Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: CBF 125 VS 250

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2015
    Μηνύματα
    12

    CBF 125 VS 250

    Χαίρεται, σήμερα πήρα στα χέρια μου το δίπλωμα και θα ήθελα την βοήθειά σας για να επιλέξω τι μηχανή να επιλέξω.

    Κυρίως ζητάω οικονομία γιαυτό το λόγο κοιτάω μέχρι το πολύ 250 κυβικά.

    Επίσης το ποσό που δίνω για μεταχειρισμένο είναι max 1500 ευρώ οπότε έχω καταλήξει σε ένα από τα δύο cbf

    Να προτιμήσω ψεκαστό 125 του 2010 ή καρμπυρατερ 250 του 2005 ?

    Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση για μηχανή καλοδεχούμενη, απλώς να μην ξεπερνάει το Budget και να είναι οικονομική στα καύσιμα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Τα 250 βεβαίως,είναι σωστή μοτοσυκλέτα και μπορείς να κάνεις και κοντινά ταξιδάκια...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το 250 αν και παλαιοτερο ειναι μια χαρα αρκει να βρεις σε καλη κατασταση
    αν εισαι μεγαλοσωμος κανεις μεγαλες διαδρομες σε ανοιχτο δρομο και πας συχνα διακαβαλος να το προτιμησεις
    να υπολογισεις ευκολα 400-450χλμ με 16 λιτρα

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nnikkos Προβολή μηνύματος
    Χαίρεται, σήμερα πήρα στα χέρια μου το δίπλωμα και θα ήθελα την βοήθειά σας για να επιλέξω τι μηχανή να επιλέξω.

    Κυρίως ζητάω οικονομία γιαυτό το λόγο κοιτάω μέχρι το πολύ 250 κυβικά.

    Επίσης το ποσό που δίνω για μεταχειρισμένο είναι max 1500 ευρώ οπότε έχω καταλήξει σε ένα από τα δύο cbf

    Να προτιμήσω ψεκαστό 125 του 2010 ή καρμπυρατερ 250 του 2005 ?

    Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση για μηχανή καλοδεχούμενη, απλώς να μην ξεπερνάει το Budget και να είναι οικονομική στα καύσιμα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Καλως ηρθες και συγχαρητηρια για το διπλωμα.

    Αν και δε θελω να σου πω να πας για το 125, γιατι αν πεις να κανεις κανα ταξιδακι θα σε ζορισει, με max τα 1500 για μενα καλυτερα ασ'το το 250. Αυτα τα λεφτα ειναι ο πατος για αυτα τα μηχανακια οποτε λογικα αυτο που θα βρεις δε θα ειναι και στην καλυτερη κατασταση. Εκτος κι αν βρεις την ευκαιρια (πχ καποιον που εχει αναγκη να το δωσει και σου το κατεβασει πολυ), τοτε καλυτερα πηγαινε για το 125. Ριξε και μια ματια στο wolf125. Στα λεφτα σου βρισκεις και ακομα πιο καινουριο.
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7223856/

  5. #5
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    καλως ηρθες. αν βρεις 250αρι εντος του budget εννοειται πως το παιρνεις, αν και χλωμο το κοβω.
    στη θεση σου θα εκανα λιγους μηνες υπομονη για να μαζεψω λιγα λεφτα και να παρω το 250. αξιοπιστα ειναι και τα 2, αλλα το 125αρι θα σε ταλαιπωρησει γιατι δεν εχει καθολου δυναμη και θα αναγκαστεις να το πουλησεις μετα απο λιγο καιρο.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2015
    Μηνύματα
    12
    καλώς σας βρήκα! Το βρίσκω σε αυτό το μπατζετ. Η αλήθεια είναι οτι το θέλω 85% πόλη και 15% ταξίδια, όμως είναι απίστευτα χαμηλή η κατανάλωση του 125 που είναι δελεαστικό. Δηλαδή στις καταναλώσεις που βλέπω από εδώ και από εκεί για τα δύο μοντέλα, το 125 έχει κοντά στην μισή κατανάλωση.

    Το καρμπυρατερ δεν έχει μειονεκτήματα, πχ στον καθαρισμο?

    Επίσης δεν ξέρω αν το 250 θα έχει μεταπώληση μετα από 3-4 χρόνια.

    Σίγουρα όμως το 250 μοιάζει κανονική μοτοσυκέτα ενω το 125 κάτι σαν...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    κατ'αρχην τι εννοεις λεγοντας "ταξιδια"..

    ταξιδι ειναι Αθηνα - Πατρα, ταξιδι ειναι και Αθηνα - Θεσσαλονικη...εχουν ομως καμια 300αρια χλμ διαφορα...

    οπωσδηποτε τα παραπανω κυβικα ειναι καλοδεχουμενα, και ειδικα σ'αυτες τις μικρες κατηγοριες...
    η φαση της παλαιοτητας ομως παιζει το ρολο της και στην καταναλωση (βλ. καρμπ και injection) και στην μεταπωληση αν σε 2-3-5 χρονια το βαρεθεις...

    αν το θες για 85% πολη που λες το 125 ειναι λουκουμι...
    ειχα ενα και το εδωσα μετα απο 5 χρονια συμβιωσης χωρις να χασω σχεδον καθολου απο λεφτα..κραταει τιμη γιατι ειναι τιμιο, αθραυστο και πολυ οικονομικο...
    με 13 λιτρα μπορει να σου βγαλει και λιγο παραπανω απο 600χλμ...σε πραγματικες συνθηκες...ασε τα specs των φυλλαδιων τι λενε...δλδ εισαι στα 2,16 λιτρα στα 100χλμ...

    για αποστασεις μεγαλυτερες των 50-60χλμ θα σε κουρασει γιατι ειναι ασθενικο απο γκαζι...απο θεση οδηγησης εισαι οκ...εκτος αν εισαι πανω απο 1,85 που και παλι θα σε βολεψει απλα παιζει να κουραστεις πιο ευκολα...

    σε δικαβαλο ειναι δραμα απο γκαζι...θα ψαχνεις κατηφορα για να πας αξιοπρεπως...
    παει ομως ανετα με 80χλμ πορεια...


    το 250 δεν το ξερω, αλλα σιγουρα θα εχεις παραπανω καταναλωση...οχι μονο λογω του καρμπ αλλα και λογω κυβικων...
    νομιζω μια μικρη διαφορα σε λαστιχα και λοιπα αναλωσιμα..
    και ειναι και το θεμα οτι ψαχνεις μηχανακι που ειναι ηδη 11 χρονων...
    ενω με 1500 χτυπας λουλουδακι 125 που ειναι 2012-2013...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το καρμπυρατερ δεν χρειαζεται καθαρισμα και θα καψει οτι και να του βαλεις ενω το ψεκαστο γενικα εχει ευαισθησια στην τρομπα βενζινης
    το 125 σιγουρα θα ειναι πιο οικονομικο οχι ομως τα μισα ειδικα αν σκεφτεις οτι το μικρο το πατας στο λαιμο για να ακολουθησει το μεγαλο οταν πηγαινει χαλαρα

  9. #9
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Αφού θες και τις εκδρομούλες σου ξέχνα το το 125. Είναι τελειωμένο παπί.
    Όχι οτί αυτό είναι κακό, άμα δε σκοπεύεις να βγεις από την πόλη όμως ε!

    Απ'την άλλη το 250 είναι μοτοσυκλέτα κανονική και με τα όλα της, και ειδικά αν είσαι των νόμιμων ταχυτήτων δε θα σε στεναχωρήσει ποτέ και πουθενά.

    Δαγκωτά λοιπόν και από εμένα πήγαινε για 250άρι (όποιο και αν είναι).
    Εν ανάγκη (άμα δε βρίσκεις εντός προϋπολογισμού) κάνε λίγη υπομονή.
    Βέβαια, και στον πάτο που είπε και ο φίλος παραπάνω αν είναι (δεδομένου ότι θα το δει μηχανικός πάντα), άντε να δώσεις άλλα 100-200 για κανά ρευματολογικό/ανορθωτή/μπαταρία ξέρω γω..
    Το έχω πάθει και αυτό (πάντα από τον πάτο αγόραζα).
    Επίσης έχω πάθει και τη γκαντεμιά να θέλει πηνία..
    Αλλά, έχω πάρει και αστέρια που ήθελαν μόνο βενζίνη

    +250 για 250άρι
    Ξέρω από βέσπα!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2015
    Μηνύματα
    12
    Κοντινά ταξίδια εννοούσα, και δεν χαλιέμαι να πηγαίνω από επαρχιακούς δρόμους. Οπως λες σκέφτομαι και την μεταπώληση διοτι στο μέλλον και αν φτιάξουν και τα οικονομικά μου(εδω γελανε) ίσως να πάω σε μεγαλύτερα κυβικα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    γενικοτερα πιστευω οτι ο μονος λογος υπαρξης των 125 ειναι οι περιορισμοι στο διπλωμα
    ανεβαινοντας στα 250 κερδιζεις πολυ σε ολους τους τομεις με ελαχιστα παραπανω εξοδα χρησης και συντηρησης

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2015
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά θα πάω να δώ τα 250ρια που βρίσκω σε αυτές τις τιμες σε τι κατάσταση βρίσκονται , και αμα δώ οτι πρέπει να ανεβάσω στο μπατζετ, είτε περιμένω είτε πάω σε 125 και σε κανα χρόνο κοιτάω για κατι καλύτερο. Σε πρώτη φάση θέλω κάτι να κινούμαι γιατι έχω παρατήσει το αυτοκίνητο λόγο του οτι είναι ασύμφωρο και την βγάζω με τα μέσα μεταφοράς(δεν παλεύονται).

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Συγχαρητήρια για το δίπλωμα. Το CBF 250 ήταν η πρώτη μου μηχανή (2005). Γερό, οικονομικό, ελαφρύ. Ότι πρέπει για την πόλη. Όμως γρήγορα το "τέλειωσα". Το βαρέθηκα. Μετάνιωσα που δεν είχα πάρει κατευθείαν κάτι λίγο πιο μεγάλο. Αν έχεις σκοπό να μην επεκταθείς στο θέμα μοτοσυκλέτα, όμως, το CBF 250 είναι εξαιρετική επιλογή.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

Παρόμοια θέματα

  1. CBF 125 vs YBR 125 vs WOLF 125
    από sNaKeGT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2015, 00:33
  2. CBF 125 vs PCX 125
    από kiiraklis94 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2013, 22:27
  3. Cbf 125 ή 250 μεταχειρισμένο ?
    από billysst στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2010, 14:43
  4. cbf 125 vs trabi
    από epp1640 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2009, 15:22
  5. CBF-250 vs CBF-125 2009
    από soul_giannis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2009, 21:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF