Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 87 από 87

Θέμα: Αγορά μηχανής!!

  1. #76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Για τα G 650 GS τα 2009 και 2010 μοντέλα πριν το facelift συναρμολογούνταν (όχι κατασκευή) στην Κίνα (από τη Loncin με αυθεντικά εξαρτήματα ROTAX). Τα ξεχωρίζεις από το μαύρο κινητήρα. Τα προηγούμενα με ασημί κινητήρα είναι Germany. Από το 2011 και μετά που άλλαξε και το σχέδιο εντελώς (τα αλήθωρα φώτα) είναι πάλι Germany.

    Τα παραπάνω στα γράφω γιατί είχα 5,5 χρόνια G650GS του 2009 και το έψαξα αρκετά. Δεν έβγαλε κιχ και αποδείχτηκε το ίδιο αξιόπιστο με τα προηγούμενα (<=2007) αδερφάκια του. Για να μάθεις περισσότερα για το συγκεκριμένο μονοκύλινδρο κάνε μια αναζήτηση πρώτα στο φόρουμ και μετά ρώτα ό,τι απορίες παραμένουν άλυτες.

    Φίλε μιας και το είχες, τα service είναι ακριβά και συχνά;..αυτο με αγχώνει λίγο..

  2. #77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    +1 ψηφος στο μονοκύλινδρο.

    Αστεία (4ως5 λ/100χλμ) κατανάλωση, χωρίς πολλές απαιτησεις συντήρησης, τελικά το μόνο που μου έμεινε ως κακό ήταν τα φώτα του, μιλάω για το προ φεισλιφτ μοντέλο.

    Πατίνι μέσα στην πόλη λόγω βάρους ύψους γεωμετρίας, αρκετά άνετο (λίγο στριμωγμένα γόνατα ανάλογα το ύψος του αναβάτη), κραδασμοί ελάχιστοι. Και θα πάει άνετα και εκτός πόλης.
    Ξέρεις να μου ππεις λίγο για τα service?
    γιατί κάποιοι λένε ότι είναι ακριβά της BMW..
    είναι ακριβά και συχνά;

  3. #78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από epp494 Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις να μου ππεις λίγο για τα service?
    γιατί κάποιοι λένε ότι είναι ακριβά της BMW..
    είναι ακριβά και συχνά;
    Ακριβά δεν νομίζω. Δυο λίτρα λάδι πες 15 ευρώ, το φίλτρο λαδιού έχει 7 ευρώ, δύο μπουζι των 3 η 4 ευρώ έκαστο...; εργασία δεν ξέρω τι χρεώνουν. Όσο το είχα δεν πήγε συνεργείο, δεν υπήρχε λόγος για τόσο απλά πράγματα.

    Καλύτερα να ρωτήσεις εκεί που έχεις σκοπό να το πηγαίνεις.


    Βρήκα αυτό. Συχνά; δεν είναι, κανονικά είναι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	165339611-L.jpg 
Προβολές:	113 
Μέγεθος:	64,7 KB 
ID:	353188
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 26/02/2016 στις 15:36.

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από epp494 Προβολή μηνύματος
    ισχύει ότι καίει παραπάνω μέσα στην πόλη το transalp; μιλάμε για μεγάλη διαφορά?
    καίει,το είχα
    13χιλ/λίτρο

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από epp494 Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις να μου ππεις λίγο για τα service?
    γιατί κάποιοι λένε ότι είναι ακριβά της BMW..
    είναι ακριβά και συχνά;
    Δεν είναι ακριβά τα σέρβις.
    Εγώ βρήκα για παράδειγμα τα μπουζιά προς 3 ευρώ το καθένα.Φίλτρο 5 ευρώ,το αλλάζεις κάθε 10.000 χιλ.
    Λάδι ημισυνθετικό Shell,πήρα κούτα από Σαλόνικα,6,5ευρώ/λίτρο.
    Λάδι,μπουζί τ'αλλάζεις και μόνος σου,δεν χρειάζεται να είσαι τελειόφοιτος πολυτεχνείου

  6. #81
    thanks για τις πληροφορίες των service, συμπεραίνω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τα service της bmw.
    τα συμπεράσματα που έχω βγάλει, από τις μέχρι στιγμής απαντήσεις σας αλλά και συζητήσεις με γνωστούς, από την σύγκριση των strom650 - TA700 - G650gs

    strom: (+) καλά μηχανικά μέρη (εχθρός του συνεργείου όπως ισχυρίζονται), κίνηση εκτός πόλης (-) φρένα, κίνηση εντός πόλης
    TA700: (+) φρένα, κίνηση στην πόλη (-) κατανάλωση
    G650gs (2011): (+) χαμηλή κατανάλωση, κίνηση στην πόλη (-) δεν έχει αρνητικά μάλλον

    Επίσης ένα + στο strom στην δικιά μου περίπτωση (αν επιλέξω αυτό) είναι ότι θα το πάρω από γνωστό στα 4700€ 30.000χλμ, το μηχανάκι το ξέρω είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

  7. #82
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από epp494 Προβολή μηνύματος
    thanks για τις πληροφορίες των service, συμπεραίνω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τα service της bmw.
    τα συμπεράσματα που έχω βγάλει, από τις μέχρι στιγμής απαντήσεις σας αλλά και συζητήσεις με γνωστούς, από την σύγκριση των strom650 - TA700 - G650gs

    strom: (+) καλά μηχανικά μέρη (εχθρός του συνεργείου όπως ισχυρίζονται), κίνηση εκτός πόλης (-) φρένα, κίνηση εντός πόλης
    TA700: (+) φρένα, κίνηση στην πόλη (-) κατανάλωση
    G650gs (2011): (+) χαμηλή κατανάλωση, κίνηση στην πόλη (-) δεν έχει αρνητικά μάλλον

    Επίσης ένα + στο strom στην δικιά μου περίπτωση (αν επιλέξω αυτό) είναι ότι θα το πάρω από γνωστό στα 4700€ 30.000χλμ, το μηχανάκι το ξέρω είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
    Για το G 650 GS: Το service το έκανα τα 2 πρώτα χρόνια στην BMW λόγω εγγύησης. Μετά έκανα τα πάντα μόνος μου. Πραγματικά δεν είναι τίποτα αν πιάνουν τα χέρια σου. Τιμές για αναλώσιμα όπως τα είπε ο amyrou. Στην αντιπροσωπεία κανονικά χρεώνουν κάθε δουλειά με μία στάνταρ ταρίφα εργασίας. Να πούμε του στραβού το δίκιο αυτό δε πολυσυμφέρει. Αυτή είναι η πολιτική που επιβάλλει η εταιρία. Τώρα ανάλογα που θα πας, αν πας σε αντιπροσωπεία, ρώτα να δεις τι θα σου πούνε πρώτα και αν κάνουν κάτι καλύτερο και δεις ότι σε συμφέρει τους το αφήνεις. Αλλιώς υπάρχουν πάμπολλα συνεργεία που έχουν ασχοληθεί με το μηχανάκι αυτό και στο περιλαμβάνουν με κόστος service πολύ λογικό ! Ψάξου και θα βρεις κάποιον που να είναι σοβαρός. Από ανταλλακτικά δε χρειάζεται πάντα να παίρνεις από τη BMW. Υπάρχουν ένα σωρό after που κάνουν την ίδια δουλειά. Είναι απλό μηχανάκι και δε ζητάει πολλά.
    Ελπίζω να βοήθησα
    Φύγαμε...

  8. #83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Για το G 650 GS: Το service το έκανα τα 2 πρώτα χρόνια στην BMW λόγω εγγύησης. Μετά έκανα τα πάντα μόνος μου. Πραγματικά δεν είναι τίποτα αν πιάνουν τα χέρια σου. Τιμές για αναλώσιμα όπως τα είπε ο amyrou. Στην αντιπροσωπεία κανονικά χρεώνουν κάθε δουλειά με μία στάνταρ ταρίφα εργασίας. Να πούμε του στραβού το δίκιο αυτό δε πολυσυμφέρει. Αυτή είναι η πολιτική που επιβάλλει η εταιρία. Τώρα ανάλογα που θα πας, αν πας σε αντιπροσωπεία, ρώτα να δεις τι θα σου πούνε πρώτα και αν κάνουν κάτι καλύτερο και δεις ότι σε συμφέρει τους το αφήνεις. Αλλιώς υπάρχουν πάμπολλα συνεργεία που έχουν ασχοληθεί με το μηχανάκι αυτό και στο περιλαμβάνουν με κόστος service πολύ λογικό ! Ψάξου και θα βρεις κάποιον που να είναι σοβαρός. Από ανταλλακτικά δε χρειάζεται πάντα να παίρνεις από τη BMW. Υπάρχουν ένα σωρό after που κάνουν την ίδια δουλειά. Είναι απλό μηχανάκι και δε ζητάει πολλά.
    Ελπίζω να βοήθησα
    Βοήθησες πάρα πολύ φίλε μου.. είμαι άσχετος από μηχανές και τέτοιου είδους σχόλια μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμα!

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από epp494 Προβολή μηνύματος
    thanks για τις πληροφορίες των service, συμπεραίνω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τα service της bmw.
    τα συμπεράσματα που έχω βγάλει, από τις μέχρι στιγμής απαντήσεις σας αλλά και συζητήσεις με γνωστούς, από την σύγκριση των strom650 - TA700 - G650gs

    strom: (+) καλά μηχανικά μέρη (εχθρός του συνεργείου όπως ισχυρίζονται), κίνηση εκτός πόλης (-) φρένα, κίνηση εντός πόλης
    TA700: (+) φρένα, κίνηση στην πόλη (-) κατανάλωση
    G650gs (2011): (+) χαμηλή κατανάλωση, κίνηση στην πόλη (-) δεν έχει αρνητικά μάλλον


    Επίσης ένα + στο strom στην δικιά μου περίπτωση (αν επιλέξω αυτό) είναι ότι θα το πάρω από γνωστό στα 4700€ 30.000χλμ, το μηχανάκι το ξέρω είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

    πολυ σημαντικος παραγοντας να παρεις μηχανακι γνωστου που το γνωριζεις..........

  10. #85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    πολυ σημαντικος παραγοντας να παρεις μηχανακι γνωστου που το γνωριζεις..........
    Όντως είναι μια λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά.. Θα έχω πιο ήσυχο το κεφάλι μου για το τι παίρνω!!

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Σαφώς! Δεν υπάρχει μεγαλύτερο + από το να ξέρεις τι μηχανάκι παίρνεις. Και δεν μιλάμε για κάποιο "ιδιότροπο" μοντέλο, για ΒΣτρομ λέμε που έτσι κι αλλιώς έχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους.
    Άντε, καλές βόλτες!

  12. #87
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Σαφώς! Δεν υπάρχει μεγαλύτερο + από το να ξέρεις τι μηχανάκι παίρνεις. Και δεν μιλάμε για κάποιο "ιδιότροπο" μοντέλο, για ΒΣτρομ λέμε που έτσι κι αλλιώς έχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους.
    Άντε, καλές βόλτες!

    νά'σαι καλά
    μέχρι να πουλήσω το μπεβερλάκι συνεχίζω την έρευνα και καταλήγω (λογικά στο vstrom)

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 08:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF