Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Σεπτέμβρης 2016 Ιταλία πληροφοριες

  1. #1

    Σεπτέμβρης 2016 Ιταλία πληροφοριες

    Καλησπερα, μιας και νιόπαντρος κατάφερα αντί για ταξίδι σε n.york κλπ προορισμούς να συμφωνήσουμε για ενα ταξίδι ~12-14 μέρες ιταλία.
    Ο σκοπος ειναι να δούμε οσο το δυνατον περισσότερες ΩΡΑΙΕΣ διαδρομές και μέρη και να συνδυασουμε: F1 στις 4 Σεπτέμβρη Monza (μονο τη μερα του αγώνα) μιας και η γυναίκα ειναι φερραρική και motogp 12-13 Σεπτεμβρη Misano μιας και οι δυο ειμαστε ροσσικοί

    Αυτό που σκεφτόμουνα ειναι να ξεκινησω 30-31 από πατρα-Ανκόνα και να καταλήξουμε νικαια-μονακο. Δεν ξερω τι παιζει στο ενδιαμεσο και τι στασεις θα πρεπει να κανω. Από εκει να πάμε Μιλάνο στις 3 Σεπτεμβρη ώστε να ειμαστε δίπλα για Monza στις 4. Μετά με ένα πέρασμα από βενετια μια μερα (υπαρχει και φιλος εκει) και να κατέβουμε για γυρες σε Τοσκάνη. Πέρασμα απο Tavullia μια μερα πριν τον αγωνα και την επομενη του Αγώνα πίσω Ancona για επιστροφή.

    Θα ήθελα για όσους εχουν πάνε να μου προτεινουν μέρη μιας και μια φορά που πήγα με μηχανή είχα παει ιταλο-αυστριακες αλπεις και περασα απλά απο σαν μαρινο για την επιστροφη οποτε δεν ξέρω τι αξιζει και τι οχι. Σιένα εχω πάει αλλά θα ξαναπήγαινα όπως και φλωρεντια! Είναι στανταρ!

    Υποψην θα ειμαστε δικάβαλο και τριβάλιτσο σε ktm smt και δεν ειμαστε και οι δυο για πολλες σιδεροκωλες. Διαμονή θα ειναι σε ξενοδοχεια/pansion οσο το δυνατον value for money με parking. Τέλος, από θερμοκρασίες τι παιζει; Παιζει να λιώσουμε με κορντουρες τοσκάνη; Για πιο πανω φανταζομαι ειναι οκ. Υπαρχουν ολα, αδιαβροχα κλπ

  2. #2
    αδερφε και η δικια μας παρεα 7 με 12 θα ναι στα μερη εκεινα να παρακολουθησει τον αγωνα στο σαν μαρινο και φυσικα να βολταρει απο μπολονια παρμα πιζα φλωρεντια...με τα χαρτια να εισαι ενταξει οπως αδεια κυκλοφοριας που θελουν την πρασινη και οχι το α4...απο ξενοδοχεια εμεις επειδη θα μαστε 4...κοιταμε για σπιτια στο 20 με 25 ευρω απο τωρα αν τα κλεισεις.

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Tavuglia τις μέρες του αγώνα γίνεται το αδιαχώρητο να ξες.
    Ωραία μέρη εκεί γύρω .
    San marino-ανεβαινεις μέχρι πάνω με μότο η πας με τελεφερίκ.
    Rimini- Ωραια πόλη με κάστρα, πλακόστρωτα, πεζόδρομους κτλπ

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    4
    Εχω παει φιλε σε αυτα τα μερη.Καποια γρηγορα που θα σου προτεινα ειναι η Σιεννα απο επαρχιακο SS222 και το γνωστο Forli.Επισης θα σου ελεγα να πας μονο απο επαρχιακους παντου στην Ιταλια και ειδικα στην Τοσκανη.Τελος το Σαν Μαρινο ειναι πανεμορφο.Απο καιρο δεν ξερω για Σεπτεμβριο αλλα υποψιαζομαι οτι θα τις εχει τις βροχες του εκει.Να περασετε τελεια!

  5. #5
    Σας ευχαριστώ! Οτι πληροφορια υπάρχει καλοδεχούμενη. Φυσικά θα κινηθούμε οσο γίνεται απο επαρχιακό.

    Για το misano ή την monza έχει κάποιος κανένα tip? Στο brno ήταν όλα τόσο εύκολα και ανετα που αν και πρωτη φορά δεν βρήκαμε κανένα πρόβλημα. Πχ στο misano έχει ντουλάπια κλπ να αλλάξεις/αφήσεις ρουχα κράνη;

    4now ναι απο χαρτιά ΟΚ. Εχετε σχεδιασει διαδρομή ή όπως κάτσει;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Για να μην ανοίγω καινούργιο τοπικ και επειδή ψηνομαι και εγώ για Αυστρία που έχει αγώνα 14 Αυγούστου θα ήθελα να ρωτησω:
    1. Δεν είναι προτιμότερο να πάω Ηγουμενιτσα-brindisi ή Μπαρι που είναι πολύ μικρότερη απόσταση και πάνε και άλλες εταιρίες εκτός από Ανεκ-Μινωικες? Νομίζω ως το brindisi κάνουν 8,5 ώρες, δεν θα είναι και το εισητήριο πιο οικονομικό; Πιστεύω καλύτερα περισσότερο δρόμος παρά περισσότερο καράβι!
    2. Λογικά θα ξεκίνησω το προηγούμενο σαβκο του 15Αυγουστου, θα είναι τα πάντα πιο ακριβά (ξενοδοχεία) ή μήπως σε τέτοιες περιοχές high season θεωρείται ο χειμώνας; Έχω σκοπό να μείνω 2 μέρες Κόμο και μετά ανηφοριζω από Ιταλοαυστριακες Άλπεις...
    Ευχαριστώ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    στα γενικα που ειπατε παραπανω.

    1. Πατρα - Μπαρι ειναι αναχωρηση 6.30 το απογευμα αφιξη 9.30 το επομενο πρωι. το εκανα πολυ προσφατα 2 φορες. Ηγουμενιτσα φτανει απο Πατρα στις 11.30 περιπου το βραδυ. Οποτε υπολογιστε τους χρονους σας.
    2. Δεν εχω προβλημα μεχρι στιγμης με την α4 αδεια κυκλοφοριας στο κουτι. Και μαλιστα στο αυτοκινητο εγινε ελεγχος με το που κατεβηκα απο το καραβι στο Μπαρι.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Τι λες τώρα; Δηλαδή θα μπω 11.30 το βράδυ στο καράβι, θα την πέσω σε καμία γωνία και θα ξυπνησω Ιταλία έτοιμος για δρόμο με όλη την μέρα μπροστά μου;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Είναι πολύ μικρή η διάφορα στο εισιτήριο απο Ηγουμενίτσα.
    Ίσως να περάσω και γω Ιταλία εκείνη την περίοδο. Αν τελικά πάρουμε καράβι, από Ηγουμενίτσα θα φύγουμε και μεις, γιατί δεν το πολυγουσταρω και όσο λιγότερες ώρες κάνει τόσο το καλύτερο.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Εισητήρια παιδιά πρεπει να κλείσουμε από τώρα ή δεν θα έχουμε θεμα αν τα κλείσουμε 10 μέρες πριν;

  11. #11

    mizano

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ! Οτι πληροφορια υπάρχει καλοδεχούμενη. Φυσικά θα κινηθούμε οσο γίνεται απο επαρχιακό.

    Για το misano ή την monza έχει κάποιος κανένα tip? Στο brno ήταν όλα τόσο εύκολα και ανετα που αν και πρωτη φορά δεν βρήκαμε κανένα πρόβλημα. Πχ στο misano έχει ντουλάπια κλπ να αλλάξεις/αφήσεις ρουχα κράνη;

    4now ναι απο χαρτιά ΟΚ. Εχετε σχεδιασει διαδρομή ή όπως κάτσει;

    χαοτικος απο το λιγο που το χουμε ψαξει λεμε για ανκονα-μπολονια-παρμα-σπετσια-πιζα πιτ στοπ φλωρεντια και κανα 2 μερο για ριμινι αγιο μαρινο...οπωσδηποτε θα φαμε επαρχιακους για μετρησαμε μπολικα διοδια και ανευ λογου...

  12. #12
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foler Προβολή μηνύματος
    Εισητήρια παιδιά πρεπει να κλείσουμε από τώρα ή δεν θα έχουμε θεμα αν τα κλείσουμε 10 μέρες πριν;
    Kανένα προβλημα δε θα έχεις ακόμα και να τα αλλάξεις και δεκα μέρες πριν θα πληρώσεις μόνο μια μικρή διαφορά (νομίζω 18 ευρο είχαμε πληρώσει εμείς)
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  13. #13
    Εμεις ψαχνόμαστε ακόμα. Σιγυρα θα παιξουν αρκετες βολτες επαρχια τοσκανης με σαν τζιμινιανο, σιενα, φλορεντια κλπ ειδα και τα cinque terre https://www.lonelyplanet.com/italy/cinque-terre οπότε θα πρεπει να βγάλω και μια διαδρομή προς τα εκει.
    Επίσης θα μπει μάλλον την Παρασκευή του motogp ή την Πέμπτη και μια επίσκεψη εδώ http://museomaranello.ferrari.com/bl...arking-bikers/

    Γενικά εχει πολύ θεμα η ιταλία.
    Τώρα για το misano είδα πως δεν παιζει parking και η προσβαση είναι λιγο προβληματική. Μονο στην D υπαρχει πακετο με parking αλλα δεν εχει διαθεσιμότητα. Ξερετε τι παιζει με το parking στα περιξ της πιστας; Παιζει η ουνα φατσα ουνα ρατσα να μας ξαφρίσουν;

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Τριγύρω στην πίστα νοικιάζουν τα πάντα (αν ψαξεις το ανάλογο θέμα μου θα το βρεις)
    Με ενα αντίτιμο των 5-10 ευρο απο φυλασσόμενο περιφραγμένο χωράφι, μέχρι αυλή σε σπίτι απέναντι απο την είσοδο



    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146593



    Στην φωτό με την lambo,ferrari ,asron marrin.mv
    Ειναι η αυλή που παρκαραμε
    Τελευταία τροποποίηση από SHOOTER045; 19/02/2016 στις 19:58.

  15. #15
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Αχ άσε στα Cinque Terre είχα προγραμματίσει να πάω και εγω αλλα έτυχε εκείνη τη περίοδο εκείνο το κομμάτι να έχει πολλές βροχές,οπότε κάψαμε τη μια μέρα και την βάλαμε για τη Τοσκάνη. Πάντως θα σου έλεγα να πας και προς Μπολόνια και στις γύρω εκει πόλεις. Αφου θα φτάσεις Μαρανέλλο δίπλα είναι η Μπολόνια και το μουσείο της Ντουκάτι
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εκδρομή για GP Ιταλία 2016
    από SHOOTER045 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2016, 16:49
  2. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2012, 22:12
  3. Ταξίδι στην ιταλία,πληροφοριες!!
    από ilion10 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2009, 15:30
  4. ΙΤΑΛΙΑ πληροφοριες παρακαλω
    από EKEINOS στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2006, 20:39
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2006, 08:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF