Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 105

Θέμα: Κανενας εμπειρος σε ατυχημα?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33

    Κανενας εμπειρος σε ατυχημα?

    Ειναι περιεργο να γραφομαι στο moto.gr οταν πλεον δεν εχω μηχανη.
    Θελω τις γνωμες/γνωσεις/συμβουλες σας για το πρωτο μου κανονικο ατυχημα μετα απο 11 χρονια και σχεδον 120000χλμ με το ER6.

    Κινουμενος σε επαρχιακη οδο με κανονικη ταχυτητα, μετα απο μια ελαφρα δεξια στροφη οπου μια εκκλησια με εμποδιζε να δω τι υπαρχει στην αλλη πλευρα της στροφης (ο δρομος στην ουσια εινα στροφη και οχι ευθεια λογω της εκκλησιας) βλεπω περιπου στα 42μετρα (μετρημενο αργοτερα με κορδελα) ενα φορτηγακι να εχει παρει θεση σε παραδρομο δεξια για να βγει στην κεντρικη οδο οπου ημουν εγω, αυτοματα κοβω ταχυτητα και μετακινουμε προς το κεντρο του δρομου, για να σιγουρευτω οτι θα με δει, αλλα και οτι εχω μια αποσταση "ασφαλειας" απο τον προφυλακτηρα του.
    Καπου στα 20 με 30μετρα μακρια, και ενω μου ειχε δωσει να καταλαβω οτι με ειδε και δεν θα πεταχτει, αρχισε πολυ αργα να προχωραει και να μου κλεινει τον δρομο, ξαφνιαστηκα αλλα αυτοματα αλλαζα θεση ακομα πιο αριστερα (ειχα δει οτι απο το αντιθετο ρευμα δεν ερχοταν κανεις, και υπολογισα πορεια τερμα αριστερα για να τον αποφυγω).
    Εαν συνεχιζε να βγαινει τοσο αργα θα ειχα καταφερει να φτασω στη δουλεια μου, αλλα ξαφνικα στα 10 μετρα μακρια αποφασισε να πατησει γκαζι, μπαινοντας μπροστα μου και κλεινοντας μου εντελως τον δρομο.
    Ολο αυτο εγινε σε 3 το πολυ 4 δευτερολεπτα.
    Το τελευταιο που θυμαμαι ειναι το πλαινο του φορτηγου του στο μισο μετρο, και μετα εγω πεσμενος κατω και κεφαλια πολλα απο πανω μου.
    η συγκρουση εγινε περιπου 20-30 εκατοστα μεσα στο αντιθετο ρευμα.
    Την γλυτωσα παρα πολυ καλα δεδομενου οτι του βουλιαξα ολο το πλαινο, και το οτι η μηχανη ειναι αχρηστη, με ενα σπασμενο χερι, και μια ρηξη ηβικης συμφησης στη λεκανη.
    Δεν περπαταω ακομα εδω και 12μερες που εγινε το ατυχημα, και αποτι μου ειπαν θα χρειαστω σιγουρα 1 μηνα για να το κανω, πληρης αποκατασταση περιμενω μετα απο 1 χρονο, στο χερι εβαλα σιδερο και για την ωρα δεν μπορω να κουνησω τον αντιχειρα επειδη το σπασιμο ειναι πολυ κοντα στον καρπο.

    Τα παραπανω ειναι μαθημα προς οποιον υποτιμα τη νοημοσυνη του επαρχιωτη γιδοβοσκου (το επαγγελμα ειναι το πραγματικο), και να προσεχει λιγο παραπανω οποιον παριστανει οτι περιμενει υπομονετικα για να περασει αυτος που κανονικα εχει προτεραιοτητα.

    Εχω ασφαλεια, ειχα μπουφαν κρανος γαντια, τα παντα
    παραβιασε προτεραιοτητα, ειχε τα τζαμια κλειστα σε διασταυρωση που γνωριζει πολυ καλα οτι δεν εχει επαρκη ορατοτητα (στο χωριο του δηλαδη), δεν με ειδε ουτε με ακουσε και βγηκε, (με βρηκε αργοτερα στο νοσοκομειο και μου το ειπε, οταν τελικα με ειδε, ειχε ηδη πατησει στο δρομο φοβηθηκε/αγχωθηκε και πατησε γκαζι για να προλαβει να φυγει απο μπροστα μου, γιαυτο στο τελος βρεθηκε ξαφνικα μπροστα μου κλεινοντας μου τον δρομο) εγω νομιζα οτι με ειχε δει απο την αρχη γιαυτο και δεν σταματησα εντελως.
    Οταν με πηρε το ασθενοφορο η αστυνομια μολις εφτανε, δεν εχω ιδεα τι τους ειπε, τι μετρησανε, κτλ
    στα επειγοντα ηρθε ενας αστυνομικος και μου εκανε αλκοτεστ, απο τοτε δεν ξαναειδα κανεναν τους, ουτε για καταθεση, ουτε για κατι αλλο.
    Βγηκα μετα απο 9 μερες, για νοσηλεια στο σπιτι, σε ειδικο κρεβατι, με ειδικο γιογιο και παπια, καθως δεν περπαταω ακομα.
    Η ασφαλιστικη μου που πηρα τηλ. σημερα (12 μερες μετα), μου λεει οτι δεν υπαρχει δηλωση εμπλοκης της πινακιδας μου σε ατυχημα, τους λεω ΟΚ, εμενα με τρακαρανε, ημουν νοσοκομειο, η μηχανη ειναι κομματια δεν πρεπει να σας ενημερωσω να το ξερετε? να στειλετε καποιον να δει τη μηχανη?
    Μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να ολοκληρωθει η αναφορα η δικογραφια η οπως τεσπα το ονομαζουν στην αστυνομια και μετα ο αλλος που φταιει ενημερωνει την δικη του ασφαλιστικη, και αυτη εμας.
    Εχω εμπλεξει και δικηγορο σε ολο αυτο παντως, γιατι δεν εμπιστευομαι κανεναν τους.
    Εχουν βαση τα παραπανω?
    εγω τωρα τι περιμενω? την αστυνομια να κανει δουλεια της?
    και κατι τελευταιο...

    Στην συγκεκριμενη εκκλησια στατιστικα και μονο, θα γινει θανατηφορο καποια στιγμη...
    εκτος απο δυναμιτη, πως μπορουμε να ζητησουμε το γκρεμισμα της?
    Σοβαρολογω για το τελευταιο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Draculas , να ζηταει "εμπειρο" σε ατυχημα....
    Spoooooky !!!

    Υ.Γ.
    και επειδη βιαστηκα να γραψω χωρις να διαβασω το μηνυμα ,ζητω συγνώμη για το πειραγμα και περαστικα.
    Ποτέ ξανα.

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Δεν κατάλαβα. Έχεις κάνει δήλωση στην ασφαλιστική σου ή όχι;
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Φίλε περαστικά εύχομαι να αναρρώσεις τάχυστα. Ειλικρινά δε ξέρω τι να πω για τον οδηγό γιατί απο τι στιγμή που παραδέχτηκε το λάθος του και οτι τον έπιασε πανικός ενω βγήκε απο στοπ πρέπει να το πεις στους μπάτσους να του πάρουν το διπλωμα για καμια 50αρια χρόνια. Είναι περίεργη η ιστορία σου σίγουρα αλλα μια φώτο του σημείου κατα πόσο κλείνει το οπτικό πεδίο η εκκλησία θα βοηθούσε να τα καταλάβουμε το κίνδυνο και τα ατυχήματα που μπορεί να προξενήσει. Ενδεχομένος να υπάρχει κάποιος τρόπος να γκρεμιστεί η Εκκλησία αλλα στο Ιραν της Εύρωπης μη περιμένεις καμια σοβαρή λύση.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Draculas εισαι πιες του το αιμα!κανονικα!του τυπου αφου αυτος φταιει!
    αλλα μην περιμενεις και πολλα ου μπλεξεις!περαστικα!!και αγυριστα!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    πηρα τηλ. να τους κανω δηλωση και δεν θελουν!
    θελουν λεει πρωτα να βγει η εκθεση της αστυνομιας.
    Γιαυτο ρωταω κι εγω... ετσι γινεται συνηθως?

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αν ψαξεις στα θέματα, σε είδα- με είδα
    Ειναι γεμάτο παρόμοια περιστατικά οπου νομίζουμε οτι μας είδαν αλλά τελικά δεν....
    Στο ατύχημα τώρα.

    Παράμετροι όπως ταχύτητα (κάπου θα υπάρχει πινακίδα)
    Απόσταση κτλπ.
    Πραγματογνωμοσύνη.
    Αντίγραφο απο την τροχαία του Δ.Ο.Τ.Α
    το οποίο μπορείς να το ζητησεις.
    Κάποια στιγμή θα σε καλέσουν για κατάθεση εκεί.
    Αν η ασφαλιστική σου δεν σου παρέχει νομική προστασία τότε καλώς εβαλες δικηγόρο.
    Ελπίζω μόνο να ειδικεύεται σε αυτά

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Τι θα πει "δε θέλουν"; Να πας εκεί και να κάνεις γραπτή δήλωση. Άμεσα. Και να κρατήσεις αντίγραφο, εννοείται. Μαζί με όλα τα χαρτιά από τροχαία, νοσοκομεία, γιατρούς κτλ.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    [QUOTE=PortisHead;2703893]
    lol Δεν το ειχα σκεφτει ετσι!
    εισαι πολυ μπροστα!

  10. #10
    Κατ' αρχάς, περαστικά και γρήγορα να επιστρέψεις στην καθημερινότητά σου.

    Πολύ καλά έκανες κι απευθύνθηκες σε δικηγόρο. Εκείνος είναι ο πλέον αρμόδιος να σε ενημερώσει για τα δικαιώματά σου και τις κινήσεις που πρέπει να ακολουθήσεις.
    Από προσωπική εμπειρία, αυτό που θα σε συμβούλευα είναι, να απαντήσεις θετικά όταν ρωτηθείς από την αστυνομία αν επιθυμείς την ποινική δίωξη του άλλου οδηγού.
    Είναι ένας μοχλός πίεσης προς εκείνον και μπορείς να την άρεις όποτε θέλεις.

    Edit: Όσο αφορά την εκκλησία, μπορείς να ενημερώσεις την αρμόδια μητρόπολη ή/και δήμο ώστε να βάλουν τουλάχιστον μια προειδοποιητική πινακίδα.
    Think faster than you ride

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Φίλε περαστικά εύχομαι να αναρρώσεις τάχυστα. Ειλικρινά δε ξέρω τι να πω για τον οδηγό γιατί απο τι στιγμή που παραδέχτηκε το λάθος του και οτι τον έπιασε πανικός ενω βγήκε απο στοπ πρέπει να το πεις στους μπάτσους να του πάρουν το διπλωμα για καμια 50αρια χρόνια. Είναι περίεργη η ιστορία σου σίγουρα αλλα μια φώτο του σημείου κατα πόσο κλείνει το οπτικό πεδίο η εκκλησία θα βοηθούσε να τα καταλάβουμε το κίνδυνο και τα ατυχήματα που μπορεί να προξενήσει. Ενδεχομένος να υπάρχει κάποιος τρόπος να γκρεμιστεί η Εκκλησία αλλα στο Ιραν της Εύρωπης μη περιμένεις καμια σοβαρή λύση.
    Συγκεντρώσου.
    Αν δεν ήταν εκκλησία και ηταν κατι άλλο?
    Μην το σκισουμε και εδώ.
    Μπορεί για τον α-β λόγο κάτι να υπάρχει στραβό.
    Φράχτης, τοίχος, κάγκελα.
    Εκεί εχει λόγο η πολεοδομία
    Ουτε γκρεμίζουμε ουτε παίρνουμε κεφάλια οπου η σε οποίον δεν γουσταρουμε

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τι θα πει "δε θέλουν"; Να πας εκεί και να κάνεις γραπτή δήλωση. Άμεσα. Και να κρατήσεις αντίγραφο, εννοείται. Μαζί με όλα τα χαρτιά από τροχαία, νοσοκομεία, γιατρούς κτλ.
    αυτο ειναι το θεμα, δεν μπορω να παω πουθενα ακομα και προσπαθω να βγαλω ακρη με τηλεφωνα.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    πηρα τηλ. να τους κανω δηλωση και δεν θελουν!
    θελουν λεει πρωτα να βγει η εκθεση της αστυνομιας.
    Γιαυτο ρωταω κι εγω... ετσι γινεται συνηθως?
    Απο την στιγμη που υπαρχει τραυματισμος-νοσοκομειο, και εχει ερθει και η τροχαια ναι ετσι ειναι. Αναλογα τι θα βγει απο την εκθεση του συμβαντος πρατεις...

  14. #14
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Το μόνο για το οποίο μπορώ να σε προειδοποιήσω, είναι: αμοιβή του δικηγόρου να την συμφωνήσεις από τώρα.
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Σε ενα τροχαίο ατύχημα με τραυματισμό.
    Παίρνουν φωτό απο το σημείο.
    Γίνεται σχεδιάγραμμα .
    Και.μαζί με τις καταθέσεις των εμπλεκομένων, εξετάζουν αν στέκουν η οχι τα λεγόμενα με τα παραπάνω στοιχεία.
    Τα οποία αφου ολοκληρωθεί η δικογραφία θα πάρει τον δρόμο για το δικαστήριο.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η σωστή αφαίρεση κράνους σε ατύχημα.
    από 7Tolis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2014, 13:55
  2. Συμβουλή σε ατύχημα
    από MotoManis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2014, 00:04
  3. Πρώτες βοήθειες σε ατύχημα.
    από konsttanttinos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2010, 10:54
  4. Απίστευτοι μπάτσοι σε ατύχημα...
    από akissakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2009, 10:17
  5. Ατυχημα σε τεραστιο γκρουπ
    από sallako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF