Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 105

Θέμα: Κανενας εμπειρος σε ατυχημα?

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Ελπιζω να εχεις καλο δικηγορο που να τα βαλει με την αστυνομια ακολουθώντας νομιμους τροπους..

    Το σχεδιάγραμμα της αστυνομιας ναι παιζει καθοριστικοτατο ρολο στην αποφαση του δικαστηρίου αφου ο αντιδικος σου θα συμβουλευτεί το δικο του δικηγορο και θα σε αντικρουσει με δασκαλεμένα ψεμματα..

    η διαδικασια να παρεις την δικογραφια θα αργησει πολύ αφου ο αντιδικος σου θα προσπαθησει να την καθυστερησει με το να αναβαλει την καταθεση του συνεχεια μεχρι να επεμβει εισαγγελεας που να τον υποχρεωνει...

    μαζι με τις αναβολες υπολογισε γυρω στα 7 χρονια ταλαιπωρια για αστικο-ποινικο...

    Καλη σου δυναμη, εσυ να εισαι καλα...

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Το σχεδιάγραμμα της αστυνομιας ναι παιζει καθοριστικοτατο ρολο στην αποφαση του δικαστηρίου αφου ο αντιδικος σου θα συμβουλευτεί το δικο του δικηγορο και θα σε αντικρουσει με δασκαλεμένα ψεμματα..
    Όχι πάντα...
    Οι δικαστές δε ν χαζοί.....
    ανανήψαντας

  3. #63
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Όχι πάντα...
    Οι δικαστές δε ν χαζοί.....
    Οπωσδήποτε ...

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    χαζοι μπορει να μην ειναι σε καμια περιπτωση, αλλα καπουπρεπει να βασιστουν και αυτοι, και δυστηχως η ευτυχως πολλες φορες,βασιζονται σε αυτο το σχεδιαγραμα.

    Οπως και να εχει ειναι καθοριστικης σημασιας για την εκβαση της υποθεσης, και δε νομιζω να ειναι και πολυ ευκολο να μη το λαβουν υπ οψιν σοβαρα.
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motoexelixis Προβολή μηνύματος
    χαζοι μπορει να μην ειναι σε καμια περιπτωση, αλλα καπουπρεπει να βασιστουν και αυτοι, και δυστηχως η ευτυχως πολλες φορες,βασιζονται σε αυτο το σχεδιαγραμα.

    Οπως και να εχει ειναι καθοριστικης σημασιας για την εκβαση της υποθεσης, και δε νομιζω να ειναι και πολυ ευκολο να μη το λαβουν υπ οψιν σοβαρα.
    Εύκολο δεν είναι αλλά άμα είναι άκυρο και κάνει μπαμ τους τα ψέλνουν και από πάνω...
    ανανήψαντας

  6. #66
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Αυτή η ζωγραφιά δημοτικού θα είναι το Α και το Ω στο δικαστήριο.

    Πρέπει να οργανωθείς. Να βάλεις δικό σου πραγματογνώμονα (και δεν το λέω επειδή έγινε της "μόδας" λόγω Παντελίδη). Να βγάλεις πολλές φωτογραφίες που να δείχνουν και την πινακίδα και, για μένα, να τους κάνεις θέμα -εγγράφως- για το σχεδιάγραμμα.
    Ζόρισε τους με χαρτιά αλλά αφού πρώτα συνεννοηθείς με το δικηγόρο σου. Μην κάνεις λάθος κινήσεις, θα βρεθούν σε άμυνα και είναι λογικό να κοιτάξουν να τα κουκουλώσουν. Ειδικά αν πράγματι είναι γνωστός τους και θέλουν να τον βοηθήσουν.

    Πρόσεχε.
    Αυτο ακριβως θα σου ελεγα και γω φιλε... οπως σου τα ειπε ακριβως... οργανωσου με το δικηγορο σου.

  7. #67
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    πολλες φωτογραφιες η "ζωγραφια" που λες ειναι το πιο σημαντικο παραστατικο στο δικαστηριο και τελος υπομονη (δικηγορο φανταζομαι εχεις καλο),θα δικαιωθεις σιγουρα.Εκανα 6 χρονια υπομονη αλλα δικαιωθηκα στο τελος.

  8. #68
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα

    Πήρα στα χέρια μου την δικογραφία που έφτιαξε η αστυνομία, και το πρώτο που πρόσεξα είναι ότι το σχεδιάγραμμα είναι γεμάτο λάθη.
    Εκτός από την λάθος σχεδίαση του δρόμου, τις λάθος αποστάσεις, την λάθος τοποθέτηση του αυτοκινήτου που με χτύπησε!! (το έχουν βάλει σχεδόν σαν να κινείται στο ρεύμα του, και όχι κάθετα στον δρόμο) και άλλα 2-3 λάθη μικρότερης σημασίας.
    Νομίζω ότι έχουν κάνει λάθος και στο όριο ταχύτητας.

    Να σας περιγράψω λοιπόν πώς είναι η σήμανση, και αυτά που ξέρω γιατί θα με τρελάνουν:
    Κινούμαστε λοιπόν σε επαρχιακή οδό (Γνωρίζω ότι στο άρθρο 20 παρ.2 η επαρχιακή οδός ανήκει στην κατηγορία του "άλλου οδικού δικτύου" που έχει όριο τα 90χλμ/ώρα)
    Εισερχόμαστε σε κατοικημένη περιοχή (υπάρχει πινακίδα Π-17 με το όνομα χωριού, που υποδηλώνει σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. "έναρξη κατοικημένης περιοχής")
    Μέσα στην κατοικημένη περιοχή το όριο ρυθμίζεται με πινακίδα Ρ-32 στα 40χλμ/ώρα
    Εξερχόμαστε απο την κατοικημένη περιοχή (ξανά, υπάρχει πινακίδα Π-18 με το όνομα του χωριού και την κόκκινη γραμμή που σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. δηλώνει "τέλος κατοικημένης περιοχής")
    Απο εκεί και μετά δεν υπάρχει καμία άλλη πινακίδα ρύθμισης ταχύτητας ή κατοικημένης περιοχής κτλ, και εξακολουθούμε και κινούμαστε στην επαρχιακή οδό.
    90χλμ/ώρα δεν είναι το όριο εκεί?
    Κάνω κάπου λάθος εγώ, ή υπάρχει πουθενά κανένας μυστικός Κ.Ο.Κ. που τον κρατάει η αστυνομία για πάρτη της?

    Στην αυτοψία η αστυνομία αναφέρει για το όριο ταχύτητας στο σημείο του ατυχήματος: "Δεν ρυθμίζεται ξεχωριστά με σήμανση, ορίζεται στα 50χλμ/ώρα (κατοικημένη περιοχή), παρόλο που υπάρχει η σχετική πινακίδα που δηλώνει ότι η κατοικημένη περιοχή έχει τελειώσει, και για ενα περίεργο λόγο, η πινακίδα αυτή λείπει απο το σχεδιάγραμμα που φτιάξανε, παρόλο που μέσα στη ζωγραφιά που φτιάξανε, βρίσκεται και το σημείο του δρόμου που υπάρχει στην πραγματικότητα αυτή η πινακίδα!

    Και ρωτάω εγώ τώρα, αυτή η ζωγραφιά δημοτικού που μου δώσανε, έχει σημαντική βαρύτητα στο δικαστήριο?
    Μπορώ να το εξαιρέσω σαν στοιχείο επειδή έχει λάθη, και να πάω να βγάλω ενα κανονικό τοπογραφικό του δρόμου?
    Μπορώ να τους καταγγείλω στην υπηρεσία τους?
    Υπάρχουν πολλά ύποπτα λάθη και στο σχεδιάγραμμα και αυτό με το όριο ταχύτητας, που επειδή είναι και χωριά εδώ πέρα και όλοι λίγο πολύ γνωρίζονται, αρχίζω να πιστεύω ότι ίσως υπάρχει εύνοια της αστυνομίας προς τον ηλίθιο που με χτύπησε.
    Μπορώ να τους αρχίσω στις κλωτσιές? - ώπ οχι, δεν μπορώ ακόμα, περπάτησα χωρίς πατερίτσες μόλις χτές!

    Το νού σας εκεί έξω!
    Λοιπον
    Μονο το σχεδιάγραμμα υπάρχει?
    Φωτογραφίες για την θέση των οχημάτων δεν βγαλανε?
    Τα όρια ταχύτητας ορίζονται με σχετικές πινακίδες, τώρα αν στο τέλος της κατοικημένης περιοχής έπρεπε να υπάρχει και δεν υπάρχει σχετική σήμανση για τέλος ορίου ταχύτητας είναι ευθύνη του δήμου-τροχαιας κτλπ.
    Μηπως υπάρχει ποιο κάτω?
    Ένας εξωτερικός πραγματογνώμονας θα σε κατατοπισει

  9. #69
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Λοιπον
    Μονο το σχεδιάγραμμα υπάρχει?
    Φωτογραφίες για την θέση των οχημάτων δεν βγαλανε?
    Τα όρια ταχύτητας ορίζονται με σχετικές πινακίδες, τώρα αν στο τέλος της κατοικημένης περιοχής έπρεπε να υπάρχει και δεν υπάρχει σχετική σήμανση για τέλος ορίου ταχύτητας είναι ευθύνη του δήμου-τροχαιας κτλπ.
    Μηπως υπάρχει ποιο κάτω?
    Ένας εξωτερικός πραγματογνώμονας θα σε κατατοπίσει
    Υπάρχουν 3 φωτογραφίες από την αστυνομία και καμιά 30ριά δικές μου.
    Ευτυχώς δηλαδή, γιατί σκέφτομαι να τα μαζέψω όλα και να πάω στον εισαγγελέα να τους σκίσω λίγο για παράλειψη καθήκοντος, ψευδή αναφορά, και ότι άλλο σκεφτώ.
    Για τα όρια ταχύτητας δεν ξέρω αν θα έπρεπε να υπήρχε και δεν υπάρχει, σημασία έχει ότι επιβεβαιωμένα δεν υπάρχει πουθενά πινακίδα ρύθμισης ταχύτητας για τουλάχιστον 2km μετά την πινακίδα που δηλώνει τέλος κατοικημένης περιοχής.
    Αλλα πραγματικά νομίζω ότι έχω δίκιο, δεν λάδωσα για να βγάλω το δίπλωμα, και τυπικά αν πιστέψουμε τις πινακίδες, ο δρόμος έχει όριο τα 90χλμ/ώρα
    Θα πάω στα κεντρικά της τροχαίας να το ζητήσω εγγράφως, και αν όντως είναι έτσι θα τους το τρίψω στη μούρη.

    Θα γίνει καταγγελία και στον δήμο-τροχαία μάλλον, γιατί ενώ υπάρχει λοξή δεξιά οδός (σε τυφλό σημείο κιόλας!) που διασταυρώνεται με τον κεντρικό δρόμο που ήμουν εγώ, δεν υπάρχει πουθενά αντίστοιχη πινακίδα (Κ-29δ) που να προειδοποιεί γιαυτό.
    Τώρα που αρχίζω να περπατάω θα ψάξω και πολεοδομία-μητρόπολη, για να δω αν η εκκλησία έχει άδεια για το κτήριο και την υπερυψωμένη κατασκευή που έχουν φτιάξει και εμποδίζει την ορατότητα.

    Γενικά θα τους κάνω να με θυμούνται για καιρό. μόνο για τα όρια ταχύτητας δεν είμαι σίγουρος, γιατί όσους γνωστούς ρωτάω μου λένε 50χλμ/ώρα αλλά χωρίς να ξέρουν γιατί, ενώ εγώ βάση πινακίδων λέω το αντίθετο...

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    εν μερη φταιει που γραφω με το ενα χερι στο ενσωματομενο keyboard οθονης των windows.
    και σκεψου οτι παντα το θεωρουσα αχρηστο...

    "έχω εμπλέξει δικηγόρο" δηλαδη μιλησαμε να αναλαβει την υποθεση, ασχολειται μονο με ασφαλειες κτλ, και δεν σκοπευω να παω σε συμβιβασμο.
    θα τα ανελυα ολα περισσοτερο, αλλα το onscreen keyboard ειναι πολυ κουραστικο.
    γενικα δεν εχω ξανατρακαρει, και ανυσηχω οτι καποιος θα μου την κανει, γιαυτο εγραψα εδω.

    αν η ασφαλιστικη του σου δινει οσα σχεδον ζητας, μεχρι ενα 20% κατω μαξ, παρτα να τελειωνει εκει το θεμα...δεν μας ειπες ποια ασφαλιστικη εχει ο αλλος και ποια εσυ...περαστικα και αγυριστα...

  11. #71
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Intersalonica εγώ, και Αγροτική ασφαλιστική ο άλλος.

    Θα δούμε και πως θα παει με τον δικηγόρο για τον συμβιβασμό βέβαια.

  12. #72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    Intersalonica εγώ, και Αγροτική ασφαλιστική ο άλλος.

    Θα δούμε και πως θα παει με τον δικηγόρο για τον συμβιβασμό βέβαια.
    δεν υπαρχει συμβιβασμος αλλα διακανονισμος η πως στα κομματια λεγετε...δεν μας ειπες τι δηλωση εκανε ο αλλος...δεχτηκε την ευθυνη?αν την δεχτηκε εισαι σε καλο δρομο και δεν χρειαζεσε δικηγορο...απλα πας τα παραστατικα και περιμενεις να δεις ποσα θα σου δωσουν...οπως προειπα οτι αν σου δωσουν μεχρι 20% λιγοτερα απο οσα ζητας τα παιρνεις και κανεις και παρτυ...αν οχι καλη υπομονη και καλα ξεμπερδεματα...το βασικοτερο ειναι να γινεις καλα....
    υ.γ. μην παραμυθιαστεις στα λογια οτι θα ζητησουμε 100.000 για ηθικη βλαβη και παπαρια μαντολες για να το πας δικαστικος....φιλικη συμβουλη απο παθων...twice

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Αυτή η ζωγραφιά δημοτικού θα είναι το Α και το Ω στο δικαστήριο.

    Πρέπει να οργανωθείς. Να βάλεις δικό σου πραγματογνώμονα (και δεν το λέω επειδή έγινε της "μόδας" λόγω Παντελίδη). Να βγάλεις πολλές φωτογραφίες που να δείχνουν και την πινακίδα και, για μένα, να τους κάνεις θέμα -εγγράφως- για το σχεδιάγραμμα.
    Ζόρισε τους με χαρτιά αλλά αφού πρώτα συνεννοηθείς με το δικηγόρο σου. Μην κάνεις λάθος κινήσεις, θα βρεθούν σε άμυνα και είναι λογικό να κοιτάξουν να τα κουκουλώσουν. Ειδικά αν πράγματι είναι γνωστός τους και θέλουν να τον βοηθήσουν.

    Πρόσεχε.
    Στην Ελλάδα ζούμε,φτάνει να έχουμε έναν γνωστό και αλλοιώνεται όλη η δικογραφία!!!

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Πάντως στη φώτο φαίνεται να τον έχεις χτυπήσει όντας στο αντίθετο ρεύμα. Πιθανόν να υποστηρίξει ο δικηγόρος του ότι αυτος είχε βγει κανονικά έχοντας ελέγξει κλπ κ εσύ λόγω υπερβολικής ταχύτητας έφυγες ευθεία στη στροφή.

  15. #75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν 3 φωτογραφίες από την αστυνομία και καμιά 30ριά δικές μου.
    Ευτυχώς δηλαδή, γιατί σκέφτομαι να τα μαζέψω όλα και να πάω στον εισαγγελέα να τους σκίσω λίγο για παράλειψη καθήκοντος, ψευδή αναφορά, και ότι άλλο σκεφτώ.
    Για τα όρια ταχύτητας δεν ξέρω αν θα έπρεπε να υπήρχε και δεν υπάρχει, σημασία έχει ότι επιβεβαιωμένα δεν υπάρχει πουθενά πινακίδα ρύθμισης ταχύτητας για τουλάχιστον 2km μετά την πινακίδα που δηλώνει τέλος κατοικημένης περιοχής.
    Αλλα πραγματικά νομίζω ότι έχω δίκιο, δεν λάδωσα για να βγάλω το δίπλωμα, και τυπικά αν πιστέψουμε τις πινακίδες, ο δρόμος έχει όριο τα 90χλμ/ώρα
    Θα πάω στα κεντρικά της τροχαίας να το ζητήσω εγγράφως, και αν όντως είναι έτσι θα τους το τρίψω στη μούρη.

    Θα γίνει καταγγελία και στον δήμο-τροχαία μάλλον, γιατί ενώ υπάρχει λοξή δεξιά οδός (σε τυφλό σημείο κιόλας!) που διασταυρώνεται με τον κεντρικό δρόμο που ήμουν εγώ, δεν υπάρχει πουθενά αντίστοιχη πινακίδα (Κ-29δ) που να προειδοποιεί γιαυτό.
    Τώρα που αρχίζω να περπατάω θα ψάξω και πολεοδομία-μητρόπολη, για να δω αν η εκκλησία έχει άδεια για το κτήριο και την υπερυψωμένη κατασκευή που έχουν φτιάξει και εμποδίζει την ορατότητα.

    Γενικά θα τους κάνω να με θυμούνται για καιρό. μόνο για τα όρια ταχύτητας δεν είμαι σίγουρος, γιατί όσους γνωστούς ρωτάω μου λένε 50χλμ/ώρα αλλά χωρίς να ξέρουν γιατί, ενώ εγώ βάση πινακίδων λέω το αντίθετο...
    επειδη βλεπω οτι τονιζεις συνεχομενα τα ορια ταχυτητας...ειπες στην καταθεση σου οτι πηγαινες περισσοτερο απο τα 50χλμ???η μαλλον ποσο περισσοτερο ειπες οτι πηγιανες...δεν βλεπω και ιχνος απο φρεναρισμα που αυτο μπορει να ειναι υπερ σου οπως και εναντιον σου αν ειναι ετσι...το πως φαινετε στο σχεδιαγραμμα δεν πρεπει να σε απασχολει 100% απο την στιγμη που υπαρχουν οι φωτογραφιες με το σημειο της συγκρουσης (σπασμενα γυαλια και υγρα)...αυτο για τις καταγγελιες κλπ σορρυ και παλι αλλα μονο πεταμενα λεφτα χωρις αποτελεσμα θα ειναι...αυτο που μπορεις να ψαξεις μεσα της Τροχαιας η ΥΠΕΧΩΔΕ αν δεν κανω λαθος ειναι ποιες ειναι οι πινακιδες βαση των σχεδιαγραμματων...για να το κανω και ποιο λιανα...μπορει σε ενα σημειο να μην εχει πινακιδα αλλα σε καποιον αρμοδειο φορεα φαινονται χαρτογραφημενες ολες οι σημανσεις βασει υπουργεικων νομψν στον ΚΟΚ...η καπως ετσι....
    Τελευταία τροποποίηση από blackbusa; 12/03/2016 στις 20:32.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η σωστή αφαίρεση κράνους σε ατύχημα.
    από 7Tolis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2014, 13:55
  2. Συμβουλή σε ατύχημα
    από MotoManis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2014, 00:04
  3. Πρώτες βοήθειες σε ατύχημα.
    από konsttanttinos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2010, 10:54
  4. Απίστευτοι μπάτσοι σε ατύχημα...
    από akissakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2009, 10:17
  5. Ατυχημα σε τεραστιο γκρουπ
    από sallako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF