Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 76

Θέμα: Χρειαζομαι την πολυτιμη γνωμη σας για αποσκευες πλατης!

  1. #16
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Τελευταία, ψάχνω εναλλακτικες, προκειμένου να καταργησω την βαλίτσα (την οποία θεωρώ ένα κινητό ογκωδες μπαούλο) αλλά να εξακολουθώ να έχω τον απαραίτητο χώρο για την μεταφορά των απαραίτητων, σε ενα -ακομη και μικρο- ταξίδι(φαρμακείο, αδιάβροχο, επιπλέον ρουχισμό ).

    Τα tank bags, είναι μια καλή λύση, αλλά, πρώτον δεν αισθάνομαι άνετα να οδηγώ για πολύ ώρα με ένα όγκο μπροστά μου, δεύτερον, στον ανεφοδιασμό είμαι βαλε-βγαλε, ακόμη κι αν είναι μαγνητικό, τρίτον, σε περίπτωση δυνατής βροχής με αέρα , το αδιάβροχο κάλυμμα φουσκώνει, με αποτέλεσμα η οδήγηση να είναι επικίνδυνη.

    Τα σακίδια πλάτης είναι επίσης καλή λύση, αλλά μετά από λίγο, αισθάνεσαι το βάρος στον αυχένα και τους ώμους. Οφείλω να ομολογήσω ότι τελευταία έχω βρεί λύση σε μια ένα γιλέκο-σακιδιο, το οποίο φορώντας το, το βάρος κατανέμεται καλύτερα απ' ότι με ένα απλό σακίδιο. Επίσης αποτελεί και ένα πρώτο στρώμα μόνωσης από το κρύο.
    Το μειονέκτημα είναι ότι αισθάνεσαι εγκλωβισμένος και οι κινήσεις σου, είναι λίγο πιο περιορισμένες.

    Τα tail bags ή roll bags (κυρίως τα αδιάβροχα και μεσαίου μεγέθους), είναι για μένα η καλύτερη λύση, καθώς προσφέρουν μικρό όγκο, εύκολη πρόσδεση, δεν εμποδίζουν τις κινήσεις, ή το οπτικό πεδίο και χωρούν ότι και μια μεγάλη βαλίτσα, πλήν του κράνους. Έχω καταλήξει λοιπόν σε ένα multi functional roll bag, το οποίο μπορεί να μετατραπεί στην στιγμή σε σακίδιο, tank bag, ή και σε πλαϊνό σαμάρι.

    Πιστεύω ότι σε αυτού του είδους την ιδέα, θα μπορούσες να επενδύσεις. Σε ένα χαμηλού κόστους Πολυχρηστικό σακίδιο.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  2. #17
    Ήντα κάνετε? Το avatar του/της xarisiero
    Εγγραφή
    01/07/2014
    Μηνύματα
    340
    Το ίδιο πράγμα σκέφτομαι να κάνω και εγώ....η βαλίτσα πίσω δέν μου αρέσει και θεωρώ οτι αλλάζει και τη συμπεριφορά της μηχανής....Ειναι ακριβούτσικα όμως ρε γαμώτο και επίσης δεν ξέρω αν είναι το ίδιο βολικα και για τον συνεπιβάτη, αν μπορεί δηλαδή να ακουμπάει με την ίδια άνεση πάνω οπως στην βαλίτσα...Επίσης αν έχω παρατηρήσει σωστά πρέπει να υπάρχουν και κάποια tail bag που κουμπώνουν ακριβώς πάνω στην ίδια βάση της βαλίτσας

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2016
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Τελευταία, ψάχνω εναλλακτικες, προκειμένου να καταργησω την βαλίτσα (την οποία θεωρώ ένα κινητό ογκωδες μπαούλο) αλλά να εξακολουθώ να έχω τον απαραίτητο χώρο για την μεταφορά των απαραίτητων, σε ενα -ακομη και μικρο- ταξίδι(φαρμακείο, αδιάβροχο, επιπλέον ρουχισμό ).

    Τα tank bags, είναι μια καλή λύση, αλλά, πρώτον δεν αισθάνομαι άνετα να οδηγώ για πολύ ώρα με ένα όγκο μπροστά μου, δεύτερον, στον ανεφοδιασμό είμαι βαλε-βγαλε, ακόμη κι αν είναι μαγνητικό, τρίτον, σε περίπτωση δυνατής βροχής με αέρα , το αδιάβροχο κάλυμμα φουσκώνει, με αποτέλεσμα η οδήγηση να είναι επικίνδυνη.

    Τα σακίδια πλάτης είναι επίσης καλή λύση, αλλά μετά από λίγο, αισθάνεσαι το βάρος στον αυχένα και τους ώμους. Οφείλω να ομολογήσω ότι τελευταία έχω βρεί λύση σε μια ένα γιλέκο-σακιδιο, το οποίο φορώντας το, το βάρος κατανέμεται καλύτερα απ' ότι με ένα απλό σακίδιο. Επίσης αποτελεί και ένα πρώτο στρώμα μόνωσης από το κρύο.
    Το μειονέκτημα είναι ότι αισθάνεσαι εγκλωβισμένος και οι κινήσεις σου, είναι λίγο πιο περιορισμένες.

    Τα tail bags ή roll bags (κυρίως τα αδιάβροχα και μεσαίου μεγέθους), είναι για μένα η καλύτερη λύση, καθώς προσφέρουν μικρό όγκο, εύκολη πρόσδεση, δεν εμποδίζουν τις κινήσεις, ή το οπτικό πεδίο και χωρούν ότι και μια μεγάλη βαλίτσα, πλήν του κράνους. Έχω καταλήξει λοιπόν σε ένα multi functional roll bag, το οποίο μπορεί να μετατραπεί στην στιγμή σε σακίδιο, tank bag, ή και σε πλαϊνό σαμάρι.

    Πιστεύω ότι σε αυτού του είδους την ιδέα, θα μπορούσες να επενδύσεις. Σε ένα χαμηλού κόστους Πολυχρηστικό σακίδιο.
    Ενταξει! με καλυψες απολυτα!!!! τετοιου ειδους αποψεις χρειαζομαι γιατι ειμαι στο σταδιο ερευνας ακομα και θελω να συγκεντρωσω γνωμες κ αποψεις πανω στο θεμα.

    Εχω μια γενικη εικονα για το πως θα ηθελα να μοιαζει η ιδεα μου (αδιαβροχη με υλικα που ειναι φιλικα στην αεροδυναμικη αλλα και σε κραδασμους) τωρα για το τι αλλες εφαρμογες θα μπορουσε να εχει εκτος του να ειναι ενα αδειο σακιδιο δεν το εχω σκεφτει ακομα, αναλογως το που θα τοποθετειται μπρος η πισω.

  4. #19
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    O Eversman έκανε πολύ καλή ανάλυση.

    Nico δες κι εδω
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=144433&page=4

    Eγώ πλέον την τσαντα πλάτης που έχω την βαζω στην πλάτη μονο μεσα στην πόλη. Την έχω πανω απο 10 χρόνια, και πλέον με κουράζει σε μεγάλες διαδρομές.
    Για πιο έξω την βαζω στην σελλα του συνοδηγού κι ησύχασα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων axio_bag_hornet_small.jpg‎  
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #20
    Να το δούμε και αλλιώς;

    Για έναν άνθρωπο που μετακινείται καθημερινά σε αστικό κέντρο, με κάμποσες στάσεις και κουβαλάει πράγματα (από χαρτιά μέχρι εργαλεία, μην πω και τα ψώνια του σουπερμάρκετ) η βαλίτσα είναι μονόδρομος. Καμμία τσάντα δεν μπορείς να την αφήσεις επάνω στο μηχανάκι και να φύγεις. Όχι ότι η βαλίτσα είναι η απόλυτη ασφάλεια, προφανώς παραβιάζεται, αλλά δεν είναι το απόλυτο χυμαδιό. Στα συν η σίγουρη αδιάβροχη προστασία αντικειμένων, το ότι δεν ζουλιέται τίποτα από σφιχτά χταπόδια κλπ και η δυνατότητα του συναναβάτη να "αράξει" επάνω της. Και είναι πολύ ευκολότερο να ψάξεις ένα αντικείμενο μέσα στην βαλίτσα και να την ξανακλείσεις από το να το κυνηγάς μέσα σε ένα roll bag ουράς. Πιθανόν να είναι πιο "εύκολο" για την μηχανή ένα roll bag σε ενδεχόμενο πέσιμο γιατί δεν θα μεταφέρει δυνάμεις και δεν θα έχει τίποτα σταθερό να σπάσει/στραβώσει εξ'αιτίας του (βάση/μπράτσα/υποπλαίσιο). Το ότι αν δεν έχεις πράγματα μέσα μπορείς να το κάνεις πιο μικρό, σημαντικό επίσης.

    Τα ίδια κιλά σε βαλίτσα και σε τσάντα, πιασμένα στο ίδιο σημείο δεν θα κάνουν καμμία διαφορά μεταξύ τους στην οδήγηση. Ψυχολογικά μόνον. Και ας μην ξεχνάμε πως βάρος ψηλά στην ουρά είναι το χειρότερο σημείο. Απλά δεν υπάρχει άλλο που να είναι εξίσου βολικό.

    Προσωπικά τσάντα πλάτης μόνο σε μικρά φορτία, αλλιώς στο μισάωρο αρχίζει η καταπόνηση ώμων κλπ. Το κακό με την τσάντα πλάτης είναι πως πρακτικά μόνο από τους ώμους μπορεί να στηριχτεί. Ακόμα και το γιλέκο που λέει ο παναγιώτης από εκεί θα στηριχτεί, έστω με καλύτερη κατανομή του φορτίου.

    Με τανκμπαγκ της bagster είχα καταβολευτεί επίσης, λόγω του bagster δεν είχα φόβο μην γρατσουνιστεί ντεπόζιτο κλπ και δεν ενοχλούσε παρά μόνον όταν ήταν ανοιχτό "τριόροφο" αλλά χωρούσε ένα σκασμό πράγματα. Αφαίρεση πανεύκολη λόγω δεσίματος και δεν ενοχλούσε στον ανεφοδιασμό, απλά το σήκωνες και ακουμπούσε στην ζελατίνα/τιμόνι κλπ.

    Τα σαμάρια εξαιρετικά, αλλά ασφάλεια μηδέν σε στάση και χωρίς σχετικά κάγκελα δεν είναι ούτε όμορφα ούτε 100% ασφαλή, αν είναι λίγο φορτωμένα (ή πολύ φορτωμένα) κρεμάνε και τα περιμένουν εξατμίσεις, ρόδα κλπ.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Τα πράματα είναι όπως τα λένε οι απο πάνω. Μεγάλο ταξίδι και βάρος στη πλάτη είναι άβολο και επικίνδυνο. Ωστόσο επειδή στα καθημερινά η πλειονότητα των αναβατών κουβαλάει κάποιο σακιδιάκι για πολλούς και διάφορους λόγους(συμπεριλαμβανομένου και εμού) τα προβλήματα που εντοπίζω διαχρονικά είναι τα εξής.

    1)Ογκος. Τα πολύ μεγάλα είναι τσουβάλια, τα πολύ μικρά και κομψά τιγκάρουν αμέσως.
    2)Θήκες εγγράφων εσωτερικές με φερμουάρ. Χρήσιμο αν κάποιος την χρησιμοποιεί καθημερινά για να αποθηκεύει τα χαρτιά της μηχανής.
    3)Η κακή συνήθεια που έχουμε όλοι στις τσάντες με το διπλο κουμπωμα φερμουαρ να το κλείνουμε στη κορυφή της τσάντας.Ευκολο και γρήγορο , αλλά αν κάνεις πως ανεβάζεις χλμ σε καμιά εθνική υπάρχει πιθανότητα ο αέρας να τα ανοίξει. Λύση είναι να τα κουμπώνει κανείς στο πλάι.Αλλά μιας και σχεδιάζεις κάτι καινούργιο λάβε το κι αυτό υπόψη.
    4)Ενα μικρό ενσωματωμένο αδιαβροχο κάλυμμα ,που έχουν τα ορειβατικά σακίδια είναι πολύ χρήσιμο.
    5) Ιμάντες ανάρτησης. Δε ξέρω γιατί αλλά στα περισσότερα σακίδια που είχα ως τώρα πάντα είχα θέμα να τα φορέσω όταν είμαι ντυμένος με μπουφάν κλπ λόγω δυσκολίας στη κίνηση. Πιστεύω ότι δεν είναι τόσο πολύ το κόστος να είναι μεγαλύτερα τα λουριά, να τη φοράς άνετα και μετά με ένα τράβηγμα τα μαζεύεις στο ύψος που θέλεις.
    6)Σε συνάρτηση με το παραπάνω και πάλι παρατηρημένο απο τα ορειβατικά. Οι ιμάντες των ώμων όταν δένουν μεταξύ τους στο ύψος του στήθους αυτομάτως περνάνε το βάρος απο τους ώμους στο στέρνο. Εξαιρετική λεπτομέρεια που κάνει μεγάλη διαφορά.
    7)Εξωτερικές θήκες και τσέπες ποτέ δεν τις προτιμώ,είναι οι πρώτες που ανοίγουν απο τον αέρα. Καθαρός σχεδιασμός και όλα μέσα.
    8)Καλή ποιότητα ραφών γιατί ότι κινεζιά(=προσιτή τιμή) έχω πάρει έχει καταλήξει στη μοδίστρα για ενίσχυση.Μετά δεν έχουν θέμα.
    9)Μεταβλητός όγκος είναι χρήσιμο χαρακτηριστικό, αντιγραφή απο τα τανκ μπαγκς.
    10)Μιας και είμαστε στην εποχή των smartphone βλέπω κατα καιρούς στα τούμπια που βάζουν στις αποσκευές διάφορα γκατζετοειδή.Απ όλες αυτές τις μλκιούλες η πιο χρήσιμη για μένα είναι αυτή όπου τα σακίδια έχουν ενσωματωμένο powerbank.Εσύ μη βάλεις, αλλά κάνε πρόβλεψη ειδική θήκη και το σπουδαιότερο καλωδίωση (που είναι και φθηνή) αφενός να φτάνει στην θήκη του κινητού, αφετέρου να μπορεί να βγεί απο κάπου το καλώδιο φόρτισης του powerbank.
    11)Kαλό και όμορφο το μαύρο χρώμα, αλλά βάλε οπωσδήποτε ΦΑΡΔΙΕΣ ανακλαστικές λωρίδες (και στο πλάι), αυτές που όταν πέσουν τα φώτα του αυτοκινήτου το βράδυ αντανακλούν έντονα.
    12) Σκληρό πλαστικό για διαμορφώσεις εσωτερικών ή εξωτερικών μη χρησιμοποιήσεις. Σκληρό αφρώδες καλύτερα.
    13)Με ενα σετ ενσωματωμένους ισχυρούς μαγνήτες στη πλάτη ίσως να μπορεί να τοποθετηθεί και ως τανκ μπανκ στο ρεζερβουαρ.

    Ελπίζω να βοήθησα

  7. #22
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xarisiero Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο πράγμα σκέφτομαι να κάνω και εγώ....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Να το δούμε και αλλιώς; ........
    Δεκτά όλα.

    Σε εμένα συμβαίνει εντελώς το αντίθετο. Η σύζυγος, παραπονιέται ότι η βαλίτσα την πιέζει ψηλά στην πλάτη και πρός τα εμπρός. Αυτό το αντιλαμβάνομαι και εγώ, μιάς και πιέζομαι επάνω στο ντεπόζιτο και αναγκάζομαι να σκύβω, προκειμένου να κάθεται πιό άνετα. Δέν είμαστε και μικρό-καμωμένοι σωματοδομικά, οπότε μετά από λίγο δυσανασχετείς.
    Να πάω πιό πίσω την βαλίτσα, δεν υπάρχει περιθώριο. Είναι τόσο πίσω πού όταν είναι σχετικά άδεια, έχει πολλούς κραδασμούς. Να φορτώσω τη σύζυγο με σακίδιο, δεν υπάρχει λόγος. Σαμάρια δεν βολεύουν, όπως εξήγησε και ο Γιάννης. Έτσι άρχισα να ψάχνομαι για κάτι διαφορετικό (Όχι, δεν εννοώ GS 1150 ή 1200 )

    Τοποθέτησα -έδεσα- αρχικά και υπό δοκιμή το tank bag στην πίσω σχάρα και είδα ότι βόλεψε. Αφενός το ότι ήταν μαλακό, έδινε το περιθώριο στον συνεπιβάτη να κινηθεί πρός τα πίσω -οπότε ένοιωθα και εγώ πιό άνετα- και αφετέρου στηριζόταν η μέση και μέρος της πλάτης, οπότε αισθανόταν άνετα και ο ίδιος ο συνεπιβάτης.

    Mέχρι και πρίν από λίγο, όταν ταξίδευα μόνος -χωρίς συνεπιβάτη εννοώ και αυθημερόν- και ο καιρός το επέτρεπε, χρησιμοποιούσα είτε σακίδιο είτε ένα τσαντάκι μέσης (6 lt), που έχω και το έδενα πίσω στη σχάρα, ώς tail bag. Βαλίτσα δεν χρησιμοποιώ, παρά σπάνια και μόνο άν δείχνει ότι στην διαδρομή θα με πιάσει βροχή. Οι λόγοι, οι κραδασμοί που ανέφερα και το ότι απλά δεν μου αρέσει οπτικά. Την νοιώθω παράταιρη. Όσο μπορώ την αποφεύγω.

    Έτσι κατέληξα σε ένα μεσαίου μεγέθους roll bag (20 lt), το οποίο βγαίνει από την σχάρα πολύ εύκολα και με τους ίδιους ιμάντες το φοράς σαν σακίδιο ή το παίρνεις μαζί, όταν απομακρύνεσαι από την μηχανή. Eννοείται ότι για μέσα στην πόλη και για συχνές στάσεις, δεν βολεύει.

    *Εστιάζω σε αυθημερόν ταξίδια/βόλτες και όχι για διήμερο ή πολυήμερο ταξίδι (εκεί φορτώνεις και βαλίτσα και tank bag ) ...
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2013
    Μηνύματα
    6
    Σωστοί οι τελευταίοι.

    Βαλίτσα μέσα στην πόλη. Όχι αναγκαστικά μπαούλο των 55 λίτρων. Και με 37 κάνεις δουλειά. Για ακριβό ή πράγμα που σπάει μικρή τσάντα πλάτης με δύο λουριά ένα για κάθε ώμο.
    Ταξίδι ανάλογα. Για χώμα όχι βαλίτσα αλλά roll bags. Για λιγότερα και αγριότερα χλμ εγώ πήρα ένα τέτοιο http://www.baxevanos.gr/products.asp?id=1974 που είναι συμπαγές πλαστικό μεν σχεδόν όλο, αντέχει είναι αρκετά αδιάβροχο και ανθεκτικό, αλλά και ανάποδα να σκάσεις δεν σπάει καθότι ελαστικό. Χωράει τον κόλο του και απλώς του έβαλα 4 μεταλικές θηλιές για να δένει στη σχάρα ο πάτος τους και να το ανοίγω χωρίς να λύνω 2 ώρες.

    Αν θες συμβουλή, το προιόν είναι ένα μεσαίο tank bag το οποίο

    α. να μη είναι τεράστιο και κρεμάει μισοάδειο σαν καπότα
    β. να γίνεται αμέσως απλό σακίδιο πλάτης
    γ. να μην βρίσκεις επάνω του οδηγώντας όρθιος χώμα
    δ. να μπαινοβγαίνει με δύο κινήσεις
    ε. να είναι ενιχημένο για να μην κόβεται
    ζ. να έχει ζελατίνα επάνω για να κοτσάρεις ηλιακό φορτιστή σε μακριά διαδρομή
    η. να παίρνει μαλακά διαχωριστικά μέσα για φωτογραφικές, κινητά κλπ
    θ. να του κοντσάρεις ένα δολείο νερού μέσα και να τραβάς με σωληνάκι στο κράνος χωρίς να βγάζεις κράνη και μπουκάλια για να πιείς μια γουλια κλπ κλπ κλπ

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2013
    Μηνύματα
    6
    Γενικά πάντως και εγώ όταν έψαξα κατέληξα ότι παίρνεις ένα φτηνό σακίδιο ή tank bag και το μοντιφάρεις γιατί αν πας να το φτιάξεις από αρχή πάει πολλά $$$

  10. #25
    Εμένα πάλι, η βόλεψη στην καθημερινότητα είναι ο κύριος στόχος. Χωρίς βαλίτσα είναι δύσκολα ως εκνευριστικά τα πράγματα.

    Σε αυτό που λες, έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης η κατασκευή της ουράς και της βάσης της βαλίτσας, διότι από ότι θυμάμαι από την δική μου άφρικα την τοποθετεί με μικρή κλίση προς τα εμπρός (ακολουθεί την ευθεία της σέλας περίπου) και η επάνω ακμή λογικό είναι να "κόβει" στην πλάτη του πίσω.

    Σε πολυήμερο ταξίδι πάλι, βαλίτσα δεν έχω πάρει ποτέ. Χμ, ψέμματα, έχω πάρει σε σόλο εξόρμηση 3ημέρου. Σε διακοπές κλπ, προτιμώ τις μαλακές αποσκευές, η βαλίτσα έχει κακή αναλογία όγκου/χώρου/ευελιξίας σε "πολυόροφο" φόρτωμα.


    Για σαμάρια πρέπει να οργανωθούμε λίγο μήπως φτιάξουμε βάσεις όπως αυτές που φορούσε ο ggs (τώρα ο taisteal) στο τενερέ. Τα 300 ευρώ που είδα στο ίντερνετ για "μάρκα" λύσεις με έκαναν να νιώσω μιά ζάλη...

  11. #26
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Εμένα πάλι, η βόλεψη στην καθημερινότητα είναι ο κύριος στόχος. Χωρίς βαλίτσα είναι δύσκολα ως εκνευριστικά τα πράγματα.

    Σε αυτό που λες, έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης η κατασκευή της ουράς και της βάσης της βαλίτσας, διότι από ότι θυμάμαι από την δική μου άφρικα την τοποθετεί με μικρή κλίση προς τα εμπρός (ακολουθεί την ευθεία της σέλας περίπου) και η επάνω ακμή λογικό είναι να "κόβει" στην πλάτη του πίσω.

    Σε πολυήμερο ταξίδι πάλι, βαλίτσα δεν έχω πάρει ποτέ. Χμ, ψέμματα, έχω πάρει σε σόλο εξόρμηση 3ημέρου. Σε διακοπές κλπ, προτιμώ τις μαλακές αποσκευές, η βαλίτσα έχει κακή αναλογία όγκου/χώρου/ευελιξίας σε "πολυόροφο" φόρτωμα.


    Για σαμάρια πρέπει να οργανωθούμε λίγο μήπως φτιάξουμε βάσεις όπως αυτές που φορούσε ο ggs (τώρα ο taisteal) στο τενερέ. Τα 300 ευρώ που είδα στο ίντερνετ για "μάρκα" λύσεις με έκαναν να νιώσω μιά ζάλη...
    Έτσι ακριβώς! Άν δέ, η βαλίτσα έχει και μαξιλαράκι, άστα να πάνε!

    Γνωστό κατάστημα ανταλλακτικών/αξεσουάρ μοτό στην Πειραιώς, έχει στο site του, βάσεις για σαμάρια, γύρω στα 100 ευρώ (για το δικό μου μοντέλο) και κατά παραγγελία. Λές?
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  12. #27
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος

    Γνωστό κατάστημα ανταλλακτικών/αξεσουάρ μοτό στην Πειραιώς, έχει στο site του, βάσεις για σαμάρια, γύρω στα 100 ευρώ (για το δικό μου μοντέλο) και κατά παραγγελία.
    sto episis gnosto stin petrou ralli, perysi kata paraggelia zitousan 50-55.
    an kai an exeis gnosto sidera, baseis ftiaxneis akoma pio oikonomika.

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    sto episis gnosto stin petrou ralli, perysi kata paraggelia zitousan 50-55.
    Ξεφεύγουμε, αλλά δεν έχει για όλα τα μονδέλα, μόνο για τα πιο "εμπορικά".

  14. #29
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Τι να πω ρε παιδιά, δύο φορές πήγα ήρθα Ιταλία και το μόνο που δεν με κούρασε ήταν η τσάντα στην πλάτη.
    Ακόμη δεν έπεσα με τσάντα για να ξέρω.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LogOutGoRide Προβολή μηνύματος
    Ακόμη δεν έπεσα με τσάντα για να ξέρω.
    Παθών με μαλακό σακκίδιο όχι πολύ γεμάτο με χαρτιά μόνο (οπότε και σχετικά "επίπεδο" και λεπτό), πέρυσι στην βροχή, τέτοιες μέρες, σχετικά χαμηλή ταχύτητα, πολλά μέτρα συρσίματος (όλο το μήκος του κτιρίου της e-Value στον άγιο στέφανο).
    Επειδή είχε μόνο τα δύο κλασσικά λουριά και όχι μέσης/στήθους "σηκώθηκε" και έκανε το "μαξιλάρι" στο κράνος (το οποίο δεν βρήκε κάτω) οπότε σερνόμουν με τον κώλο (goretex παντελόνι) και την μισή πλάτη του μπουφάν. Λόγω της βροχής δεν χάλασε τίποτα, ούτε το σακκίδιο τρύπησε. Αν είχε λουρί στήθους θα είχε φτάσει στον λαιμό και δεν νομίζω να μου άρεσε. Αν ήταν πολύ φουσκωτό πάλι, θα οδηγούσε σε ρολάρισμα/κωλοτούμπες ή σύρσιμο με κάποιο χέρι πλακωμένο ή με το στήθος και πάλι δεν θα μου άρεσε.

    Σε άλλες συνθήκες άλλου ατυχήματος που είχα πάλι συρθεί (και) με την πλάτη σε βαθμό που εξαϋλώθηκε η κορντούρα, δεν θα ήταν επίσης ωραίο το σακκίδιο... Το θεωρώ αναγκαίο κακό (κουβάλημα laptop πχ) και μόνο.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Για πειτε τη γνωμη σας για την στολη της motocubo
    από HarisS2 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2010, 06:30
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2009, 20:30
  3. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2007, 06:34
  4. την γνωμη σας για το Suzuki Gs500f
    από edie στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 22:43
  5. Την γνωμη σας για τις Utika?
    από GTZ750 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2005, 17:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF