Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: NC700X-VERSYS 650

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2016
    Μηνύματα
    8

    NC700X-VERSYS 650

    Καλησπέρα σας

    είμαι ανάμεσα στις 2 μηχανές και δεν ξερω που να καταλήξω.

    τι θα διαλέγατε εσεις και γιατί?

    στο παρελθόν είχα vstrom 650 και varadero

    τωρα όμως μιλάμε για πιο σπορ μηχανες και πιο ευελικτες...

    κανω 5-6 ταξιδια τα χρονο και τον υπολοιπο χρονο θα είναι για μετακινησεις εντος επαρχιακης πόλης


    ακουω γνωμες

  2. #2
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Τι είναι; σπορ και εύελικτες; χααχχα καλο
    Για τη χρήση που θες και τα 2 είναι οκ. Ίσως το Nc απο θέμα κατανάλωσης αφου σε ενδιαφέρει η χρήση πόλης
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Το NC700x δεν ειναι "πιο" σπορ.... με κοφτη στις 6000 στροφες μαλιστα θα το ελεγα λιγοτερο σπορ και απο το βαρκαδερο που λες....

    Καλο μηχανακι για πολη και για πολυ χαλαρες βολτες..... αισθηση ντιζελ στο μοτερ.....

    Εκανα προχτες τεστ ride στο νεο versys

    Ειναι πιο σπορ απο το nc και δινει μια μοταρντισια αισθηση αλλα σιγουρα δεν το λες και "σπορ" μοτοσυκλετα.

    Στην οδηγηση δινει την εντυπωση οτι μπορεις να κανεις 500κμ και να μην ποναν τα κ0λ0μερια σου. Η θεση οδηγησης μου φανηκε πολυ ξεκουραστη αλλα το μοτερ ψοφαει γρηγορα (μαλλον για τα γουστα μου)

    Στο NC (το δοκιμασα τον Νοεμβριο) με χαλασε πολυ αυτο το ντιζελ αισθηση που εγραψα πιο πανω.... πρεπει να αλλαζεις πολυ χαμηλα ταχυτητες. Επισης δεν μου αρεσαν τα φρενα του σαν αισθηση (λενε οτι στο 750X το εχουν διορθωσει αυτο).

    Πολυ βολικος ο χωρος εκει που θα επρεπε να ειναι το ρεζερβουαρ. Καλη θεση οδηγησης για τον χαρακτηρα της μηχανης. Εξαιρετικα οικονομικος σε χρηση ο κινητηρας (καταναλωσεις σκουτερ και μεγαλα διαστηματα σερβις).

    Overall

    αν ειναι να παρεις μηχανη με 90-10 χρηση πολης (εντος-εκτος) το NC ειναι καλυτερο
    αν ειναι να βγεις ταξιδια και μεγαλες βολτες το versys ειναι πιο "μηχανη"

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Kostas156
    Εγγραφή
    18/02/2015
    Μηνύματα
    44
    Εγω ψηφιζω versys!!Αν ειχα παντως βαραντερο και πηγαινα σε NC θα μου εμοιαζε παπι τελειως...Καλα οχι το το versys ειναι και τερας δυναμης αλλα τεσπα :P Επισης τα ΝC επειδη ειναι σχετικα πιο καινουρια πρεπει να βαλεις και πιο βαθια το χερι στην τσεπη για κατι που στα ιδια λεφτα παιρνεις παπαδες και τις κορες τους μαζι :P...

  5. #5
    Είπες σπορ. Άρα πας βερσυς, τέλος.


    Εγώ θα ψωνιζα nc γιατί είναι όμορφο, γιατί όλα τα 600αρια είναι ψοφια έτσι και αλλιώς οπότε το πιο οικονομικό μου κάνει περισσότερο κλικ για κάθε μέρα, έχει πιο πολύ χώρο στη σέλα, πολύ μου αρέσει το "πορτμπαγκάζ" στην συμβατική θέση του ρεζερβουάρ, η θέση οδήγησης με είχε βολέψει πιο πολύ. Και δεν υστερεί ιδιαίτερα σε οδήγηση, αν πιστεύεις τα συγκριτικά τεστ.

  6. #6
    Πάρε aprilia shiver, που είναι wsbk μπροστά στις μαούνες που λες.
    Θα σου Ελεγα για dorsoduro αλλά έχει μικρή αυτονομία κ το έχουν και οι μπάτσοι

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    όλα είναι κοντά οι θέσεις οδήγησής και οι χρήσεις που προορίζονται, αβαντάζ η πίσω ανάρτηση του nc συγκριτικά με το αμορτισερ του βερσυς που κοπανάει(λόγο οριζόντιας θέσης και ανυπαρξία μοχλικού), το βέρσυς είναι όμως πιο ποιοτική μηχανή συνολικά για τα λεφτά της...
    εγώ όμως θα το διαχώριζα αλλιώς: τρόπος οδήγησης και αίσθηση μοτέρ, το ένα το οδηγείς χαμηλόροπα με πολύ και άπλετη ροπή για την κατηγορία απο πολυ χαμηλές στροφές, ιδανικό για άνετο ρολάρισμα χωρις σκορτσαρίσματα(το οποίο το καθιστά ευκολότερο στην πόλη), αλλα κόφτη στις 6500rpm
    ενω εν αντιθέση το βερσυς υψυλόροπο που ξυπνάει πάνω απο τις 6000rpm ενώ ανεβαίνει έυκολα μέχρι τις 11000rpm ιδανικότερο για πιο σπορτιβ επελάσεις και άνετες μουαγιέν και με ευκολία στην εθνική με 150km/h
    εσύ πρέπει να διαλέξεις
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Αν το εχεις ακομα το βαραντερο σου με πολυ λιγοτερα χρηματα ( το 1/6) απο την αγορα νεας μηχανης το μεταμορφωνεις και το χαιρεσαι πολη-ταξιδια...και μην ακους κανενα εδω μεσα...στις 5100 στροφες μπορεις να εχεις στο κοντερ σου 140 χλμ και να κανεις τις δουλειες σου παντου..

    αν σε ενδιαφερει σου στελνω π.μ..

    αν ομως το εχεις αποφασισει το versys ειναι καλυτερο..το μονο που θα σου λειψει ειναι τα συνδυασμενα φρενα της χοντα..


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από miketaz Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας

    είμαι ανάμεσα στις 2 μηχανές και δεν ξερω που να καταλήξω.

    τι θα διαλέγατε εσεις και γιατί?

    στο παρελθόν είχα vstrom 650 και varadero

    τωρα όμως μιλάμε για πιο σπορ μηχανες και πιο ευελικτες...

    κανω 5-6 ταξιδια τα χρονο και τον υπολοιπο χρονο θα είναι για μετακινησεις εντος επαρχιακης πόλης


    ακουω γνωμες

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2016
    Μηνύματα
    8
    λοιπόν καταρχην μιλαω για το nc750x οχι για το nc700x.λάθος διτυπωση απο εμένα.έχουμε και λέμε

    από το vstrom 650 πηγα στο varadero ο μόνος λόγος ήταν οτι το vstrom είχε λίγο (γκαζ) ενώ ήταν ιδανικο για εντος και εκτος μικρες βολτες

    όταν πήγαινα μεγάλο ταξιδάκι με κουραζε αρκετα.

    το varadero τελικα δεν το ευχαριστηθηκα καθόλου..μαρεσε παρα πολυ στο ταξιδι.την θεωρω ιδανικοτατη μηχανη για μεγαλα ταξιδια αλλα εντος πολης ήταν βάσανο

    πρωτη - δευτερα-πρωτη...ελεος

    την πουλησα την μηχανη και δεν εχω τιποτα πλεον.

    το μπατζετ είναι 8500 ευρο.το versys και το nc750x έχουν την ιδια τιμη.

    τα θεωρω αξιοπιστα και value for money

    ισως το versys να μου αρεσει περισσοτερο αλλα το nc 750x ειναι πιο ευελικτο και με ανεσεις χωρου.

    εαν το nc 750x ηταν πιο νευρικο θα το προτιμουσα...αλλα εχω ακουσει οτι σερνεται......και με φοβιζει

    για το versys εχω μαθει οτι δεν εχει σχεση με το nc750x kai to vstrom 650 .ειναι πιο γρηγορο και πιο νευρικο.

    δεν τα εχω τεσταρει ακομη..




    το μπερδεμα ακομη παραμενει....

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    γιατι δεν κανεις ενα τεστ ραιντ και στα δυο; απο τη στιγμη που θα δωσεις τοσα χρηματα επιβαλλεται να διαλεξεις αισθηση για να μην τραβας τα μαλλια σου μετα...

    απλα για την ιστορια σου λεω οτι με το δικο μου στην αθηνα παιζω 3η-6η ( συνηθως με 5η -6η κανω τα περισσοτερα)και πρωτη μονο σταματημενο..οχι οτι σε ενδιαφερει τωρα απλα για πληροφορηση..

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από miketaz Προβολή μηνύματος
    το μπατζετ είναι 8500 ευρο αλλα εχω ακουσει οτι σερνεται......

    και με φοβιζει.

    πάρε 3-4 varadero παιδί μου ν' αλλάζεις και τα χρώματα...
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  12. #12
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Εαν ειχες το vstrom και δεν σου εκανε επειδη ειχε λιγο γκαζι τοτε σιγουρα δεν κοιτας για nc.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  13. #13
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    τι τελικη εχει το nc750x παιδια απο εσας που το εχετε με τον κοφτη στις 6500 επισης τι αυτονομια εχει;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    λεω οτι με το δικο μου στην αθηνα παιζω 3η-6η ( συνηθως με 5η -6η κανω τα περισσοτερα)και πρωτη μονο σταματημενο..
    Που στην Αθηνα δουλευεις το περιπτερο με ροδες με 3-6 (και συνηθως 5-6) μου λες λιγο ?

    Συμφωνω με Αμυρου σε γενικες γραμμες.. Αλλα αν δεν τα κανεις μια βολτα και τα 2 ακρη δεν θα βγαλεις...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από (Mostra)damoS Προβολή μηνύματος
    Που στην Αθηνα δουλευεις το περιπτερο με ροδες με 3-6 (και συνηθως 5-6) μου λες λιγο ?
    Σε ενα δρομο στο χωριο..... δεν τον ξερεις.....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-strom 650 ή Versys 650 ?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 13:25
  2. test ride VERSYS 650
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2007, 12:26
  3. Versys 650 test ride
    από idi στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2007, 17:42
  4. VERSYS 650 Test Video
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 12:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF