Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: HJC IS17 vs SHARK SKWAL

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2016
    Μηνύματα
    4

    HJC IS17 vs SHARK SKWAL

    Μετά από 7-8 χρονάκια με το πρώτο μου κράνος (Shoei Raid II), νομίζω ότι έφτασε ο καιρός να το αλλάξω.

    Αυτή την φορά δεν θέλω να διαθέσω τα €350+ που είχα δώσει για το shoei κι έτσι, μετά από αρκετό ψάξιμο σε internet αλλα και μαγαζιά, κατέληξα σε αυτά τα δύο:

    HJC IS17 (€160 στην Καλλιρόης)
    http://www.lidsdirect.co.uk/helmets/...17-plain-white

    SHARK SKWAL (€195 στην Yamaha Καλλιρόης ή €160 στο lidsdirect)
    http://www.lidsdirect.co.uk/helmets/...rk-skwal-blank

    Το AGV Κ3 το είδα και από κοντά αλλα το απέρριψα λόγω ποιότητας.

    Για το HJC έχω διαβάσει αρκετά, τα περισσότερα καλα. Έχει και 5 αστέρια στο Shark αλλά μου είναι ελάχιστα πιο στενό και δυσκολεύομαι να βάλω τα γυαλιά μου, αν και νομίζω ότι θα πέσει με τον καιρό.

    Για το Shark δεν έχω βρει πολλά πράγματα, εκτός από τα 4 αστέρια στο Shark. Μου καθόταν γάντι.

    Το έχει κανείς να μας πει εντυπώσεις; Κυρίως αν είναι θορυβώδες όπως διάβασα κάπου.

  2. #2
    Μια διευκρίνιση μόνο. Το HJC 17 βγαίνει πιο ακριβά αν το πάρεις από Αγγλία, και πρέπει να υπολογίσεις και 12-15 λίρες μεταφορικά σε ότι πάρεις.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2016
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Μια διευκρίνιση μόνο. Το HJC 17 βγαίνει πιο ακριβά αν το πάρεις από Αγγλία, και πρέπει να υπολογίσεις και 12-15 λίρες μεταφορικά σε ότι πάρεις.
    Έτσι είναι, γι αυτό και λέω ότι κάνει €160 από μαγαζί στην Καλλιρόης.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgourak Προβολή μηνύματος
    ..........

    Για το HJC έχω διαβάσει αρκετά, τα περισσότερα καλα. Έχει και 5 αστέρια στο Shark αλλά μου είναι ελάχιστα πιο στενό και δυσκολεύομαι να βάλω τα γυαλιά μου, αν και νομίζω ότι θα πέσει με τον καιρό.

    ........
    Δεν θα πεσει,η θα αργησει παρα πολυ.Μην το παρεις στενο ελπιζοντας.ΜΟΝΟ, εκει που μπαινουν τα γυαλια,μπορεις να πατησεις λιγο το υλικο του κρανους να κανει ενα αυλακι.Το ξαναλεω,μονο σε εκεινο το σημειο.Επισης τα πλαινα μαξιλαρακια,μπορει να χρειαστουνε καποιο κοψιμο για να περνανε.Αν καταληξεις σε αυτο πες μου να σου πω εναν απλο τροπο.

    Κατα τ αλλα αρκρτα καλο για τα λεφτα του.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgourak Προβολή μηνύματος
    Μετά από 7-8 χρονάκια με το πρώτο μου κράνος (Shoei Raid II), νομίζω ότι έφτασε ο καιρός να το αλλάξω.

    Αυτή την φορά δεν θέλω να διαθέσω τα €350+ που είχα δώσει για το shoei κι έτσι, μετά από αρκετό ψάξιμο σε internet αλλα και μαγαζιά, κατέληξα σε αυτά τα δύο:

    HJC IS17 (€160 στην Καλλιρόης)
    http://www.lidsdirect.co.uk/helmets/...17-plain-white

    SHARK SKWAL (€195 στην Yamaha Καλλιρόης ή €160 στο lidsdirect)
    http://www.lidsdirect.co.uk/helmets/...rk-skwal-blank

    Το AGV Κ3 το είδα και από κοντά αλλα το απέρριψα λόγω ποιότητας.

    Για το HJC έχω διαβάσει αρκετά, τα περισσότερα καλα. Έχει και 5 αστέρια στο Shark αλλά μου είναι ελάχιστα πιο στενό και δυσκολεύομαι να βάλω τα γυαλιά μου, αν και νομίζω ότι θα πέσει με τον καιρό.

    Για το Shark δεν έχω βρει πολλά πράγματα, εκτός από τα 4 αστέρια στο Shark. Μου καθόταν γάντι.

    Το έχει κανείς να μας πει εντυπώσεις; Κυρίως αν είναι θορυβώδες όπως διάβασα κάπου.
    HJC IS17 το έχω για μέσα στην πόλη με το παπί θα έλεγα για τα λεφτά που έδωσα είμαι πολύ ικανοποιημένος, οκ όταν βγαίνω εθνική με την μηχανή σε κουράζει γενικά δεν είναι και ότι καλύτερο για κάτι παραπάνω από μικρά ταξιδάκια
    το πήρα από την colori με τραιμπαλ στα 165 βασικά μου το άφησε στα 165

  6. #6
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Ωραία κράνος το IS 17 αλλά έχει Κέλυφος από θερμοπλαστικό υλικό Στην ουσία το εσωτερικό γυαλί ηλίου πληρώνεις.

    Μια γνώμη..

    Θα σου έλεγα να κοιτάξεις την σειρά FG 17 μιας και έχει Κέλυφος σύνθετο από Kevlar & ίνες fiberglass και είναι οικονομικότερο από την σειρά IS 17,τουλάχιστον στην Ελλάδα.
    Τσέκαρε χαρακτηριστικά αν θέλεις..

  7. #7
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Γνωμη μου..........αφου κοιτας απο Αγγλια ....πηγαινε κατευθυαν στο RPHA 10 plus που το βρισκεις στα 200€ (149 λιρες)....δλδ ακριβως η ιδια τιμη με το IS-17......ενω ειναι πολυ ανωτερο κρανος.

    Αν τωρα δεν θελεις το RPHA10.......κανε αυτο που σου ειπε ο omega......κοοιτα το FG17.......καλυτερο υλικο...πιο ελαφρυ κτλ.

    Τα εχω δοκιμασει και τατρια....και κατεληξα οτι θα επερνα το FG-17 απο Ελλαδα.....στα 170€ και μετα πηρα χαμπαρι τις προσφορες στο lids direct και δεν ξερω τι να κανω τωρα..........το σκεφτομαι 2 μηνες τωρα

  8. #8
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corki Προβολή μηνύματος
    το σκεφτομαι 2 μηνες τωρα
    Έτσι ήμουν κι εγώ για 10 μέρες αλλά στην εδώ αγορά με 2-3 μοντέλα απο διαφορετικές μάρκες που με κάλυπταν.
    Το HJC ήταν η πρωταρχική επιλογή.Τα άλλα απλά με καθυστέρησαν.
    Παρήγγειλα τελικά αυτό που είχα εντοπίσει και ηρέμησα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fg-17-mamba-mc5f.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	41,8 KB 
ID:	352228

    Προχώρα φίλε Corki..

  9. #9
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Αν θελεις το πιστευεις.....
    .
    .
    ......ειχα καταληξει στο FG-17.......πηγα το δοκιμασα....ολα καλα .....δοκιμασα και καποια αλλα στην κατηγορια του ........το FG-17 ειναι οντως καλυτερο και κατα την γνωμη μου και το VFM στην κατηγορια 150€-200€!

    Παραλληλα δοκιμασα και το RPHA 10 PLUS και το RPHA 11 ........ετσι για να εχω μια γνωμη.......και διεπιστωσα οτι το 11 ειναι καλυτερο απο το 10 PLUS............και τα δυο καλυτερα απο το FG-17 (ποσο μαλλον απο το IS-17) αλλα επισης και πολυ ακριβοτερα και εκτος budjet....οποτε τα ξεχναμε!

    Και μετα παει ο μλκας .....ο "lids direct" και μου πουλαει το 10 PLUS στην τιμη που πουλανε στην Ελλαδα το FG-17.......και μου τα κανει "πτνα ολα".......και απο τοτε την μια λεω ......."μην εισαι μλκας παρτο απεξω"......την αλλη λεω ........"κλεφτες θα γινουν οι δικοι μας?".........ειναι που εχω και ΧΤ-R..........τι να το κανω το RPHA 10........δεν το χρειαζομαι.....και με τις μλκιες.......περασαν 2 μηνες!

    Παντως ο "κολορις" μου ειχε πει οτι το best seller του ειναι οντως το IS-17.......παρα τα καλυτερα υλικα και την παραπλησια τιμη του FG-17

  10. #10
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corki Προβολή μηνύματος
    .........ειναι που εχω και ΧΤ-R..........τι να το κανω το RPHA 10........δεν το χρειαζομαι.....


    Εδώ.. δεν το πας καλά.Τι πάει να πει έχω ΧΤR;
    Αν παίρναμε ποιότητα κράνους σύμφωνα με την απόδοση ή το μηχανάκι μας τότε οι περισσότεροι με παπιά και λοιπά μικρά θα έπρεπε να φοράνε γιογιό.

    Αυτά τα αν κι αν και μήπως σώζουν σε κάποιες περιπτώσεις αλλά καθυστερούν σε άλλες και ο χρόνος/η ζωή περνάει.
    Με το καλό η απόφαση και η όποια αγορά..

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2016
    Μηνύματα
    4
    Τελικά, αφού ξαναπήγα και τα ξαναδοκίμασα όλα από την αρχή (και το FG 17 γιατί μου το προτείνατε πολλοί),
    κατέληξα στα Shark Skwal γιατί το ένιωθα καλύτερα στο κεφάλι μου.

    Μετά λοιπόν από 2 μέρες χρήσης μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος με την επιλογή μου κυρίως στο θέμα της άνεσης και της ποιότητας υλικών (για τα λεφτά του πάντα).

    Το μόνο μειονέκτημα που του βρίσκω είναι αυτό που φοβόμουνα από την αρχή. Τον θόρυβο. Πάνω από τα 100-110 χλμ έχει αρκετά περισσότερο θόρυβο απ' ότι το Shoei.

    Η εσωτερική φιμέ ζελατίνα του είναι πολύ καλή και δεν χτυπάει στα γυαλιά μου, σε αντίθεση με τα HJC που έβρισκε πάνω τους.

    Επίσης έχει αρκετό χώρο για τα headset/handsfree κράνους που έχω πάρει από κίνα.

  12. #12
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    @sgourak........με γειες.....αγρατζουνιστο.......!

    @omega..........εννοω οτι το FG-17 με καλυπτει απολυτα απο θεμα ασφαλειας και βρισκεται στον μεσο ορο της ανεσης και του φινιρισματος ενω τα πλεονεκτιματα στην ανεση, στο ποιτικοτερο εσωτερικο και στην συμπεριφορα στα πολλα χλμετρα που προσφέρει το RPHA10 δεν τα χρειαζομαι για το XT.

  13. #13
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corki Προβολή μηνύματος

    @omega..........εννοω οτι το FG-17 με καλυπτει απολυτα απο θεμα ασφαλειας και βρισκεται στον μεσο ορο της ανεσης και του φινιρισματος ενω τα πλεονεκτιματα στην ανεση, στο ποιτικοτερο εσωτερικο και στην συμπεριφορα στα πολλα χλμετρα που προσφέρει το RPHA10 δεν τα χρειαζομαι για το XT.
    1)Αυτά όταν μπορείς να τα έχεις στο ίδιο κόστος δεν τα αφήνεις
    2)Εγώ σκέφτομαι ότι η καλύτερη αεροδυναμική/συμπεριφορά του κράνους θα κάνει δουλειά ακόμα και στο ΧΤR σου.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgourak Προβολή μηνύματος
    κατέληξα στα Shark Skwal γιατί το ένιωθα καλύτερα στο κεφάλι μου.
    Καλοφόρετο και ποτέ να μην χρειαστεί να βγάλει τα λεφτά του αδερφέ..

  14. #14
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    νταξει Δημητρη με επεισες ..........θα τα δωσω στον Αγγλο.........


  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2016
    Μηνύματα
    4
    @corki, @omega

    ευχαριστώ πολύ παιδιά, να 'στε καλά για τις ευχές σας.

    Ελπίζω σε κανέναν να μην χρειαστει ποτέ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. HJC IS-17 vs Shark RSI vs ότι ναναι στα 200 €
    από Anritsu στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2016, 18:10
  2. HJC FS-15 carbon VS SHARK vision-r
    από nikos_abel στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 16:36
  3. SCHUBERTH C2 vs CABERG SINTESI vs SHARK EVOLINE
    από ΜΟΡΦΕΑΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 14:43
  4. HJC HQ1 vs Uvex Helix RS 750
    από George-3- στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2009, 16:20
  5. Richa vs Lookwell και Uvex vs Shark
    από tolis_glx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2005, 15:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF