Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Ελαστικά για Yamaha Tracer MT-09

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2016
    Μηνύματα
    7

    Ελαστικά για Yamaha Tracer MT-09

    Καλησπέρα Φίλοι,

    Θέλω να περάσω καινούργια ελαστικά στη μηχανη μου (Tracer MT09). Ποιές είναι οι απόψεις σας?
    Το προφίλ οδήγησης μου είναι ως εξής:

    - 20.000 χλμ./χρόνο εκτός πόλης σε εθνική.
    - κρατήματα σε στροφές και σε στεγνό και σε βρεγμένο δρόμο και σε σχετικά επιθετική οδήγηση. Τα εργοστασιακά ''μαμα'' δεν ήταν ότι καλύτερο.
    - οδήγηση αυστηρά σε ασφαλτο.
    - μπαντιλίκια δεν παίζουν...

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις/συμβουλές σας.

  2. #2
    Τι φοραει μαμα;
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2016
    Μηνύματα
    7
    120/70ZR17M/C (58W) (Tubeless)
    180/55ZR17M/C (73W) (Tubeless)
    Dunlop D222.
    naylon...πολυ σκληρα τα οποια ακομη και μετα απο 100 χιλιομετρα δεν λες οτι ζεσταθηκαν...

  4. #4
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Τα Dunlop roadsmart 2 τα βρήκα εξαιρετικά.Πολύ καλό κράτημα μόλις ζεσταθουν.3-4 χλμ σε άσφαλτο καλή και είσαι μια χαρά.
    Φίου φίου φι φι φίου

  5. #5
    Αν θες μπορω να σου προτεινω λαστιχα ο οποιος και καλο παιδι ειναι και καλες τιμες εχει και θα σου πει τη γνωμη του....

    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Highwaytohell Προβολή μηνύματος
    120/70ZR17M/C (58W) (Tubeless)
    180/55ZR17M/C (73W) (Tubeless)
    Dunlop D222.
    naylon...πολυ σκληρα τα οποια ακομη και μετα απο 100 χιλιομετρα δεν λες οτι ζεσταθηκαν...


    για δες αυτα τα dunlop...
    ειναι σχετικα καινουργια σαν μοντελο 2013-2014 και εγω που τα εχω φορεσει σε motard ειμαι αρκετα ευχαριστημενος πλην της διαστασης τους που ειναι παραπλανητικη, καθ'οτι ειναι πιο φαρδια (το πισω δλδ) και εκει που λεει 160, παιζει να ειναι 180αρι...

    παντως βγαινουν διαστασεις και δεικτες για το δικο σου κανονικα...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Έχω ακούσει καλά λόγια για το bt 16 pro της Bridgestone και πρέπει να είναι κι οικονομικό.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Εγώ με τα ντάνλοπ ΕΚΛΕΙΣΑ με αφορμή την ανύπαρκτη υποστήριξη σε πρόβλημα που είχα (άσε τα έξωδα που μου προκάλεσε)
    Για μένα Pirelli angel.....

    Το Βτ 16 τετραγωνίζει σχετικά γρήγορα.
    ανανήψαντας

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    τα michelin pilot road??
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2016
    Μηνύματα
    7
    καλημερα σε ολη την παρεα!
    Να σας πω την αληθεια η εμπειρια μου με μηχανες ειναι μικρη αρκει να σκεφτει κανεις οτι το tracer για μενα ειναι πρωτη μηχανη και μεσα σε 6 μηνες εκανα 14.000 ερωτευσιμα χιλιομετρα σε ταξιδια. Συνηθως ταξιδευω τριβαλιτσος (givi αλουμινιου trk-58l- πλαινες 33l). Την μηχανη την εχω αγαπησει και η τεχνολογια του traction control και γενικοτερα της μηχανης μου εδωσε αρκετη ασφαλεια και σιγουρια για να οδηγω σχετικα σε υψηλες ταχυτητες. Η αληθεια ειναι ομως οτι τα γουστα βγαινουν στις στροφες και προσωπικα εχω ξεχωρισει καποια λαστιχα ειτε απο φιλους ειτε απο μαγαζια που πηγα και ρωτησα.

    DUNLOP->Sportsmart2-roadsmart 2
    Michelin->Pilon Road 4
    Pirelli->Diablo Rosso 3
    Bridgestone->battlax 16
    ------------------------------------------------
    Προτεραιοτητα στην επιλογη προσωπικα ειναι η αυτοπεποιθηση που μπορει να προσφερει το λαστιχο στις στροφες(παν μετρον αριστον)!
    Με ενδιαφερει να μπορω να βγαλω με το ζευγαρι ενα χρονο τουλαχιστον μεχρι να τα χρειαστει να τα αλλαξω. Ασφαλεια πανω απο ολα.
    Ισως καποιος με προσωπικη εμπειρια με καποιο απο τα παραπανω λαστιχα?
    Παντα ανοιχτος σε προτασεις για αλλα λαστιχα. αυτα τα αναφερω απλα ενδεικτικα.
    Οσον αφορα την τιμη αν και δεν μου περισσευουν θα εδινα μεχρι και 350,00 για καλυτερη προσφυση-ασφαλεια.
    ------------------------------------------------
    Με τα τωρινα λαστιχα η επαφη με τον δρομο ειναι επειδη η μηχανη εχει φιλοτιμο
    Ας βρουμε μια καλη λυση και ας την κανουμε ενα καλο δωρο τωρα που ειναι και του αγιου βαλεντινου!


    Ευχαριστω για τον χρονο σας
    Τελευταία τροποποίηση από Highwaytohell; 09/02/2016 στις 10:09.

  11. #11
    Αν σε 6 μηνες εχεις κανει 14000χμλ δλδ σε 1 χρονο θεελεις να σου βγαλει 20+ χιλιαδες χλμ τοτε ξεχνα το στριφτερο κλπ λαστιχο.
    Αν θελεις εμπιστοσυνη θα πας σε ενα sport-sport touring. Sport πιο μαλακο καλυτερη συμπεριφορα αλλα φθειρεται πιο ευκολα (υπολογιζεις ~10Κ χλμ),δεν το βοηθάει η συνεχόμενη εθνική. sport touring πιο σκληρο, ζεσταινεται πιο αργα κραταει περισσοτερο αναλογως συνθηκων.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Αν σε 6 μηνες εχεις κανει 14000χμλ δλδ σε 1 χρονο θεελεις να σου βγαλει 20+ χιλιαδες χλμ τοτε ξεχνα το στριφτερο κλπ λαστιχο.
    Αν θελεις εμπιστοσυνη θα πας σε ενα sport-sport touring. Sport πιο μαλακο καλυτερη συμπεριφορα αλλα φθειρεται πιο ευκολα (υπολογιζεις ~10Κ χλμ),δεν το βοηθάει η συνεχόμενη εθνική. sport touring πιο σκληρο, ζεσταινεται πιο αργα κραταει περισσοτερο αναλογως συνθηκων.
    θα συμφωνησω...


    @Highwaytohell
    αν σε παιρνει οικονομικα ν'αλλαζεις λαστιχο καθε χρονο, εννοειται πας για πιο sport σειρα...
    η γνωμη μου ειναι βρες τα αντιστοιχα διαγραμματα και στις αλλες μαρκες οπως αυτο που σου βαζω και κρινε συμφωνα με την χρηση και την τσεπη σου...
    εγω με τα dunlop εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος σε στροφες κλπ, αλλα κανω ελαχιστα χλμ τον χρονο...και τα εβαλα με σκοπο τα μισα χλμ που κανω να τα κανω μεσα σε καρτοπιστα....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	650_1200.jpg 
Προβολές:	126 
Μέγεθος:	73,9 KB 
ID:	351766

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2016
    Μηνύματα
    7
    Εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες xaotikos αλλα ενταξει την μηχανη την δουλεψα λιγο παραπανω απ οσο επρεπε λογω της πρωτογνωρης εμπειριας μου σαν μοτοσυκλετιστης. Παντως υπολογιζω οτι περιπου πλεον γυρω στα 20.000 χλμ θα βγαζω τον χρονο και πραγματικα δεν θα με πειραζε να βαλω στην ζωη μου ενα παγιο εξοδο τετοιας φυσης. Ενταξει 350 ευρω για λαστιχα τον χρονο δεν ειναι και λιγα χρηματα αλλα σου παρεχουν 20.000 χλμ με οδηγηση που μπορεις ενα τικ παραπανω να απολαυσεις. Νομιζω οτι τα sportsmart2 χωρις μπαντιλικια και καγκουριες οτι μπορουν να βγαλουν αυτα τα χιλιομετρα. Η αληθεια ειναι οτι λαστιχο και να βαλω θα δω απιστευτη διαφορα διοτι αυτα που φοραω κανονικα θα επρεπε να τα αλλαξω με την αγορα της μηχανης.
    Ισως καποια μεση λυση και σε κρατηματα αλλα και σε διαρκεια? η χρυση τομη :>

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2016
    Μηνύματα
    7
    Devils animal αυτο ακριβως επειδη τουλαχιστον για την ωρα υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαζω λαστιχα μια φορα τον χρονο σκεφτομουν να βαλω κατι σε ποιο σπορ .
    Παντως μια φορα να σε σωσει το καλο λαστιχο νομιζω τα βγαζει τα χρηματα του και με το παραπανω... διοτι οποιαδηποτε πτωση κοστιζει χρηματα και πανω απο ολα ζωες.

  15. #15
    Προσεχε ομως οτι ενα sport ελαστικο μετα απο 8-10 χλιλιαδες μπορει να ειναι πολυ πιο γλυστερο και τετραγωνισμενο απο ενα sport touring μετα απο 10-12.
    Για 20 δεν θα το συζηταγα καν προσωπικα, τα θεωρω παρα πολλα για να εχω εμπιστοσυνη σε λαστιχο σε στροφιλικια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-09 Tracer
    από Kostas-Tracer στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 1636
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2021, 10:26
  2. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2016, 23:57
  3. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09 Tracer
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 21:52
  4. Ελαστικά για yamaha r1
    από agnostos090 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2015, 11:41
  5. Ελαστικα για YAMAHA YBR 125
    από nikos22 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2015, 13:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF