Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 105

Θέμα: Κανενας εμπειρος σε ατυχημα?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    τι δήλωση ρε παιδιά;

    υπάρχει τροχαίο ατύχημα με τραυματισμό=>ενεργείται αυτεπάγγελτα προανάκριση=>θα ληφθούν καταθέσεις=>θα βγει πόρισμα=>θα οριστεί δικάσιμος, τέλος.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Αν ψαξεις στα θέματα, σε είδα- με είδα
    Ειναι γεμάτο παρόμοια περιστατικά οπου νομίζουμε οτι μας είδαν αλλά τελικά δεν....
    Στο ατύχημα τώρα.

    Παράμετροι όπως ταχύτητα (κάπου θα υπάρχει πινακίδα)
    Απόσταση κτλπ.
    Πραγματογνωμοσύνη.
    Αντίγραφο απο την τροχαία του Δ.Ο.Τ.Α
    το οποίο μπορείς να το ζητησεις.
    Κάποια στιγμή θα σε καλέσουν για κατάθεση εκεί.
    Αν η ασφαλιστική σου δεν σου παρέχει νομική προστασία τότε καλώς εβαλες δικηγόρο.
    Ελπίζω μόνο να ειδικεύεται σε αυτά
    πολύ σωστα όλα. Αν έχεις νομική προστασία στην ασφάλεια, μιλα με το δικηγόρο της ασφαλιστικής σου να σου πει σε τι ενέργειες έχει προβεί για να ενημερώσεις το δικηγόρο σου και αν χριάζεται κάτι απο σενα. Παρε αμεσα αντίγραφο απο το ΔΟΤΑ και δωστο στο δικηγορο σου. Παρε αντίγραφα απο όλα τα παραστατικά νοσηλείας. Ζήτα αντίγραφο απο αλκοτεστ απο το Τμημα για τον οδηγό του αλλου οχήματος. Ψαξε να βρεις μην τυχόν υπήρχαν μάρτυρες στο συμβάν (κανα μαγαζι-σπίτι κοντά?) . Ο δικηγόρος της ασφαλιστικής (αν έχεις νομομική προστασία) και ο δικηγόρος σου θα σου πουν τι άλλο πρέπει να κάνεις.

    Περαστικά σου και καλά ξεμπερδέματα...

    δυστυχώς όπως είπανε και άλλοι φίλοι, στην οδήγηση με μοτοσκλέτα, δεν υπάρχει "νομίζω οτι με είδε", πάντα είμαστε έτοιμοι για το χειρότερο. Στην προκειμένη περιπτωση έπρεπε να κόψεις τόσο ώστε να είσαι έτοιμος να αποφύγεις το αμάξι ή να ακινητοποιηθείς. Αλλα βέβαια με τα "επρεπε" δεν βγαίνει κάτι τωρα.

    Να ξερεις οτι Αυτος (και ο δικηγόρος του) θα ισχυριστούν οτι εσύ ερχόσουν με ιλιγκιώδη ταχύτητα και έπεσες πάνω τους και ενώ αυτος ήταν κανονικά στο ρευμα κυκλοφορίας του.

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    Να ξερεις οτι Αυτος (και ο δικηγόρος του) θα ισχυριστούν οτι εσύ ερχόσουν με ιλιγκιώδη ταχύτητα και έπεσες πάνω τους και ενώ αυτος ήταν κανονικά στο ρευμα κυκλοφορίας του.
    Σε αυτη την περιπτωση ειμαι καλυμενος γατι η θεση που σταματησε ο αλλος και οι φωτο που βγηκαν, τον δειχνουν καθετα προς το οδοστρωμα, οποτε μονο κανονικα δεν ηταν.
    Τωρα για την ταχυτητα, νομιζω θα δυσκολευτουν να αποδειξουν το πως εκανα μετωπικη συγκρουση, εριξα κεφαλια στην ουσια στο πλαινο του βαν, και εμεινα εκει σταματωντας επιτοπου στα 0χλμ, και ειμαι ακομα ζωντανος, μονο με ενα σπασμενο χερι και μια ρηξη λεκανης...

    θα φτιαξω μια φωτο να ανεβασω, νομιζω θα ειναι πολυ πιο κατατοπιστικη.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    αυτο είναι πολύ ευχάριστο, οτι υπήρχαν φωτό απο το συμβαν και το γεγονός οτι αποδυκνύεται οτι η σύγκρουση ήταν καθετη.

    Θα αργήσεις λίγο με τα δικαστήρια, αλλα στο τέλος θα πάνε όλα καλά.

    Είσαι πολύ τυχερός πράγματι (ή είχες Άνωθεν βοήθεια), θα μπορούσες κάλιστα να είχες μείνει ανάπηρος.

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	internet.jpg 
Προβολές:	325 
Μέγεθος:	69,9 KB 
ID:	351740

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Ειλικρινά περαστικά ρε φίλε...

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Εσύ δεν τον είδες γιατί ήταν στροφή και η εκλλησια, ήθελα να ξέρω έτσι όπως το ασθενοφόρο και το βαν κλείνουν και τα δύο ρεύματα κυκλοφορείς αν ερχόταν κάποιος άλλος πιο γρήγορος από εσενα τι θα γινόταν. ....περιπολικό δε βλέπω. ...ότι ναναι...

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Γεια σου συναδελφε.
    Μια απο τα ιδια και εγω. Το Καλοκαιρι. Τυφλη στροφη και εισοδος απο φορτηγακι στο ρευμα κυκλοφοριας μου. Η μηχανη πληρως κατεστραμμενη. Εγω στο χειρουργειο. Η δικη επεται.
    Τωρα εχω σχεδον επανελθει και ειμαι σε φαση αναζητησης νεας μοτο. Μαλλον CB 500X.
    Απλα κανε υπομονη και προσπαθησε να δεις οσο ειναι δυνατον θετικα τα πραγματα και να φιλοσοφησεις το συμβαν. Απο οτι καταλαβαινω θα επανελθεις πληρως και σε λιγο θα αποτελει μια ακομα αναμνηση της ζωης σου.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Γεια σου συναδελφε.
    Μια απο τα ιδια και εγω. Το Καλοκαιρι. Τυφλη στροφη και εισοδος απο φορτηγακι στο ρευμα κυκλοφοριας μου. Η μηχανη πληρως κατεστραμμενη. Εγω στο χειρουργειο. Η δικη επεται.
    Τωρα εχω σχεδον επανελθει και ειμαι σε φαση αναζητησης νεας μοτο. Μαλλον CB 500X.
    Απλα κανε υπομονη και προσπαθησε να δεις οσο ειναι δυνατον θετικα τα πραγματα και να φιλοσοφησεις το συμβαν. Απο οτι καταλαβαινω θα επανελθεις πληρως και σε λιγο θα αποτελει μια ακομα αναμνηση της ζωης σου.
    ωραια τα λες φιλε!!
    μαθημα ζωης ειναι τα σιδερα φτιαχνονται η υγεια πανω απ¨ολα!!

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    Εσύ δεν τον είδες γιατί ήταν στροφή και η εκλλησια, ήθελα να ξέρω έτσι όπως το ασθενοφόρο και το βαν κλείνουν και τα δύο ρεύματα κυκλοφορείς αν ερχόταν κάποιος άλλος πιο γρήγορος από εσενα τι θα γινόταν. ....περιπολικό δε βλέπω. ...ότι ναναι...
    Αποτι ειδα σε αλλες φωτο ειχαν τοποθετησει κωνους σε αρκετη αποσταση για να φαινονται και πριν τη στροφη, αλλα ακομα κι ετσι αν διαβασεις στο κειμενο, δεν επεσα επανω του επειδη ετρεχα και δεν προλαβαινα να σταματησω, αλλα επειδη δεν με ειδε και αποφασισε να βγει τελευταια στιγμη.
    Αν εμπαινα στη στροφη (ακομα και πιο γρηγορα αποτι πηγαινα) και εβλεπα απο την αρχη μπλοκαρισμενο το δρομο οπως στη φωτο, τοτε θα προλαβαινα να σταματησω εντελως, καθως θα γνωριζα οτι δεν προκειται να περασω.
    εξαλλου ο μονος που ειδε τον αλλο απο την αρχη ημουν εγω, και εκοψα ταχυτητα κιολας για να δω τι θα κανει, αλλα με ξεγελασε γιατι αποφασισε να βγει οταν εγω ειχα ηδη διανυσει την μιση αποσταση προς αυτον.

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Γεια σου συναδελφε.
    Μια απο τα ιδια και εγω. Το Καλοκαιρι. Τυφλη στροφη και εισοδος απο φορτηγακι στο ρευμα κυκλοφοριας μου. Η μηχανη πληρως κατεστραμμενη. Εγω στο χειρουργειο. Η δικη επεται.
    Τωρα εχω σχεδον επανελθει και ειμαι σε φαση αναζητησης νεας μοτο. Μαλλον CB 500X.
    Απλα κανε υπομονη και προσπαθησε να δεις οσο ειναι δυνατον θετικα τα πραγματα και να φιλοσοφησεις το συμβαν. Απο οτι καταλαβαινω θα επανελθεις πληρως και σε λιγο θα αποτελει μια ακομα αναμνηση της ζωης σου.
    ακομα ειναι νωρις και σχεδον δεν πιστευω οτι αυτο σηνεβη σε μενα απο εναν τοσο ηλιθιο λογο, βοηθαει μαλλον και η γνωση οτι ημουν εξαιρετικα τυχερος και την γλυτωσα με τοσο λιγα.
    Ειχα αποφυγει εκατονταδες "κοντινα περασματα" απο αυτη την κατασταση και φασεις που ημουν σιγουρος οτι "ΟΚ, σημερα ειναι η φορα που δεν θα φτασω σπιτι"
    ελπιζω να μεινω λιγο αναισθητος σε ολο αυτο, γιατι η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομαι σοβαρα να ξαναπαρω μηχανη.
    αν και παραδεχομαι οτι το ER6 του 2016 το εχουν κανει πολυ ωραιο, μαλλον θα καταληξω σε κανενα Ι.Χ.
    εχω 2-3 μηνες να το φιλοσοφησω μαλλον!

  12. #42
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Γράφεις ότι δε σκοπεύεις να συμβιβαστείς οπότε μάλλον δε σε απασχολεί: όταν τράκαρα η ασφαλιστική μου έκανε το παγώνι (αν και είχε σχέση με άλλο, μυθικό πουλί...) διότι λέει ο άλλος δεν είχε κάνει δήλωση στη δική του. Δεν το πήγα δικαστικά -αν και έγινε δίκη, αρκετά αργότερα- διότι θεωρητικά ήμουν συνυπαίτιος και αποζημιώθηκα (λίγα πράγματα) χάρη σε παρέμβαση τρίτου. Τελικά μάλλον λάθος έκανα.

    Στην τροχαία όταν σε ρωτήσουν αν επιθυμείς τη δίωξη του άλλου μπορείς να το αφήσεις "ανοιχτό" δηλώνοντας ότι επιφυλάσσεσαι των λοιπών δικαιωμάτων σου. Σε δίκη θα πάει αυτόματα διότι υπάρχει τραυματισμός οπότε αν δεν έχεις βρει το δίκιο σου μέχρι τότε βλέπεις τι κάνεις. Υποθέτω ότι θέλεις απλά να αποζημιωθείς και όχι να στείλεις τον άλλο φυλακή.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 09/02/2016 στις 00:20. Αιτία: Γαμώ τα τάμπλετ και τα πληκτρολόγιά τους

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    δυστυχως με τη θεση που ειχε στον παραδρομο δεν φαινοσουν στον καθρεφτη του και ως γνωστον κεφαλακι βαριουνται να γυρισουν γιατι τα θεωρουν ολα χωραφια τους
    προσεξε μην πανε να σου πουν οτι οταν τρακαρες ησουν στο αντιθετο και οτι ειχες χωρο διαφυγης πισω του γιατι οι δικηγοροι και οι ασφαλιστικες ειναι πιο δρακουλες απο σενα
    περαστικα και γρηγορα ορθιος

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Περαστικά .
    Απο τη φωτό έχω να παρατηρήσω ότι
    1) /η θέση που βρίσκεται το φορτηγάκι είναι πολύ μπροστά αν όντως είχε πρόθεση να στρίψει αριστερά.
    2) Αριστερά απαγορεύεται να στρίψει λόγω διπλής διαχωριστικής γραμμής.

    Ποιό πολύ μου μοιάζει να έστριψε δεξιά και αμέσως μετά να θέλησε να κάνει αναστροφή (θα χωρούσε όμως να στρίψει με τη μία?).

    Πάντα απ'ότι βλέπω στην φωτογραφία.

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nicksior Προβολή μηνύματος
    1) /η θέση που βρίσκεται το φορτηγάκι είναι πολύ μπροστά αν όντως είχε πρόθεση να στρίψει αριστερά.
    2) Αριστερά απαγορεύεται να στρίψει λόγω διπλής διαχωριστικής γραμμής.

    Ποιό πολύ μου μοιάζει να έστριψε δεξιά και αμέσως μετά να θέλησε να κάνει αναστροφή (θα χωρούσε όμως να στρίψει με τη μία?).

    Πάντα απ'ότι βλέπω στην φωτογραφία.
    Σωστη παρατηρηση το πρωτο, αποτι μου ελεγε μετα στο νοσοκομειο, επειδη ξερει οτι ειναι επικινδυνο σημειο (εδω γελαμε) παει παντα λιγα μετρα πιο μακρια για να στριψει και οχι εκει ακριβως που βγαινει ο δρομος.
    Δεν μου εξηγησε βεβαια ποτε γιατι ειχε κλειστα τζαμια και κοιταγε αλλου οταν εβγαινε...
    Για την διαχωριστικη δεν το ειχα σκεφτει, εισαι θεος! θα το ψαξω και γιαυτο.



    edit:
    δεν το θυμομουν, αλλα η διαχωριστικη εκει τελικα εχει κενο...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	internet2.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	89,6 KB 
ID:	351756
    Τελευταία τροποποίηση από Draculas; 09/02/2016 στις 07:27. Αιτία: on screen keyboard sucks

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η σωστή αφαίρεση κράνους σε ατύχημα.
    από 7Tolis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2014, 12:55
  2. Συμβουλή σε ατύχημα
    από MotoManis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2014, 23:04
  3. Πρώτες βοήθειες σε ατύχημα.
    από konsttanttinos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2010, 09:54
  4. Απίστευτοι μπάτσοι σε ατύχημα...
    από akissakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2009, 09:17
  5. Ατυχημα σε τεραστιο γκρουπ
    από sallako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF