακόμη). Τι αγχώνεσαι?

    όσο για τα desmo που λες, βρες εσύ ενα καλό μεταχειρισμένο(όπως θα έκανες με το bandit) δούλεψε τα το ίδιο σε βάθος 5ετίας.... τράβα μια γραμμή με το τι έβαλες για συντηρήσεις επισκευές στο ένα και το αλλο και φέρτο να το συζητήσουμε
    Εαν η καδενα ειναι οκ μπορεις να αλλαξεις μονο τεντωτηρα (τον ιδιο ή manual). Δεν χρειαζεται ανοιγμα το μοτερ. Και πιστεψε με, το bandit το εχω απο καινουργιο και δεν εχει "ζοριστει" ποτε. Φαινεται εχουν ενα θεματακι με τους τεντωτηρες ανεξαρτητως χρησης.
    Οσον αφορα το ducati, προφανως και αστειευομουν

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  12. #12
    Περιμένω τον μινάρα να σου πει πόσες φορές έχει αλλάξει την δική του...

  13. #13
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Περιμένω τον μινάρα να σου πει πόσες φορές έχει αλλάξει την δική του...
    Πεσμου τετοια, πεσμου τετοια

    Αυτος ομως δεν ειναι μετρο συγκρισης γιατι τη γκαζιερα την στριβει με σωληνοκαβουρα
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.708
    Εχετε ιδεα που πεφτει η καδενα του ληστη κ την αλλαξατε ηδη...??
    Θεμα δεν εχει ο τεντωτηρας φιλε μου...τωρα για το ψυχολογικο σου αν θες το πολυ πολυ αλλαξε το ελατηριακι ή ολο τον τεντωτηρα.

    Του κολλητου μου το bandit εχει 130-140Κ κ αλλαξε το ελατηριακι μονο στα 110Κ κ ειναι μια χαρα.
    Για το σκισιμο που εχει φαει δεν σου λεω...ολα αυτα τα χρονια!!!
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Αυτος ομως δεν ειναι μετρο συγκρισης γιατι τη γκαζιερα την στριβει με σωληνοκαβουρα
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Cbf600 Vs Suzuki Bandit 650
    από panavour στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2011, 21:16
  2. Τεντωτηρας καδενας
    από hornetakias στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 12:44
  3. ER6n vs Bandit 650
    από alex14 στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2006, 04:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF