Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Οταν ξεκινησαν ολλα .... Θυμάμαι...

  1. #1

    Οταν ξεκινησαν ολλα .... Θυμάμαι...

    Στα εφηβικά μου χρόνια είχα την τύχη και την ατυχία οι γονείς μου να είναι ενάντια στα δίκυκλα (και με το δίκιο τους ως ενός σημείου...) αλλά όλοι μου οι φίλοι (πραγματικά δεν υπερβάλω) να έχουν μηχανάκια . Ενα πλήθος απο 50 άρια street . TZR, YZF, GAGIVA , GILERA ,YSR, ένα supercity 50 ένα aprilia rs 125 και ο κλασσικός συνομίλικος ΑΝΔ που είχε gsxr750 SRAD (ότι νά ναί ...)
    Θυμάμαι να πηγαίνω πιτσιρικάς σκαστός στις εκθέσεις Μοτο . Θαυμάζοντας τα τέρατα της εποχής με την ελπίδα , ανάγκη , ευχή κάποια μέρα να έχω και έγώ ένα , ανάμεσα στα πόδια μου.
    Θυμάμαι ατελείωτα δικάβαλα σε φίλους να παίζω το ρόλο της κολώνας στη πίσω θέση της σέλας . Οι φίλοι μου έχοντας εμπιστοσύνη στην συγκρατημένη ιδιοσυγκρασία μου μου δάνειζαν τα μηχανάκια τους για βόλτα και έτσι κάπως μετρίαζα την κάψα που μέ έτρωγε.
    Το πρώτο μηχανάκι έκανα την απόπειρα να το αγοράσω στα 15 και ήταν ένα NSR 80 πραγματικά διαλλημένο . Αυτο το μηχανάκι μου έδινε μεγάλη χαρά . μέχρι που το άνακάλυψαν οι γονείς μου και ο πατέρας μου (αφού μου τα έπριξε με τα κλασσικά κηρυγματα του κώλου καθώς ο΄ίδιος ουδέποτε είχε μηχανή ) την επέστρεψε στον αρχικό ιδιοκτήτη του. Τότε βέβαια ορκίστηκα αιώνια πίστη στα δίτροχα.

    Αρκετά χρόνια μετά στα 21 πήρα επίσημα και νόμιμα απο ένα φίλο με δανικά χρήματα του αδελφού μου ένα typhoon 125 . Το πρώτο επίσημα δικό μου μηχανάκι .Θυμάμαι τις βόλτες , τους καφέδες και την άνεση που ένιωθα καθώς ο μόνιμος εφιάλτης του παρκαρίσματος στην Αθήνα είχε εξαφανιστεί .
    Το πρώτο μεγάλο μηχανάκι το πήρα στα 29 αφού πρωτίστως έβγαλα και δίπλωμα και ήταν ένα triumpth sprint 1000 st απο έναν κολλητό φίλο. Μεγαλύτερα ταξίδια και δύναμη , σιγουριά , αγάπη . εμπιστοσύνη.
    Απο τότε έχω αλλάξει μηχανάκια , αυτοκίνητα , μηχανές , αγάπες , αλλα τα χιλιόμετρα , το κρύο η αισθηση οι αναμνήσεις η αγωνία η αγάπη για το πρώτο μου μηχανάκι θα μείνουν για πάντα...
    Yamaha !!! Τα Λεφτα Μου Να Χα !!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Καλώς ηλθες φίλε! μαμάτο το sprint 1000 st !!

  3. #3

  4. #4
    η φαλτσέτα και η τρομπέτα ... χαχαχαχαχα
    Yamaha !!! Τα Λεφτα Μου Να Χα !!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω πολύ, Sprint 1000 ST δεν υπάρχει, και η μάρκα δεν είναι ακριβώς Triumpth εκτός κι αν προφέρει το Triumph o Duffy Duck.

    Υπάρχει βέβαια Sprint 1050 ST, και μάλλον αυτό εννοείς, αλλά πρώτη σου μηχανή και δεν ξέρεις τι ήταν; Ποιός δεν ξέρει την πρώτη του μηχανη;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω πολύ, Sprint 1000 ST δεν υπάρχει, και η μάρκα δεν είναι ακριβώς Triumpth εκτός κι αν προφέρει το Triumph o Duffy Duck.

    Υπάρχει βέβαια Sprint 1050 ST, και μάλλον αυτό εννοείς, αλλά πρώτη σου μηχανή και δεν ξέρεις τι ήταν; Ποιός δεν ξέρει την πρώτη του μηχανη;
    https://en.wikipedia.org/wiki/Triumph_Sprint_ST

  7. #7
    ναι ρε πικρόχολε άνθρωπε , απο κεκτημένη ταχύτητα το έγραψα λάθος , δεν την είχα αγοράσει εγώ όμως ήταν κολλητού φίλου ο οποίος έλειπε για σπουδές στην Γαλλία και την είχε αφήσει σε εμένα . Triumph sprint 955i μοντέλο 2001 νομίζω..
    Yamaha !!! Τα Λεφτα Μου Να Χα !!!!

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω πολύ, Sprint 1000 ST δεν υπάρχει
    Άντε πες σε κατόχους 919, 929, 954, ότι τα μηχανάκια τους δεν είναι 1000άρια, αλλά 900άρια, και παρατήρησε αντιδράσεις.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Άντε πες σε κατόχους 919, 929, 954, ότι τα μηχανάκια τους δεν είναι 1000άρια, αλλά 900άρια, και παρατήρησε αντιδράσεις.
    Μεχρι το 929 δικαολογειται το 900αρι θεωρω.
    Μετα απο το .50 αλλαζει κατηγορια κυβισμου κ το θεωρεις 1000αρι.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Not really. Το πρώτο 1000άρι (998cc) βγήκε το 2004. Όλα τα προηγούμενα θεωρούνται 900άρια. Δεν είναι μαθηματικά εδώ, είναι σοβαρά πράγματα.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Δεν αντιλεγω οτι το 04 βγηκε το πρωτο (θεωρητικα) 1000αρι αλλα στο οτι κ το 954 το κατατασσεις στα 1000αρια.
    Κουβεντα να γινεται.
    Ας μας πουν οι κατοχοι σε ποια κατηγορια θελουν να μπουν...
    Ride(s) the wind of change...

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω πολύ, Sprint 1000 ST δεν υπάρχει, και η μάρκα δεν είναι ακριβώς Triumpth εκτός κι αν προφέρει το Triumph o Duffy Duck.

    Υπάρχει βέβαια Sprint 1050 ST, και μάλλον αυτό εννοείς, αλλά πρώτη σου μηχανή και δεν ξέρεις τι ήταν; Ποιός δεν ξέρει την πρώτη του μηχανη;
    telegone παρτο αλλιώς, είσαι επιεικώς απαράδεκτος!
    Το έχεις σκεφτεί ποτέ οτι αντι να γράψεις πικρόχολα σχόλια μπορείς να μην γράψεις και καθόλου?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    πραγματικά όμως αντι να πεί ένα γεια , αμέσως στην διόρθωση και την κρίση !!
    Yamaha !!! Τα Λεφτα Μου Να Χα !!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    A μπα το θυμηθήκατε αυτό; Δεν είναι το θέμα αν εγώ είμαι πικρόχολος.

    Ξεκινάς να γράψεις συναισθηματική ιστορία, για το πως μπήκες στον μοτοσυκλετισμό, για την εφηβική σου εποχή, και το πως πήρες την πρώτη σου μηχανή.

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ. Εγώ σε γουστάρω. Μέχρι εδώ τουλάχιστον.

    Και στην πορεία, αναφέρεις για πρώτη μηχανή λάθος το μοντέλο, την μάρκα την γράφεις λάθος...

    Κάπου, σε όλο αυτό, η μαγεία που πας να βγάλεις με το κειμενό σου, πως να το πω, χάνεται. Πάω να φτιαχτώ διαβάζοντας, είμαι υποψιασμένος ότι θα διαβάσω ωραία πράγματα, και στην εξέλιξη, το πράγμα χαλάει. Ξενερώνει. Και το χαλάς χωρίς λόγο ρε φίλε.

    Πραγματικά δλδ δεν ξέρεις τι μηχανή είχες για πρώτη; Ή ξέρεις και δεν μπορείς να το γράψεις;

    Ποιός κάτοχος Triumph δεν ξέρει αν είχε 955 ή 1050; Είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άλλες μηχανές.

    Πως να πάρω σοβαρά μια ιστορία, που δείχνει να μην ξέρει για τι μιλάει;

    Μα την παναγία, δεν στα λέω για να σε αποπάρω, αλλά πραγματικά, μπήκες που μπήκες στον κόπο να μας πεις την -ομολογουμένως- υπέροχη ιστορία σου, που σε πολλούς κάτι θυμίζει, σε πολλούς κάτι λέει, ποιός δεν πέρασε κάτι ανάλογο. Κι εκεί που πας να μας αγγίξεις, παφ! το ξενέρωμα. Γιατί να το χαλάς για 2 γράμματα-ψηφία υπόθεση; Πόσο δύσκολο ήταν να το κάνεις σωστό

    Δεν είμαι πικρόχολος. Στεναχωριέμαι. Πήγες να κάνεις κάτι καλό, και το χάλασες στο τέλος, μόνος σου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Απορω με την έκταση του θέματος.
    Δεν μας ζήτησε δανεικά ο φίλος......
    Μια ιστορία μοιράστηκε μαζί μας και τον ευχαριστούμε γι' αυτό.
    Τώρα αν το μηχανάκι ήταν 950-989-992,25% δεν έχει σημασία.
    Σημασία έχει το χαμόγελο που μπορεί σου αφήσει μια αφήγηση.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 19:22
  2. Οταν Κατι Δεν Παει Καλα...
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 06:20
  3. φωτο απο live....που θα θυμαμαι..
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2004, 02:43
  4. Οταν Η Ποιηση ΕΧει Νοημα....
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2004, 00:10
  5. Γειά σου φίλε Δημήτρη. Σε έζησα λίγο αλλά θα σε θυμάμαι πάντα.
    από Adventure-R στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 10:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF