Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Ζώνη μέσης

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    1) Προφανώς και δεν φοράω τη ζώνη κατάσαρκα, παρ' όλα αυτά η περιοχή ιδρώνει. Δεν ξέρω αν θα γινόταν αυτό με μια ζώνη από διαπνεόμενο υλικό.
    2) Το πρόβλημά μου είναι προπτώσεις τριών οσφυϊκών δίσκων που πιέζουν τις εξερχόμενες ρίζες. Δεν είναι το ίδιο σοβαρό με μια κήλη, όμως προκαλεί ισχυαλγίες.
    3) Έχω μπερδευτεί λίγο. Τελικά η ζώνη προστατεύει και από κραδασμούς ή μόνο από κρύο και πτώσεις;

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    1) Προφανώς και δεν φοράω τη ζώνη κατάσαρκα, παρ' όλα αυτά η περιοχή ιδρώνει. Δεν ξέρω αν θα γινόταν αυτό με μια ζώνη από διαπνεόμενο υλικό.
    2) Το πρόβλημά μου είναι προπτώσεις τριών οσφυϊκών δίσκων που πιέζουν τις εξερχόμενες ρίζες. Δεν είναι το ίδιο σοβαρό με μια κήλη, όμως προκαλεί ισχυαλγίες.
    3) Έχω μπερδευτεί λίγο. Τελικά η ζώνη προστατεύει και από κραδασμούς ή μόνο από κρύο και πτώσεις;
    Φαντάζομαι ότι ένας γιατρός θα σου έλεγε να μην καβαλάς..
    Από κει και πέρα, όπου βλέπεις λακούβα που δεν μπορείς να αποφύγεις σήκω πάνω στο μηχανάκι σου για να την περάσεις..
    Πολλή δουλειά σε κοιλιακούς για να στηρίζουν τη μέση σου και πάντα σφιχτή κοιλιά όσο οδηγάς. Διατάσεις κάθε μέρα για τη μέση.

    Η ζώνη θα σε βοηθήσει-στηρίξει για τη μία φορά που θα πονάς αλλά πρέπει να βγεις στο δρόμο.. όμως δεν είναι λύση.
    Λέω εγώ τώρα.. με θέμα σε έναν δίσκο, όχι τρεις..
    safety doesn't happen by accident

  3. #18
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    1) Προφανώς και δεν φοράω τη ζώνη κατάσαρκα, παρ' όλα αυτά η περιοχή ιδρώνει. Δεν ξέρω αν θα γινόταν αυτό με μια ζώνη από διαπνεόμενο υλικό.
    2) Το πρόβλημά μου είναι προπτώσεις τριών οσφυϊκών δίσκων που πιέζουν τις εξερχόμενες ρίζες. Δεν είναι το ίδιο σοβαρό με μια κήλη, όμως προκαλεί ισχυαλγίες.
    3) Έχω μπερδευτεί λίγο. Τελικά η ζώνη προστατεύει και από κραδασμούς ή μόνο από κρύο και πτώσεις;
    Δες εδώ. Στήριγμα Ιερού οστού – Οσφύος . http://www.betabet.gr/products_page/...5%CE%BF%CF%82/

    Υποθέτω κάτι τέτοιο χρειάζεσαι.
    Φίου φίου φι φι φίου

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Φαίνεται καλό, αλλα όπως είπε και κάποιος φίλος προηγουμένως νομίζω ότι τέτοιους είδους υποστήριξη χρειάζεται μόνο σε περιόδους κρίσης πόνου.
    Αν το φοράς και τον υπόλοιπο καιρό, υπάρχει κίνδυνος να αδυνατίσουν οι μύες.
    Αυτό που χρειάζομαι πρωτίστως είναι γυμναστική...

  5. #20
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Σωστό αυτο.επικουρικά όμως μιας και ειναι ευλίγιστα τα ελάσματα πιστευω θα σε βοηθήσει.
    Φίου φίου φι φι φίου

  6. #21
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    αγαπητε φιλε...
    επειδη εχω προβληματα με την μεση απο την ηλικια των 14 ετων ,
    το μονο που μπορω να σου πω ειναι το εξης.....
    ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΞΕΡΕΙ, ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ !!!!
    .
    Ζώνες Οσφύος: Η Ζώνη Οσφύος και οι "ειδικοί" νάρθηκες δεν είναι αποδεκτές από τους περισσότερους ειδικούς ερευνητές και είναι στατιστικά αναποτελεσματικές , αν και μερικοί ασθενείς ωφελούνται από τη θερμότητα που προκαλούν οι ζώνες. Αμερικανική εργασία των Wassell και συνεργατών σε 13.873 εργάτες, του έτους 2000 απέδειξε ότι οι ζώνες οσφύος δεν προσφέρουν τίποτε στην οσφυαλγία ούτε την προλαμβάνουν.
    :ZZZ:

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ζωνη μεσης
    από suzukimaniac στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 21:29
  2. Διπλη ζωνη μεσης σε full armour
    από zefos1100xx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2011, 20:19
  3. Ζώνη μέσης: Αξίζει;
    από Infini στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2007, 19:43
  4. Η λίστα του Σίντλερ (Φλερτάροντας με τη ζώνη! μία ταινίααα...)
    από Rezeguet στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 03:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF