Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Πρόβλημα σε xt660z : δεν παίρνει μπρος...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2009
    Μηνύματα
    56

    Πρόβλημα σε xt660z : δεν παίρνει μπρος...

    Ολιγόλεπτη βόλτα 5 χλμ. μετα στάση για 4 ωρες και δεν ξαναπήρε ποτέ μπροστά.

    Βενζίνη έχει,
    Μιζα οκ γυρνάει,
    Τρόμπα βενζίνης ακουγεται,
    ασφάλειες όλες κομπλε,
    σπινθηρας απο τις πίπες φαίνεται,
    το κίτρινο λαμπάκι του κινητήρα δεν αναβοσβύνει,
    κοπανησα κανα δυο φορές το Lean switch μπας και είχε κολλήσει,
    αποσύνδεσα και επανασύνδεσα την μπαταρία,
    Μετά από πολλές μιζιές μυρίζει άκαυτη απο την εξάτμιση,

    ...Αλλά δεν σκάει τπτ μέσα.

    Δοκίμασα να το βάλω μπροστά 2 μέρες μετά, ένεκα που έιχε αλλάγει θέση το φεγγάρι, αλλα τπτ.

    Καμιά ιδέα πριν αρχίσω να μετράω τα ηλεκτρικά και όσο περιμένω το διαγνωστικο (fi) ?

    Πληροφοριακά το μηχανάκι έχει γύρω στισ 17κχλμ και είναι ακόμη μέσα στην εγγύηση.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Βρήκα κάτι ενδιαφέρον http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post1319747

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skolix Προβολή μηνύματος
    Ολιγόλεπτη βόλτα 5 χλμ. μετα στάση για 4 ωρες και δεν ξαναπήρε ποτέ μπροστά.

    Βενζίνη έχει,
    Μιζα οκ γυρνάει,
    Τρόμπα βενζίνης ακουγεται,
    ασφάλειες όλες κομπλε,
    σπινθηρας απο τις πίπες φαίνεται,
    το κίτρινο λαμπάκι του κινητήρα δεν αναβοσβύνει,
    κοπανησα κανα δυο φορές το Lean switch μπας και είχε κολλήσει,
    αποσύνδεσα και επανασύνδεσα την μπαταρία,
    Μετά από πολλές μιζιές μυρίζει άκαυτη απο την εξάτμιση,

    ...Αλλά δεν σκάει τπτ μέσα.

    Δοκίμασα να το βάλω μπροστά 2 μέρες μετά, ένεκα που έιχε αλλάγει θέση το φεγγάρι, αλλα τπτ.

    Καμιά ιδέα πριν αρχίσω να μετράω τα ηλεκτρικά και όσο περιμένω το διαγνωστικο (fi) ?

    Πληροφοριακά το μηχανάκι έχει γύρω στισ 17κχλμ και είναι ακόμη μέσα στην εγγύηση.
    Φαίνεται ότι δεν έχεις σπινθήρα, αν και γράφεις ότι βλέπεις σπινθήρα "στις πίπες" (μία είναι και δεν καταλαβαίνω πως βλέπεις σπινθήρα σε αυτή).


    Αλλά αφού είσαι στην εγγύηση, κακώς ψάχνεσαι. Πήγαινέ το στη Γιαμάχα να το δουν.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    σπινθηρας στην πιπα φαινεται.....στο μπουζι ομως;

  5. #5
    Ακόμη κι αν έχει σπινθήρα το μπουζί να προσέξεις αν ο σπινθήρας είναι συνεχόμενος.
    Αν είναι διακεκομένος τότε από κάπου σου έχει φύγει κάποια γείωση.

  6. #6
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Είχαμε κανένα νέο;

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2009
    Μηνύματα
    56
    Τπτ ακόμη. Περίμένω το διαγνωστικό μιας και δεν έχω χρόνο να τσεκάρω συστηματικά τι φταίει.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2009
    Μηνύματα
    56
    Προσπάθησα σήμερα να το ξαναβάλω μπρος, μιας και το διαγνωστικό ακόμη να φανεί. Ασθενες σκασιμο σε δυο τρεις μιζιες. Παιχνίδι με το γκάζι και άλλο ένα δυνατό σκάσιμο στο κλείσιμο. Λίγο παιχνίδι ακόμη και σε τέρμα γκαζι πήρε μπρος , λίγο απρόθυμα στην αρχή σαν σε ξεμπουκωμα, και μετά νορμάλ. Το κλεισα και το ξαναβαλω μπρος δυο τρεις φορές και όλα οκ... Θα μου μείνει η απορία και ο φόβος τι σκατα ήταν όλο αυτο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skolix Προβολή μηνύματος
    Προσπάθησα σήμερα να το ξαναβάλω μπρος, μιας και το διαγνωστικό ακόμη να φανεί. Ασθενες σκασιμο σε δυο τρεις μιζιες. Παιχνίδι με το γκάζι και άλλο ένα δυνατό σκάσιμο στο κλείσιμο. Λίγο παιχνίδι ακόμη και σε τέρμα γκαζι πήρε μπρος , λίγο απρόθυμα στην αρχή σαν σε ξεμπουκωμα, και μετά νορμάλ. Το κλεισα και το ξαναβαλω μπρος δυο τρεις φορές και όλα οκ... Θα μου μείνει η απορία και ο φόβος τι σκατα ήταν όλο αυτο.
    Ψαξτο μην το αφησεις ετσι.
    Αφου ειναι ακομη στην εγγυηση πηγαινε και απαιτησε να βρουν τι εχει

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2009
    Μηνύματα
    56
    Στην παρούσα φάση είναι δύσκολο να βρω εξουσιοδοτημένο στην περιοχη το οποίο να εμπιστεύομαι ότι θα κάνει σωστή δουλειά. Ήρθε το διαγνωστικό πάντως. Οπότε Σ/Κ θα κάτσω να ασχοληθώ λιγάκι μοναχός πειράζοντας φυσες και λοιπες καλωδιώσεις, μπας και μπορέσω αναπαράξω το πρόβλημα.

  11. #11
    Καταλαβαίνεις πως θα χάσεις την εγγύηση για πλάκα, έτσι;

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2009
    Μηνύματα
    56
    Η εγγύηση λήγει σε 5 μήνες. Κανένα συνεργείο δεν πρόκειται να ασχοληθεί και να βρει προβλήματα που δεν είναι εμφανεί ειδικά όταν δεν μπορεί να τα αναπαράξει ακόμη και αν είναι μέσα στην εγγύηση. Εδώ αρνήθηκαν να αλλάξουν εξαρτήματα που σκουριασαν μέσα στον πρώτο χρόνο, με το πρόσχημα ότι είναι φυσιολογική φθορά επειδή μένω λέει σε περιοχή με υψηλή βροχόπτωση...Μεχρι και ότι είναι η δύναμη του κινητηρα που ευθύνεται για τα φθαρμένα συνεμπλόκ άκουσα... Η εγγύηση δεν μπορεί να σε καλυψει ούτε από τον χαμένο χρόνο της επίσκεψης στο συνεργείο αλλά ούτε από τον κάθε επιτηδειο που νομίζει ότι είναι μηχανικός. Υπάρχει μόνο για να μην τρώει καμπάνες η εταιρία επειδή δεν συμορφώνεται με τις ευρωπαικές οδηγίες και για να πουλάει μύθο ότι φτιάχνει οχήματα υψηλής ποιότητας...

  13. #13
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Εδω θα διαφωνησω.
    Στο συνεργειο τις Γιαμαπα στην πολη μου, απο μονοι τους μου αλλαξαν ενα πλαστικο καλυμμα στο μηχανακι που ξεφτισε η βαφη.
    Το ειχα δει οτι ξεφτισε αλλα δεν ασχοληθηκα καν νομιζοντας οτι θα επερνα το 3το το μακρυτερο απο εγγυηση(ειχε περασει και ενας χρονος) αλλα ο μηχανικος το ειδε και μονος του μου ειπε οτι θα αλλαχτει,οπως και αλλαχτηκε.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #14
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εδω θα διαφωνησω.
    Στο συνεργειο τις Γιαμαπα στην πολη μου, απο μονοι τους μου αλλαξαν ενα πλαστικο καλυμμα στο μηχανακι που ξεφτισε η βαφη.
    Το ειχα δει οτι ξεφτισε αλλα δεν ασχοληθηκα καν νομιζοντας οτι θα επερνα το 3το το μακρυτερο απο εγγυηση(ειχε περασει και ενας χρονος) αλλα ο μηχανικος το ειδε και μονος του μου ειπε οτι θα αλλαχτει,οπως και αλλαχτηκε.
    Σωστός ο δικός σου αλλά δεν ισχύουν παντού τα ίδια, ιδιαίτερα μέσα στη κρίση πολλές παλιές καλές συμπεριφορές έχουν "αλλάξει"...

Παρόμοια θέματα

  1. sos προβλημα στο vstrom μου δεν παιρνει μπρος
    από mystery στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2021, 13:37
  2. Δεν παίρνει μπρος μην το πάρει και το σηκώσει...!!!
    από -->__#__<-- στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 05:49
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 03:05
  4. Δεν παιρνει μπρος...
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 07:39
  5. Πρόβλημα! Δεν παίρνει μπρος!! (CBF-250)
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 17:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF