Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Αλλαγή στα φώτα σε σκούτερ ZIP ?HELP :D

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2016
    Μηνύματα
    7

    Αλλαγή στα φώτα σε σκούτερ ZIP ?HELP :D

    Καλησπέρα παιδιά!
    Είχα ένα πρόβλημα με το σκουτεράκι μου και ενώ έψαχνα βρήκα την σελίδα αυτή,είδα έχει μπόλικο υλικό,σχετικά πολύ καλή ανταπόκριση και γενικά δεν υπάρχει σνομπαρία οπότε μπορώ φαντάζομαι να βρω εύκολα βοήθεια εδώ πέρα σε ότι χρειαστώ για αυτό και είπα να γίνω μέλος!


    Στο πρόβλημα μου!
    Δεν είναι τίποτα περίπλοκο,έχω ένα σκουτεράκι Piaggio Zip 125 και μια κοπανιά άρχισαν να σβήνουν τα φώτα,στην αρχή νόμιζα ότι δεν κάνει κάτι καλή
    επαφή επειδή άρχισαν μία να ανάβουν,μία να μην ανάβουν και αν κουνούσα το μηχανάκι άναβαν κτλ κτλ,τώρα αυτό άρχισε με το μπροστινό και μετά με το
    πισινό φως.Επειδή το χρησιμοποιώ νύχτα και επιβάλλεται να υπάρχουν φώτα ,ξέρετε τι μπορεί να φταίει?
    Έχω στο μυαλό μου 3 εκδοχές : Η επαφή των καλωδίων ,καμένες λάμπες,καμένες ασφάλειες .
    Ωστόσο αν οι ασφάλειες είναι ενιαίες για τα φλας,δεν φταίει αυτό διότι τα φλας λειτουργούν κανονικότατα.

    Να σημειώσω ότι από μηχανάκια είμαι άσχετος εντελώς,τώρα ασχολούμαι ίσως πρώτη φορά,ξέρω κάποια πολύ βασικά μόνο,αλλά δεν είμαι και εντελώς άσχετος με τα μηχανικά μιας και σπουδάζω μηχανικός υπολογιστών(άσχετο αλλά υπάρχει μια επαφή και μία νοοτροπία :P )

    Πήγα 3 φορές στο ηλεκτρολογίο και ήταν κλειστό :'(
    Καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω ή που θα μπορέσουν να μου το κοιτάξουν ?
    Θα προτιμήσω πολύ να το κάνω μόνος μιας και είμαι φοιτητής και το χρήμα δεν ρέει άφθονο
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    αρχικα ανοιξε και καθαρισε τον διακοπτη των φωτων
    αν δεν φτιαξει κουνα την πλεξουδα του μηπως εχει κομμενο καλωδιο καπου και καθαρισε και τη φισα του
    ασφαλειες και λαμπες μην κοιτας καθολου

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.859
    Ότι είπε ο toyar.

    Πριν όμως το ανοίξεις, κάνε μία δοκιμή.
    Βάλε μπρος και δοκίμασε (στατικά) αν αναβοσβήνουν γυρνώντας το τιμόνι δεξιά - αριστερά ή κουνώντας το κλειδί στην κλειδαριά.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2016
    Μηνύματα
    7
    Δοκίμασα αυτό που είπες lykourgi με το τιμόνι δεξιά-αριστερά και κουνώντας την κλειδαριά αλλά τίποτα...
    Επίσης δεν έχω ιδέα πως να κοιτάξω τον διακόπτη ή την πλεξούδα ή την ασφάλεια...Είναι λες πιο πιθανά από τις λάμπες ?(toyar)

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.859
    Οι λάμπες και οι ασφάλειες καίγονται "μία και έξω", δεν ανασταίνονται και ξανακαίγονται. Άρα δεν φταίνε αυτές.

    Για να ελέγξεις τις φύσες και την καλωδίωση πρέπει να αρχίσεις να λύνεις πλαστικά και να βρεις τις σχετικές παροχές.
    Αν δεν έχεις ιδέα, θεωρώ ότι πρέπει να πας σε συνεργείο ή να αγγαρέψεις κάποιον γνωστό σου που ξέρει πέντε πράγματα, τουλάχιστον την πρώτη φορά.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    πενια τεχνας κατεργαζεται
    ή θα πληρωσεις ή θα το παλεψεις μονος σου να μαθεις
    το κοτοπουλο η γυναικα και το μηχανακι θελουν χερι

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από punker795 Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασα αυτό που είπες lykourgi με το τιμόνι δεξιά-αριστερά και κουνώντας την κλειδαριά αλλά τίποτα...
    Επίσης δεν έχω ιδέα πως να κοιτάξω τον διακόπτη ή την πλεξούδα ή την ασφάλεια...Είναι λες πιο πιθανά από τις λάμπες ?(toyar)
    Οι λάμπες ή ανάβουν ή δεν ανάβουν,το ίδιο και οι ασφάλειες ή δουλεύουν ή δεν δουλεύουν αν καούν
    κοίτα και τα ντουι

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2016
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστώ παιδιά θα προσπαθήσω να το λύσω σε λίγο πριν φύγω αν είναι και θα σας πω! Ευχαριστώ πολύ!!Αν δεν καταφέρω κάτι θα το πάω στο συνεργείο !

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.859
    Μην το λύσεις "πριν φύγεις".
    Αυτές οι δουλειές θέλουν χρόνο και προσοχή, για να μην γίνουν ζημιές.
    Πιάσε το κάποια στιγμή που θα έχεις άνεση χρόνου, και φως για να βλέπεις σωστά. Και πρόσεξε τα πλαστικά. Είναι ευαίσθητα, ιδιαίτερα τα κουμπώματά τους.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2016
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Μην το λύσεις "πριν φύγεις".
    Αυτές οι δουλειές θέλουν χρόνο και προσοχή, για να μην γίνουν ζημιές.
    Πιάσε το κάποια στιγμή που θα έχεις άνεση χρόνου, και φως για να βλέπεις σωστά. Και πρόσεξε τα πλαστικά. Είναι ευαίσθητα, ιδιαίτερα τα κουμπώματά τους.
    Το άνοιξα φίλε μου και είδα για το μπροστινό φως τουλάχιστον είχε κοπεί το καλώδιο και το πλαστικό μπροστά που κουμπώνει είχε σαπίσει ...Όταν το ένωσα στην υποδοχή το μπροστινό φως άνοιξε ,τώρα για το πισινό δεν γνωρίζω ακόμα τι έγινε...Πόσο λες να μου κοστίσει αν το πάω σε μαγαζί αύριο ?Θα του γνωστοποιήσω ότι ξέρω τι παίζει μη πάει να μου πιάσει τον κώλο :P Επίσης όταν είπα πριν φύγω,εννοούσα με λεωφορείο,δεν θα βγω με το μηχανάκι το βράδυ χωρίς φώτα,είναι αυτοκτονία/δολοφονία !

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    κομμενο καλωδιο ''σαπια'' φισα..........
    ρε μπας και εχει χαιρετησει ο ανορθωτης και κανει υπερτασεις;

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.859
    Αφού ήταν τόσο εύκολο να το βρεις, γιατί θα πας σε ηλεκτρολόγο; Δεν μπορείς να ματίσεις το καλώδιο μόνος και να τελειώνεις;

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2016
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αφού ήταν τόσο εύκολο να το βρεις, γιατί θα πας σε ηλεκτρολόγο; Δεν μπορείς να ματίσεις το καλώδιο μόνος και να τελειώνεις;
    Δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό ....Και επίσης ακόμα δεν κοίταξα το πίσω φως...Πρέπει να ανοίξω και πίσω??

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2016
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    κομμενο καλωδιο ''σαπια'' φισα..........
    ρε μπας και εχει χαιρετησει ο ανορθωτης και κανει υπερτασεις;
    Δεν ξέρω φίλε μου :'/ Αλλά και το πλαστικό στο τέλος δεν υπήρχε καν άρα...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    καλο θα ειναι να πας αμεσα σε μαστορα γιατι αν το προβλημα ειναι πιο βαθια μπορει να χασεις καμμια ηλεκτρονικη

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΦΛΑΝΤΑΣ ΣΕ ΖΧ-10-help!!!
    από stelios900 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2009, 10:21
  2. αλλαγη απο tuono σε s4rs?
    από sanguini στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 12:40
  3. Αγορα οικονομικου σκουτερ- Zip 100
    από S16 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2006, 11:06
  4. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 22:50
  5. Προβλημα σε φωτα σε Duke II '02
    από Alki_Viades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 11:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF