Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 105

Θέμα: Κανενας εμπειρος σε ατυχημα?

  1. #91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Τι να σου πω, όταν την έπαθα εγώ αυτό μου πρότεινε να γράψω ο αστυνόμος που μου πήρε κατάθεση και αυτό έκανα. Όσο για το αυτεπάγγελτο, εγώ δεν ζήτησα δίωξη και όμως το ζήτημα κατέληξε στο δικαστήριο "από μόνο του", όπου και δήλωσα ότι δεν επιθυμώ τη δίωξη/τιμωρία του αντιδίκου. Να σημειώσω ότι επρόκειτο για επαγγελματικό όχημα οπότε πιθανόν να έχει διαφορά.
    απο την στιγμη που ζητας την ποινικη διωξη ο μονος τροπος να την αποσυρης ειναι μονοστο δικαστηριο πριν δικαστει...και εσυ να μην πας πρεπει να παει ο δικηγορος η καποιος νομιμος εκπροσωπος...βεβαια για πιο οικονομικα πας μονος και λες οτι δεν την ζητας πια....ο μονος σκοπος του ποινικου ειναι οτι δενει καλυτερα τον αντιδικο σου στο αστικο (εκει που περνεις λεφτα) αν βγει υπερ σου....κατα τα αλλα μπαρμπουτσαλα....να εχοθμε να λεμε...

  2. #92
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    για της πινακιδες μιλησαμε και μεσω πμ....βεβαια δεν πιστευα οτι ειναι τοσο μπουρδελο στα μερη μου...την κατοικημενη περιοχη την οριζει το σχεδιο πολης και οχι το καθε χτισμα....απο οσ ξερω δηλαδη....αρα αρχιζεις να ψαχνεσε και με πολεοδομια....σου ξαναειπα οτι σε μια χωρα σαν την Ελλαδα ειναι αρκετο χασιμο χρονου κοπου και εννιοτε και χρηματων....βασικα καλη ανναρωση και τα υπολοιπα ερχονται (λεμε τωρα)....
    Ναι άστα, είναι τόσο μπουρδέλο, το μόνο καλό πάντως είναι ότι έμαθα ποιός είναι υπεύθυνος για την συντήρηση των δρόμων.
    χρήσιμο για όποιον πέσει σε λακκούβα πελοποννησιακή είναι αυτό:
    Σύμφωνα με το ΦΕΚ 1932 Β/26-9-2007:
    Στη συντήρηση των δήμων και κοινοτήτων ανήκουν τα τμήματα των εθνικών οδών και επαρχιακών οδών που διέρχονται εντός εγκεκριμένων σχεδίων ή επεκτάσεων τους και σε αποστάσεις τουλάχιστον 200μ. πρίν και μετά τα όριά τους, ή σε αποστάσεις εφόσον είναι μεγαλύτερες των 200μ. που τοποθετούνται οι πληροφοριακές πινακίδες του Κ.Ο.Κ. αρχής και τέλους κατοικημένης περιοχής (Π-17 και Π-18)

    Πάντως ακόμα και στα ΦΕΚ, οι κατοικημένες περιοχές ορίζονται απο τις Π-17 και Π-18 όσον αφορά τον Κ.Ο.Κ.
    Και μπορούν να τοποθετηθούν και πιο μακριά απο τα κανονικά όρια του οικισμού.
    Δεν βρήκα πουθενά όμως κάτι να αναφέρει ότι ο οικισμός υφίσταται έξω απο τα όρια των πινακίδων, οπότε εδω κάτω μάλλον ισχύει ο νόμος της άγριας δύσης και αποφασίζει ο σερίφης...

  3. #93
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Καλησπέρα.

    Έμαθα ότι πριν λίγες μέρες, στο ίδιο σημείο, με τον ίδιο τρόπο, είχε ατύχημα ακόμα ένας μοτοσικλετιστής που είχε πάει για εκδρομή με άλλους 2 φίλους του.
    Δεν ξέρω λεπτομέρειες, παρά ότι είχε μηχανή "με σίδερα μπροστά" και ότι ο ίδιος μάλλον είναι ΟΚ.

    Σε ποιά υπηρεσία πρέπει να γίνω τσιμπούρι για να απαγορευτεί η στροφή αριστερά ξέρει κανείς?
    Να μπεί μια πινακίδα STOP, ένας μεγάλος καθρέφτης έστω...
    Να γκρεμιστεί η @#$%εκκλησία που εμποδίζει την ορατότητα!
    Η αστυνομία απ'οτι έμαθα είναι μάλλον άσχετη με το θέμα, και δεν μπορώ να πάρω σβάρνα τις υπηρεσίες ακόμα για να βγάλω άκρη, καθώς έχω ακόμα πρόβλημα με το περπάτημα.


    Υ.Γ. το παιδί που έπεσε είναι απο περιοχή Κορώνη-Μεθώνη-Πύλος ή κάπου Δυτική Μεσσηνία, αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες θέλω να επικοινωνήσω μαζί του.
    Έχω μαζέψει τα πάντα για το σημείο, απο τι ισχύει στον Κ.Ο.Κ. μέχρι φώτο, βίντεο, αποστάσεις και τοπογραφικό.
    Θα γλυτώσει εβδομάδες έρευνας και ίσως να καταφέρουμε μαζί να καταργηθεί η συγκεκριμένη διασταύρωση.

  4. #94
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    Να γκρεμιστεί η @#$%εκκλησία που εμποδίζει την ορατότητα!


    Πιο πιθανό είναι να απαγορέψουν την κίνηση κάθε μηχανοκίνητου και πεζού σε ακτίνα 2 χιλιομέτρων από το σημείο, παρά αυτό.
    Life begins at 45°.

  5. #95
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.

    Έμαθα ότι πριν λίγες μέρες, στο ίδιο σημείο, με τον ίδιο τρόπο, είχε ατύχημα ακόμα ένας μοτοσικλετιστής που είχε πάει για εκδρομή με άλλους 2 φίλους του.
    Δεν ξέρω λεπτομέρειες, παρά ότι είχε μηχανή "με σίδερα μπροστά" και ότι ο ίδιος μάλλον είναι ΟΚ.

    Σε ποιά υπηρεσία πρέπει να γίνω τσιμπούρι για να απαγορευτεί η στροφή αριστερά ξέρει κανείς?
    Να μπεί μια πινακίδα STOP, ένας μεγάλος καθρέφτης έστω...
    Να γκρεμιστεί η @#$%εκκλησία που εμποδίζει την ορατότητα!
    Η αστυνομία απ'οτι έμαθα είναι μάλλον άσχετη με το θέμα, και δεν μπορώ να πάρω σβάρνα τις υπηρεσίες ακόμα για να βγάλω άκρη, καθώς έχω ακόμα πρόβλημα με το περπάτημα.


    Υ.Γ. το παιδί που έπεσε είναι απο περιοχή Κορώνη-Μεθώνη-Πύλος ή κάπου Δυτική Μεσσηνία, αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες θέλω να επικοινωνήσω μαζί του.
    Έχω μαζέψει τα πάντα για το σημείο, απο τι ισχύει στον Κ.Ο.Κ. μέχρι φώτο, βίντεο, αποστάσεις και τοπογραφικό.
    Θα γλυτώσει εβδομάδες έρευνας και ίσως να καταφέρουμε μαζί να καταργηθεί η συγκεκριμένη διασταύρωση.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος


    Πιο πιθανό είναι να απαγορέψουν την κίνηση κάθε μηχανοκίνητου και πεζού σε ακτίνα 2 χιλιομέτρων από το σημείο, παρά αυτό.
    Και το αμεσως επομενο πιο πιθανο ειναι να κρεμασουν σκορδα απ'εξω για να μην περνας ρε dracula...........
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #96
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Και το αμεσως επομενο πιο πιθανο ειναι να κρεμασουν σκορδα απ'εξω για να μην περνας ρε dracula...........
    Το όνομα και οι καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία, και δεν σχετίζονται με υπαρκτά πρόσωπα!

  7. #97
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    Ναι άστα, είναι τόσο μπουρδέλο, το μόνο καλό πάντως είναι ότι έμαθα ποιός είναι υπεύθυνος για την συντήρηση των δρόμων.
    χρήσιμο για όποιον πέσει σε λακκούβα πελοποννησιακή είναι αυτό:
    Σύμφωνα με το ΦΕΚ 1932 Β/26-9-2007:
    Στη συντήρηση των δήμων και κοινοτήτων ανήκουν τα τμήματα των εθνικών οδών και επαρχιακών οδών που διέρχονται εντός εγκεκριμένων σχεδίων ή επεκτάσεων τους και σε αποστάσεις τουλάχιστον 200μ. πρίν και μετά τα όριά τους, ή σε αποστάσεις εφόσον είναι μεγαλύτερες των 200μ. που τοποθετούνται οι πληροφοριακές πινακίδες του Κ.Ο.Κ. αρχής και τέλους κατοικημένης περιοχής (Π-17 και Π-18)

    Πάντως ακόμα και στα ΦΕΚ, οι κατοικημένες περιοχές ορίζονται απο τις Π-17 και Π-18 όσον αφορά τον Κ.Ο.Κ.
    Και μπορούν να τοποθετηθούν και πιο μακριά απο τα κανονικά όρια του οικισμού.
    Δεν βρήκα πουθενά όμως κάτι να αναφέρει ότι ο οικισμός υφίσταται έξω απο τα όρια των πινακίδων, οπότε εδω κάτω μάλλον ισχύει ο νόμος της άγριας δύσης και αποφασίζει ο σερίφης...
    Γενικά είναι ένα μπάχαλο, κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ταχύτητα με το 50 όταν μπαίνεις στην κατοικημένη περιοχή και ο λευκός κύκλος με τις διαγώνιες ριγέ γραμμές (τέλος απαγορεύσεων από ρυθμιστικές πινακίδες) όταν βγαίνεις.
    Πάντως αν δεν ήταν κατοικημένη περιοχή το όριο είναι 90 όχι 70.
    Καλά ξεμπερδέματα και περαστικά

  8. #98
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Δες κι αυτό (αν δεν το έχεις ήδη βρει δηλαδή)
    http://www.ministryofjustice.gr/site...R/Default.aspx

  9. #99
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Δες κι αυτό (αν δεν το έχεις ήδη βρει δηλαδή)
    http://www.ministryofjustice.gr/site...R/Default.aspx
    Το έχω βρει ήδη, και αυτό και άλλα πολλά!
    Γενικά επειδή μάζευα στοιχεία για μήνες, έχω μάθει σχεδόν απέξω τον Κ.Ο.Κ., τι ισχύει στις διασταυρώσεις, σε χωματόδρομους, κτλ.
    Το μόνο που δεν έχω ψάξει ακόμα λόγω δυσκολίας στη μετακίνηση, είναι με ποιο τρόπο θα ισοπεδωθεί η εκκλησία (ή θα καταργηθεί η "διασταύρωση") ώστε να μην έχουμε και χειρότερες περιπτώσεις απο εμένα.

    Όταν ξεκίνησα να οδηγώ (αυτοκίνητο, με το κάθισμα σε θέση "ξαπλώστρας" ) είχα ένα κάποιο κόμπλεξ, και πήρα μέχρι και dashboard κάμερα.
    Πλέον ο επόμενος δεν θα λέει το μακρύ του και το κοντό του, θα φάει και μήνυση για ψευδορκία, παραπλάνηση κτλ, αν μπορέσω να τον στείλω να σπάει 40 χρόνια πέτρες στα κάτεργα, θα τον στείλω!

    Τέσπα, σόρρυ για το ύφος, έχω 8 μήνες νεύρα! κάπου πρέπει να τα βγάζω

    Το όριο ταχύτητας είναι 90χλμ για μηχανή μεγαλύτερη από 125κ.ε., έτσι λέει ο Κ.Ο.Κ. έτσι λένε στο υπουργείο, και έτσι λένε στην "κανονική" τροχαία!
    Ο μπάτσος, παρόλο που του ζήτησα συμπληρωματικό έγγραφο επειδή "ξέχασε" να αναφέρει την ύπαρξη της πινακίδας "τέλος κατοικημένης περιοχής" στο σχεδιάγραμμα που έστειλε στον εισαγγελέα, επιμένει στην εκδοχή του ότι το όριο είναι 50χλμ επειδή "και μετά την ανωτέρω πινακίδα Π-18 υφίστανται κατοικίες" παρόλο που αυτές ΔΕΝ φαίνονται κάν απο το σημείο!
    Ετοιμάζω και σε αυτόν χουνέρι καλό, για παράβαση καθήκοντος και προσπάθεια παραπλάνησης με επίσημο έγγραφο, θα τον σκίσω με όποιο τρόπο μπορώ.

    Γιαυτό θέλω να βρω τον άλλο που έπεσε πριν λίγες μέρες, θα γλυτώσει από τρεχάματα για χαρτιά και ερμηνείες του νόμου, και επιπλέον θα χρησιμοποιήσουμε ο ένας την υπόθεση του άλλου, σαν μοχλό για να κουνήσουν τον κ@#Ο τους οι υπηρεσίες να βελτιωθεί η επικινδυνότητα του σημείου.

    Δεν συνεχίζω γιατί μπορώ να βρίζω για πολλές σελίδες ακόμα

  10. #100
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    Το έχω βρει ήδη, και αυτό και άλλα πολλά!
    Γενικά επειδή μάζευα στοιχεία για μήνες, έχω μάθει σχεδόν απέξω τον Κ.Ο.Κ., τι ισχύει στις διασταυρώσεις, σε χωματόδρομους, κτλ.
    Το μόνο που δεν έχω ψάξει ακόμα λόγω δυσκολίας στη μετακίνηση, είναι με ποιο τρόπο θα ισοπεδωθεί η εκκλησία (ή θα καταργηθεί η "διασταύρωση") ώστε να μην έχουμε και χειρότερες περιπτώσεις απο εμένα.

    Όταν ξεκίνησα να οδηγώ (αυτοκίνητο, με το κάθισμα σε θέση "ξαπλώστρας" ) είχα ένα κάποιο κόμπλεξ, και πήρα μέχρι και dashboard κάμερα.
    Πλέον ο επόμενος δεν θα λέει το μακρύ του και το κοντό του, θα φάει και μήνυση για ψευδορκία, παραπλάνηση κτλ, αν μπορέσω να τον στείλω να σπάει 40 χρόνια πέτρες στα κάτεργα, θα τον στείλω!

    Τέσπα, σόρρυ για το ύφος, έχω 8 μήνες νεύρα! κάπου πρέπει να τα βγάζω

    Το όριο ταχύτητας είναι 90χλμ για μηχανή μεγαλύτερη από 125κ.ε., έτσι λέει ο Κ.Ο.Κ. έτσι λένε στο υπουργείο, και έτσι λένε στην "κανονική" τροχαία!
    Ο μπάτσος, παρόλο που του ζήτησα συμπληρωματικό έγγραφο επειδή "ξέχασε" να αναφέρει την ύπαρξη της πινακίδας "τέλος κατοικημένης περιοχής" στο σχεδιάγραμμα που έστειλε στον εισαγγελέα, επιμένει στην εκδοχή του ότι το όριο είναι 50χλμ επειδή "και μετά την ανωτέρω πινακίδα Π-18 υφίστανται κατοικίες" παρόλο που αυτές ΔΕΝ φαίνονται κάν απο το σημείο!
    Ετοιμάζω και σε αυτόν χουνέρι καλό, για παράβαση καθήκοντος και προσπάθεια παραπλάνησης με επίσημο έγγραφο, θα τον σκίσω με όποιο τρόπο μπορώ.

    Γιαυτό θέλω να βρω τον άλλο που έπεσε πριν λίγες μέρες, θα γλυτώσει από τρεχάματα για χαρτιά και ερμηνείες του νόμου, και επιπλέον θα χρησιμοποιήσουμε ο ένας την υπόθεση του άλλου, σαν μοχλό για να κουνήσουν τον κ@#Ο τους οι υπηρεσίες να βελτιωθεί η επικινδυνότητα του σημείου.

    Δεν συνεχίζω γιατί μπορώ να βρίζω για πολλές σελίδες ακόμα
    Καλά κάνεις και το κυνηγάς και μπράβο σου, μόνο έτσι ίσως αλλάξει κάτι.
    Με την εκκλησία το μόνο που ίσως μπορέσεις να κάνεις είναι να βρεις αν κάποιο κτίσμα, περίφραξη, επέκταση οτιδήποτε είναι παράνομο, παράτυπο ή κάτι πολεοδομικό και μόνο σεαυτήν την περίπτωση αυτό το κάτι να γκρεμιστεί. Να γκρεμιστεί ολόκληρη η εκκλησία γιατί εμποδίζει την ορατότητα μάλλον αποκλείεται. Αν όμως πετύχεις να μπει σωστή σήμανση ή ακόμα καλύτερα (και δυσκολότερο) να αλλάξει η χάραξη του πλαϊνού δρόμου πάλι κέρδος θα είναι.

  11. #101
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία
    Σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. Άρθρο 1 παράγραφος 1γ: Έχει χαρακτηριστεί και έχει ειδική σήμανση με πινακίδες ως Κατοικημένη περιοχή: Η περιοχή που έχει σημανθεί με πινακίδες ως κατοικημένη στις εισόδους και εξόδους της.
    Εννοεί εδώ ο ποιητής τις γνωστές πινακίδες με το όνομα μιας πόλης, και μετά το όνομα της πόλης με την κόκκινη διαγώνιο.
    Συνημμένο 355774 Συνημμένο 355775
    Δηλαδή οι πινακίδες Π-17 και Π-18 αντίστοιχα, ανακοινώνουν την αρχή και το τέλος της κατοικημένης περιοχής, σωστά?

    Εστω τώρα ότι κινούμαστε σε επαρχιακό δίκτυο με όριο τα 70χλμ/ώρα, και εισερχόμαστε σε κατοικημένη περιοχή (περνάμε πινακίδα Π-17) αυτόματα το όριο ταχύτητας γίνεται 50χλμ/ώρα (εκτός αν ορίζεται διαφορετικά με άλλη πινακίδα κτλ κτλ) συνεχίζουμε και μετά απο λίγο βγαίνουμε απο την κατοικημένη περιοχή (πινακίδα Π-18) οπότε κινούμαστε και πάλι σε επαρχιακό δίκτυο και το όριο επανέρχεται στα 70χλμ/ώρα.
    Τώρα, στα 350 μέτρα ΜΕΤΑ την πινακίδα Π-18 υπάρχει ένα σπίτι.
    ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ο δρόμος έξω απο το σπίτι τι θεωρείται?
    Εκτός απο τον ορισμό κατοικημένης περιοχής στον Κ.Ο.Κ. και τα όρια ταχύτητας που ισχύουν εκει, υπάρχει άλλη νομοθεσία που να προβλέπει ότι αν υπάρχει ένα σπίτι στην ερημιά αυτόματα θεωρείται κατοικημένη περιοχή ακόμα και χωρίς να υπάρχει σχετική σήμανση? (έστω και τοπωνύμιο σε χαρτόνι!) και σε τί απόσταση ισχύει? 100μέτρα πρίν το σπίτι? 500? 1000?
    Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απόσταση που ξεκινάνε να ισχύουν αυτές οι πινακίδες? (π.χ. 100 μέτρα πρίν, και 100 μέτρα μετά την πινακίδα)
    Ρωτάω γιατί σύμφωνα με την προσωπική γνώμη του Αστ.Σαϊνη που έκανε την καταγραφή, ακόμα και να περάσουμε την Π-18, αν υπάρχει σπίτι πιο κάτω θεωρείται ακόμα κατοικημένη περιοχή.
    Έχω φάει τον κόσμο και σχετική νομοθεσία δεν έχω βρει πουθενά. και αν αποδειχτεί ότι έχω δίκιο του ετοιμάζω άλλα πράγματα ωραία, που θα με θυμάται για πολύ καιρό.
    Έχει κανείς γνώση?
    Άσχετα με την μπουρδολογία του αστ. Σαΐνη, ο νομοθέτης είναι σαφής. Εσύ σαν οδηγός δεν έχεις υποχρέωση να γνωρίζεις τον τόπο που κινείσαι αντίθετα είσαι υποχρεωμένος να σέβεσαι την υπάρχουσα σήμανση. Δεν είναι δυνατόν κάθε φορά που βγαίνουμε βόλτα να επισκεπτόμαστε τα αρμόδια πολεοδομικά γραφεία, των περιοχών που θα κινηθούμε για να μάθουμε ποιος πήρε άδεια οικοδομής, ούτε όταν οδηγούμε να σκανάρουμε την γύρω περιοχή για κτίσματα. Αρμόδιες να μας πληροφορήσουν είναι οι πινακίδες. Αυτός ακριβώς είναι ο ρόλος τους.
    Κάτι - κάποιον προσπαθεί να καλύψει ο μάστορας ή δεν θέλει για λόγους εγωισμού να παραδεχτεί ότι το σκαρίφημα που έφτιαξε είναι λάθος ή τουλάχιστον ελλιπές.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #102
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Άσχετα με την μπουρδολογία του αστ. Σαΐνη, ο νομοθέτης είναι σαφής. Εσύ σαν οδηγός δεν έχεις υποχρέωση να γνωρίζεις τον τόπο που κινείσαι αντίθετα είσαι υποχρεωμένος να σέβεσαι την υπάρχουσα σήμανση. Δεν είναι δυνατόν κάθε φορά που βγαίνουμε βόλτα να επισκεπτόμαστε τα αρμόδια πολεοδομικά γραφεία, των περιοχών που θα κινηθούμε για να μάθουμε ποιος πήρε άδεια οικοδομής, ούτε όταν οδηγούμε να σκανάρουμε την γύρω περιοχή για κτίσματα. Αρμόδιες να μας πληροφορήσουν είναι οι πινακίδες. Αυτός ακριβώς είναι ο ρόλος τους.
    Κάτι - κάποιον προσπαθεί να καλύψει ο μάστορας ή δεν θέλει για λόγους εγωισμού να παραδεχτεί ότι το σκαρίφημα που έφτιαξε είναι λάθος ή τουλάχιστον ελλιπές.
    Τελικά έτσι είναι.
    Η κατοικημένη περιοχή αρχίζει και τελειώνει με την ανάλογη πινακίδα, άσχετα αν η προσωπική άποψη του μπάτσου είναι διαφορετική, δεν υπάρχει κανένας άλλος νόμος πουθενά που να λέει το αντίθετο.
    Ακόμα και αν υπάρχουν σπίτια, είναι παράλειψη του Δήμου ή της περιφέρειας να μεταφερθεί η πινακίδα εκτός περιοχής, αλλά για όσο παραμένει εκεί, τότε εκεί βρίσκεται και το τέλος κατοικημένης!

    Θα αναφερθεί στο δικαστήριο δεόντως ο τρόπος που έκανε την καταγραφή, γιατί εκτός του ότι "ξέχασε" αρχικά να αναφέρει κάν ότι περάσαμε πινακίδα Π-18, και ισχυριζόταν ότι το ατύχημα έγινε μέσα σε κατοικημένη περιοχή, το σχεδιάγραμμα είναι λάθος (η χάραξη του δρόμου) και η τοποθέτηση του οχήματος του γιδοβοσκού είναι κανονικά επάνω στο αντίθετο ρεύμα σαν να κινείται κανονικά σε αυτό, και όχι σχεδόν κάθετα στο οδόστρωμα όπως και βρέθηκε! (που κατά έναν περίεργο λόγο, συμφωνεί με την δήλωση του γιδοβοσκού ότι "και ενώ είχα εισέλθει ΚΑΝΟΝΙΚΑ στο ρεύμα μου...")
    Γενικά όσο ψάχνω βρίσκω και άλλες παραλείψεις σε βάρος μου, που δεν υπάρχει λόγος να αναφερθούν καθώς είμαστε και σε δημόσια θέα...

    Ευτυχώς φίλε, που όταν ξύπνησα έδωσα το κινητό μου σε μια γυναίκα που ήταν εκεί και της είπα να τραβήξει φωτογραφίες, αλλιώς ο μ@λ@##$μπάτσος και ο γιδοβοσκός θα με είχαν κάψει!

    Το ωραίο ξέρεις ποιο είναι?
    Πάω μια μέρα να τον ρωτήσω για την κατοικημένη περιοχή, και το ποιος έχει προτεραιότητα, και τι γυρνάει και μου λέει?
    "Εγώ κάνω απλά καταγραφή, δεν ερμηνεύω τον νόμο!" μου ήρθε να του χώσω μια ανάποδη όλη δική του!
    Να γράψει την γνώμη του για την κατοικημένη περιοχή στο χαρτί που έστειλε στον εισαγγελέα ήξερε όμως!

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Όπως είπε κάποιος παραπάνω μάλλον είναι ο βοσκός γνωστός με τα στρουμφ της περιοχής όπως και σε όλα τα χωριά άλλωστε . Να ρωτήσω εγώ κάτι τώρα αν στην ασφάλεια σου πληρώνεις νομική προστασία δεν μπορείς να τους κυνηγάς μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα? και γιατί μου φαίνεται ότι πιο πολύ ασχολείσαι εσύ παρά ο δικηγόρος σου ? Γερός και δυνατός και με το καλό ξανά στους 2 τροχούς
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  14. #104
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrapogiannos7 Προβολή μηνύματος
    αν στην ασφάλεια σου πληρώνεις νομική προστασία δεν μπορείς να τους κυνηγάς μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα? και γιατί μου φαίνεται ότι πιο πολύ ασχολείσαι εσύ παρά ο δικηγόρος σου ? Γερός και δυνατός και με το καλό ξανά στους 2 τροχούς
    Φυσικά και θα κυνηγήσω τους πάντες. νομική προστασία δεν είχα, αλλά θα τους κυνηγήσω με όποιον τρόπο μπορώ.
    Ηδη περιμένω απάντηση για την εκκλησία που εμποδίζει την ορατότητα εάν έχει άδεια, και άν έχει καταπατήσει την απαλλοτρίωση του δρόμου.
    Έχω ζητήσει να μπουν πινακίδες απο τον Δήμο, και σκέφτομαι να στραφώ νομικά εναντίον όποιου είχε υποχρέωση για την συντήρηση και τοποθέτηση πινακίδων στον δρόμο και ΔΕΝ τις έβαλε ποτέ.
    Έχω πολύ χρόνο στην διάθεσή μου πλέον, καθώς ακόμα δεν μπορώ να δουλέψω, και γιαυτό κυνηγάω τους πάντες.

    Ένας βασικός λόγος που θα τους κυνηγήσω όλους, είναι ότι δυστυχώς δίτροχο μάλλον δεν θα ξαναοδηγήσω ποτέ, επειδή πλέον έχω μόνιμο τραυματισμό στην λεκάνη κάτι που το κάνει πολύ επικίνδυνο για μελλοντικό πολύ πιο σοβαρό τραυματισμό σε περίπτωση πτώσης ακόμα και σταματημένος σε φανάρι...

  15. #105
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2017
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και θα κυνηγήσω τους πάντες. νομική προστασία δεν είχα, αλλά θα τους κυνηγήσω με όποιον τρόπο μπορώ.
    Ηδη περιμένω απάντηση για την εκκλησία που εμποδίζει την ορατότητα εάν έχει άδεια, και άν έχει καταπατήσει την απαλλοτρίωση του δρόμου.
    Έχω ζητήσει να μπουν πινακίδες απο τον Δήμο, και σκέφτομαι να στραφώ νομικά εναντίον όποιου είχε υποχρέωση για την συντήρηση και τοποθέτηση πινακίδων στον δρόμο και ΔΕΝ τις έβαλε ποτέ.
    Έχω πολύ χρόνο στην διάθεσή μου πλέον, καθώς ακόμα δεν μπορώ να δουλέψω, και γιαυτό κυνηγάω τους πάντες.

    Ένας βασικός λόγος που θα τους κυνηγήσω όλους, είναι ότι δυστυχώς δίτροχο μάλλον δεν θα ξαναοδηγήσω ποτέ, επειδή πλέον έχω μόνιμο τραυματισμό στην λεκάνη κάτι που το κάνει πολύ επικίνδυνο για μελλοντικό πολύ πιο σοβαρό τραυματισμό σε περίπτωση πτώσης ακόμα και σταματημένος σε φανάρι...

    Απο προσωπική εμπειρία: Έχοντας νομική προστασία, πιο χρήσιμη θα φανεί όταν θα είσαι εσύ "φαουλ"... Η δική μου νομική, με συμβούλευε να περιμένω μετά απο τροχαίο, όπως και έκανα για περίπου 3-4 μήνες. Στο τέλος, συμβιβάστηκα με το ποσό της αποζημίωσης, και δεν έφτασε στα δικαστήρια (= τουλαχίστον 16 μήνες αναμονής για 300€ παραπάνω ίσως). Εύχομαι να είναι περαστικά, και να ακολουθήσεις το πιο σωστό δρόμο για την υγεία σου.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Η σωστή αφαίρεση κράνους σε ατύχημα.
    από 7Tolis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2014, 13:55
  2. Συμβουλή σε ατύχημα
    από MotoManis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2014, 00:04
  3. Πρώτες βοήθειες σε ατύχημα.
    από konsttanttinos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2010, 10:54
  4. Απίστευτοι μπάτσοι σε ατύχημα...
    από akissakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2009, 10:17
  5. Ατυχημα σε τεραστιο γκρουπ
    από sallako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF